NSW/ACT Club Results – 28 January 2023

NSW & ACT golf results Moore Park Golf Course
Image Shows:  Moore Park Golf Course

PLAY TODAY NSW & ACT Club Results, Saturday, 28 January 2023.

ANTILL PARK: Women: Stableford: S Kennedy (5) 36. Men: Stableford White: A: D Hore (12) 42. B Higgins (7) 40 cb. B: C Gibson (18) 42. G Dodd (16) 41. C: J Eason (27) 55. H Moore (22) 39. Medley: 2B Agg: M Kelly (9) J Eason (27) 90.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: B Hua (22) T Hickman (16) 47 cb. Men: 4B Agg: C Murray (9) S Hwang (11) J Robertson (11) L Ulloa (10) 117. A: J Jeong (10) 41 cb. B: T Hickman (16) 39. C: G Simmons (27) 42. Scr: A Harvey 35.

AVONDALE: Men: Stableford: A: M Sherlock (9) 40. B: M Payne (16) 41. C: T Holdich (21) 37. A Scr: D O’Donovan 37.

BARHAM: Men: Stableford: A: R McNaughton (3) 38. B: I Sutherland (13) 39. C: B De Bondt (18) 39. A: P Grant (27) 40.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: D Hanlon (14) 38.

BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: A Carter (5) 38 cb. B: O Rushton (16) 42. C: E Raper (27) 39. Scr: A Carter 33. Women: Stableford: Div 1: S Storer (16) 40. Div 2: J Pearce (32) 34. Medley: Team: S Cole (10) D Jahnsen (12) A Francis (15) R Alfonso (27) 92.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: W Lalao (10) 39. B: P Rumble (16) 36. C: R Gilbert (26) 33.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: G Scott (8) 38 cb. A: P Calantzis (9) 37. B: P Fowler (15) 38. C: A Rousselis (19) 35. A Scr: S Warncken 32. 2B: G Field (7) R Mansfield (15) 45.

BEXLEY: Medley: Stableford: S Dean (9) 39. A: S Terkalas (9) 38. Div 1: J Martyn (6) 36. B: P Lee (13) 38. Div 2: L Zahra (12) 38. C: P Frilingos (17) 39. Div 3: H Hassapis (17) 37. Scr: J McFarlane 33.

BLACKHEATH: Men: Par: J Kelly (18) 3 up. Women: Stableford: L Pressley (23) 38. Men: Par: Cup: A Scr: J Thomas (+2) 1 down.

BONDI: Men: Stableford: 2B Agg: A: A Spurrier (3) 40. B: A Hosick (18) 36. C: G Aldridge (22) 42. G Aldridge (22) J Powell (12) 77 cb.

BONVILLE: Medley: Stableford: K Phillips (25) 41. M Norberry (13) 38 cb. P Owen (0) 38 cb. B Bienefelt (15) 38 cb.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: G Williams (9) 40. A Scr: I Elliot 34. B: M Hoy (18) 40. B Scr: C LEE 27. C: C McCarthy (26) 41. C Scr: J Broadstock 17. B CU (24) L CHA (14) 54.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Multi: White: Div 1: M Greksa (8) S Bugdayli (13) 84. Div 2: A Allen (29) A Cooper (15) 86. Div 1 Scr: J Cummings K Cummings 65. A: J Cummings (2) 43. B: S Bugdayli (13) 42 cb. C: J McGarr (18) 43. D: A Allen (29) 45 cb.

