February 6, 2023

NSW & ACT Golf Results – 26 November 2022

NSW & ACT golf results- Crescent Head Country Club

NSW & ACT golf results for Saturday, 26 November 2022.

ANTILL PARK: Women: Stroke: Medal Dec: S Kennedy (7) 70. Medal of Medallists: S Kennedy (7) 70. Medley: Stableford White: B Potter (17) 41. M Dalton (26) 38. Men: Stroke: Medal Dec: A: L Whitelaw (3) 66. B: A Moss (15) 66. C: J Cockburn (22) 64 cb. Medal of Medallists: A: J Greig (12) 68. B: A Moss (15) 66. C: C Gibson (20) 73. Cup: L Whitelaw (3) 69. J Richards (0) 71.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal Nov: A: M Boland (11) 65 cb. A Scr: C Allen 72 cb. B: M Lim (16) 62. B Scr: K Adeline 77. C: C Kelly (32) 61. C Scr: D Wardle 88 cb. Jnr: A Hughes (6) 74.

AVONDALE: Men: Stableford White: A: B Lee (12) 42 cb. J Knight (12) 42 cb. B: M Mueller (14) 41. T Mildren (15) 40. C: J Gray (19) 42. M Hammond (20) 39. A Scr: W Moody (+2) -5.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford 2B Agg: White: J O’Hearn (24) M DeMontfort (4) 81. R Palmer (17) 44. A Scr: N Katholos 34.

BAYVIEW: Mxd: Stroke: A: D Jahnsen (11) 40. B: B Gilbert (14) 36. C: M Buckley (26) 41. Men: Stableford: Scr: B Lewis 31. Women: Div 1: S Storer (18) 40. Div 2: S Dunn (30) 36. Div 3: L McConachie (40) 36. Medley: 2B Agg: S Storer (18) N Cocks (29) 75.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: J Campbell (10) 41. B: R Cattanach (21) 40. C: A Watson (22) 37.

BLACKHEATH: Men: Stroke: Cup: J Thomas 69. A: W Oldfield 66. B Scr: C Harris 80 cb. B: P Cinat 67. Medley: Stableford: J Ballard (7) 42. Women: M Rowe (41) 37.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: W Oates (0) 36. A: R Lawry (10) 43. B: R Grundy (17) 43 cb. C: M Friedlander (24) 43. Hole in one: J Millington at 12th.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: P Anand (9) 40. A Scr: D Burge 37. B: T Finn (13) 41. B Scr: S Schneider 26. C: T P (27) 43. C Scr: P McGing 23. A Cavasinni (11) T P (27) P Lee (30) Y Jeong (18) 93.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: M Thorn (20) 38. B: A Brady (23) 40. C: S Purnell (43) 39. 2B Agg: M Thorn (20) A Brady (23) 78. Men: A: S Taylor (6) 41. A Scr: C Jaeger 34. B: R Townsend (19) 43. B Scr: P Hyeronimus 25 cb. C: G Handley (26) 39 cb. C Scr: B Hanrahan 18 cb. 2B Agg: S Taylor (6) C Hargraves (29) 80. 2B Agg Scr: M Arnold C Jaeger 65.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stroke Medal Apr: Black: A: J Warwick (6) 66 cb. B: A Stott (19) 66 cb. C: G Foord (29) 64. A Scr: G Evans (2) 72 cb. B Scr: D Cummins (16) 82. C Scr: H Smith (21) 90.

CARNARVON: Men: Stroke: Matchplay: A: K Gibb bt A Wittaya 1up. B: R Hogan bt D Woo 1up. C: S Kari bt R Lee 4-3. D: B Smith bt M Brooks 4-3. Stableford: Split Six: B Donnellan (7) N Sagdic (5) 74. A: J Russo (8) 41. B: F Eldick (15) 42 cb. C: W Nasato (25) 43 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: D Xie (21) L Khoo (4) 46. A: J Mcphillips (3) 36. B: D Sayer (10) 35. C: C Toro (6) 35. 2B: A Kim (15) C Hwang (14) 48. A: M Rofe (6) 37. B: A Kim (15) 41. C: P Bonaccordo (22) 39 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: N Boulton (32) 40. Men: A Lowndes (9) 38. B Kennedy (12) 40. L Mathers (18) 38. J Power (30) 41.

