February 29, 2024

NSW/ACT Club Results – 4 February 2023

Oaks Cypress Lakes Resort - The 6th hole at Cypress Lakes Golf & Country Club

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Saturday, 4 February 2023.

ANTILL PARK: Women: Stroke: Medal Feb: A Dickey (13) 75. Jnr: J Gogarty (36) 85. Men: A Scr: D Humphries (0) 71. A: M Kelly (10) 67. P Davis (10) 69. B Scr: N Mallam (14) 81 cb. B: R Anning (13) 65. S Lakin (15) 67. C Scr: W Nagel (21) 91 cb. C: P Cleaver (21) 66. M Buratovic-Nottage (36) 67.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal Feb: A: M Blackmore (7) 67. A Scr: N Cosgrove 70. B: Y Kim (15) 62. B Scr: G Baker 81 cb. C: F Sugar (22) 68 cb. C Scr: R Ryan 90.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Medal Feb: A: L Foley (6) 63. B: B Perry (16) 64. C: J Maxwell (21) 65.

BARDWELL VALLEY: Women: Stableford: S Tannock (19) 41. Men: Stroke: Medal Feb: A: R Hills (7) 60. A Scr: D Fletcher 63. B: C Da silva (16) 60. B Scr: A Ferriera 74. C: A Santos (22) 55. C Scr: D Valentine 82. Hole in one: J Sentas D Fletcher at 3rd.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Jan: A: T Roach (11) 65. A Scr: M Camilleri (15) 83. Div 3: R Berenger (31) 63. Men: A: T Marsters (11) 56. B: P Bentley (14) 59 cb. C: G Degiorgio (22) 62 cb.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal Feb: Black: A: D Kammerl (10) 65. B: J O’Mara (14) 66. V Han (14) 66 to playoff. Scr: A Scr: D Kammerl 75. B Scr: J O’Mara 80. Stableford Medal Feb: C: S Edmonds (22) 44. Scr: C Scr: S Edmonds 22. Women: Stableford: Div 1: L White (15) 34. Div 2: T Gillett (24) 36.

BERMAGUI: Women: Stableford: M Hayes (10) 35. F Hanks (31) 33. Men: Stroke Medal Feb: Black: R Lagana (16) 69. A: A Crome (10) 72. B: T Holdsworth (19) 71 cb. C: J Adam (29) 75.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Medal Feb: A: G Coombs (9) A Bolton (7) 66 to playoff. A Scr: G Scott 75 cb. B: N Stergiou (13) M El-Khazen (15) 69 to playoff. B Scr: R Christie (12) 83. C: P Wells (35) 59. C Scr: M Wilcox (20) 90 cb. Women: M Coombs (11) 75.

BLACKHEATH: Women: Par: S Gardner (24) 3 up.

BONDI: Men: Stableford: 2B: A: C Hurrell (10) 40. B: R Jensen (16) 43. C: M Kearney (32) 44. M Kearney (32) D Doyle (22) 48.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stroke: A: M Hoogendyk (9) 68. A Scr: D Parata 75. B: S Clark (15) 68. B Scr: D Birss 83. C: M Rogers (28) 63. C Scr: T Nuske 90.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Medal Feb: A: D Marsh (3) 70. W Park (4) 72 cb. A Scr: R Maric 74. B: T Mateos (12) 68. C Hilton (13) 69. B Scr: G Farrar 83 cb. C: A Kennedy (16) 67 cb. S Lou (17) 67. D: J Tuovinen (30) 67 cb. S Zitka (25) 67. D Scr: N McNamara 93.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Feb: A: R Wright (12) 78. A Scr: S Chapman 89. B: J James (27) 74. B Scr: J James 101. C: L Bullock (32) 72. C Scr: L Bullock 104. Men: Stroke Black: A: A Stephenson (7) 68. A Scr: J Mc Carthy 75. B: R Laskazeski (15) 66. B Scr: V Mudaly 83 cb. C: J Towns (28) 68. C Scr: S Smart 89.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Medal Feb: Black: A: B Vella (3) 69. A Scr: J Warwick 75 cb. Medal Feb: B: G Nicholls (14) 69. B Scr: C Fogarty 84. Medal Feb: C: C Harris (24) 64. C Scr: M Davies 89. Medal Jan: A: C Clissold (11) 76.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Stroke: D Gargaro (17) C Arezo (18) 60. 2B Scr: J Mitchell B Naylor 71. Stroke: A: C MacKinnon (10) 67. A Scr: S Sahazad 74. B: D Gargaro (17) 64. B Scr: G Kim 81. C: K Baker (29) 66. C Scr: M Chae 90.

