February 28, 2024

NSW/ACT Club Results – 11 February 2023

NSW & ACT Club Results - Avalon Golf Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Saturday, 11 February 2023.

ANTILL PARK: Men: Stableford White: A: T Wark (6) 43. B Jarman (8) 40. B: J Kinnear (17) 39. R Portlock (7) 38. C: R Walsh (19) 40 cb. C Jackson (24) 40 cb. Medley: 2B: E McCarthy (12) J Eason (14) 51. Women: Stableford: L MacMillan (20) 38.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: D Keith (2) A McRae (8) 48. 4B Agg: B Jeffrey (12) S Pennington (13) L Powys (25) R Wall (16) 113 cb. A: J Suh (11) 43. B: G Bramwell (17) 42. C: B Hua (21) 39 cb. Scr: D Park 39.

AVALON: Women: Stableford: S Williams (39) 35.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: R Morasso (8) P Everitt (35) 50. P Alves (9) 39. A Wilson (12) 36. A Scr: N Katholos 35.

BARHAM: Women: Stableford: A Suckling (24) 39. Men: A: K Windridge (5) 37 cb. R Hicks (6) 37. B: B James (13) 41. C: M Cook (22) 38 cb. H Bowen (21) 38.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: Ambrose: A Washington 46. K Mitchell 46. G DeGiorgio 46. J Hall 46.

BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: D Kammerl (9) 39. B: D Thomas (18) 41. C: E Skeoch (20) 44. Scr: Z Southen 32. Women: Stableford: R Tang (43) 40. Medley: 2B: E Skeoch (20) C Hulme (14) 49.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: S Grant (10) 39. B: T Jack (17) 34. C: A Watson (23) 34.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: F Damjanic (18) 43. A: I Sneddon (11) 40. B: R Merrick (14) 41. C: J Spencer (31) 41. A Scr: S Palonis 37. 2B: J Spencer (31) D McCabe (15) 51 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: D Marriner (10) 38. B: M O’neill (13) 38. C: S Kyriazopoulos (19) 39. Medley: Scr: P Wu 32. 4B Multi: S McKay (14) S Papadopoulos (18) P Poulos (20) N Hassapis (7) 102. Men: Stroke: Matchplay: S Dean bt M Halpin 5-4. M Hill bt L Delahoy 4-3. H Hassapis bt S Andreacchio 2-1. G Keir bt J Karagianakkis 6-4. K Varnavas bt R Martinez 6-5. C Saras bt G Longbottom 2up. R Thomas bt P Frilingos 1up.

BLACKHEATH: Men: Stableford: I Foulsham (27) 39. Women: E Saxton (36) 38. Men: Stroke: Foursome C’ship: B Oldfield C Oldfield 155.

BONDI: Men: Stroke Medal Feb: Black: A: J Driver (9) 54. B: J Powell (12) 53. C: L McDonald (22) 50. A Scr: L Furlong (5) 62. B Scr: M Pashley (12) 66. C Scr: K Petersen (24) 76.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal Feb: A: W Mordue (8) 65. B: J Clarke (9) 72. C: R Taffs (24) 69. Div 1: C Reynolds (10) 71.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: B Clarke (11) 42. A Scr: K Stegbauer 38. B: S Lockie (15) 44. B Scr: J Seymour 28. C: A Esho (21) 38. C Scr: I Macnaught 18. S Lockie (15) D Weigand (13) 51.

CABRAMATTA: Men: Par: 2B: Div 1: M Craig (15) T Hunt (5) 10 up cb. Div 2: P Smith (24) A Holmes (12) 12 up cb. Div 1 Scr: K Cummings J Cummings 6 up. A: J Mediati (8) 4 up. B: T Lupic (14) 6 up. C: D Brannan (20) 6 up cb. D: D Govender (28) 4 up.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B: S Marsh (19) M Ross (21) 42. Men: A: B Allport (9) 39 cb. A Scr: G Paddock 32. B: R Kaldasan (17) 40 cb. B Scr: K Murray 27. C: M Bush (20) 41. C Scr: T Elmoh 22. 2B: M Bush (20) R Suters (15) 52. 2B Scr: R Minns A Saville 38 cb.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Black: A: G Tanner (10) 65. A Scr: A Weeks 70. B: D King (15) 67. B Scr: A De Sousa 84 cb. C: M Buckley (20) 67 cb. C Scr: C Hicks 92 cb.

