February 6, 2023

NSW & ACT Golf Results – 5 November 2022

NSW & ACT golf results - Hunter Valley Golf

NSW & ACT golf results for Saturday, 5 November 2022.

ANTILL PARK: Women: Stroke: Medal Nov: K Teale (41) 71. Medley: Stableford White: I Cooper (18) 35. B Murdoch (9) 33 cb. Men: Stroke: Medal Nov: A: P Niess (10) 70 cb. L Whitelaw (4) 70. B: M Lillis (17) 66. J Poor (17) 69. C: C Gibson (21) 67. M Dalton (36) 68 cb. A Scr: K Shepherd (1) 73. B Scr: R Anning (13) 81. C Scr: W Nagel (22) 90. Jnr: H Davies (4) 71.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: D Grove (19) C Maher (20) 49. 4B Agg: D Grove (19) C Maher (20) J Olsson (23) B Kalkhoven (16) 115. A: I Lim (11) 39. B: K Kim (16) 38 cb. C: D Grove (19) 42. Scr: A Harvey 31 cb.
AVONDALE: Stableford White: A: W Hennessy (9) 40. B: R Russell (18) 40. C: X Culbert (28) 41. A Scr: B Phillips (+3) 39 cb.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Medal Nov: A: L Foley (11) 61. B: A Carnegie (16) 62 cb. C: B Bevan (23) 60.

BARDWELL VALLEY: Men: Stroke: Cup: A: M De montfort. B: E Hunter (14). C: B Mcdermott (21) 58. Women: K Noone (29) 60.

BARHAM: Men: Stableford: A: G Lolicato (3) 40. B: N Walle (16) 41 cb. C: R Taylor (21) 38. Women: A: G Gray (23) 41. B: T Doherty (37) 47.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Nov: A: S Knight (20) 63. B: S Hormann (25) 65. Men: A: P Smith (10) 59. A Scr: C Delaney (0) 60. B: C Conder (14) 55. B Scr: C Conder (14) 69. C: R Cousins (21) 57. C Scr: R Cousins (21) 78.

BAYVIEW: Men: Stroke Cup: Black: A Gaukrodger 73. Hcp: A Gaukrodger (7) 66. Stableford: Shield: C Whitson (28) 44. Women: Div 1: R Dockrill (12) 41. Div 2: M De Jong (23) 37.

BLACKHEATH: Women: Stableford: E Saxton (35) 32. Men: Stroke: Medal: A: J Thomas (2) 69. B: S Brown (13) 72. C: J Nankervis (24) 63.

BONDI: Men: Stableford: A Schliemann (30) 44. 2B: W Ng (21) T Randon (12) 47.

BONVILLE: Medley: Stableford: B Hoffman (9) 39 cb. T Dew (33) 39. N Trezise (1) 36.

BRIGHTON LAKES: Stroke: A: B Lange (11) 66. A Scr: I Elliot 73. B: F Simone (14) 66. B Scr: J Rowlands 82. C: P Hearne (25) 69. C Scr: M Parr 89.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Nov: A: L Hogan (17) 74. A Scr: K Hunt 91. B: P Dilucchio (23) 72. B Scr: P Dilucchio 95. C: J James (31) 79. C Scr: J James 110. 54-hole C’ship: A Scr: K Hunt 273. B Scr: M Thorn 298. C Scr: P Morrison 346. Veteran: W Kozinski 286. Women: A: W Kozinski (16) 238. B: M Thorn (21) 235. C: J James (31) 256 cb. Men: Stroke Medal Nov: Black: A: P Bonfield (10) 66. A Scr: W Linden 70. B: B Allport (13) 66. B Scr: K Lockwood 84. C: T Bryan (21) 70. C Scr: J Schweizer 95 cb.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: L Moon (21) S Kim (21) 51. 2B Scr: M Yuksel P Hassarati 35. A: W Lee (8) 41. B: H Cha (14) 42. C: L Moon (21) 44.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: S Herbison (26) 40. B: R Rettke (23) 38. Men: A: R Percy (7) 36 cb. B: P Boulton (10) 35 cb. C: M Steward (17) 39. D: F Messner (22) 37 cb.

CROMER: Medley: Stroke Medal Nov: Black: A: Z Arcus (13) -4. B: A Fong (22) -2. C: R Lane (24) -5. A Scr: G Clugston (5) 4.