CASTLE HILL: Men: Stroke Black: A: P Chapman (7) 68. B: C Billyard (13) 66. C: M Billyard (26) 69. A: B Fasher (+2) 70. B: R Manton (15) 71. C: A Coleman (20) 70.

CROMER: Medley: Stroke Gold Medal: Black: T Tran (22) -2. Medal Feb: A: T Morse (13) -4. A Scr: C Rae 70. B: G Ferguson (20) -6. C: J Frack (26) -3.

CRONULLA: Medley: Stableford Green: P Douglass (34) 37. Stroke Scr: Black: A Scr: S Winter (6) 3. B Scr: J Blackall (14) 14. C Scr: G Sheehan (21) 23. A: S Winter (6) 66. B: A Truby (16) 69. C: J Lister (27) 66.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Medal Feb: A: M Doig (12) 65. A Scr: S Moylan 69. B: G Hagel (15) 65. B Scr: S Park 85. C: A Singh (22) 66. C Scr: S Nam 88.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal Jan: C: K Thorley (19) 82. D: R Felsch (26) 81. Medal Feb: A: S Mclean (4) 67. A Scr: M Hotchkiss 73. B: D Fuller (18) 69. B Scr: G Cox 84. C: D Ebbett (19) 69. C Scr: J Hopkins 90 cb. D: M Ribeiro (26) 65. D Scr: G Bryce 96. Women: Stableford: M Clohesy (20) 31.

EASTLAKE: Medley: Stroke Black: A: W Lonergan (7) 71. A Scr: M Stephens (2) 76. B: C Budd (19) 64. B Scr: B Coulbourne (14) 86. C: J Kyrazis (22) 69. C Scr: A Eddy (22) 95.

ELANORA: Men: Stableford: 2B: J Abbott (9) G Watts (13) 47 cb. Hcp: B Burridge (20) 41 cb.

EVERGLADES: Men: Stroke: A Scr: L Bradstreet (5) 69. A: R Singer (11) 64 cb. B Scr: P Howell (13) 59. B: P Howell (13) 72. C Scr: B Natoli (23) 84. C: B Natoli (23) 84. Stableford: D: D Paul (30) 36.

FORSTER TUNCURRY: Medley: Stroke: Ambrose: Tuncurry: 1 Place Bryson Farley & Jasper Hadenham & Craig Hadenham & Peter Griffith 56.375. 2 Place Josh Webb & Shaun Davison & Ryan Crompton & Ross Loy 56.5. 3 Place David Underwood & Brendan (i1) Halliday & Steve Butcher & Neil Jones 56.5. Men: Medal Feb: Forster: A: E Potter (9) 61. M Sharp (8) 65. B: T McMeeken (19) 62. J Burgess (18) 63. C: F Parker (30) 57. C Brown (26) 64.

FOX HILLS: Men: Stroke Medal: Black: A: K Moodley (3) 63. A Scr: J Bingham 76. B: V Sikwila (17) 66. B Scr: N Moana 81. C: A Andrew (21) 68 cb. C Scr: S Dollin 88. L Holmes (8) 70. M Awadalla (15) 70. C: A Andrew (21) 68.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Feb: Black: A: D Parto (11) 67. A Scr: B Rix 78 cb. B: R Gresty (19) 67. B Scr: A Mann 86. C: I Ramsay (22) 65. C Scr: J Shields 92. Women: Stroke: V Hughes (23) 70 cb. Medley: Stableford: A Neumann (12) 36 cb.

GOSFORD: Medley: Stroke Black: A: G Sammons (11) 68 cb. B: J Wylie (17) 66. C: B Oliver (29) 66. A Scr: M Coombs (-1) 76 cb. B Scr: Y Chin (13) 82 cb. C Scr: D Winslade (19) 87.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Feb: K Neely (36) 71. Men: P Gordon (27) 66. A: B Mitchell (3) 70. B: Z Brooker (12) 70. C: P Gordon (27) 66 cb. A Scr: D Falk (+6) 65. B Scr: Z Brooker (12) 82. C Scr: L Bartley (21) 87.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A/Medal: G Gillard (18) 72. B Scr: S Davis (37) 72. B Scr/Medal: M Parrotta (29) 73. Men: A: B Wallis (7) 68. Medal Feb: B: G Keegan (15) 72 cb. C: T Doran (24) 69.

HOWLONG: Men: Stroke: A: T Kirkwood (9) 67. B: G Chick (17) 65. A: P Ching (25) 68. Women: A: K Maloney (23) 70.