CARNARVON: Men: Hole in one: J Coorey at 3rd. Stableford: 2B: D Simicevic (18) K Baker (26) 49. 2B Scr: Y Choi T Won 37. A: J Coorey (9) 42. B: I Lee (17) 42. C: S Lee (20) 40.

CASTLE HILL: Men: Stableford White: A: D Laws (11) 41. B: M Turnbull (13) 39. C: N Klien (20) 36. A: R Gibbeson (2) 40. B: P Lulic (17) 38. C: G Scicluna (25) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford: J Cole (21) 40. Stroke: A: J Rumpler (7) 62 cb. B: A Lobb (17) 63 cb. Women: Stableford: B Forsythe (37) 35 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: C Pettitt (31) 7 up. Men: A: L Trembath (6) 3 up. B: M Steward (14) 3 up. C: M Jochum (19) 4 up. D: S Ryan (26) 5 up.

CROMER: Medley: Stableford: A: P Firth (8) 41. A Scr: C Rae (+3) 37. B: T Berney (15) 41 cb. C: A Pile (27) 47. 2B: A Pile (27) E Wilkie (10) 49.

CRONULLA: Medley: Stableford: 9-hole: A: P Harding (13) 21. B: M Ingram (16) 25. C: R Aitken (27) 22. Scr: T Wood 18.

CUMBERLAND: Men: Stableford: A Scr: J Russo (+1) 40. Div 1: D Sheather (1) 41. Div 2: J Ban (13) 43. Div 3: S Szyczew (28) 44. 2B Agg Scr: S Matthew (5) D Sheather (1) 71. 2B Agg: J Webb (10) D Wallis (22) 80.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: G Kingshot (10) M Corton (21) 47 cb. Div 1 Scr: C Williams D Williams 41. Div 2: P Sullivan (12) B Turner (23) 48. Div 1: P Sullivan (12) 41. Div 2: M Corton (21) 41.

EASTLAKE: Medley: Stroke 4B: Black: Div 1: P Mallon (19) D Molloy (22) 61. Div 2: S Antflick (23) J Mootoo (18) 62. Div 3: P Carter (36) J Swanston (38) 62. Div 1 Scr: C Hicks (0) M Hicks (8) 41.

ELANORA: Medley: Stroke Medal Feb: Black: A: B Clarebrough (16) 65. B: B Orth (17) 69. Stroke: Scr: G Doyle (3) 74. Medal Feb: C: J Lochtenberg (28) 72 cb.

EVERGLADES: Men: Stroke: American Foursome: A Scr: G Beatty (6) S Blake (8) 66. Div 1: S Monks (14) G Tearall (14) 60.5. Div 2: B Shipton (12) M Dowling (21) 59.625. Stableford: S Hampstead (18) 33.

FINLEY: Medley: Stroke: K McCumstie (14) 72.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford: Tuncurry: A: M Dennis (13) 39 cb. A Scr: C LAWSON (2) 34. B: G Hanson (19) 42. B Scr: M RICHARDS (18) 38.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Irish Team: K Jackson (16) M Abood (15) J Glenday (22) J Rudd (25) 80 cb. A: K Mannix (6) 38. B: F Moana (15) 38. C: L Cosgrove (21) 38.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: D Hooper (22) 40. Div 2: R Song (18) 41 cb. Div 1 Scr: S Hunt 34. 2B Multi: S Jones (22) B Pearson (20) 83.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A Scr: D Bosley (3) 35. A: A Barrington (6) 38 cb. B: M Gardner (15) 42. C: S Makepeace (20) 40 cb.

GOULBURN: Women: Stableford Green: N Rowsell (48) 51. Men: White: J Cross (19) 41. G Swanson (19) 40 cb. S Cummins (23) 40. J Puckett (19) 39 cb. G Warboys (8) 39.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: J Buttrey (19) 38. B: J Gilbert (45) 36. Men: Stableford White: A: J Hart (13) 40. B: N Wiggins (21) 42. C: J Salmon (22) 35.