CONCORD: Mxd: Stableford White: A: C Gough (10) 43. B: T Palmer (14) 43. C: A Lee (25) 43. 2b: C Gough (10) S Boland (16) 48 Cb. 2b Scr: J Glasheen M Nesci 37. Men: Cup: C Gough (10) 43.

CROMER: Medley: Stableford: A Scr: C Rae (-3) 38. A: S Alexander (10) 37. B: R Polglase (18) 40. C: P Fagan (22) 39. 2B Agg: J Clear (8) W Shortis (9) 70 cb.

CRONULLA: Medley: Stableford: A: D Sullivan (8) 40. B: G West (20) 38. C: D Strachan (30) 39. Par: Scr: T Wood 35 up.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: P Argyriou (8) M South (8) 47. Div 1 Scr: C Williams D Williams 38. Div 2: D Hopkins (24) J Hopkins (20) 50. Div 1: P Argyriou (8) 44. Div 2: K Ingleton (28) 43.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: S Minter (11) 39. B: J Kyriazis (20) 37. C: B Taylor (21) 39. A Scr: C Hicks (0) 34.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: J Abbott (10) 43. B: A McDonald (17) 40. C: M Lord (25) 41. Challenge: Elanora 591.

EVERGLADES: Medley: Stableford: 2B Agg: J Leggett (21) G Spence 77 cb. A: R Burton (12) 41. B: G Spence (15) 42. C: G Todhunter (24) 41 cb. D: P Correy (27) 39. A Scr: A Walters (1) 33.

FORSTER TUNCURRY: Stableford Forster: White: A: J Nixon (15) 43. B: K Joyce (19) 39. Men: Tuncurry: A: P McDermid (12.0) 40. A Scr: R Field (6.0) 32. B: J Wright (17.0) 39. B Scr: P Griffith (18.0) 21.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Split Six: P Wallis (14) B Sinai (21) 77. A: R Shin (8) 38. B: J Sullivan (19) 40 cb. C: R Kelly (28) 39. Men: Stroke: Matchplay: A: K Mannix bt D Tolley 6-5. B: L Searle bt C Nicol 3-2. C: I Ramsay bt J Glenday 3-1. Women: G Joe bt V Hughes 3-2.

GLENMORE: Men: Stroke: C’ship: A: S Zingle 296 to playoff. B: D Kinsella 340. C: P Clarey 378. Snr S Hunt 307. Women: J Robb 359.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A Scr: E Rogers (7) 35. A: E Rogers (7) 42. B: M Crookes (13) 45. C: S Hardie (19) 43 cb. 2B: J Galante (27) D Rogers (18) 51.

GOULBURN: Women: Stableford Green: S Langbein (29) 36.

HAWKS NEST: Men: Stableford White: A: T Freeland (11) 40. B: M Rumble (23) 40.

HOWLONG: Women: Stroke Medal Nov: Yellow: A/Medal: H Briggs (10) 71. Medal of Medallists: F Barnes (17) 71. Men: Stableford Black: A: M Versteegen (12) 41. B: C Barnett (19) 40 cb. C: S Bridge (36) 40. A Scr: E Bell (4) 34.

HURSTVILLE: Men: Stableford: A: T Ratcliffe (3) 39. B: S Hennessy (14) 38 cb. C: J Yeates (31) 41. Women: I Kelson (21) 36 cb.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Dec: A: T Bush (11) 61. A Scr: K Mudadana (+1) 67. B: G Moon (16) 60. B Scr: C McCarry (13) 78. C: D Triggs (20) 59. C Scr: I Baianov (21) 84 cb. C’ship: A: K Mudadana (+1) 285. J Gibbs (3) 292. B: C McCarry (14) 318. G Reilly (15) 329. C: G Brown (21) 347. R Ellicott (21) 359. Veteran: J Devlin (8) 309. J Gibson (9) 310. A Beazley (11) 311. Jnr: K Mudadana (+1) 147. C Climie (8) 152. L Waring (16) 179.

