February 29, 2024

NSW & ACT Golf Results – 3 January 2023

NSW & ACT Golf Results - St. Michael's Golf Club

NSW & ACT golf results for Tuesday, 3 January 2022.

AVALON: Men: Stroke: M Coates (14) 60.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: D Williams (11) 38. B: J Friedman (14) 38. C: R Van Gass (30) 40.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (31) 42.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: N Pitchford (9) 42. B: M Mcswiney (15) 41. C: P Humphreys (24) 39.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: S Lee (21) H Yoo (18) 48. A: A Loi (12) 41 cb. B: H Yoo (18) 43. C: M Robinson (24) 40.

CASTLECOVE: Men: Stableford: G Beed (18) 42.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford: A: R Koers (4) 41. B: G McLaughlin (18) 37 cb. C: T Sutton (29) 39.

CONCORD: Women: Stableford: Div 1: L Bates (19) 41. Div 2: S Carr (22) 36. Div 3: J Holt (30) 39. 9-hole: M Gilbert (30) 19.

CUMBERLAND: Women: Stableford: G Kim (21) 41.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Div 1: C Aspey (9) 39. Div 2: A Saad (20) 35.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: K Sowter (25) G Clark (19) 47 cb. 2B Scr: G Burgess (Lynwood) L Peters (Lynwood) 39. A: P Nolan (8) 37 cb. B: G Cui (14) 42. C: K Sowter (25) 41.

GOSFORD: Medley: Stableford White: C Pappalardo (20) 39.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: M Miller (7) 42. B: B Stuart (22) 40. C: C Parker (31) 39.

GOLD CREEK: JNJG ACT WEEK OF GOLF (par 72): Rd 1: BOYS: C’ship: C Wu (Long Reef) E Procter (Royal Sydney) 68 C Oberle (Brookwater) D Mackay (Stonecutters Ridge) 70. 16-17yrs: C Wu (Long Reef) E Procter (Royal Sydney) 68. 14-15yrs: C Oberle (Brookwater) D Mackay (Stonecutters Ridge) 70. 13yrs/u: P Diaz (Peninsula Kingswood) 77. GIRLS: C’ship: A Hodgkins (Royal Queensland) 67 M Di Natale (NSW) 68 R Keen (Avondale) 72 S Eppelstun (Catalina CC) 73. 16-17yrs: A Hodgkins (Royal Queensland) 67. 14-15yrs: S Kim (Brookwater) 75. 13yrs/u: C Kim (The Australian) 78.

KAREELA: Women: Stableford: Div 1: M Hyon (21) 38 cb. J Hird (25) 38. Div 2: V McCarthy (34) 37. M Kinsella (34) 35.

KILLARA: Women’s 2BBB Winners Kay Knight (10) & Kathryn Matthews (17) 48.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: S Tipple (12) 40. B: G McIntosh (15) 39. C: D Mason (24) 39. Women: S Carter (45) 35.

LAKESIDE CAMDEN: Medley Stableford A: Luke Campbell (4) – 39pts B: Marc McDonald (14) – 41pts C: Bernd Scheidler (24) – 41pts. Medley 2BBB Multi R Minns (+1) M Greene – scratch winners – 47pts. Medley 2BBB Multi John Vance (30) Marc McDonald (14) – 95pts.

LONG REEF: Men: Stableford: S Evans (9) 41. Women: Div 1: J Brown (13) 38. Div 2: M Ackerman (34) 39. 9-hole: A Henderson (41) 19.

LYNWOOD: Mxd: Stableford White: A: C St-Vincent (5) 38. F Sultana (10) 37. B Richardson (14) 34. A Scr: J Beardsmore (+3) 33. B: R Tarlington (18) 42. G Young (27) 35. I Ang (18) 34. B Scr: J Cashman (15) 23.

MANLY: Women: Stableford: 2B: A Matthews D Zubani 50. A: D Zubani (16) 42 cb. B: J Van Munster (28) 40. C: J Mcintyre (33) 34 cb. 9-hole: Gold: V Gregory (36) 17 cb.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B: J Tuttle (16) A Zazy (23) 47 cb. 2B Scr: D Cremin J Dunn 36. J Gilfellon (21) 39 cb. Scr: D Wonnocott 31.

MONA VALE: Medley: Stableford: A Paton (26) 42.

MONASH: Men: Stableford: B Savill (26) 39. Women: B Layden (31) 43.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: S Pearson (12) 36. Women: 9-hole: E Shewring (43) 22.

NELSON BAY: Women: Stableford: A: H Atkins (22) 36 cb. J Frost (8) 36. B: K Allen (25) 38. K Raper (24) 35 cb. C: L Goudge (41) 30. R Birss (33) 28 cb.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: K Pawley 38 cb. Div 2: W Wilkinson 36. Div 3: H Eggins 36. Div 4: J Kilburn 39.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Cup: Div 1: J Chang (17) 42. Div 2: E Sheppard (30) 37. Div 3: Y Choi (35) 43.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: R Williams P Brown 88. A: W Alder 40. B: B Lewis 39. C: P Brown 40. Stableford Black: D Kong 38.

PALM BEACH: Women: Stableford: E Philpott (28) 39. 9-hole: S Richards (24) 16.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: P Minogue (10) 40.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: D Kenny (24) 42. Div 2: P Twomey (30) 37. Div 3: D Brissett (42) 35. 9-hole: W Boyd-Boland (41) 21. Green: K McCabe (38) 21.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: S McLeland (19) 35. Div 2: P Connor (29) 39.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: J Lonergan (37) J Bush (39) 45. Div 1: S Park (12) 34. Div 2: Y Kim (27) 36. Div 3: J Lonergan (37) 38. Div 4: L Vlaeminck (44) 37. Stroke: A Kyprianou (13) 37.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: B Stacy (13) 42. Women: J Shin (16) 37. J Kong (28) 37.

TALLWOODS: Stroke Veteran Women: Green: R Ezzy (31) 37. K Edwards (7) 36.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: L Houghton (3) 36 cb. B: M Zhou (16) 41. C: R Pagliuso (21) 39.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: T Steinberg (33) 38 cb.

THE COAST: Stableford: 2B Agg: D: H McCarthy (12) A Brady (16) 84. A: M Harrison (10) 42. B: T Edwards (13) 38. C: C Parsons (21) 41. Scr: M Rigby (4) 34. Veteran: A White (0) 37.

THE LAKES: Medley: Stableford: M Fleming (13) 43. Women: Div 1: J Bowen (2) 40. Div 2: D Livingstone (34) 45. 9-hole: Gold: K Shanahan (45) 21.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: M Sadler (9) 39. B: A Stokes (29) 44. Gold: Y Searle (17) 36.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: T Kim (20) 36. B: S Threlfo (34) 39.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: D Coombes (20) S Snell (15) 46 cb. F Jones (15) 41.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: J Bettiol (26) 36 cb. Div 2: J Wethered (31) 38. 9-hole: S Donohoe (32) 17 cb.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: M Crichton (18) 33. B: S Zerby (38) 33.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: T Arnold (20) 37. Div 2: L Stannard (27) 39. Div 3: J Borland (45) 39.

WYONG: Men: Stableford White: P Claxton (22) 39. Women: L Kenyon (29) 39.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Murray: A: B Sullivan (10) 69. B: J Clarke (18) 71 cb. C: F Exton (23) 68. Lake: A: D Crothers (-6) 70 cb. B: S Willmer (10) 69. C: W Levens (16) 70. D: R Graham (22) 68.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stroke: 9-hole: A: M Hope (10) 31. B: D Murray (14) 27.

Our Partners