HOWLONG: Men: Stableford: A: C White (12) 39. B: T Bruce (18) 38. C: E Savige (34) 34 cb. Women: A: R Stevens (22) 36.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: J Devlin A Bryant 47 cb. A: F Graham (11) 38 cb. A Scr: A Beazley (9) 29. B: J Pearse (19) 40 cb. B Scr: C Meintjes (15) 25. C: S Thode (23) 37. C Scr: G Etcell (20) 16 cb.

KILLARA: Mixed Stroke Medal: M Gleecher 16 67 A Grade: T Killian 13 69c/b A Grade Runner-up: B Wheeldon 11 69c/b B Grade: M Baker 19 68 B Grade Runner-up: B Wren 18 69 C Grade: G Corrigan 27 68 C Grade Runner-up: J Egan 20 69 Scratch: 1 $15 B MacNamara 71 Mens White Stableford: M Eady 25 37 Womens Stableford: A Judd 16 33.

KOGARAH: Men: Stroke: Gold Medal: D Axford (3) 136 cb. Women: Jnr: M Hronis 166. Men: S Mok 163. Medley: Cup: J Sayegh (13) 141. A: C Masters (9) 65 cb. A Scr: D Gallagher 69. B: P Jenkins (14) 65. C: N Cody (22) 64 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: R Biggs (27) 39. 2B Multi: D McMahon (6) C Taylor (6) 73.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: K Zvirbulis (5) 38. B: K Connolly (16) 41. C: M Ingram (19) 40. D: P Youngman (29) 37. 2B: A: T Doyle (23) M Mclean (16) J Nematalla (19) A Hickey (25) 92. A Scr: S Meyers K Zvirbullis B Davies K Canning 69.

LIVERPOOL: Men: Stableford White: A: M Ribarovski (9) 45. B: C Judge (17) 41 cb. C: B Crawley (20) 43. 2B: N Saroufim (23) J Phelan (21) 54. 2B Scr: T Murray (1) A Murgatroyd (6) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: A: G Brown (13) 39. B: C Stoneman (14) 40. C: G Riggs (29) 39. A Scr: T Cruickshank 36. 2B: T Loud G Riggs 48. Women: N Driver (14) 38.

LYNWOOD: Medley: Stableford: A: G Fletcher (6) 36. I McLennan (7) 36. A Green (9) 36. A Scr: A Zahra (5) 77. B: P Barnett (14) 43. K Thurgood (17) 38. B Harrison (14) 38. B Scr: S Driver (12) 85. C: D Hiser (25) 36. A Rider (26) 35. T Sgro (20) 35. C Scr: D Sherlock (21) 98. 2B: K Thurgood (17) 48. P Barnett (14) 48. B Harrison (14) 46. M Lacey (25) 46.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: Div 1: D Peters (6) 43. Div 2: K Lee (15) 41. Div 3: A Leuzzi (29) 42.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1: B Taylor (17) 40 cb. Div 2: L Ford (23) 40.

MANLY: Men: Stableford White: A: S Bianchini (8) 42. B: M Clarkson (18) 42. C: P Page (28) 40. Stableford: 2B: T Levine W Dempsey.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Hcp: A: D Gigg (11) 54. B: J Sukkar (17) 56. C: C Beatty (19) 56. Scr: A Scr: D Cremin 59. B Scr: J Skinner 69. C Scr: C Beatty 75. Men: Medal Feb: A: D Gigg (11) 54. B: J Sukkar (17) 56. C: C Beatty (19) 56.

MASSEY PARK: Men: Stableford: A: V Delzio (11) 39. B: T Higgins (18) 39. C: T Myers (28) 37. Scr: S Fitzpatrick 38. 2B Multi: S Edmed (11) T Higgins (18) 75.

MONA VALE: Men: Stableford: A: A Little (5) 42 cb. B: F Nicholls (17) 42. C: J Carr (24) 38. 2B: F Nicholls (17) J Hawkins (19) 53. Scr: G Nes 40.

MONASH: Mxd: Par: A: S Green (10) 4 up. B: R Bird (18) 3 up cb. C: M Williams (32) 7 up. 2B: Div 1: I Joffe (13) S Rosen (13) 6 up. Div 2: D Brown (25) G Jansen (15) 6 up. 2B Scr: C Hunt (1) A Tse (4) 1 up.