CAMDEN: Women: Stableford: A: S South (15) 39 cb. A Scr: R Wright 27. B: P Dilucchio (21) 36. B Scr: K De Cean 12. C: M Poulton (35) 31 cb. C Scr: J Maas 9. Men: A: B Reynolds (10) 38 cb. A Scr: D Mulley 35 cb. B: M Applebee (16) 43. B Scr: S Maddern 26. C: J Gammage (21) 39 cb. C Scr: N Lindsay 18. 2B: P Casey (14) M Applebee (16) 50. 2B Scr: S Maddern R Minns 41.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: R Sage (12) 41. B: A De Sousa (16) 40 cb. C: T Davis (26) 41 cb. 4B: T Brown (26) S Luke (29) 49. 4B Scr: C Lawson P Higgins 40 cb.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: C MacKinnon (10) C Thomson (18) 50. 2B Scr: M Kim D Lee 39. A: C MacKinnon (10) 40. B: A Croucher (13) 41. C: D Lee (26) 39.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: I Lowe (8) 43. B: G Collins (13) 42. C: R Keenan (26) 44. A: B Wong (8) 40. B: P Lulic (18) 37 cb. C: M Thorn (35) 43 cb.

CASTLECOVE: Women: Stableford: E Kobayashi (19) 38. Men: A: P Dixon (7) 40. B: A Lobb (18) 40. C: D Sutanto (30) 40. Medley: Stableford 2B Agg: White: M Salier (18) P Dixon (7) 78.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: R Koers (5) 38. B: D Clarke (13) 37 cb. C: H King (15) 44. D: C Smith (23) 44. Women: V Irving (44) 42.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B: I Crichton (8) J Curnow (22) 46. Medley: 2B Scr: N Watts M Scarfone 40.

CROMER: Medley: Stableford: A Scr: C Rae (-2) 38. A: H Barbour (11) 41 cb. B: M Nicholson (14) 40. C: C Brown (22) 46. Split Six: C Brown (22) J Richardson (4) 75.

CRONULLA: Par: A: M Panucci (12) 4 up. B: D Ninkie (15) 3 up. C: R Aitken (29) 3 up. Scr: N Poniris 1 down.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Baker C Jones 55. 2B Scr: J Kiddle P Hilton 41. Div 1: I McCarthy (5) 44. Div 2: K Mildwater (17) 42. Div 3: C Jones (32) 45. D Scr: S Moylan 38.

DUNHEVED: Men: Stroke: Vardon: M Williams 68. Cup: A Jaramillo (15) 68. Jnr: C Carruthers 74. Men: A: A Carruthers (5) 70. B: C Bonnici (15) 70. C: A Wylie (21) 70 cb. D: S Hinks (35) 78.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: R O’Rourke (7) 41. B: J Katholos (14) 41. C: S Rodgers (24) 38. A Scr: S Campbell (1) 39.

ELANORA: Men: Stroke: Hcp: A: J Greathead (14) 68. B: M Glascott (16) 69. C: I Westbrook (31) 71.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: D Grimish (7) 37. A: D Grimish (7) 44. B: J Fleming (14) 42. C: D Parker (20) 38. D: R Clews (34) 37. 2B Multi: I Armstrong (21) R Clews (34) 86.

FINLEY: Medley: Stableford: S Corcoran (18) 37.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: A: L McDonald (9) 40 cb. S Black (8) 40. B: R Loy (18) 41. J Borg (16) 38 cb. C: K Henderson (24) 39. B Hayman (29) 36.

FOX HILLS: Men: Stableford 2B Agg: Black: D Prasad (8) 76 cb. P Robertson (3) 76 cb. J Bingham 60. K Booth 60. P Robertson (3) 3. D Hevers (19) 46. J Smith (23) 39 cb.

GEORGES RIVER: Medley: Par: 4B: R Wakeham (35) S Frost (34) V Hughes (24) W Hughes (21) 14 up. A: R Eriksson (6) 2 up. B: G Piconi (15) 1 up cb. C: J Shields (21) 3 up.

GLENMORE: Medley: Par: Div 1: J Cook (6) 4 up. Div 2: M Margerison (16) 6 up. Div 1 Scr: B Michelmore 2 up.

GOULBURN: Women: Stableford Green: S Scott (20) 40. Men: Par White: R Hope (7) 5 up. D McEntee (11) 3 up cb. G Hunter (20) 3 up cb. B Mulligan (3) 3 up cb. R Hope (3) 3 up cb.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: A French (17) 40. B: K Dickison (41) 38.