CRONULLA: Medley: Stroke Black: A: B Thompson (6) 64. A Scr: B Thompson 70. B: G Haslem (16) 66. B Scr: E Ellems 82 cb. C: L Tapfield (22) 67. C Scr: L Tapfield 89. Hole in one: M Gillard at 18th. Stableford Green: R Drummond (34) 33.

EASTLAKE: Medley: Stroke Black: A: N Lim (8) 71. B: B Giannopoulos (14) 74. C: D Drake (23) 69. A Scr: D Dunne (3) 77. B Scr: S Hailes (15) 91. C Scr: J Kyriazis (23) 96.

ELANORA: Men: Stableford: A: M McHutchison (13) 39. B: O Butchatsky (20) 40. C: W Glascott (33) 44.

EVERGLADES: Men: Stroke: Medal Nov: A: G Paterson (8) 64. B: D Holland (13) 67. C: L Dawkings (23) 63. Scr: A: K Andres (0) 66. B: D Holland (13) 80. C: A Hyman (19) 86. Stableford: B Emms (34) 31. Women: Stroke: M Otten (21) 73.

FOX HILLS: Men: Stroke: A: M Saunders (9) 66 cb. A Scr: M Tolhurst 72. B: P Kent (18) 66. B Scr: M Pickham 83 cb. C: M Collins (20) 65. C Scr: T Whang 88.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal: Black: A: B Rix (7) 75 cb. A Scr: D Tolley 82. B: W Farrer (16) 70. B Scr: L Searle 86. C: P Fellows (25) 70. C Scr: J Sullivan 95 cb. Women: Stroke: V Hughes (23) 72 cb. Medley: Stableford: P Goulbourn (18) 34.

GLENMORE: Medley: Stroke: Medal Nov: A: R Eldridge (5) 69. B: P Madon (17) 67. C: S Jones (29) 69 cb.

GOSFORD: Men: Stroke Ambrose: Black: C Drew & L Burgess 60.

GOULBURN: Women: Stableford Green: M Webb (21) 34.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal Nov: A: M Dickson (11) 69. B: J Eastman (28) 65. Men: A: G Kranias (11.9) 69 cb. B: P Jackson (20) 64. C: T Basson (22) 68.

HOWLONG: Women: Stableford: A: D Tyrell-Miller (17) 39. Men: A: N Batt (14) 42. B: B Pearce (20) 37. C: M O’Halloran (37) 37.

HURSTVILLE: Men: Stroke: Medal Nov: A: G Reid (9) 67. A Scr: T Shaw (2) 70. B: C Kerr (12) 66. B Scr: C Kerr 78. C: D Donofrio (18) 63. C Scr: D Donofrio 81. Women: Div 1: B Evans (17) 69 cb. Div 1 Scr: J Mooney (13) 82.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Nov: A: A Beazley (11) 60. A Scr: J Gibbs (3) 69 cb. B: A Wood (13) 63. B Scr: G Reilly (15) 79. C: D Lane (29) 61. C Scr: G Brown (21) 83. C’ship: A: J Gibbs (3) 69. K Mudadana (+1) 69. B: A Wood (13) 76. G Reilly (15) 79. C: G Brown (21) 83. L Smith (20) 85.

KILLARA: Men: Stableford: A: T Southern (7) 43. B: D Herriott (16) 44. C: J Egan (21) 43. Women: Stableford Green: P Davies (11) 36.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal Nov: A: M Butler (7) 63 cb. A Scr: A Honeysett 69. B: T Hii (16) 64. C: D MacDonald (21) 65.

KOOINDAH WATERS: Men: Stroke Black: A: G Goodwin (7) 71. B: G Kubica (15) 70. C: L Hughes (22) 68. Women: Stroke: C Riddle (19) 75.

LAKESIDE: Men: Stroke: A: M Johnson-Garcia (4) 66. B: F Pobje (13) 66. C: F Aliendi (17) 68. A Scr: R Minns (+1) 69 cb. B Scr: G Agnew (15) 82. C Scr: M Dutt (17) 86.

LANE COVE: Men: Stroke: C’ship: A: P Doherty bt A Caush 2-1. B: D Pritchard bt R Mayhew 2up. C: M Thompson bt J Hickson 4-3. Stableford: S Campbell (25) 39. 2B: F Hurford (34) T Montefiore (8) 44.

