February 7, 2023

NSW & ACT Golf Results – 12 November 2022

NSW & ACT golf results - Shoalhaven Heads Golf Club

NSW & ACT golf results for Saturday, 12 November 2022.

ANTILL PARK: Medley: Stableford White: G Payne (19) 38 cb. M Dalton (31) 38. Men: Stroke: C’ship: A Scr: T Burnus (6) 70. B Scr: M Kilgannon (13) 80. C Scr: A Bond (20) 89 cb. A: B Matthews (8) 63. B: M Lillis (16) 65. C: P Lenehan (30) 69 cb. Women: S Kennedy (7) 72 cb. S Kennedy (7) 244. A Dickey (16) 218.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: B Koo (12) B Kalkhoven (15) 49. 4B Agg: P Finch (23) S Scott (24) R Childs (25) S Robbins (15) 116. A: B Koo (12) 43. B: R Winslow (14) 42. C: J Ruaporo (19) 45. Scr: L Williams 34 cb. Hole in one: M Boland at 12th.

AVONDALE: Stableford White: A: J Cordingley (6) 39. B: T Hayward (14) 43. C: M Haynes (19) 40. A Scr: D O’Donovan (+3) 35.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: V Berry (31) M DeMontfort (6) 50. G Hooker (22) 43. Women: C Noone (18) 38.

BARHAM: Women: Stableford: J Hicks (13) 37 cb. L Storm (21) 37. Men: Stroke: A: M Voglis (0) 71 cb. R Hicks (8) 71. B/Medal: B Borer (16) 69. C: K Stewart (28) 73.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: L Ransom (31) 36.

BEXLEY: Men: Stroke: C’ship: A Scr/Medal: J Dodds 266. A: G Longbottom 292. B: L Delahoy 307. C: M Symes 336. Medley: Stableford: A Scr: G Heffernan (3) 36. A: N Hassapis (9) 43. D Moeke (7) 41. B: M O’Farrell (15) 42. J Baca (14) 41. C: P Wood (25) 41. N Pizanias (20) 40. 2B: J Kepreotes (27) 49. D Watt (15) 49.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: 4B: L Petkevictch M Petkevitch N Duffy K Lamb 88. C Rhind (26) 39 cb.

BONDI: Men: Stableford: 2B Agg: A: T Randon (11) 36. B: K Boden (18) 36 cb. C: F Schilter (21) 40. F Schilter (21) A Schliemann (27) 75.

BONNIE DOON: Stableford: A: D Dixon (9) 41. A Scr: D Hanafi 35. B: L Richardson (16) 38. C: N Tattershall (28) 44.

BONVILLE: Medley: Stableford: B Daymond (8) 40. B Smith (18) 38. B Middleton (13) 37.

BRIGHTON LAKES: Par: A: B Stinson (12) 5 up. A Scr: I Elliot sq. B: D Gray (13) 5 up. B Scr: S Ares 9 down. C: P Lee (32) 5 up. C Scr: E Park 13 down.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: K Cummings (4) J Cummings (5) 43. Div 2: D Govender (28) A Moodley (27) 47. A: K Cummings (4) 38. B: R Chand (11) 40. C: D Murphy (16) 36. D: B Hunt (31) 38 cb. Div 1 Scr: J Hewitt M Conrades 38.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: L Newcombe (18) 42. B: A Brady (23) 37. C: W Hyndman (34) 33. 2B: M Thorn (20) W Kozinski (16) 44 cb. Men: A: T Martin (10) 41 cb. A Scr: G Matheson 35 cb. B: M Gordon (16) 41. B Scr: P D’ Arbon 27. C: C Dengate (21) 42 cb. C Scr: J Ferreira 20 cb. 2B: C Dengate (21) S Perkins (27) 49. 2B Scr: T Martin C Banks 41.

CARNARVON: Men: Stroke: Medal Nov: A: D Weir (8) 68. A Scr: D Chun 76 cb. B: D Gargaro (19) 68. B Scr: P Park 83 cb. C: S Yoon (30) 64. C Scr: M Chaudhary 88. 2B Agg: D Chun (6) S Yoon (30) 134. 2B Agg Scr: P Ellison J Lind 150.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: C 10 39. B: M 16 40. C: L 25 41.