HOWLONG: Women: Stableford: A: F Barnes (16) 34. Men: A: A Brown (7) 39. B: N Stewart (16) 35. C: J Mase (23) 35.

HURSTVILLE: Men: Stableford: A: K Kerrigan (2) 40. B: J Ross (15) 40. C: R Upton (17) 40 cb. Women: J Zeitoun (37) 39.

KAREELA: Men: Stroke: A: J Gibson (8) 63. A Scr: G Stone (2) 69. B: W Walkerden (17) 62. B Scr: L Brown (13) 76. C: C Penny (28) 63 cb. C Scr: G Etcell (21) 86.

KILLARA: Mxd: Stableford: A: C Brown (6) 43. B: M Sulman (18) 41 cb. C: G Ferris (20) 38. 2B: C Manuell (5) D Manuell (15) 49. 2B Scr: I Norton N Hardwick 41 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: D Levy (12) A Lang (5) 73 cb. A: S Hronis (6) 39 cb. A Scr: D Gallagher 34. B: Y Yonemori (14) 37 cb. C: P Murray (20) 37 cb.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: H Cribb (6) 39. B: J Davis (14) 41. C: D Cook (24) 37. Women: Stableford: S Rapmund (18) 32.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: K D’Abrera (23) B James (10) 76 cb. 2B Agg Scr: W Meredith (0) L Arthur (+1) 70. A: J Choma (6) 39. B: T Thiruloganathan (13) 41. C: A O’Neill (26) 43. Women: Split Six: S Eager (28) K Frew (35) 57. Div 1: D Forrest (12) 36. Div 2: L Stano (27) 34 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: J Abbott (30) 45. 2BWB: A Hewitt (19) C Sithole (15) 28 cb.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: A Brennan (3) 39. B: L Martin (14) 42. C: D Carter (19) 38. D: M Pieterson (34) 38. 2B: A: J Richmond (19) L Martin (14) 83. A Scr: D Wrigley A Wright 38.

LIVERPOOL: Stableford: A: M Saroufim (6) 44. B: J Karam (15) 43. C: V Lam (24) 43. 2b: J Karam V Lam 50. 2b Scr: J Sherson J Roser 41.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: L Shahmatov 38. A: G Evans (6) 43. B: A Shuttleworth (14) 44. C: P Skiffington (25) 40. Women: V Murphy (19) 36. Mxd: 2B: P Bowler (7) A Morisset (20) 46.

LYNWOOD: Medley: Stableford: A: G Shepherd (4) 38. L Blair (11) 36. A Scr: M Fullerton (-1) 38. B: W Formosa (15) 39. J Scuglia (15) 38. B Scr: D Henry (13) 25. C: B Schott (27) 40. J Granero (26) 38. C Scr: T Ferraro (18) 19. Women: A: D Northwood (20) 33. L Harris (4) 33. B: A Rider (26) 32. A O’Connor (24) 31. Mxd: 2B Agg: W Formosa (15) 74. M Baker (8) 74. C Mavin (3) 71. M Fullerton (-1) 71.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: T Theophylou (SGA 15) S Katsoulas (13) 78 cb. Hcp: G Taylor (9) 42. 2B Agg Scr: T Shaw (0) K Watson (5). Scr: D Cremin (0) 36.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: J Smith (14) 37 cb. Div 2: K Higgins (25) 32 cb. Men: A: C Smith (1) 42. B: R Miller (19) 41. C: P Donnellan (20) 41. Scr: C Smith 41. 2B: S Newman (6) T Bowmer (19) 78.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: G Roney R Kershaw 78 cb. C Derley (21) 46.

MONASH: Mxd: Stableford: 2B Agg: Div 1: B White (8) K Robertson (21) 48. Div 2: D Yun (31) A Frankel (26) 48. A: P Hickman (8) 43. B: R Bird (19) 40. C: D Yun (31) 39 cb. 2B Scr: S Morgan (3) R McClelland (5) 44.