KILLARA: Men: Stableford: A: S Hurford (10) 43. B: M Khadra (13) 41. C: K Mason (28) 44. 2B: K Mason (28) D Brand (19) 80. Stroke: J Wooster K Slater 64. Women: Stableford: F Balfour (23) 36.

KOGARAH: Medley: Stableford Trophy: White: D Didcott (18) P Foley (20) 47. A: B Hayden (3) 38 cb. A Scr: S Puskaric 34 cb. B: B Davis (16) 40 cb. C: T Dixon (21) 41.

LAKESIDE: Men: Stroke: C’ship: A Scr: L Arthur (+1.5) 293. B Scr: C Berg (12) 345. C Scr: G Richards (17) 362. M Albee (2) 308.

LANE COVE: Men: Stableford: J Hickson (21) 46. 2B Agg: J Hickson (21) G Murray (12) 75.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: A Fowler (11) 42. B: L Martin (14) 39. C: A Brockbank (21) 40. D: H Renny (25) 45. Stableford: 2B: A: S Hardy (16) M Pennefather (15) K Kneller (20) A Fowler (11) 100. A Scr: D Moore K Zvirbullis B Davies 70.

LIVERPOOL: Men: Stableford White: A: S Jung (12) 41. B: L Anderson (13) 41. C: J Choi (23) 39. 2B Multi: A Scr: A Murgatroyd (6) T Brown (4) 59. L Anderson (13) B Stevanoski (11) 82.

LONG REEF: Women: Par: J Atchison (14) 1 up. Men: A Scr: L Edgell 7 up. A: M Broadhead (13) 7 up. B: G Hunter (18) 7 up. C: P March (29) 4 up. Mxd: 2B: A Dignan (10) 13 up. B Knight (13) 13 up.

LYNWOOD: Men: Stroke: Medal Nov: A: J Wallis (10) 77. B: W MAIKE (14) 80. C: T Smith (21) 90. A Scr: C Small (+1) 68.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: B Milton (7) 37. B: P Mahoney (16) 39. C: C Kowik (20) 41. Div 1: L Galluzzo (30) 37. 2B: B Intonato (20) M Albino (13) 48.

MANLY: Men: Stableford: A: J Rector (7) 44. B: M Barnes (16) 44. C: B Barry (33) 47.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: A McKenzie (23) P Stafford (9) 78 cb. 2B Agg Scr: T Shaw (0) S Oitmaa (0) 69. Hcp: J Lees (23) 43. Scr: D Cremin (0) 37. Men: Stroke: Foursome C’ship: A: D Jones J Gudmundsson bt H Salmon C Nikolaou 5-3. B: M Plant bt E Bellingham w/o.

MASSEY PARK: Women: Stroke: Ambrose: P Semken (20) D Connellan (15) 61.25. Medley: Stableford: 2B: B Murphy (7) S Leslie (28) 48. Div 1: B Murphy (7) 40. Div 2: M Hall (14) 40. Div 3: W Blain (20) 39.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: M Albers (10) G Powers (12) 47. 2B Scr: M Radford A Radford 39. M Harris (20) 45.

