February 6, 2023

NSW & ACT Golf Results – 13 November 2022

NSW & ACT golf results - Manly Golf Club

NSW & ACT golf results for Sunday, 13 November 2022.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: S Lane (31) D Moffat (29) 53. Mxd: A Shin (30) W Park (16) 46. Men: A: C Kim (10) 45. B: C Lee (16) 41. C: D Moffat (29) 45. Women: A Shin (30) 42.

BARHAM: Medley: Stroke: Pinehurst: N O’Toole J Barrington (15.75) 69.25.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: A: R Moses (9) 42. B: A Bonura (13) 43 cb. C: A Bartholomew (18) 40 cb. Scr: J Brown (0) 37. 2B: Div 1: R Moses (9) A Piggott (11) 48.

BEXLEY: Medley: Stableford: Team: G Stamenkovic (15) Z Flidr (22) W Moreland (17) K Hartman (30) 92. A: K Klem (7) 37. B: P Chiandotto (15) 42. C: A Demetrios (18) 41. Scr: J Chong (Marrickville) 34.

BONDI: Men: Stroke Black: J Pullen (-2) 55. C Bentley (26) 50.

BONNIE DOON: Stableford: A: D Graville (9) 42. B: N Kipriotis (15) 42. C: A Gallard (26) 46. Scr: T Hess 36.

BONVILLE: Medley: Stableford: T Smith (2) 40. H Alderman (5) 39. A Watson (6) 38.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford 2B Multi: White: D Kaiki N Pitchford 88. A: M Song (7) 39. A Scr: N Pitchford 30. B: D Kaiki (14) 42. B Scr: M Jongkind 22. C: K Xiao (24) 40. C Scr: J Choi 17.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: S Nouanlasy (12) S Dy (32) 50. 2B Scr: B Murray (4) W Park (6) 35. A: S Nouanlasy (12) 41. B: D Pham (19) 41. Women: G Chong (33) 37.

CARNARVON: Men: Par 2B: White: G Kim (12) J Kim (8) 11 up. 2B Scr: G Loughnan P Ellison 4 up. A: P Ellison (3) 3 up cb. B: A Barakat (18) 3 up. C Scr: J Park (25) 4 up. Mxd: 2B: B Smith (18) S Woo (33) 12 up. Women: 2B: N He (21) O Chaggar (33) 12 up. Div 1: L Kim (11) 4 up. Div 2: N He (21) 6 up. Div 3: A Byun (Wakehurst 36) 4 up cb.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: P Hayward (31) B Sabatta (44) 51. 2B Scr: M Harry (+2) G Annersley (16) 36. A: S Sok (9) 42. B: P Ly (14) 38 cb. C: P Hayward (31) 42.

CROMER: Men: Stroke: C’ship: Black: H Robb bt L Blacker 7-5. Stroke: A res: C Macgregor bt J Boyse 20th. B res: B: J Emmerton bt D Meyer 9-7. C res: M Fraser bt P Fagan 2-1. Women: C’ship: Z Arcus bt H Haynes 4-2. Bronze: B: R Doolan bt J Beatty 1up. Bronze 1: S Trathen bt K Cooper 3-2. C res: C: J Menzies bt A Fong-Clark 2-1.

CRONULLA: Men: Stableford 2B: Black: S Wild (25) B Kerry (6) 46. S Coy (11) 40. : Scr: J Cripps 34. Women: R Russell (27) 42. Scr: L Bamford 21. Jnr: Green: L Price (34) 39.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: B Sardelis A Amaoutis 49. 2B Scr: A Welsh J Russo 38. Men: Div 1: S Golden (15) 40. Div 2: J Baretlett (16) 40. Div 3: G George (28) 41. Scr: B Jack 36. Women: W Joo (17) 38.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: G Koh (12) M Scarfe (13) 78. A Tanner (14) 41.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: M Kelly (9) 40. B: P Shiner (20) 40. C: A Willoughby (24) 44. Scr: D Jackson (5) 33.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: J Lloyd (25) P Crawford (19) 48. Men: K Lane (30) 39. Women: S Parker (37) 28.

EVERGLADES: Men: Hole in one (Sat): D Wadey at 4th.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: B McCarthy (11) 36 cb. B: J Lee (17) 39. C: H Zywietz (24) 40 cb. Women: C Lee (20) 36.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: P Sheehan (36) G White (26) 46. Men: F Thompson (North Ryde 3) 38 cb. Women: S Davis (24) 36 cb.