MOORE PARK: Men: Par White: A: C Bowe (+2) 4 up. B: W Young (14) 3 up. C: S Wong (22) 4 up. Scr: Y Imamura (0) sq. Women: Par: R Kimura (28) 1 up cb. Scr: L Quilliam (4) 7 down.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: L Ramsay (8) 45. B: V Knight (18) 44. C: P Kim (25) 41. 2B: C Turnbull V Knight 51.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: D Hogan (11) 68. A: S McKenzie (6) 69. B: D Kelly (17) 69. C: G Moloney (21) 69. Women: Stableford: A: R Bett (25) 35.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: D Hurley (28) 41. T Chaplin (14) 40. M Sproule (12) 38 cb. Women: Brushbox: L Conlon (47) 32. T Wasilewicz (32) 29. B Frost (14) 27. R Fitzgerald (18) 26. Men: J James (23) 44. R Grace (6) 39. P Chisler (9) 38.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A Scr: B Hillard (1) 72 cb. A: R Fenton (9) 38 cb. B: A Wren (15) 43. C: M Bevan (24) 40. Women: K Luxford (43) 37.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Hcp: A: S McCloskey (11) 41. B: M Costigan (18) 39. C: M Bowles (25) 40. 2B: A: L Cornwell (33) R Palmer (26) 48. A Scr: P Findlay (13) T Crockart (0) 40.

NOWRA: Medley: Stroke: Ambrose: M Balzer B Norwood (10.75) 57.25.

OATLANDS: Stableford: A: P Crawford (10) 42. B: R Lynch (18) 42. C: P Day (19) 43. D: D Yun (27) 38. A Scr: R Easterbrook 35.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B Agg: N Kempson (15) 66. H Simmonds (23) 66. Men: C Bevan (1) 68. Z Telfer (0) 68.

PENNANT HILLS: Stroke: A: D Caletti (7) 66 cb. B: G Tompsett (15) 71. C: T Wyatt (23) 67. Stableford: Scr: M Davidson 71. A Biasucci (24) 38.

RANDWICK: Men: Stroke: Medal Feb: A: Z Delevski (11) 55. A Scr: M Williams 59. B: A Stanley (14) 55. B Scr: A Stanley 69. C: R Begley (23) 55. C Scr: R Hogan 76. Jnr: R Bramham (30) 69. Men: Gold Medal: Z Delevski (11) 55.

RICH RIVER: Men: Par: East: A: M Langenbacher (8) 5 up. B: P Mckechnie (11) 7 up. C: S Lynch (31) 2 up cb.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: S Tibben (12) 41. B: B Burrell (13) 43. C: D Millard (20) 43. Scr: C Ellings (-1) 37. 2B: Div 1: B Boylett (22) B Burrell (13) 49. Div 1 Scr: T McMillen (0) G Beetson (13) 40. Div 2: P Pfister (19) D Adams (28) 48. Div 2 Scr: G Yip (28) J Leaves (27) 27.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: M Tilbrook (23) 37. Women: Stableford: S Beard (43) 37. Men: Stableford White: A: M Seeto (12) 38. B: A Nettleton (18) 38. C: T Evennett (28) 37. Medley: Stableford: 2B: S Beard (43) C Smith (15) 45. Men: Scr: C Sharp (+3) 38.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: D Gage (12) 42. B: S Whitehead (15) 44. C: G Squire (19) 45. D: H Hayden (24) 42. A Scr: J McCraith 36. 2B: Div 1: R Bortfield (12) J McCraith (5) 50. Div 2: B Laing (15) G Squire (19) 51.