MOORE PARK: Men: Stableford White: D Mulhall (0) 42. Women: Stableford: M Harper (26) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: G McIntosh (5) 41 cb. B: C Mateo (18) 41. C: T Donohoe (28) 41.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: R Barrow (23) 36. Men: A: S Ingram (6) 39. B: B Halligan (13) 43. C: S Cameron (23) 38.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: C Ferguson (13) 39. J Gascoigne (9) 36 cb. B: R Carruthers (22) 40. R Harris (21) 38 cb. C: K Williams (24) 34. R Graystone (24) 33 cb. Gymea Lily: A: B Tomlins (13) 40. D Warder (10) 36 cb. B: M Quirke (17) 40. M Upton (21) 38. C: L Barrett (25) 39. R Finnerty (29) 37.

NEWCASTLE: Men: Par White: A: L Luffman (10) 8 up. B: J Hartigan (17) 6 up. C: J Meredith (23) 6 up. Women: Par: C Calarco (20) 1 down.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Hcp: A: B Young (9) 43. B: R Fisher (15) 41. C: J O’Malley (32) 45. A: B Young (9) 43. B: R Fisher (15) 41. C: J O’Malley (32) 45. A: B Young (9) 43. B: R Fisher (15) 41. C: J O’Malley (32) 45.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: K Collins (10) 40. A Scr: A Hoffmann 30 cb. B: J Younan (19) 39. B Scr: B Wallis 23. C: B O’Brien (20) 46. C Scr: B O’Brien 27. Women: Green: S Hawker (12) 38. Mxd: 2B: White: P Shearman B O’Brien 48.

NOWRA: Medley: Stableford: A: B Trenerry (10) 41 cb. B: D Tasker (17) 37. C: G Buikstra (24) 37. 2B: S Beasley (22) G Buikstra (24) 48.

NSW: Men: Stroke: Medal Feb: A: B Cutler (9) 62. B: P Salakas (18) 68. Stroke White: C: S Tulenheimo (24) 58. Stroke: Scr: B Cutler 71. Stableford Gold: K Nossiter (26) 35. Stroke: Gold Medal: J Carnuccio (14) 70. Women: L Salkinder (24) 71.

OATLANDS: Stroke: A: V Barovs (10) 67 cb. B: D Fairweather (13) 65. C: D Brimicombe (19) 63. D: M Hardy (35) 69. A Scr: N Wareham 72.

PALM BEACH: Women: Stroke: Ambrose: H Simmonds C Dennett 62.25. Men: Stableford: 4B: J Nolan S Wannell 44.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: A Munroe (5) 44. A Scr: A Munroe 39. B: M Golding (13) 39. C: J Bell (19) 40.

PENRITH: Men: Stableford 2B: White: G Wilson (12) C Phelps (11) 48. 2B Scr: S Baskett P Morris 41 cb. Hcp: A: G Dummett (7) 41. B: B Drew (15) 38. C: D Briffa (25) 41.

RANDWICK: Men: Stableford: A: J Pardey (7) 39. B: G Docker (14) 40. C: R Young (20) 40. A Scr: P Cox 36. 9-hole: T Campbell (25) 22.

RICH RIVER: Men: Stroke Medal Feb: East: Black: A: J SCOTT (10) 69 cb. B: M Cain (14) 70 cb. C: A Kuiper (21) 71 cb. A Scr: K Ardley (3) 73. B Scr: L Langone (13) 83. C Scr: N Finlay (20) 91.

RICHMOND: Medley: Stableford 2B Agg: Black: A: S Errey (5) 41. B: R Bonadio (16) 40. C: H Clavan (24) 43. A: B Rosser (9) R Bonadio (16) 79. B: H Clavan (24) C Noonan (20) 77.

