February 7, 2023

NSW & ACT Golf Results – 10 December 2022

NSW & ACT golf results - The Lakes Golf Club

NSW & ACT golf results for Saturday, 10 December 2022.

ANTILL PARK: Medley: Stroke Ambrose: White: C Langston (10.5) G Langston J Dunn I Phillips 51.5. R French (13) S French N Mallam N Mallam 52. B Jarman (5.75) D Hill J Poor N Hill 48.25. W Bergmann (9.875) D Bergmann J Cody K Hopkins 49.125.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal Dec: A: T Stevens (5) 67. A Scr: Q Price 72 cb. B: J Snell (18) 64. B Scr: A Caiger 79. C: L Powys (27) 68 cb. C Scr: B Yang 90 cb.

AVONDALE: Men: Stableford White: D Crofts (16) 41. Black: A: I Skinner (11) 41. B: R Fazzolari (15) 43. C: K Boniface (27) 42. Scr: B Leach (6) 33.

BARHAM: Women: Stableford: A: S Thompson (26) 35 cb. Men: Stroke: A: J Sommerfeld (6) 69. B: J Pearce (16) 69. C: R McCaig (21) 72. G Thorne (6) 72.

BARNWELL PARK: Men: Stroke: Ambrose: P Colwell (12) D Stuto (17) M Hunt (15) P Rouillon (13) 48.875. Hole in one: J Grima at 2nd. Women: Stroke: Ambrose: L Coleman (14) T Roach (10) 56.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: M Edmondson (10) 36. B: B Fontaine (16) 42. C: G Walker (25) 39. Women: Div 1: S Storer (17) 33. Div 2: G Wood (29) 36. Div 3: F Byrne (31) 37. Medley: 2B: B Fontaine (16) J Tyler (26) 51.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: T Churchill (10) 40. B: M Papadopoulos (15) 40 cb. C: M Capuano (17) 41. Scr: J Dodds 40. 4B: A Knittl (27) J Kepreotes (26) 50. Hole in one: J Dodds at 3rd.

BLACKHEATH: Men: Stableford: J O’Keeffe 39. Women: R Allen 36 cb.

BONDI: Medley: Stroke: A: L Evans (7) 55. B: R Jensen (18) 51. C: L Strobel (29) 58.

BONNIE DOON: Stableford: A: J Colquhoun (9) 38. A Scr: R Rudkin 36. B: P Sarkies (12) 39. C: E Diacopoulos (36) 42.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: D Sattout (10) 38. A Scr: V Azzopardi 31. B: J Nelson (18) 41. B Scr: H Toresten 24. C: J Broadstock (23) 42. C Scr: J Embling 23. G Shinner J Broadstock 74.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Cup: Black: M Cox 70. G Mitford 72. A: A Edwards (11) 68 cb. Bowl: D Wiggins 79. Stroke: C Davis 80. D Wiggins (14) 65. Stroke Salver: Black: T Tubner 87. Stroke: K Thomas 90. Stroke Black: T Tubner (20) 67.

CARNARVON: Men: Stroke: Ambrose: N Sagdic (3.25) P Hajjar B Donnellan S Sagdic 52.75. A Scr: M Farhad M Senchenko A Wittaya S Sahazad 58.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: L Gratland (18) A Gratland (7) 50. A: D Lewis (12) 41. B: B Mclean (18) 41. C: T Losco (22) 41. 2B: A Kim (14) T Kim (20) 49. A: T Cruise (12) 40 cb. B: A Kim (14) 41. C: D Pym (23) 42.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: S Bullen (10) 40. B: D Fleming (16) 39. C: O Fox (28) 43. Women: Stableford: A Smith (25) 43.

COBRAM BAROOGA: Men: Stroke: Medal Dec: W Gould (16) 67. A: A Storer (0) 70. B: B Dale (13) 69. C: W Gould (16) 67. D: M Canvert (41) 72. Women: G Mitchelson (14) 71. G Mitchelson (14) 71.

CRONULLA: Medley: Stroke: Ambrose: A: P Mason (15) D Carroll (7) G O’Sullivan (10) M Small (25) 52.875. B: S Robertson (21) J Large (13) A Hick (10) M Phillips (31) 51.625. Scr: M Brown L Elphick B Jennings S Liddy 59.

CUMBERLAND: Men: Stableford: A Scr: J Kiddle (5) 33. Div 1: A Tarabay (13) 41. Div 2: S Hwang (17) 42. Div 3: J Hur (33) 47. 2B Scr: P Hilton (6) J Kiddle (5) 38. 2B: R Madeleine (15) A Duff (31) 50.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: T Fisher (3) 33. A: C Hicks (1) 39. B: M Dimento (19) 38. C: P Vezos (21) 38.