LEONAY: Men: Stroke: C’ship: A: R Glass (11) 63. A Scr: S Walker 74. B: J Kemble (17) 66. B Scr: J Thums 82. C: P Tucker (22) 63. C Scr: P Tucker 85. Medal: A: R Glass (11) 63. A Scr: S Walker 74. B: J Kemble (17) 66. B Scr: J Thums 82. C: P Tucker (22) 63. C Scr: P Tucker 85. D: S Curry (25) 66. D Scr: S Curry 91. C’ship: A: R Glass (12) 267. A Scr: L Cupples 297. B: S Comer (18) 268. B Scr: D Wrigley 334. C: T Muller (26) 265. C Scr: T Muller 365.

LIVERPOOL: Men: Stroke: A: J Hoang (5) 69. B: M Franks (13) 70. C: T Fitzgerald (26) 71. A Scr: A Naaman (+1) 71. B Scr: D Sue (14) 85. C Scr: C Quagliata (20) 92.

LONG REEF: Men: Stroke Black: A Scr: L Edgell 70. A: T Mastroianni (10) 67. B: D Karlsson (14) 65. C: T Valentine (31) 65. Women: Stroke: J Atchinson (14) 71.

LYNWOOD: Men: Stableford: A: C Small (38) 0. B: P Mulder (13) 39. C: W Lewis (30) 38. A Scr: T Farrar (+2) 39. Women: A: J Smith (9) 37. B: A Rider (23) 32. Medley: Stableford 2B: White: W Lewis (30) P Mulder (13) 39.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1: D Walker (2) 39. Div 2: R Ward (25) 41 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stroke: Foursome: C: R Byrne B Anderson (18) 60. C Scr: C Pye D Fink 80. 36-hole: A Scr: D Jones J Gudmundsson 133. A: E Lakiss B Johnson (12.5) 119. E Bellingham M Plant 173. C Scr: D Fink C Pye 160. C: R Byrne B Anderson (18) 128. Medley: Stableford: Hcp: N Wardley (18) 41. Scr: T Shaw (0) 34. Hole in one: D Cameron at 18th. Men: Stroke: Foursome: A: E Lakiss B Johnson (12.5) 56.5. A Scr: J Dunn D Cremin 66. B Scr: M Plant E Bellingham 85.

MASSEY PARK: Men: Stableford: Div 1: S Watson (2) 41 cb. Div 2: P Canty (15) 41. Div 3: R Webster (24) 41. Scr: A Scr: S Watson (2) 39. Mxd: Stroke: Foursome: Div 1: M Silvia (18) H Winning 65. Div 1 Scr: J Rodgers (9) J Smith 75.

MONA VALE: Men: Stroke MM: Black: A: T Sheedy (7) 69 cb. B: R McDonald (17) 66. C: R Pickworth (30) 63. C’ship: A: A Radford 293. T Beale (A Reserve) 325. B: J Ritchie 346. C: J Stewart 382.

MONASH: Men: Stroke: Medal Nov: A: S Green (12) 67. B: D Brown (14) 69 cb. C: G Jansen (25) 68. Mxd: Scr: J Smith (1) 75. Stableford: N Chosid (29) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Medal Nov: A: A Babu (8) 66 cb. A Scr: E Tuckwell 73 cb. B: C Nicolson (20) 67 cb. B Scr: C Giles 81 cb. C: J Jiang (21) 62. C Scr: J Jiang 83.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: J Mcindoe (21) 38. B: A Lavey (50) 44. Men: Stroke Black: D Hogan (11) 67. A: A Graham (5) 69. B: G Wilkes (17) 71. C: D Lavey (30) 67.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: V Komadina (14) 39. A Mundey (13) 38. B: B Bisset (19) 39. P Grace (23) 38 cb. C: P Sutcliffe (30) 40 cb. W 29 (29) 40.

NEWCASTLE: Men: Stroke: O Gilson (16) 68. A McKelvey (12) 69 cb. M Lewis (41) 69.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Hcp: A: B Kerr (9) 40. B: D Whiteman (16) 39. C: K Nelson-Smith (21) 41. 2B: A: B Kerr (9) P Meeks (22) 49. A Scr: G Goodhue (8) A Paton (7) 35. Stroke: Hcp: A: J McKie (7) 70. B: J Xavier (11) 71. C: D Kim (17) 68. D: A Fletcher (23) 63.

