NSW & ACT Golf Results – 4 January 2023

NSW & ACT golf results - Gold Creek Golf Club
Image Shows:  Gold Creek Golf ClubGold Creek Golf Club

NSW & ACT golf results for Wednesday, 4 January 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: R King K Lee 49. 2B Scr: Z Johnson H Drewitt-Smith 39. Team: M Barry C Lindeman A Yeoman D Scaife 116. A: D Moore (12) 43. B: M Bohman (14) 42. C: M Barry (22) 44. D: D Shin (32) 40.

BARHAM: Women: Stroke: A: S Hall (25) 76. B: J Peel (35) 81.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Jan: A: S Jones (19) 64. B: K Momsen (29) 61. C: J McClean (36) 65. Scr: E O’Connor.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: S Troutman (23) 44. A: K Rae (4) 40. B: A O’Sullivan (16) 42. C: M Phipps (20) 43. Scr: S Warncken 34 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford 2B: White: P Keogh (9) P Paps (27) 48. 2B Scr: M Henley S Dean 43. A: M Ryan (9) 39. B: M Symes (14) 37. C: M Belos (38) 40.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: R Delaney (17) S Tolhurst (9) 47. M Allen (11) 37 cb.

BONDI: Medley: Stableford: L Strobel (29) 42. Veteran: V Dos Santos (18) 37.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: M Evans (1) 41. B: L Anderson (15) 42. C: D Perry (19) 42. D: A Colquhoun (29) 32. Scr: M Evans 40. Hole in one: M Colquhoun at 15th.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: C Farthing (34) 34.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: D Edwards (4) D Bushell (9) 45. Div 2: M Haining (22) P Baker (14) 47 cb. Scr: R McIvor M Nagy 39. A: D Bushell (9) 39. B: A Cramp (14) 39 cb. C: M Heaton (32) 43.

CAMDEN: Women: Stableford: A: L Newcombe (16) 40. A Scr: L Newcombe 25. B: K Cahill (27) 38. B Scr: K Cahill 14. C: G Wakeling (35) 37. C Scr: G Wakeling 11.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B: B Taylor (19) B Darr (21) 49. 4B Scr: A Weeks S Elder 38 cb. A: G Zugalev (10) 41. B: M Woods (13) 43. C: C Toms (27) 45.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: J McBlane (16) J Threlfo (21) 48. Div 1: J McBlane (16) 38. Div 2: J Threlfo (21) 37. Div 3: E Lee (43) 37 cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: R Anderson (23) M Pupo (18) 49 cb. A: J Lee (11) 41. B: L Khoo (17) 38 cb. C: H Hickson (26) 38. PM 2B: P Down (34) R Wynne (29) 51. PM: A: T Pagliaro (8) 38 cb. B: P Camilleri (13) 37 cb. C: B Zubrycki (23) 39. 2B Scr: M Thomson S Goodrum 38 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Sadler (8) 38. B: N Boulton (31) 37. C: H Adkins (34) 36.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: T Condon (19) A Radford (27) 53. 2B Scr: J Rayner J Lyras 43. A: D Sullivan (7) 39 cb. B: S Baillie (14) 40. C: J Sukkar (21) 42 cb.

CROMER: Men: Stableford: A: G Verrity (12) 39. B: M Walsh (17) 41. C: M Jessup (21) 42. Scr: L Toole 35.

CRONULLA: Women: Stableford Green: A: S Wiggins (5) 40. B: J Brownson (24) 38 cb. C: R Cribb (28) 36. D: C McGree (38) 36. Scr: S Wiggins 35. Gold: R Francis (41) 30.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B Agg: White: A: D Adhar (12) M Horgan (11) 74 cb. L Dulay (6) 40. Veteran: Gold: D: M Norris W Beard 74. A: M Norris (8) 37. B: R Dadat (21) 43. C: J Lazarus (28) 39.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: M Stevens (2) 40. B: M Lillis (19) 39. C: M Lecherdis (22) 37. Scr: C Hicks (1) 37.

ELANORA: Women: Stableford: S Grosmann (26) 40.

EVERGLADES: Men: Stableford: Irish Team: B Paterson (36) P Rutty (32) R Moore (36) J Pearcy (28) 106. A: P Haggett (9) 40. B: M Quilkey (17) 42. C: S Smith (19) 43. D: R Moore (36) 52. Scr: S Bennett 34.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: T McCaw (8) 36 cb. Div 2: D Smith (20) 34 cb.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal: Black: Div 1: P Goulbourn (15) 72 cb. Div 1 Scr: B Rix 80. Div 2: R McWilliams (23) 68 cb. Div 2 Scr: G Gartner 88 cb. Stableford: T Elley (21) 38 cb.