SEFTON: Men: Stableford: Ambrose: B Gilzean (8) J Livingstone (16) 47.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: T Brotherton (11) 45. B: J Cosgrove (16) 40 cb. C: W Lloyd (23) 46. Women: A: K Betts (15) 38 cb. B: F Macri (30) 38. Men: 2B: J Cosgrove A O’Sullivan 52. Medley: T Johns L Johns 47.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: M Webb (9) 42. B: S Fanale (16) 42. C: R Wallace (20) 39. Scr: M Hammond 37. Women: M Heller (20) 34. Men: 2B: S Fanale (16) P Khoury (20) 48. 2B Scr: D Shneier (2) G Shneier (2) 44. Gold: Gold: B O’Regan (27) 40. 2B: B O’Regan (27) J Keane (23) 44.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: J Collins (11) 38. B: A Cheung (13) 40. C: J Butcher (22) 38. A Scr: H Kim (4) 33. 2B: N Brooks (8) B Jeney (16) 48.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: S Ireland T Reynolds 47. Men: J Patfield B Brookes 46.

THE COAST: Women: Stableford: J Skippen (37) 38 cb. A: K Isch (4) 44. A Scr: K Isch (4) 40. Stableford White: A: M Galway (14) 42. B: K Nagi (32) 47.

THE LAKES: Stableford: A: M O’Brien (7) 43. B: Y Rudman (18) 46. C: R Clemens (21) 38 cb. K Kang (12) 28. Scr: S Koirala 38. 9-hole: K Lasky (12) 17. Hole in one: T Klineberg at 18th.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: J Sandri (5) 40. B: B Karagiannis (19) 41 cb. C: C Maiolo (45) 43. 2B Multi: E Sutton (42) P Petrovski (19). 9-hole: S Henare (17) 17.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: G Volkiene (22) B Volkiene (14) M Vanryn (21) J Wilcock (9) 93. A: G Ensor (10) 39 cb. B: N Chaplain (18) 39 cb. C: R Chritie (21) 37. Women: K McKinnon (12) 38.

TWIN CREEKS: Medley: Stroke Medal Jan: Black: A: T Wozniak (12) 65. A Scr: A Fiorenza (2) 71. B: P Willey (13) 68. B Scr: B Clark (15) 88. C: A Pellegrino (24) 67. C Scr: K Neat (19) 94. Green: J Wang (45) 61.

WAKEHURST: Medley: Stableford: Team: G McDonald (19) T Bretnail (34) M Bateman (11) R Hermann (1) 90. Men: A: M Bateman (11) 39. A Scr: B Mason 35. B: G Gregory (13) 42. B Scr: G Gregory 29. C: J Dixon (21) 44. C Scr: J Dixon 24. Women: R Charnell (12) 35.

WALLACIA: Men: Stableford: Ransom: J Jamieson (1) N Reitsma (2) 65. A Scr: P Cheshire J Pagett 57. A: J Pagett (0) 38. B: J Casis (15) 39 cb. C: P Piccoli (20) 34 cb. Women: Stableford Yellow: S Owen (17) 38.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: W Raynel (9) 39. B: D Gale (16) 39. C: B Dutfield (22) 39 cb. D: R Wickham (29) 46. Irish Team: R Bjorkmann (12) J Nicholson (10) D Gale (16) S Woods (18) 120.

WOOLLAHRA: Men: Par 2B: White: L Evans (18) N O’Neill (24) 12 up. Div 1: D Ragg (14) 3 up. Div 2: L Evans (18) 9 up. Div 3: D Gleeson (22) 3 up.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: C Arnold (9) 40 cb. B: G Langford (19) 40. C: J Healey (24) 37 cb. Scr: M Rugless 32.

WYONG: Men: Stableford White: A: N Branz (8) 41. B: S Jackson (14) 41. C: C Glover (20) 40. Mxd: 2B: S Jackson (14) K Jackson (8) 48.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: N Moore (24) 42. B: E Mason (34) 39. Men: A: M Cooke (13) 40. B: L Nagle (18) 40. Lake: A: C Jones (11) 39 cb. B: R Hearnden (19) 41 cb.

Our Partners