ELANORA: Medley: Stroke: Ambrose: S Beaumont (4) T McCann (3) T Evans (13) J Cockerill (2) 57.25.

EVERGLADES: Medley: Stroke: Ambrose: J Murphy (21) B Nicholls (14) D Nicholls (16) J Weeks (11) 48.25. Div 1 Scr: P Martin (6) L Bradstreet (4) S Wilson (2) G Beatty (6) 55.

FORSTER TUNCURRY: Men: Stableford Forster: White: B Freguson (10) 40. W Hughes (11) 40. Stableford: Tuncurry: A: P Corby (7) 37. A Scr: B Germon (-2) 35. B: B McCarthy (18) 40. B Scr: K Walsh (18) 23. Women: A Harper (31) 39. A Roberts (32) 37. N Hansen (29) 37 cb.

FOX HILLS: Men: Stroke: Cup: A: K Booth (7) 66. A Scr: J Freeman (Cumberland) 68. B: S Dollin (19) 66 cb. B Scr: G Cahill 79. C: J Neyra (23) 65. C Scr: A Morris 87.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Team: J Shields (21) K Axtell (44) L Reynolds (53) J Chuck (32) 53 cb. A: D Parto (12) 41. B: G Gartner (19) 40 cb. C: C Maso (22) 39.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: A Jennians (12) 41. B: J Powell (14) 41. C: H Woodhead (19) 44. A Scr: Z Duffy (3) 35.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: J Hammond (22) 37. B: D Rumble Dickson (30) 36.

HOWLONG: Men: Stableford 9-hole: White: G Flynn (33) 23 cb. Women: Yellow: J Marshall (24) 22. Stroke: Ambrose: J Versteegen M Versteegen 30.75. Men: A: G Pearce (12) 67. B: G Valentine (16) 66. C: G Gould (26) 70. Women: A: M Mathews (15) 72.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: 2B Multi: B Edwards (23) B Holden (7) 93. Men: Stableford White: A: B Holden (7) 39. B: G McSweeney (12) 43. C: J Fairbairn (20) 41. Women: Stableford: L Rolfe (18) 37.

KAREELA: Men: Stroke: Gold Medal: R Ellicott (21) 63. A: B Davis (10) 60. A Scr: P Cooper (0) 65. B: G Innes (19) 63. B Scr: M Broach (14) 80 cb. C: R Tracy (22) 61. C Scr: R Ellicott (21) 84.

KILLARA: Mxd: Stableford: A: T Rocks (9) 45. B: L Doecke (15) 41. C: I Alwill (23) 41 cb. 2B: A Du Pont (11) C Morahan (21) 47. Div 1: T Simper (20) 35. A Scr: G Hohnen K Slater 40.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: J Davis (13) 38. Women: Stableford: T Lonergan (11) 32.

LAKESIDE: Men: Stroke: A/Medal: D Kilgour (7) 68. A Scr: L Arthur (+2) 73 cb. B/Medal: A Parker (11) 67. B Scr: C Pilgrim (12) 82. C/Medal: L Russo (28) 67. C Scr: D Watt (18) 90.

LANE COVE: Men: Stableford: D Leckie (17) 41. Team: D Leckie (17) W Belgre (13) P Doherty (7) A Caush (13) 37.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: S White (12) M Butler (18) 86. A Scr: A Wright D Wrigley 36. A: S White (12) 38. B: B Mason (16) 38. C: M Butler (18) 40. D: N Stevenson (25) 39.

LIVERPOOL: Medley: Stableford White: A: M Naaman (6) 39. B: P Evers (17) 40. C: Y You (20) 40. Men: 2B: J Mittiga (28) V Surace (26) 48. 2B Scr: B Davies (+1) S Mcgee (2) 42.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B: J Hobday K Humlin 54. M Bockman (4) P Johnson (36) 46.

LYNWOOD: Women: Stableford: A: T Steyn (21) 40. B: L Gowan (45) 34. Men: A: D Balcomb (7) 39. B: M Gilson (13) 40. C: T Ferraro (19) 40. A Scr: T Farrar (+3) 37. Medley: 2B: D Warne (12) D Sherlock (22) 49.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stroke Ambrose: Black: Div 1: D Alvarez (11.5) E Anonuevo (11.5) J Espejo (11.5) L Bantug (11.5) 53.5. Div 1 Scr: G Stubbs (7.25) N Brandt (7.25) J Varas (7.25) J Terzo (7.25) 61 cb.