GOLDCREEK: JNJG ACT WEEK OF GOLF (par 72): Rd 2: BOYS: C’ship: D Mackay (Stonecutters Ridge) 140 C Oberle (Brookwater) T Farrar (The Australian) C Yates (Riversdale) 142 C Wu (Long Reef) A Radevski (St Michael’s) 143. 16-17yrs: C Yates (Riversdale) 142. 14-15yrs: D Mackay (Stonecutters Ridge) 140. 13yrs/u: J Hong (Campbelltown) 147. GIRLS: C’ship: A Hodgkins (Royal Queensland) 144 G Lee (Concord) 145 M Di Natale (NSW) M Bang (Concord) 146 R Keen (Avondale) 147. 16-17yrs: A Hodgkins (Royal Queensland) 144. 14-15yrs: S Kim (Brookwater) 149. 13yrs/u: C Kim (The Australian) 154.

GORDON: Men: Stableford: P Webb (19) 40 cb.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: D Boyd (10) 38. B: R Casey (16) 40. C: J Gauci (23) 43. Scr: M Coombs (-2) 38.

GOULBURN: Women: Stableford Green: Div 1: M Webb (20) 41. Div 2: G Prigg (34) 44.

HOWLONG: Women: Stroke: A: H Foster (16) 71. B: H Embleton (31) 73. Stableford: Medley: R Bingham (16) 34. Women: 9-hole: G Hoskin (7) 15.

KAREELA: Men: Stableford: A: L O’Dowd (8) 39. A Scr: D De Traubenberg (0) 32. B: D Hill (18) 41. B Scr: R Duff (13) 25 cb. C: J Pearse (30) 40 cb. C Scr: L Dewhurst (23) 19.

KILLARA: Men’s 2BBB Mark Roberts 14 Graham Leonard 19 52 Scratch A Lamble C Warren 42. Men’s Stableford A Taehan Kim (10) 43 B Eamonn Rolls (17) 41 C Greg Corrigan (25) 40.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: T Hii (13) H Ng (10) 78. A: G Kidd (10) 39. B: T Hii (13) 40. C: R Dick (24) 38. Scr: H Nardo 33. Veteran: G Kidd (10) 39.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: A: T Lonergan (11) 32. B: C Chitick (41) 32.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: M Smith (24) . W Heim (20) 46. D Leckie (16) 37 cb.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: N Lee (16) 41.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: C Pecar (9) A Kerr (19) 49. A: N Cregan (13) 42. B: P Moss (18) 44. C: C Thomas (28) 39. Scr: H McKerihan 36.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B: White: R Heckmann (25) P May (28) 55. Men: A: J Hendry (7) 39. B: P May (25) 47. Scr: P Van Wegen (2) 35. Women: J Smith (9) 35.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: E Holmes (16) R Waight (21) 44 cb. K King (17) 36.

MANLY: Men: Stableford: 2B: M Withers (27) G Lord (15) 51. A: J Pankhurst (12) 40 cb. B: G Lord (15) 42. C: T Porter (31) 39 cb. Scr: M Webber 37.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: R Ch’ng (22) 37. Div 2: M Buckeridge (39) 35.

MONA VALE: Men: Stableford Irish Team: White: K Grant D Grant K Grant J Ritchie 92. B Edwards (1) 40.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: G Dickerson (5) K Hunt (17) 49. Div 2: S Rudgley (17) P Rudgley (23) 50. 2B Scr: S Patel C Hunt 39. A: N Abba (8) 42 cb. B: S Rudgley (17) 43. C: P Steele (20) 43.

MOORE PARK: Men: Stroke Medal Jan: White: A: S Aristizabal (9) 65. B: P Kosmina (13) 67. C: G Latham (22) 65. Veteran: R Payten (29) 69.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Smith (25) N Nield (19) 47 cb. Medal Jan: A: P Hamdorf (11) 41. B: I Kim (17) 41. C: G Pennicuik (23) 44. Scr: N Miller 38.

MURRAY DOWNS: Women: Stroke: S Fearn (54) 68.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: A Daubaras (9) 42. G Jennings (12) 37. B: D Kelly (23) 34. R Pain (17) 33 cb. C: R Van Waard (30) 40 cb. J Saunders (28) 40. A: K Hitchen (18) 41. K Jorgensen (30) 39. B: J Stokeld (17) 37 cb. C Mawson (9) 37. C: G Allen (8) 36 cb. C Burnett (24) 36 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: D Simpson (22) R Aghajanian (30) 48. Scr: M Gordon (Scr) A Sghabe (1) 48. Hcp: A: M Gordon (Scr) 42. B: R Fisher (17) 42. C: J Song (31) 42. Hole in one: P McBurnie at 3rd.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: B Ewin (23) A Russell (15) 49. J Hamilton (22) 40.