CASTLECOVE: Medley: Stroke Ambrose: White: D Shanahan (11) D Kalcher (24) P McBarron (19) N Dandy (13) 50.625. A Scr: K Wallis (2) G Sorrentino (8) C Leadle (3) R Whyte (11) 55.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: A: Y Meehan (25) 2 up cb. B: E Lloyd (40) 1 up. Men: A: S Carr (6) 3 up. B: F Barton (10) 5 up. C: N Pettitt (18) 4 up. D: G Day (22) 3 up.

CONCORD: Men: Stableford White: A: J Ashton-Maxwell (11) 41. B: G Annnesley (17) 42. C: T O’neill-Shaw (29) 39. 2B: W Robertson (15) B Daglish (35) 50. 2b Scr: J Ashton-Maxwell P Loftus 37.

CROMER: Medley: Stableford: A Scr: P Brimmer (2) 35. A: J Arcus (8) 40 cb. B: D Meyer (18) 40. C: T Adams (37) 39 cb. 2B: J Richardson (4) R Journeaux (16) 47 cb.

CRONULLA: Men: Stableford: A: C Brissett (7) 43. B: F Reid (18) 37. C: S Robertson (21) 36. Scr: J Cripps (-4) 38.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: J Bartlett (9) 39. Div 2: L Williams (18) 41. Div 3: C Kim (35) 44. D Scr: R Wood 32.

DUNHEVED: Men: Stroke: Foursome: Div 1: R Delany (12.5) W Tawharu 67.5. Div 1 Scr: C Hamilton D Burazin 72. Div 1: Y Mccauley (16) D Geric 64. Div 1 Scr: J Fearnley O Coletto 72. Foursome C’ship: Div 1: T Mccauley (16) D Geric 135. Div 1 Scr: C Hamilton D Burazin 147. Medley: Stableford: 2B: S Samy (28) S Elson (20) 47. S Elson (20) 41.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: A Wallace (2) 33. A: J Katholos (12) 38. B: G Carey (20) 39. C: J Petrakis (24) 40.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: N Spry (9) 36. Hole in one: W Bremner at 12th.

EVERGLADES: Men: Stroke: Cup: A Scr: K Andres (0) 68. B Scr: J Landsberg (13) 81 cb. C Scr: J Taylor (21) 86. A: J Shaw (7) 63. B: G Outram (15) 66. C: J Taylor (21) 65. A: J Shaw (7) 63. B: G Outram (15) 66. C: J Taylor (21) 65.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B: P Goulbourn (18) R Crowfoot (32) 48. A: B Rix (6) 36. B: P Goulbourn (18) 43. C: A Gollan (26) 38.

GLENMORE: Medley: Stroke: Div 1: D Kinsella (14) 66. Div 2: S Jones (29) 65. Div 1 Scr: W Hoven 72.

GOSFORD: Men: Stroke Medal Nov: Black: A: R Cheal (9) 68 cb. A Scr: M Snelson (5) 73. B: J Buckley (16) 66. B Scr: W Ballard (13) 81. C: G Mackay (19) 67. C Scr: G Mackay (19) 86.

GOULBURN: Women: Par Green: M Callanan (18) 3 up. Men: Stroke: Medal Oct: J Baird (14) 65. A: M Harding (4) 66 cb. B: T Bodel (10) 70. C: H McCormack (21) 66. A Scr: R Cranston (7) 73. B Scr: A Martin (10) 81. C Scr: M Jones (21) 90.

HAWKS NEST: Men: Stableford White: A: B Peters (8) 41. B: R Hutchinson (21) 42. C: B Hopkins (34) 38. Women: Par: A: A French (19) 2 up cb. B: S Mcdonald (27) 4 up cb.

HOWLONG: Men: Stableford: A: D Charles (33) 40. Women: A: B Pilfoot (27) 40.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: 2B: M Cowell B Mudaliar 50. Men: A: P Pericles (8) 42. B: T Abel (12) 41. C: P Sawyer (20) 39 cb. Women: M Williams (32) 39.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Jun: A: A Beazley (10) 64. A Scr: W Knight (6) 71. B: S Penny (16) 64. B Scr: A Wood (13) 80 cb. C: R Ellicott (21) 62. C Scr: J O’Brien (24) 87 cb. C’ship: A: J Gibbs (3) 142. A Beazley (11) 145. K Mudadana (+1) 147. B: A Wood (13) 156. C McCarry (14) 160. S Penny (16) 162. C: G Brown (21) 176. R Ellicott (21) 179. J Gooch (24) 179. Hole in one: P Lennon at 8th. Jnr: Stroke: C’ship: K Mudadana (+1) 147. C Climie (8) 152.