NORTHBRIDGE: Medley: Stroke: Medal Nov: A Scr: D Lewis (0) 62. A: J Hall (13) 57. B: T Cao (19) 52. C: B Bell (20) 57. Women: Stableford: L Brenock (17) 43. Medley: Stableford Black: R Laurie (29) 36 cb.

NOWRA: Men: Stroke: MM: A: M Ganderton (Shoalhaven Ex Servos 14) 64. A Scr: M Johnston (Shoalhaven Heads) 73. B: C Lott (16) 66. B Scr: C Lott 82. C: M Taylor (30) 65. C Scr: F Cornell 87.

NSW: Men: Stroke: Medal Nov: A: A Steege (8) C Gordon (10) 68 to playoff. B: J Carnuccio (15) 64. Stroke White: C: R Johnston (18) 67. Stroke: Scr: A Rachid 74. Stableford Gold: O Berman (26) 31. Women: Stableford: C Tatley (23) 77. Men: Stroke: Medal Oct: B: C Williams (14) 70. Salver: J Carncuccio (15) 141.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: S Perry (5) 41. B: M Troy (15) 39. C: B Doherty (26) 39. D: C Russell (30) 41. A Scr: R Prasad 32.

PALM BEACH: Men: Stroke C’ship: Black: A Scr: M Upton (2) 68. B Scr: E Mann (13) 82. C Scr: P Bailey (22) 93. Medal Nov: A: Z Telfer (1) 62. B: R Wood (16) 68. C: R Slee (20) 65. Women: Stroke: K Kiely (23) 72. Scr: L Hutchison (15) 91.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: C’ship: A: R Richards bt H Maguire 3-1. B: A Haigh bt M Rowston 6-5. C: A Mills bt M Day 5-4. D: H Williams bt M Lomax 5-4. Stableford: A: A McDonald (10) 40. A Scr: M Davidson 34. B: P Illingworth (17) 38 cb. C: J Williams (23) 39 cb.

PYMBLE: Medley: Hole in one: S PHILLIPS at 11th. Men: Stroke: A: K Moore (5) 70. B: D Clarke (17) 67. C: D Dammers (22) 71. D Mason (21) 71. A Scr: J Greathead 74. Women: L Dickinson (12) 80.

RANDWICK: Men: Stroke: Medal Nov: A: D Wilson (11) 52. A Scr: M Todd 59. B: B Dambrosio (17) 53. B Scr: B Dambrosio 70. C: A Durante (25) 54. C Scr: V Duranti 78. Jnr: K Todd (8) 58. Men: Medal Oct: A: D Higgins (12) 62.

RICH RIVER: Men: Stableford East: Black: A: G Rogders (5) 42. B: C Griffin (16) 44. C: K Whitby (27) 46. Women: Green: A: J Morgan (29) 39.

ROSEVILLE: Men: Stroke: Medal Nov: A: J Harry (10) 63. B: M Tafe (18) 63. C: K Seeto (22) 60. Stableford White: R Jones (22) 39. Women: Stroke: C Angus (12) 67. Stableford: K Dowling (26) 38. Men: Stableford Green: V Khanna (25) 43. Stroke: Scr: D Chan (3) 72.

SEFTON: Men: Stroke: Medal Nov: A: D Kassis (10) 55. B: P Bacon (11) 55.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: R Mangelsdorf (8) 44. B: C Slavek Belmont (13) 40. C: I Handley (22) 41. Women: K Davidson (24) 40. Men: 2B Agg: I Handley D Drennan 77 cb. Medley: M Oakley T Healey 76.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stroke: A: E McLean (7) 67. B: R James (18) 69. C: R Baker (32) 65. A Scr: I Asbury (1) 76.

ST MICHAELS: Men: Stableford: H Wang (2) 31. Stroke: K Walther (8) 69. Stroke White: B: I Oshry (13) 71. C: A Mackay (25) 63. Stableford Gold: T Mayes (17) 34. Medley: Stableford: P Pitsawong (14) 37.

STRATHFIELD: Medley: Stroke: Medal Nov: A: C Collie (12) 65. B: Y Lee (15) 68. C: B McCabe (31) 66. A Scr: P Lee (6) 73. Stableford: F Yoon (20) 37.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: L Thomas (9) 71. M Farrow (5) 72 cb. B: T Kemp (17) 70. C: B Griffin (36) 70. R Giffin (26) 74. Women: K Edwards (12) 66. S Ireland (24) 75. Stableford Green: V McGrath (31) 39. F Lane (32) 36.