GOSFORD: Medley: Par White: D Rogers (17) 5 up.

HOWLONG: Men: Stroke: Foursome: T Merritt S Coonan 72.5.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: R Zajakovski (12) 43.

KAREELA: Mxd: Stableford: 2B: S Minahan (23) R Coote (14) 48. Men: A Smith (17) 39 cb. Women: C Graham (23) 38.

KOGARAH: Men: Stableford White: J Eghuchi (22) 42. A Scr: A Honeysett 32 cb. Women: H Jones (31) 37. Medley: Stroke Foursome: White: M Duggan M Duggan (18.5) 51.5.

LANE COVE: Women: Stableford: L Guo (22) 38.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: L Svanetti R Chan 51. 2B Scr: T Brown B Davies 39. A: M Choi (11) 45. B: T Nguyen (13) 40. C: K Vuong (21) 46.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B: W Elliott A Elliott 51. W Thomas R Mander 51. Men: W Elliott (25) 48. Women: W Thomas (24) 35.

LYNWOOD: Mxd: Stableford 2B: White: M Gilson (12) B Wahlen (8) 47. J Scuglia (16) R Joson (9) 46. A: M Dirube (5) 42. B Wahlen (8) 40. Scr: D Scuglia (-3) 39. B: L Atkins (13) 39. J Scuglia (16) 38.

MANLY: Men: Stableford: A: S Tebbutt (13) 41. B: G Parsons (15) 36 cb. C: A Mcmichael (22) 44. Women: A: L Meakins (20) 36. B: D Hiscock (33) 39 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: T Skinner (7) 42 cb. Women: Par: L Martin (24) 3 up.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: J Bresolin (16) K Han (16) 49. J Bresolin (16) 45.

MONA VALE: Medley: Stableford: M Byrne (19) 42.

MONASH: Men: Stableford: 2B: B White (16) P Figar (18) 48. Mxd: Y Lee (28) P Tully (10) 45. 2B Scr: M Clayton (4) C Clayton (25) 36. Men: N Glover (9) 39 cb. Women: P Lim (24) 40. Men: Stroke: Matchplay: A: J Smith bt S Patel 3-1. C Abbott bt D Maciver 1up. B: D Sloman bt S Mott 6-5. G Breusch bt D Biviano 7-6. C: G Shulman bt G Hooker 20th. G Mascarenhas bt A Howell 6-5. D: R Marrett bt J Downey 1up. E Watt bt R Lorge 1up.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: R Park (9) K Lee (19) 47 cb. Men: H Han (29) 40. Women: M Shea (37) 38. Hole in one: K Samy at 9th.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: H Simpson (9) 68. Women: Stableford: C Bourne (26) 38.

NELSON BAY: Women: Stableford: Brushbox: A: J Hazer (22) 37. D Moussa (22) 36. B: D Mclean (26) 37 cb. M Stalgis (31) 37. Men: A: E Billett (12) 39. W Semmens (4) 36. B: N Eves (20) 39. G Cousins (16) 38 cb. C: R Baunach (25) 38. C Dunn (24) 31.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: D Hudson (14) 41. B: J Dunne (16) 42. C: R Clarke (25) 41. Mxd: Trophy: K Chang (17) C Chang (23) 47.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: P Kenyon (12) 39.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: L Murray (30) S McGrath (33) 55. Men: White: A: B Benson (2) 43. Scr: B Benson (2) 41. B: C Illingworth (14) 46. C: S McGrath (33) 43. Women: Green: R Sexton (31) 42. Medley: Black: R Wade (36) 38.

NSW: Medley: Stableford: P Kazacos (15) 38.

OATLANDS: Stableford: H McKenna (17) 41. J You (3) 39.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Rogers (32) D Phuah (24) 81. Men: S McKnight (41) 11. Women: J Rogers (32) 43.