KILLARA: Men: Stableford: A: C Walden (8) 42. B: D Maher (16) 43. C: M Polti (20) 42. B Macnamara (2) 37. Women: T Simper (18) 31 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: C Tregonning (12) M Owen (12) 45 cb. P Auciello (14) 41. A Scr: D Gallagher 36. Men: Trophy: M Duggan (21) 34.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: K Mott (12) 40. B: C Adams (17) 37. C: R Giacometti (26) 37. Women: Stableford: S Rapmund (17) 38.

LAKESIDE: Women: Stableford: J Jacka (15) S Murray (26) 64. G Roeder (25) 35. Medley: Stroke: A: A Bridge (7) 69. A Scr: L Arthur (-1) 70. B: S Auld (16) 69. B Scr: C Payne (12) 85 cb. C: S Hodges (20) 66. C Scr: M Chiandotto (19) 89.

LANE COVE: Medley: Stroke: Shield: P Johnson P Hofman J Hickson M Anson 48. Cup: T Sinclair S Sinclair B Seaman S Appleby 25.

LEONAY: Mxd: Stroke Ambrose: White: A: B Chruszcz (11) N Donohoe J Dominish M Ingram 47. A Scr: I Barnes L Alexander C Blakeley B Evans 56.

LIVERPOOL: Men: Stableford White: A: D Gainsford (12) 41. B: D Bithell (18) 40. C: J Mittiga (30) 43. 2B Agg: J Mittiga (30) F Mittiga (19) 82. 2B Agg Scr: S Puskaric (6) G Harnwell (4) 65.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: C Wu 37. A: R Adams (11) 41. B: M Robertson (15) 43. C: M Rogan (23) 43. Mxd: 2B: D Moore (16) 52. M Rogan (23) 52. Women: J Brown (15) 38. Men: Hole in one: M Pitt at 13th.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: R Frankham (7) 40. B: G Forsyth (14) 38. C: C Wise (23) 41. Div 1: J Gibson (32) 31. 2B: S Tzavellas (22) M Petrakis (27) 48.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Medal Nov: Div 1: M MORSANUTO (15) 63. Div 2: W DAVIDSON (27) 64.

MANLY: Mxd: Stableford: A: P Garden (12) 67. B: T Morris (16) 69. C: L Nelson (25) 67.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B: M Garnsey (24) A McLellan (12) 47. 2B Scr: S Oitmaa (1) T Shaw (0) 41. Hcp: I Alcorn (21) 43. Scr: M Ribarovski (7) 33.

MASSEY PARK: Men: Stroke: A: R Craig (11) 64. B: B Woods (15) 62. C: T Myers (27) 62. A Scr: C Smith (2) 69. B Scr: B Woods (15) 77. C Scr: J Pizzinga (20) 88. Hole in one: J Pizzinga At 14th.

MONA VALE: Men: Stroke Medal: Black: D Loumanis (+3) 67. Stableford: A: H Tran (8) 40. B: L Taylor (15) 40. C: D Zworestine (24) 40 cb. A Scr: H Tran (8) 32.

MONASH: Mxd: Stableford: A: P Richards (12) 41. B: R Knight (19) 44. C: G Dear (21) 38. 2B: Div 1: E Gilbert (12) E Watt (22) 48. Div 2: C Knight (26) R Knight (19) 48. 2B Scr: G Dickerson (4) A Tse (7) 38. Stableford White: J Martin (25) 34.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Sheerin (34) B Manson (30) 50. A: M Furlong (11) 40. B: N Newham (14) 41 cb. C: S Moon (26) 43.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: A: W Wisby (10) 65. B: T Gnitecki (15) 68. C: L Dullard (22) 64. Women: Stroke: A: B Cadd (25) 37. B: L Brady (28) 42.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: G Luke (9) 38 cb. T Chaplin (15) 38 cb. B: C Burrows (16) 44. B Mckay (17) 37 cb. C: P Johnson (31) 37. R Graystone (27) 36 cb. A: C Goodwin (15) 41. P Sutton (10) 40 cb. B: S Harris (20) 39 cb. C Buchanan (18) 39. C: B Campbell (30) 35. J Fletcher (30) 33 cb.

NEWCASTLE: Men: Stableford White: A: J Symons (12) 38 cb. B: P Chand (20) 38. C: W Sampson (34) 40. Women: Stableford: C O’Brien (17) 34.