HURSTVILLE: Men: Stroke: Medal Feb: A: D Mikkelsen (11) 69 cb. A Scr: N Pantano (3) 72. B: P Blair (17) 66. B Scr: D McNamara (11) 78. C: G Broomfield (23) 63. C Scr: G Broomfield (23) 86. Women: Div 1: N Hellyer (9) 68. Div 1 Scr: N Hellyer (9) 77.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Feb: A: B Zhang (11) 61. A Scr: G Stone (1) 70. B: T Nicholls (13) 62 cb. B Scr: M Broach (13) 76 cb. C: J O’Brien (23) 61. C Scr: I Baianov (21) 86. Hole in one: P Keelan at 18th.

KILLARA: Men’s Stableford A Grade: C Santone 11 42 A Grade Runner-up: H Glanville 8 41. B Grade: C Tyson 13 42c/b B Grade Runner-up: A Rewell 13 42. C Grade: D Latham 20 40 C Grade Runner-up: S Masman 25 37 Scratch: B Mcnamara 35.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal Feb: A: G Herbert (10) 64 cb. A Scr: G Harnwell 70 cb. B: G Moran (15) 63. C: R Jerome (22) 66 cb.

KOOINDAH WATERS: Women: Stroke: K Adams (25) 75. Men: Stroke Black: A: R Lloyd (9) 75. B: G Moore (20) 73. C: J Gouw (28) 66.

LAKESIDE: Men: Stroke: Medal Feb: A: B REES (10) 74. B: F MUNDA (12) 69. C: L RUSSO (30) 70.

LANE COVE: Men: Stroke: Gold Medal: B Staley (15) 70. President’s Trophy: S Tan (19) 59. Medal Feb: A: P Kelly (12) 62. A Scr: P Doherty 71. B: S Tan (19) 59. B Scr: A Caush 76. C: M Dooley (29) 63 cb. C Scr: A Reid 87.

LEONAY: Mxd: Stroke: Medal Feb: A: B Evans (10) 65. A Scr: A Wright 73. B: S Hardy (16) 64. B Scr: A Davis 79. C: J Kent (18) 65. C Scr: J Kent 83. D: P Pearson (24) 68. D Scr: P Pearson 92.

LIVERPOOL: Men: Stroke: Medal Feb: A: E Kalonikos (12) 69. B: J Callao (14) 67. C: D Brescia (33) 64. A Scr: B Davies (+2) 73. B Scr: J Callao (14) 81. C Scr: S Johnson (20) 91. Gold Medal: A: B Chung (10) 77. B: J Callao (14) 67. C: T Clogher (27) 69.

LONG REEF: Men: Stroke Black: A Scr: N Mundy 71. A: M Gillespie (9) 65. B: R Thomas (16) 68. C: D Moult (34) 64. Women: Stroke: N Driver (14) 73.

LYNWOOD: Medley: Stableford: A: R Joson (11) 71. M Powell (11) 73. S Wilson (10) 74. A Scr: J Fitzgerald (2) 75. B: A Gates (18) 71. W Maike (14) 71. J Scuglia (14) 71. B Scr: R Lewis (12) 84. C: S Adams (26) 65. D Marmara (20) 73. P Hausfeld (22) 73. C Scr: M Seal (20) 87. Women: Stroke: A: T Steyn (20) 73. B Williamson (22) 76. B: M Mey (27) 77. R Joel (25) 77.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stroke MM: Black: A: A Goldfinch (8) 68. A Scr: A Bourgonjen (4) 74. B: P Jackson (17) 69. B Scr: D Russel (13) 84. C: C Tolani (34) 69. C Scr: D Achary (20) 92. Div 1: A Cummings (24) 73. Div 1 Scr: C Morris (25) 104.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Medal Feb: Div 1: I FRAZER (18) 68 cb. Div 2: S BAARUUD 73.

MANLY: Men: Stroke: A: J Finlay (12) 69 cb. B: M Lang (18) 70. C: L Nelson (22) 64. Women: S Cruice (24) 69.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Ambrose: H Kim F Criniti S Baddeley H Mulholland (Bonnie Doon) (7) 46. Scr: D Johnson S Oitmaa D Cremin B Johnson 50.

MASSEY PARK: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: F Buckle (16) 68. Div 2: D Jennings (25) 74. Men: A Scr: S Fitzpatrick (+1) 67. B Scr: G Sly (14) 80. C Scr: R Gilder (23) 87. A: R Viola (3) 65. B: M Campbell (19) 65. C: R Gilder (23) 64.

MONA VALE: Men: Stroke MM: Black: A: K Rule (12) 64. B: S Cleaver (17) 66. C: L Gargate (23) 69 cb. A Scr: A Hugill 73 cb. B Scr: S Cleaver 83. C Scr: A Wright 91.