PENRITH: Medley: Stableford: 2B: J Fog (20) R Jerzyna (11) 53. White: B Gadd (10) 41. Women: E Hughes (21) 35.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: H Denning (12) A Chun (10) 48 cb. G Schuberg (27) 44. Men: Stroke Medal: Black: N Waddington (6) 69 cb.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: A Taylor (24) 36. Div 2: C Baldwin (30) 30. Men: Div 1: M Pangas (13) 42. Div 2: R Schlede (17) 41. Scr: C Forward 31. Hole in one: M Ramsden at 15th.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: F Lee (26) R Lee (26) 48 cb. Men: White: A: D Leahy (13) 40 cb. B: B Entwistle (16) 40. C: P Cotton (22) 40. Green: R Lee (26) 42. Women: C Angus (12) 43. Scr: D Hayden (3) 37.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford: Championship: D Carmody (21) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: A Williams (20) J Williams (21) 44. Men: K Kim (17) L Kim (23) 50. A: N Govers (6) 39. Scr: S Park 31. B: K Kim (17) 43. C: P Ho (19) 38. D: D Hourd (33) 38. Mxd: 2B: A Kim (19) M Kim (18) 45. Women: B Reynolds (32) 44.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: H Cope B Kable 51. 2B Scr: S Quick J Milne 40. A: S Taber (11) 42. B: F McIntyre (18) 42 cb. C: R Caddis (23) 42.

ST MICHAELS: Medley: Stableford 2B: White: S McGann (40) A McGann (18) 50. Men: A: A Radevski (Scr) 41. B: J Morris (17) 41. C: I Ibrahim (30) 43. Red: S McGann (40) 39. Men: Scr: White: A Radevski (scr) 41.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford Split Six: White: Div 1: N Connaire (15) J DeGuzman (22) 68. A: G Scott (9) 39. B: N Baxter (16) 37. C: C Collins (20) 40 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: G Ngo (15) S Parbery (28) 48. S Parbery (28) 40. Scr: K Brough (4) 31. Women: K Y (0) 35.

TALLWOODS: Mxd: Stableford: 4B: P Livermore B Livermore 50. J Lowe S Williams 46. Men: White: A: F Teodoruk (11) 40. S Williams (11) 39. B: G Lane (23) 36 cb. A Horsell (24) 36. C: B Griffin (30) 39. J White (35) 34. Women: Green: P Livermore (29) 42. J Lowe (37) 38 cb.

THE COAST: Medley: Stableford Irish Team: White: S Lee (16) D Lee (30) N Flanagan (8) J Stuart (20) 119. A: W D’Avolio (11) 41. Scr: P Baigent 31. B: D Shephard (17) 39. C: R Di Palma (28) 41.

THE LAKES: Medley: Stableford: M Glatter (13) 40. 4B: A: V Da Bella (13) N Birbas (14) 47. A Scr: M Glatter S Maidens 35. S Leung (32) 40.

THE RIDGE: Stableford: A: C Davey (10) 42. B: J Lou (22) 39. 9-hole: A: G Best (12) 19 cb. B: G Maiolo (18) 23. C: S Walker (33) 23.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: M Stenning (7) 4 up. Div 2: P Lawler (15) 1 down cb. Div 3: T McMahon (24) sq. Women: M Pearce (15) 4 up. Medley: Par Gold: D McClelland (33) sq.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Multi: R Oliver (+2) N Miller (2) 94. Medley: B Waters (12) A Prince (13) 67. Men: Div 1: D Burke (18) 43. Div 2: A Pomeroy (26) 44. Women: J Handebo (33) 38.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Multi: Gold: P Jones (13) T Byron (10) 83. Men: A: D Warder (11) 42. A Scr: M Beehag (3) 35. B: S Hong (17) 39. B Scr: L Dowe (13) 25 cb. C: M Styan (19) 38. C Scr: B Carter (22) 14 cb. Women: Green: M Lovelock (18) 34 cb.

WALLACIA: Men: Stableford White: T Whiticker (15) 39.

WARRINGAH: Medley: Stableford 2B: White: M Charteris (11) R Bjorkmann (12) 48. D Killick (34) 42. 9-hole: O Schwarz (35) 22.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: P Reed (25) P Galea (21) 76. Div 1: S Penman (15) 36. Div 2: A Ferrand (19) 39. Div 3: P Reed (25) 40. Medley: Stableford: 9-hole: Men: I Feder (30) 17 cb. Women: S Britton (38) 17. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: M Boucoiran (2) B Boucoiran (9) 78. Foursome: C Thompson (30) A Girling (10) 69.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: G Jarman (33) 40. Women: L Goodwin (24) 44.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: M Hendrie (19) H O’Regan (18) 48. Mxd: D Connelly-Jackson (6) K Connelly-Jackson (13) 40. Men: A: P Jefferson (7) 41. B: M Hendrie (19) 41. Women: K Connelly-Jackson (13) 36.