NORTH RYDE: Men: Hole in one: T Mesiti at 6th. Veteran: Stableford: Trophy: D Payne (15) 39. Men: Hcp: A: J Cheeseman (9) 39. B: P White (15) 45. C: J O’Neill (21) 39. 2B: H Shin (17) C Chang (8) 48. A Scr: P Findlay (17) J Lin (Scr) 38.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: J Renshaw (2) 44. B: L Sau-Harvey (16) 44. C: J Webb (21) 36 cb. A Scr: J Renshaw (2) 42. Women: Green: J Barnes (27) 38. Medley: Stableford: 2B: J Renshaw C Wickowski 47. Men: Stableford Black: R Riley (21) 34.

NOWRA: Medley: Stroke: A: B Taylor (7) 65. B: R Turton (19) 68. C: K Quinten (28) 65.

NSW: Men: Stableford: P Chay (24) 45. Stableford White: B Studdon (23) 45. Gold: K Nossiter (26) 39. Women: Stableford: S Goldschmidt (33) 39. Men: Scr: A Grzetic 38 cb.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: B Mees (12) 38 cb. B: M Shephard (14) 43. C: J Rogers (43) 39. 4B: P Knapman (27) J Rogers (43) 49.

PALM BEACH: Men: Stroke: C’ship: A: S Player (6) 64 cb. B: L Wicks (19) 62. C: H Webster (20) 65. A Scr: M Upton (1) 65. B Scr: S Connolly (13) 79. C Scr: H Webster (20) 85. Women: Gold Medal: Div 1: B Pelling (19) 66 cb. Div 1 Scr: C Reid (20) 89 cb.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: Trophy: J Bell (24) 33. A: J Eldridge (10) 41. A Scr: P Watts 35 cb. B: Y Park (18) 42. C: H Baxter (31) 38. Team: G Martin (35) K Lester (24) T Brennan (26) M Fothergill (24) 55.

PYMBLE: Stableford: A: F Mellish (1) 38. B: J McIlwaine (16) 41. C: R Hatch (31) 39. Women: C McMahon (16) 36. 2B: L Southwell (13) 49. D Lamming (16) 49. A Scr: R Corcoran 37. C McGill 37. Cup: M Thompson 36.

RANDWICK: Men: Stableford: Irish Team: T Ryan (20) S Murray (14) V Duranti (18) L Daly (9) 97. A: L Daly (9) 42. B: B Dunn (14) 42. C: C Flatters (24) 39. A Scr: D Johnson 37. Stroke: Cock o’ Walk: L Squadrito F Squadrito bt A Hansen B Hansen 5-4.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: T Fox (3) 39. B: J Vista (15) 40 cb. C: M Brooks (25) 44. Stableford: Scr: C Ellings (-1) 33. Stableford 2B Multi: Black: Div 1: W Errey (8) J Vista (15) 83. Div 1 Scr: T Fox (3) D Dennis (1) 39. Div 2: M Brooks (25) R Dunn (24) 95. Div 2 Scr: P Airey (31) G Scapellato (8) 31.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: K Ko (13) 39. A Scr: S Park 35. B: C Caldwell (15) 44. C: G Miller (22) 40. D: R Ronan (33) 43. 2B: Div 1: B Laing (17) O Giltinan (8) 50. Div 2: P Mcdonald (26) R Ronan (33) 50.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: D Lappas (12) 42. B: K Firmstone (18) 38 cb. C: M Conroy (25) 44. Women: Div 1: S Eastway (23) 39 cb. Div 2: R Tweed (30) 34 cb. Men: 2B: M Burraston N Lyons 51. Medley: M Conroy S O’Rourke 49.

ST MICHAELS: Medley: Stableford: C Shin (0) 37. Stableford Scr: White: M Hammond (+2) 36. A: J Koppl (9) 39. B: S Thompson (14) 40. C: G Mason (25) 37. 2B: S Fanale (18) G Mason (25) 47. Gold: G Russell (26) 35. 2B: T Yarrow (13) G Russell (26) 46.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford White: A: B Young (4) 39. B: G Giles (16) 42. C: P Hibben (19) 42. 2B: Div 1: E Ruohonen (11) S Hawes (25) 49 cb. Div 2: G Giles (16) D Smith 49. A Scr: B Young P McGuffie 37.