MANLY: Men: Stableford: A: J Rector (7) -5. B: B Merriman (18) -5 cb. C: D Cameron (35) -6.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Hcp: A: G Quintal (6) 58. B: E Lakiss (13) 56. C: P Da Rosa (18) 57. Scr: A Scr: I McGregor 63. B Scr: E Lakiss 69. C Scr: P Da Rosa 75. Medal Dec: A: G Quintal (6) 58. B: E Lakiss (13) 56. C: P Da Rosa (18) 57.

MASSEY PARK: Women: Par: Div 1: U Wood (8) 5 up. Div 2: R Woods (32) 6 up. Men: 2B: T Higgins (20) S Edmed (12) 14 up. Div 1: L Waterhouse (11) 3 up. Div 2: K Hogg (16) 7 up. Div 3: P Dimmocks (20) 6 up.

MONA VALE: Men: Stableford: A: S Hepworth (7) 41. B: R Hawkins (21) 43. C: J Wright (23) 40 cb. Scr: O Hugill 35. 2B: J Van Der Meer (23) J Lean (11) 47.

MONASH: Men: Stroke: C’ship: A: J Smith bt C Abbott 4-3. Stableford: A: D Brown (8) 42. B: B Jacobson (13) 37 cb. C: R Bird (20) 37. Mxd: Split Six: Div 1: M Li (15) R Pearse (13) 70. Div 2: A Ginns (22) M Ross (23) 61. 2B Scr: D Marshall (4) D Bateup (8) 39. Stableford White: M Li (15) 39.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A Griffiths (5) 41. Women: Stableford: K Janik (20) 38. Medley: Stableford 4B: White: K Andrich (22) M Hooper (1) 47. 4B Scr: C Bowe (+1) J Boaz (+1) 42.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Ambrose: J Hahn (18) J Hahn (6) 56. A Scr: J Leggo (1) D Crangle (2) 59.

NELSON BAY: Men: Par: Gymea Lily: A: C Baldwin (13) 4 up. J Ball (13) 3 up cb. B: M Thornber (19) 5 up. A Gadsby (20) 4 up. C: M Stocker (24) 2 up. G Flux (26) 1 up cb. A: N Hodges (12) 5 up cb. M Hoare (14) 5 up. B: G Arndell (19) 6 up cb. G Walsh (20) 6 up. C: R Henderson (25) 6 up. P Johnston (31) 2 up cb.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: T Momsen (7) 41 cb. B: J Kelman (19) 41. C: C Harrington (37) 41. Women: V Quinn (23) 37.

NORTH RYDE: Men: Hole in one: P Martin at 3rd. L Cincotta at 18th.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: S Urwin (23) 42. A: E Twyman (39) 39 cb. B: P Petersen (15) 40. C: A Drady (36) 41. A Scr: D Lewis (-1) 34. Women: Green: M Geary (30) 35. S Campbell 35 cb. Men: Black: R Riley (21) 39 cb.

NOWRA: Medley: Stroke: Ambrose: J Barnes N Brown S Brown S Groves (4.88) 53.12.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: M Toal (12) 40 cb. B: G Isaac (17) 44. C: G Henry (34) 40.

PALM BEACH: Women: Stableford: M Shennen (24) 35. Men: A: J Whitehead (10) 39. B: R Player (14) 36. C: P Bourne (20) 34.

PENNANT HILLS: Stableford: Scr: M Fogarty 37 cb. A: D Henricks (11) 42 cb. B: Y Park (18) 41 cb. C/Summer Cup: J Wall (33) 45.

PENRITH: Men: Stableford 2B Agg: White: D Acret (5) D Day (1) 77 cb. 2B Agg Scr: A Hunter B Parsonage 62. Hcp: A: P Lyes (8) 39 cb. B: D Harkin (16) 43. C: J Wilson (28) 43 cb.

PYMBLE: Mxd: Hole in one: S Fairlie at 8th. Stableford: Irish Team: S Hartmann (19) J Coates (10) A Kameron (34) G Lawrence (18) 93. Hole in one: S Fairlie at 8th.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Multi: D Crawford (11) C Luck (13) 84. A: D Lomas (12) 39. B: M Gould (13) 43. C: A Smith (20) 41. A Scr: I Russell 31.

RICH RIVER: Men: Stroke West: Black: A: S Mancer (9) 63. B: D Long (15) 68. C: S Woolcock (18) 67. Women: Green: A: M Aitken (28) 69.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: B Barwick (11) 38. A Scr: D Miller (1) 35. B: G Reynolds (18) 44. C: H Oram (34) 39. 2B: Div 1: M Fitzpatrick (8) N Precious (16) 49. A Scr: J Moss (2) D Miller (1) 38.