MONASH: Men: Stableford: A: G Howe (7) 41. B: R Holmes (14) 39 cb. C: M Campbell (`29) 42. Mxd: Stableford White: W Plunkett (28) 38. Stableford: 2B: Div 1: J Bromham (18) P Morley (14) 46. Div 2: K Lewis (16) B Fine (36) 51. 2B Scr: D Maciver (4) G Howe (7) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Part (11) M Thirgood (18) 47 cb. A: K Samy (10) 41. B: M Thirgood (18) 39. C: G Bowcock (25) 42. Hole in one: M Murray at 9th.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: R McAlister (28) 40.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: T Chaplin (15) 39. M Pride (11) 38 cb. B: A Fisher (23) 42. B Allman (16) 40. C: N Cousins (31) 38 cb. T Smith (30) 38. A: L Woods (15) 42. P Gibson (7) 41. B: A Diemar (19) 41. C James (16) 39. C: R Hardy (24) 42. A Foster (37) 38.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Hcp: A: J Cheeseman (9) 38. B: D Stowe (16) 42. C: J O’Malley (33) 39. Irish Team: A Gianotti (17) B Gonzalez (22) G Dennis (15) B Smith (17) 92.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A Rogan (17) 39 cb. A: T Simeon (12) 41. B: I Blundell (19) 37. C: P Dhingra (28) 39. A Scr: J Renshaw (0) 35. Women: Green: M Myers (27) 35. Men: Black: P Livingstone (31) 37.

NSW: Medley: Stableford: D Haylen (17) 40 cb. Stableford White: G Lincoln (23) 36 cb. Gold: J Kelly (32) 34. Stableford: N Dress (21) 38. Scr: D Stoloff 34.

OATLANDS: Men: Stroke: Cup: W Reece 69. Medley: A: S Bestford (9) 67. B: E Gordon (14) 68. C: R Beaini (19) 66. D: H Allen (27) 69. A Scr: J You 78.

PALM BEACH: Women: Stableford: L Hutchison (16) 34. Men: Stroke C’ship: Black: A: W Ubrihien (2) 64. B: D Hill (16) 67. C: R Porter (22) 70.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: Trophy: M Newman (8) 38. A: S Trikilis (4) 41. A Scr: S Trikilis 37. B: M Lomax (18) 42. C: I Fry (20) 43 cb.

PENRITH: Men: Stableford 2B Agg: White: M Mclean (29) B Butler (23) 78. 2B Agg Scr: D Cominos J Scott 71. Hcp: A: M Newton (6) 45. B: D Roots (19) 39 cb. C: J O’brien (23) 45.

PYMBLE: Stableford: A: M Wilson (8) 39. B: A Soonius (15) 39. C: J Pelser (19) 40. 2B: J Pelser (19) 46. M Kirwan (15) 46. A Scr: C McGill 39. D Thompson 39. Women: J Mason (33) 37.

RANDWICK: Men: Stroke: A: I Russell (7) 57. A Scr: M Williams (+2) 59. B: B Dambrosio (14) 54. B Scr: B Dambrosio (14) 68. C: T Murray (21) 55. C Scr: T Murray (21) 76.

RICH RIVER: Men: Stroke East: Black: A: B Bayles (10) 67. B: C Bessell (17) 66. C: C Griffin (31) 68. Women: Stableford Green: A: S Morgan (24) 39.

RICHMOND: Medley: Stroke Medal Nov: Black: A: J Horne (12) 65. A Scr: D Dennis (1) 69. B: H Wagland (15) 69. B Scr: M Sluiter (13) 85. C: R Berry (31) 60. C Scr: A O’Connor (21) 89.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: V Khanna (23) 36. Women: Stableford: K Morris (26) 38. Men: Stableford White: A: M Gatt (12) 37. B: M Angus (17) 44. C: M King (20) 36. Medley: Stableford: Team: M Angus (17) B Angus (8) M Wong (17) J Hepner (17) 96. Men: Scr: C Sharp (+1) 34.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: Cup: O Gilson 70.

SEFTON: Men: Stableford: 2B Agg: P Bacon E Ramos 69.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: A: P Furlonger (8) 42. B: S Lisney (17) 40. C: J Anderson (22) 44. Div 1: K Davidson (21) 40. Div 2: J Hamilton (41) T Brotherton 41. S Lisney 79. Medley: K Davidson R Annecchini 75.