NOWRA: Medley: Stableford: A: P Russell (7) 39. B: G Hindley (Kiama G.C ) (26) 44.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: J Sayer (7) H Sayer (14) 51. A: J Sayer (7) 39. B: H Sayer (14) 43. C: A Buchner (21) 39. D: G Ogilvie (30) 36.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: M Bradbury (19) D Edwards (5) 47. A: A Haigh (7) 41. B: C Phillips (16) 38 cb. C: I Wilson (31) 40. Scr: S Herden 39.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: D Palmer (22) B Campbell (29) 47. 2B Scr: M Organ B Gadd 42. A: J Ogle (8) 39. B: G Shaylor (16 Leonay) 39. C: P Lock (22) 39.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: J Kalaf (14) E Demirdjian (15) 48. I Catterall (8) 41.

RICH RIVER: Women: Stableford East: Green: A: C Ashworth (22) 38. B: M Aitken (29) 35. C: N Mitchell (40) 39.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: Div 1: B Carver (8) R Somi (7) 45. Div 1 Scr: T Fox (-1) C Ritchie (0) 40. Div 2: L Taylor (37) T Hunt (27) 52. Div 2 Scr: C White (23) M White (13) 29. A: B McMillen (7) 43. B: M White (13) 38 cb. C: B Wangmann (24) 41 cb. Scr: T Fox (-1) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: T Gu (16) K Liu (11) 74. Div 2: T Stafford (22) D Pickering (25) 78. A: C Zhang (11) 40. B: B Wheelhouse (14) 40. C: P Yong (21) 40. D: P Mitchell (35) 44. Scr: H Tae Kim 36.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: H Guest (12) B Stacy (23) 48.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: B Baker (6 Cumberland) 35 cb. M Farrow (3) 35 cb. B: M Summergreene (13) 43. K McMahon (18) 44. C: K Nelson (22) 37. R Giffin (22) 36 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: J LEE (11) 39. B: B Taylor (14) 40. C: J Clegg (26) 40 cb.

THE COAST: Stableford: 2B: S Singh (38) A Singh (13) 49. A: Z Clark (11) 44. B: S Darragh (25) 43. Scr: L Jones (+1) 38.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: J Roberts (7) T Blackman (15) 48. Scr: J Locke N Happell 40. J Locke (13) 43. 4B: J Kearns (31) P Kearns (23) 46. Scr: S Beck G Spindler 39. S Beck (2) 39.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: S Halloran (11) 3 up. Div 2: S Naughton (15) 3 up. Div 3: V Christensen (18) 4 up. Div 4: P Howe (28) 3 up. Gold: R Eaton (32) 2 down.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Scr: D Garty C Donsworth 38. 2B: W Avery (45) G Cutts (28) 50. A: B Cranston (6) 41 cb. B: J Sansom (17) 40 cb. C: B Montgomery (21) 38 cb. D: R Burton (27) 41.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford 2B: Gold: J Earl (10) B Atkinson 51. 2B Scr: M DeVires (-1) T Wozniak 43. A: J Earl (10) 41 cb. A Scr: M DeVires (-1) 39. B: M Spinks (14) 42. B Scr: J Williams (14) 27. C: M Tolomeo (25) 40. C Scr: G Warry (20) 21.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: D Adamson (17) D Adamson (8) 53. Scr: D Adamson D Adamson 38. A: S Kirlew (12) 39. A Scr: A Sutton 36. B: D Adamson (17) 49. B Scr: D Adamson 33. C: L Ward 45. C Scr: R Ferraris 22.

WALLACIA: Women: Stableford Yellow: V Witton (24) 31.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: J Brown (18) J Blake (26) 78. A: S Murray (11) 40. B: B Poole (15) 40 cb. C: P Wong (19) 41. D: D Mills (24) 41. Trophy: P Wong (19) 41 cb. 9-hole: M Hosking (26) 22.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: M Hodges (23) D Cocks (19) 80. A: W Sampson (5) 42. B: P Inglis (22) 38 cb. Scr: K Rugless 34.

WYONG: Men: Stableford 2B Agg: White: P Eldridge R Smith 85. A: J Moore (12) 42. B: M Raveneau (16) 42. C: P Stubbs (24) 45.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: R Droop (16) 36. B: C Szekfy (28) 40. C: P Lynch (33) 44.

Our Partners