ROSEVILLE: Men: Par Green: C Aloisio (21) 3 up. Women: Par: N Campbell (18) 5 up. Men: Par White: A: P Mahony (8) 3 up. B: K Quan (18) 9 up. C: I Krycer (22) 3 up. Par: Scr: D Chan (1) sq. Medley: 2B: K Quan (18) S Quan (23) 11 up.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: D Leonard (11) 40. A Scr: B Haynes 34. B: B Apps (18) 42. C: R Chuck (21) 40. D: P Salamone (25) 41. 2B: B Laing (15) R Green (9) 49.

SEFTON: Men: Stroke: Ambrose: B Gilzean (9) J Livingstone (18) 50.25.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: D Eeles (5) 40. B: R Heller (18) 42. C: C Mecker (30) 38. Women: Stableford: M Heller (21) 33. Men: Stableford Scr: White: J Morrow 36. 2B Agg: D Eeles (5) R Heller (18) 82. 2B Agg Scr: J Morrow (0) L Timewell (14) 41. Gold: D Parr (24) 35. 2B Agg: J Keane (23) B O’Regan (28) 65.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: O Huynh (7) 40. B: J Winder (13) 39. C: B Mccol (27) 40. A Scr: R Kim (2) 33. 2B: B Mccol (27) B Gavin (22) 48. Hole in one: D Freeman

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: F Teodoruk (10) 39. I Miller (5) 37. B: T Bodycote (21) 39. W Duckett (14) 37. Women: Stableford: L Mathews (27 Scone GC.) 37. M O’Donnell (22) 36.

TERREY HILLS: Stableford: A: R Lord (5) 70 cb. B: S Baek (19) 71 cb. C: T Maloney (28) 71. A Scr: L Houghton 33 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: J Banfield (12) 40. B: R Holliday-Smith (16) 41. C: G Charny (19) 40. A Scr: I Bradley 33.

THE COAST: Women: Stableford: S Britton (31) 38.

THE LAKES: Men: Stableford: K Duncanson (20) 44. 2B: C Xanthis (17) L Hajjar (26) 50. Medley: K Lasky (13) 41. Men: 2B: D Chee (25) G Chee (31) 47. Medley: 9-hole: M Happell (23) 18.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: R Dewar (10) 40. B: M Treffone (15) 42. C: R Kimpton (27) 43. 9-hole: B Winnell (20) 20.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: B Molnar (0) 40. Div 2: P Cheesewright (18) 38. Div 3: G Hicks (30) 40. Women: Div 1: K Conrad (20) 39. Div 2: J Youl (26) 38 cb. Medley: Stableford Gold: P Lovelace (17) 27.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: P Wade (15) M Davison (19) 47 cb. 4B Scr: B Willett R Oliver 39. A: J Bennett (7) 42. B: P Wade (15) 39. C: M Davison (19) 42. Women: K Pitcher (28) 38.

TWIN CREEKS: Men: Stroke: A: J Tolomeo (2) 68 cb. B: S Hong (16) 65. C: M Webster (20) 70 cb. A Scr: W Loveridge 77 cb. B Scr: D Lownds 83 cb. C Scr: M Dwyer 91. Women: Div 1: S Yoo (19) 70.

WAKEHURST: Mxd: Stableford: 2B: D Evins (20) D Roach (16) 49. Men: Stroke: D Adamson (5) B Mason (1) 39. A Scr: B Mason (1) 35. B Scr: M Pogson (14) 27. C Scr: D Evins (20) 20. Stableford: A: R De Beer (10) 39. B: E Williams (15) 40. C: D Evins (20) 39. Women: S Threlfo (35) 36.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: A Neville (9) T Validakis (27) 47. 2B Scr: C Holmes R Lee 45. A: S Francis (10) 39. B: P Deguara (14) 38. C: R Chant (29) 38. Women: Stableford: D Chant (33) 39.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: P Longworth (7) 36 cb. B: S Murray (13) 39 cb. C: G Hyslop (21) 40. D: B Smith (24) 39 cb. Scr: J Toro (5) 30. 2B: B Smith (24) P Longworth (7) 47 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Medal Dec: A: D Deemer (4) 64. B: P Bacci (15) 61. C: P Galea (24) 63. Scr: D Deemer 68.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: R Smith (13) 42. B: T Whittingham (15) 40 cb. C: R O’Leary (30) 45. Scr: D Strong 33.

WYONG: Men: Stableford White: A: L Tarasenko (12) 42. B: P McGinley (15) 41. C: G Belgre (21) 44. Women: Stableford: B Diamond (3) 40. Men: Stableford 2B: White: L Tarasenko 60. T Haynes 60.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: C Boers (10) 39. B: B Webb (15) 39 cb. C: J Lawford (20) 41. D: B Kedgley (23) 41. Women: K Rourke (21) 38.