STRATHFIELD: Men: Stroke: Matchplay: A: J Roper bt J Fanning 2-1. B: P Berg bt A Hawtree 21st. C: G Hough bt R Poynting 6-5. D: A Williams bt T Fencki 5-4. Medley: Stableford: A: G O’Sullivan (6) 43. B: G Choi (14) 39. C: H McAuliffe (45) 42. A Scr: G O’Sullivan (6) 37. 2B: H McAuliffe (45) J McAuliffe (14) 51. 4B Scr: G O’Sullivan (6) J Lee (20) 37.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: F Teodoruk (11) 40. S Williams (11) 39. B: G Lane (23) 36 cb. A Horsell (24) 36. C: B Griffin (30) 39 cb. J White (35) 34. Women: Green: P Livermore (29) 42. J Lowe (37) 38 cb. Mxd: Stableford: 4B: P Livermore B Livermore 50. J Lowe S Williams 46.

TERREY HILLS: Medley: Stableford Black: A: M Gibson (5) 70 cb. A Scr: M Gibson (5) 75. B: M Lee (16) 69. C: H Bong (20) 68.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Trophy: D Moberley (20) 64. 36-hole: P Baker (11) 142. A: E Angelopoulos (5) 72 cb. B: C Dunn (13) 72 cb. C: D Moberley (20) 64. A Scr: E Angelopoulos 77 cb.

THE LAKES: Stableford: 4B: M Flynn (6) J Locke (13) 48. 4B Scr: J Mackenzie V Clark 37 cb. P Cook (10) 42. 9-hole: K Lasky (10) 21.

THE RIDGE: Men: Stroke Black: A Scr: W Kain (1) 73. A: B Wood (3) 69. B Scr: B Hynes (13) 84. B: D Bauer (13) 68 cb. C Scr: W Van Vuuren (25) 92. C: M Mark (25) 66. Women: Stroke: M Matthews (19) 76 cb. Scr: A Rathbone (-7) 72.

TOCUMWAL: Mxd: Stableford Gold: K Morey (22) 34. Women: Stableford: Div 1: M McLennan (23) 37. Div 2: N Whiteford (27) 36. Men: Div 1: D Nalder (11) 40. Div 2: S Coats (21) 43. Div 3: B Herezo (24) 40.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: P Watson (20) R Lee (17) 49. 4B Scr: B Needs J Rennie 39. A: M Merlino (8) 40. B: R Lee (17) 39. C: T Robinson (21) 40 cb. Women: K Pitcher (28) 35 cb.

TWIN CREEKS: Men: Stroke C’ship: Black: A Scr: J Tolomeo 295. A: A Fiorenza (3) 289. B Scr: D McMillan 329. B: P Turner (10) 290. C Scr: J Kim 359 to playoff. C: T Green (17) 295. D Scr: D Oliver 386. D: E Vaka (23) 308. Snr D McMillan 329. P Turner (10) 290. Jnr: B Hodges 309. E Vaka (23) 308. Women: Green: D Byrne 314. J Kang (14) 286. Men: Black: A: A Fiorenza (3) 68 cb. A Scr: C McMillan 70. B: T Green (17) 73 cb. B Scr: M Morgan 87. C: P Green (35) 71. C Scr: R Gu 94.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: Y Park (33) F Kim (21) 53. A Scr: D Tapper M Henaghan 41. Men: A: L Naude (7) 43. A Scr: L Naude 36. B: D Karp (16) 42. B Scr: M McNamara 27. C: Y Park (33) 46. C Scr: C Cardwell 21. Women: R Charnell (11) 34.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S Francis (10) S McBrien 10 cb. 2B Scr: J Pagett J Batman 4. A: S McBrien (11) 5. B: J Pagett snr (16) 5. C: D Vanderburg (21) 6.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: C Macmillan (6) 39. B: B Dodgson (15) 39. C: V Patel (28) 38. Trophy: B: R Peard (18) 40. Veteran Men: C Oatley (26) 37. 2B: P Staniforth (30) P Soiland (18) 49. 2B Scr: G Benbow (4) B Floyd (18) 36.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: M Turner (20) J Marples (18) 73. Div 1: I Macdonald (8) 38. Div 2: M Turner (20) 40. Div 3: D Redhill (25) 40.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: P Loy (20) 40 cb. A: A Gosby (5) 37 cb. B: G Halliday (14) 40. Scr: C Jamieson 34 cb.

WYONG: Men: Stableford White: A: K Pitty (12) 42. B: J Seggie (14) 37. C: C Johnson (21) 41. A Scr: C Wickham (2) 35. Stableford: 2B Agg: C Wickham (2) G Anderson (8) 71.