TERREY HILLS: Medley: Stroke Medal Nov: Black: A: K Hwang (13) R Schweikert (11) R Seymour (14) D Dagg (14) 72. Stroke: C: R Yoon (20) 68. Stroke Black: M Gibson 79.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: H MacAskill (10) 38. B: V Kirkby (13) 37. C: P Menary (25) 36. A Scr: T Thompson 29. Par: Trophy: Royal Sydney bt The Australian. 2B: A Service (8) K Brough (15) 7 up cb.

THE COAST: Women: Stroke: L D’Ambrosio (19) 74 cb.

THE LAKES: Stroke: Ambrose: J Bass A Gee P Kofod J Kofod 54.75.

THE RIDGE: Men: Stroke Scr: Black: A: B Wood (3) 75. B: B Parkes (13) 82 cb. C: C O’Connor (23) 89. Women: Stroke: A Rathbone (-7) 72. Men: Stroke Black: A: C Willis (5) 71. B: T Dixon (21) 67 cb. C: T Martin (24) 65.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: O Walsh (12) 3 up. Div 2: H Jankov (15) 6 up. Div 3: P O’Neill (25) 3 up. Women: Div 1: A Beveridge (22) 5 up. Div 2: H Aston (29) 2 up. Mxd: Par Gold: K Morey (22) sq.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: K Rixon (9) 69. A Scr: B Willett 72. B: S Curley (16) 66 cb. B Scr: S Curley 82. C: J Sansom (20) 66. C Scr: J Sansom 86. Gold Medal: P Wade (18) 70. Women: Stableford: K McKinnon (13) 37 cb.

TWIN CREEKS: Men: Stroke Black: A: D Mcmillan (7) 71. A Scr: J Tolomeo 76 cb. B: S Buhari (15) 68. B Scr: P Willey 87. C: C Oh (19) 68. C Scr: A Jackson 90. Women: Green: S Han (13) 72 cb.

WAKEHURST: Men: Stroke: Medal Nov: A: D Tapper (6) 66. A Scr: D Tapper (6) 75. B: C Jones (17) 69. B Scr: N Kwanten (13) 83. C: S Joyce (23) 69. C Scr: S Joyce 92. Stableford: A: B Morris (9) 41. B: K Warwick (16) 39. C: H Stratton (28) 41. Women: Stroke: J Morris (19) 74. Men: C’ship: Div 1: B Mason 302. Div 2: C McBride 326. Div 3: M Nicholls 334. Div 4: S Chow 373.

WALLACIA: Men: Stroke Ambrose: White: A: T Validakis (6) J Woodward R Lee T Mellon 56.00. A Scr: P Cheshire R Hackett cb. C Blackley 60. Women: Stableford: C Hoppe (44) 34.

WARRINGAH: Medley: Stroke: Medal Nov: A: J Benbow (9) 65. B: N Knox (17) 62. C: L Zanella (21) 66. D: J Gale (30) 66. Scr: J Benbow (9) 74.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: C’ship: A: M Williams 216. B: M Georganas 252. C: T Kinsella 280. Hcp: A: I MacDonald 208. B: M Georganas 204. C: B Ganu 207. Medal Nov: A: D Deemer (6) 66. B: M Georganas (16) 66. C: G Robinson (24) 63. Scr: B Poulter 71.

WOOLOOWARE: Men: Stroke C’ship: Black: A: J Hallinan 294. J Rogan 295. Stroke: A res: J Goodwin 332. J Muhs 334. B: J Daunay 344. A Dove 353. C: T Mercuri 373. W Chandler 378. Trophy: R Lombo (25) 67. A: J Goodwin (10) 70. A Scr: J Hallinan 72. B: G Halliday (15) 70. B Scr: J Daunay 85. C: R Lombo (25) 67. C Scr: A Lohman 88. Jnr: C’ship: A Jackson 165. R Lancaster 166. Snr M Rugless 316. A Gosby 323. Cup: J Daunay (17) 276.

WYONG: Men: Stroke: Medal: A: J Ryan (10) 63. B: J Osborne (16) 62. C: A Barlow (26) 62. A Scr: H Ireland (1) 72. Hole in one: J Osborne at 13th.