MONASH: Men: Stroke: Medal Feb: A: J Sacco (12) 68. B: S Rosen (13) 71. C: B Savill (28) 72. Scr: D Cullam (2) 75. Gold Medal: J Sacco (12) 68. Mxd: Stableford: J Bennett (26) 34. Stableford Trophy: White: N Chosid (25) 31. Men: Stroke: Bowl: J Sacco (12) 68.

MOORE PARK: Men: Stroke: Medal Feb: A: G Gandha (8) 69. B: R Thomson (15) 65. Stroke White: C: M Harris (18) 69. Women: Stroke: B: Y Kim (28) 73. Men: Scr: A: J Boaz (0) 71. B: D Phelan (12) 81. Stroke White: C: K Horton (20) 91. Women: Stroke: L Quilliam (5) 81.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Medal Jan: A: S Choi (7) 73. A Scr: D Lim 71. B: C Mateo (19) 64. B Scr: B Johnson 81 cb. C: M Pasavento (27) 65. C Scr: P Pearce 88.

NELSON BAY: Men: Stroke: Gymea Lily: I Edmunds (25) 65. A: D Plimmer (15) 70. S Phegan (7) 71 cb. R Fitzgeralg (8) 71. B: L Walsh (22) 72. J James (23) 73 cb. S Parrott (16) 73. C: I Edmunds (25) 65. K Humphries (26) 70. N Cousins (31) 74 cb. Stableford: A: G Jennings (12) 39. J Papworth (9) 38. B: J Mannering (21) 38. C Herring (16) 37 cb. C: M Davison (24) 43. K Mathwin (25) 38.

NEWCASTLE: Women: Stableford: R Kitchening (21) 36 cb. Men: Stableford White: R Stone (35) 37. Stroke: A: B Potter (15) 68 cb. B: B Medcalf (26) 68. A: N Hartigan (11) 66. A Scr: L Ferrier (1) 68.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: Medal Feb: A: T Hoffman (9) 60. A Scr: T Wilson (5) 68. B: J Brittain (14) 56. B Scr: J Brittain (14) 70. C: D Flynn (20) 61. C Scr: D Flynn (20) 81. Medley: Stableford: G Hughes (14) 44. Women: C Mallinson (14) 38.

NSW: Men: Stroke: Cup: A Rachid 218. Hcp: C Thorpe (Lynwood) (6) 215. Scr: C Carruthers (Concord) 71. Stableford: P Lawrence (16) 44. Stableford White: P Loewy (35) 38. Gold: O Berman (26) 34. Women: Stableford: C Tatley (23) 31. Men: Scr: G Headland 31.

OATLANDS: Stroke: A: S Reece (2) 65. B: B Watt (17) 66. C: M Park (19) 66. D: K Low (28) 64. A Scr: R Easterbrook 69.

PALM BEACH: Men: Stroke: Medal Feb: A/Medal: C Bevan (1) 55. B: I Sablatnig (16) 64. C: J Dieters (29) 69. Women: Stableford: R Berczelly E Moore J Watts G Pearce 77.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: Plate: C Yi 137. A: M Cahalane (11) 67. A Scr: D Bringolf 70. B: W Ho (15) 64. C: M Wilson (19) 67. Medley: Stableford: M Kerameas (28) 39.

PYMBLE: Men: Stroke MM: Black: A: S Boyd (6) 38. B: C Brunette (15) S Standfield (18) to playoff. C: S Hartmann (19) 65. A Scr: F Mellish (2) 73. Women: Stroke: R Smith (18) 74. Men: Hole in one: Black: M Kirwan at 12th.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: P Johndstone (9) C Iodice (22) 77. A: P Johnstone (9) 40. B: P Dowling (15) 41. C: J Wilson (22) 41. A Scr: S Todd 33.

RICH RIVER: Women: Stableford: West: A: P Heywood (28) 41. Men: Stableford Black: A: P Hilet (10) 39 cb. B: M Roberts (15) 43. C: P Domotor (23) 41 cb.

RICHMOND: Men: Stroke: Trophy: A/Medal: J Moss (1) 72. A Scr: C Ellings (-1) 73. R Papps (2) 73 cb. B: P Drummond (15) 83. B Scr: J Vista (13) 84. J Stuart (16) 84 cb. C: C Noonan (20) 90. C Scr: M Ashton (21) 91. M Kirk (20) 91.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: A Richards (18) 37. Women: Stableford: P McVean (29) 38. Men: Stableford White: A: G Cooper (12) 38. B: G Sharp (15) 38. C: J Beard (22) 37. Medley: Stableford: 2B: E Thompson (19) T Newell (13) 49. Men: Scr: S Ryan (1) 34.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: Medal Feb: A: S Bae (12) 67. A Scr: V Subramaniam 72. B: R Haydon (17) 69. B Scr: D Vail 85. C: T Smith (21) 68. C Scr: M Taylor 93. D: L Cicchini (33) 64. D Scr: L Hawksley 96. Stableford: J Hogan (31) 41.