ST MICHAELS: Women: Stableford: M Heller (23) 36. Men: Stableford Scr: White: W Wang 37. A: R Sundel (9) 39. B: D Baso (18) 39. C: A Milner (23) 37. 2B: S Spielman (19) A Milner (23) 47. 2B Scr: S Grant (4) C Grant (5) 41. Gold: Gold: G Russell (25) 43. 2B: G Kelly (8) G Russell (25) 48.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford White: A: M Smith (6) 41. B: K McElduff (13) 39. C: K Spoelder (24) 42. 2B: Div 1: P Wynne (19) G Hann (8) 48. Div 2: K Spoelder (24) D Virgona (26) 47 cb. A Scr: A Hayes M Smith 41.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: Y Kim (12) 39. B: J Cozens (16) 36. C: M Ryan (27) 43. A Scr: C Scott (4) 29. 2B: S Ring (10) M Ryan (27) 48.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: J Colvin (31) B Colvin (22) 48. J Lowe (36) S Williams (11) 47.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: R Schweikert (9) 37 Cb. B: R Mckinley (16) 40. C: L Leong (23) 35 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford White: A: N Vertyzas (10) 39. B: N Falloon (14) 38. C: P Fraser (22) 40. Scr: O Davis 37.

THE COAST: Women: Stableford: G Jones (37) 39 cb. Men: Stroke: C’ship: C Smith bt J Brady 1up. Stableford Captain’s Trophy: White: J Son (7) 38 cb.

THE LAKES: Medley: Stroke: D Johnston (17) 65. A Scr: S Beck 72. Men: Medal of Medallists: D Johnston (17) 65. Medley: Stableford: 9-hole: K Lasky (10) 19 cb.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: T Grebenshikoff (12) 43. B: J Jayanathan (21) 47. C: N Fedes (30) 44. 2B: N Fedes (30) T Fedes (2) 54. 9-hole: V Cain (47) 21.

TOCUMWAL: Men: Stroke White: Div 1: R Zubin (12) 71 cb. Div 2: B Dare (21) 64. Div 3: K Morey (26) 69 cb. Women: Stroke: Div 1: K Conrad (21) 65. Div 2: J Hehir (35) 70. Medley: Stroke Gold: B Campbell (15) 69.

TOUKLEY: Medley: Stableford: Team: B McGrath (17) B Fornari (24) G Ensor (10) B Bryant (19) 90. Men: A: R Luke (7) 41. B: M Bemet (16) 39. C: G Read (21) 41. Women: C Walters (23) 34.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: A McLaughlin (12) 39 cb. B: P Fitler (18) 46. C: M Dwyer (19) 38. A Scr: M DeVries 37. B Scr: M Chow 24 cb. C Scr: M Bullock 18. Women: Stableford: S Cho 38. Medley: 2B Agg: K Gregory (18) S Duffy (13) 76. 2B Scr: T Emtage R Pearce 65.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Cho (11) L Naude 48. A Scr: J Cho L Naude 37. Men: A: R De Beer (10) 39. A Scr: L Naude 32. B: S Coleman (13) 40. B Scr: S Coleman 28. C: P Ayres (22) 41. C Scr: K Timmes 21. Women: J Reid (15) 36.

WALLACIA: Men: Stableford: P Margerison (36) 37 cb. Stroke: 27-hole Foursome C’ship: A Scr: C Holmes R Lee 110. A: A Neville (12) T Validakis (29) 108.25. B Scr: M Wetten J Kline 128. B: T Zamitt (23) J Pagett Snr (17) 110. C Scr: V Gallen N Shaw 149 cb. C: N O’Neil (21) G Bell (32) 117.25.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: S Martin (8) 36 cb. B: B Floyd (18) 41. C: J Moussa (22) 39. D: L Kekwick (29) 41. Trophy: B Floyd (18) 41 cb. Scr: S Martin (8) 28. Irish Team: B Porter (24) R Teofilo (29) C Oatley (26) K Driscoll (19) 91.

WOOLLAHRA: Medley: Stableford: 2B: C Bonic (28) M Otten (19) 50. Div 1: M McGowen (13) 38 cb. Div 2: J Murray (20) 37 cb. Div 3: C Bonic (28) 45.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: B Lukins (22) 42 cb. A: D Strong (5) 40. B: D Jenner (18) 42.