ROSEVILLE: Men: Stableford White: A Lowenstein (32) 35. Women: Stableford: P McVean (30) 35. Stroke: N Campbell (19) 66. Men: Stableford Green: T Satill (27) 36. Stroke: Medal Feb: A: A Machon (13) 61. B: A Broom (15) 65. C: J Beard (22) 60. Scr: S Abernethy (3) 66.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: D Dabkowski (18) R Mwenye (13) 47. Div 2: P Lee (16) J Park (29) 49. A: P Fairfax (9) 39. A Scr: B Haynes 35. B: M Ferris (17) 38. C: R Chuck (19) 36. D: D Balmer (25) 36.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Quain (7) 36. B: T Joachim (20) 30.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: R Webster (8) 41. B: P Parsons (16) 39 cb. C: K Mahon (24) 42. Women: A: C Stolz (6) 42. Men: 2B Agg: K Mahon P Furlonger 77. Medley: P Linnet J Linnet 79.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: L Furlong 39. A: M Hooper (9) 40. B: B Murphy (14) 40. C: C Dumbrell (19) 44. Gold: Gold: G Russell (23) 39. 2B: White: S Choudhury (25) D Baso (18) 48. 2B Scr: L Furlong (+3) J Molloy (10) 40. 2B: Gold: Gold: T Mayes (18) T Brandtman (23) 45.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: J Bae (12) 41. B: D Paterson (19) 41. C: J Lee (26) 41. A Scr: J Fanning (-2) 32. 2B Agg: J Lee (26) L Kim (20) 80.

TALLWOODS: Men: Par White: A: G Foster (9) 2 up cb. B Eschbach (15) cb. B: R Glover (17) 3 up cb. T T Bodycote (20) 3 up. Women: Par: S Collins (30) 4 up. K Stephens (21 Taree) 2 down cb.

TERREY HILLS: Stableford: A: D Manassen (6) 37 cb. B: T Noad (15) 39. C: D Dong (24) 42. A Scr: D Manassen 31.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: J Banfield (11) 39. B: R Woods (17) 40. C: S Linz (29) 42. A Scr: M Giles 37.

THE COAST: Men: Stroke: C’ship: P Dillon bt R Batton 19th. 2B Stroke: J Dunphy A McEntee 64. Stableford White: A: M White (9) 44. B: C Brown (16) 40. C: K Gordon (22) 41. Women: Stableford: S Britton (30) 39 cb.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: P Fitzgibbon (11) 41 cb. B: M Dobson (19 (Gen Y)) 46. C: L Crehan (34) 46. 2B Multi: S Steele (12 (Gen Y)) M Dodson (19 (Gen Y)) 96. 9-hole: M McDermott (14) 19.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: R Watmore (3) 2 up. Div 2: D O’Brien (36) 1 up. Women: G Ladner (35) 2 up. Medley: Par Gold: C Ramsay (22) 3 down.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: A: P Turner (8) 41. B: K Neat (18) 39 cb. C: A Ebzery (24) 40. A Scr: M Madan 38. B Scr: S Duffy 24. C Scr: M Nicol 18. Women: Div 1: J Kim (-1) 38. Medley: 2B: B Clark (15) A Ebzery (24) 53. 2B Scr: J Kim J Park 44.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: M Henaghan (7) 40. A Scr: M Owens (3) 33. B: C Cardwell (14) 38. B Scr: R Ewing (13) 26. C: H Georgas (25) 37. C Scr: M Cowie (20) 18. 2B: B Van-de-Water (30) M Henaghan (7) 48. A Scr: D Reed M Owens 36. Women: K Scott (24) 35.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: C Stephenson (15) M Gillies (13) 87. Stableford 2B Scr: White: J Jamieson P Cheshire 57. A: M Wetten (12) 42. B: M Gillies (13) 40 cb. C: V Gallen (21) 41.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: M Charteris (11) 39. B: B Dodgson (14) 42 cb. C: B Greenberry (18) 43. V Patel (26) 43. Trophy: V Patel (26) 43 cb. 2B: V Patel (26) B Greenberry (18) 49. Scr: G Kelly (5 Headland) 31.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Div 1: J Say (12) 40. Div 2: S Penman (17) 39. Div 3: T Theodosi (27) 39.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Team Multi: T Morris (19) L Gavin (11) G Vale (18) G Flack (13) 135. A: D Bowles (8) 41. B: P Britt (22) 41. Scr: J Hallinan 38.

WYONG: Men: Stableford White: A: L Tubridy (11) 41. B: C Ferguson (18) 41. C: D Dalziel (32) 42. 2B: C Ferguson (18) A Szady (20) 49.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A McDonald (5) 39. Lake: A: K Watts (12) 43. B: K Barry (16) 39. Women: Murray: A: J Leeson (17) 39. B: N Stone (32) 35.

Our Partners