SEFTON: Men: Stroke: A: D Quain (7) 53. B: T Joachim (20) 54.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: R Carpenter (11) 38 cb. B: M STEVENS (15) 42. C: R Edwards (31) 39 cb. Women: A: J Phillpot (21) 37. B: S Haggerty (27) 37. Men: 2B: R Edwards J Horton 50. Medley: F Smith R Dorn 45 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stroke: G Hough (14) 61. A: G Rolls (11) 69. B: G Hough (14) 61. C: N Ioannou (22) 65. Stableford: S Hwang (27) 38.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: K Sparks (16 Newcastle GC) 68. T Tynan (7) 72. B: J Sparks (23 Newcastle GC) 65. K Nelson (21) 70. Women: L Sparks (42 Tanilla Bay) 61. J Colvin (32) 74.

TERREY HILLS: Stroke: Medal Feb: A: W Redfearn (15) 70. B: P Ciao (18) 68. C: C Forbes (20) 72. A Scr: L Houghton 29. Gold Medal: M Lee (15) 74.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke White: A: S Farr-Jones (10) 66. B: J Li (18) 73 cb. C: R Powell (23) 71. A Scr: G Patterson 74.

THE COAST: Women: Stroke: G McFadyen (26) 72.

THE LAKES: Men: Stroke Medal Feb: Black: A: D Goble (12) 70. A Scr: P Lonard 72. Stroke: B: G Freeman (17) 69. Stroke White: C: A Marks (22) 68 cb. Women: Stroke: K Kang (12) 78. Medley: Stableford: 9-hole: K Lasky (12) 16.

THE RIDGE: Medley: Stroke: A: S Adams (12) 69 cb. B: A Woodley (17) 68 cb. C: W Psaltis (23) 70 cb. Stableford: M Riddell (24) 35. 9-hole: R Whelan (15) 18.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: B Parker (10) 67. A Scr: B Willett 72. B: P Dalton (14) 67. B Scr: P Dalton 81. C: S Chaplin (20) 65. C Scr: S Chaplin 85. Women: Stableford: R Jamieson (27) 37.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: G Johnston (8) 39 cb. B: M Dwyer (18) 36 cb. C: P Calopedis (21) 38 cb. A Scr: C McMillan 37. B Scr: B Clark 21 cb. C Scr: A Pellegrino 19. Women: Stableford: J Park (1) 39.

WAKEHURST: Men: Stroke: Medal Feb: A: B Holloway (11) 69. A Scr: D Tapper 75. B: G Nunn (17) 68. B Scr: G Nunn 85. C: J MacDonald (21) 67. C Scr: G Taylor 92. Stableford: P Cohen (19) 39. Women: J Morris (19) 76.

WALLACIA: Men: Stroke: Medal Feb: A: J Dunn (5) 70. B: G Vigne (13) 69. C: B Williams (21) 72. A Scr: J Jamieson 73. B Scr: B Hazell 86. C Scr: J Cuff 92. Women: Stableford: M Chester (24) 31.

WARRINGAH: Medley: Stroke: Medal Feb: A: D Keirle (13) 68. B: J Tutty (16) 68 cb. C: K Davis (22) 70. D: J Ziino (29) 66. Scr: S Springall (1) 71.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Gold Medal: P Bacci (13) 67. C Gauchat (32) 68. Medal Feb: A: A Laumberg (12) 70. B: L Evans (17) 66. C: C Gauchat (32) 68. Scr: D Deemer 75.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Medal Feb: Black: I Jenkinson (19) 66 cb. Stroke: A: S Halls (12) 68. A Scr: M Rugless 75. B: I Jenkinson (19) J Cassimatis (14) W Chandler (17) 66. B Scr: J Cassimatis (22) 80. C: M Higgins (22) 70. C Scr: T Morris 93.

WYONG: Men: Stroke: Medal Feb: A: J North (9) 70. B: T Conley (16) 64. C: L De Chateau (19) 64.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Murray: A/Medal: D Ballintine (14) 69. B: R Orr (18) 74. Women: Stableford: A: D Brodie (13) 37. B: L Bennett (26) 36. C: M Hockley (33) 31. Men: Stroke: Lake: B/Medal: J Fraser (27) 66. A: P Campion (14) 68.

Our Partners