February 7, 2023

NSW & ACT Golf Results – 29 October 2022

NSW & ACT Golf Results - Castle Hill Country Club

NSW & ACT golf results for Saturday, 29 October 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: M Lenz (5) B Lenz (26) 48.

BARNWELL PARK: Men: Stroke: Scr: A Scr: C Delaney (0) 59. B Scr: S Noble (13) 72. C Scr: J McIntosh (22) 84. A: S Probets (7) 57. B: P Bentley (16) 58. C: T Dunne (21) 56. Women: A Duggan (28) 63. Medal of Medallists: A Duggan (28) 63.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: I Salteri (12) 41. B: D Lewis (15) 37 cb. C: D Eurs (20) 38. Scr: M Mahoney 35. Women: Div 1: A Gluckman (18) 34. Div 2: H Crutch (35) 38. Medley: 2B: D Paul (11) N Roberts (7) 45.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: B Simmons (15) 38 cb. B: T Dahlstrom (20) 37. C: D Olmstead (24) 36.

BLACKHEATH: Mxd: Stroke: Ambrose: N Lavers S Gardner J Still R Morrison 55.37.

BONDI: Men: Stroke: C’ship: A: D McNamara (4) 59. B: J Driver (12) 56. C: T Granger (23) 54.

BONNIE DOON: Medley: Hole in one: White: T Chapman at 11th. Stableford A Scr: B Carroll (0) 38. A: C Turner (9) 43. B: R Tockar (18) 39. C: S Borenstein (25) 42.

BONVILLE: Medley: Stableford: C Reid (14) 41.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: M Allen (11) 37. A Scr: G Fleming 27. B: A Crew (18) 40. B Scr: S Clark 24. C: N Coy (30) 46. C Scr: C Noone 16. J Murphy (30) N Coy (16) 51. Stroke: E Hamilton (27) 79.

CAMDEN: Women: Stroke: A: E Giovenco (18) 74. A Scr: S Chapman 86. B: M Thorn (21) 72. B Scr: M Thorn 93. C: A Toto (38) 81. C Scr: P Morrison 114. Men: Stroke Black: A: M Arnold (4) 70 cb. A Scr: R Minns 73. B: K Lockwood (16) 66. B Scr: N Besgrove 86. C: R Wolf (24) 67. C Scr: W Campbell 95.

CARNARVON: Men: Stroke: Cup: A Scr: J Hong (cabramatta) 73. S Strazzeri (16) 68 cb.

CASTLE HILL: Men: Stroke C’ship: Black: B: N Guidice (14) 66. B Scr: N Guidice (14) 80. C: T Kim (22) 68. C Scr: T Kim (22) 90. Jnr: A Kneeves (5) 75.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: J Rumpler (10) 41. B: J Lobb (14) 38. C: S Mulry (29) 40. 2B: T Lamborn (11) B Mansell (28) 51. Women: Stableford: J Cole (27) 40.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford 4B: White: A: L Fitzpatrick 47. S Delanty 47. Women: Stableford: T Mentha 44. G Mitchelson 44.

CONCORD: Mxd: Stableford: A: D Khoury (12) 39. B: J Lim (13) 42. C: C Lane (18) 41 cb. 2B: J Lim (13) Y Lee (30) 48. 2B Scr: S Cullen B Phillips 41.

CROMER: Medley: Stableford: A Scr: L Blacker (3) 35 cb. A: L Blacker (3) 35 cb. B: K Ackermann (18) 41. C: R Pryor (35) 39 cb.

CRONULLA: Medley: Stableford Green: J Opperman (26) 32. Black: A: D Inskip (9) 43. B: A Graf (15) 39. C: S Talbot (24) 38. Stableford: Scr: T Wood 36. Hole in one: Black: C Cowin at 5th.

DUNHEVED: Men: Stroke: Cup: T Mccauley (19) 68. A: C Hamilton (3) 71. A Scr: D Bain 75 cb. R C ross (10) 69. R L moore 79. B: S Worsfold (17) 69. B Scr: P Fairbrother 86. C: M Feltham (19) 72 cb. C Scr: S Beaton 91. D: S Rankmore (26) 70. D Scr: R Burgess 98.

EASTLAKE: Men: Stroke Medal: Black: A: J Bodeker (2) 71. B: W Lo (8) 70. C: W Speechly (13) 70. D: T Bartone (27) 69.

ELANORA: Men: Stableford: R Durst (19) 43.

FINLEY: Women: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: K White M Polkinghorne 147. Men: J Taylor P Taylor 123.

FOX HILLS: Men: Stroke: A: B Stevenson (8) 65. A Scr: D Pichkam 72. B: J Micallef (16) 66. B Scr: A Smythe 84 cb. C: G Diener (24) 64. C Scr: B Hopkinson 88 cb.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: A: A Johnston (6) 36. B: A Green (15) 38. C: G Shiner (21) 41.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: C Starling (Dunheved 14) 38. Div 2: S Taivairanga (23) 41. Div 1 Scr: W Hoven 37.

GOSFORD: Men: Stroke Black: A: S Mann (8) 66. B: D McCarthy (13) 69 cb. C: L Togafu (24) 64. A Scr: M Coombs (0) 73 cb. B Scr: D McCarthy (13) 82. C Scr: L Togafu (24) 88 cb. 54-hole C’ship: A Scr: R Whyte (3) 220. B Scr: S Gibbs (8) 243 to playoff. C Scr: D Boyd (13) 255. D Scr: B Hardgrave (19) 271. A: R Whyte (3) 211. B: G Sammons (11) 217. C: G Thompson (16) 210 cb. D: L Burgess (23) 212.

GOULBURN: Medley: Stroke Ambrose: White: K Cooper (16.25) A Cooper C Norris B Norris 53.75.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: M Dickson (11) 39. B: J Poole (41) 40. Men: Stroke: C’ship: A: H Leggatt (10) 71 cb. B: S Sattler (18) 70. C: T Webb (26) 74 cb.

HOWLONG: Men: Stroke: A: D Stevens (14) 68 cb. B: D Cowan (19) 71. C: K Bruhn (22) 71. Women: H Foster (17) 73.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: G Tucker (9) 43. B: T Rothwell (10) 39. C: S Canty (15) 41. Women: Stableford: L Samuelson (27) 39.

KAREELA: Mxd: Stableford: Veteran Men: D Turner (23) 36. Men: 2B Agg: T Robinson (18) M Dwyer (15) 75. A: C Hubbard (8) 41. A Scr: J Woolley 27. B: T Evans (15) 36 cb. B Scr: J Black 22. C: G Brown (21) 37. C Scr: R Tracey 16.

KILLARA: Men: Stroke: C’ship: A Scr: A Lamble bt J Wooster 6-5. A: M Rolfe bt D Kennedy 5-3. B: R Farrington bt B Johnston 2-1. C: P Kluger bt M Polti 2up. Mxd: Stableford: A: T Rock (10) 39. B: R Francis (15) 45. C: M Gallagher (19) 42. S Falster (20) M Gallagher 49 A Scr: K Slater T Wray 37.

KOGARAH: Medley: Stroke: S Croft (7) 67. A Scr: B Nagi 72. Men: C’ship: A: D Axford 240. B: K Yato 205. C: J Foley 230. Salver: A: M Musgrave (5) 199. B: J Armstrong (13) 207. C: M Sayegh (33) 203.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: L Prior (10) 37. B: J Roger (11) 37. C: W Blom (17) 35. Women: V Pasfield (23) 36.

LAKESIDE: Men: Stableford: Irish Team: T Mlynarz (24) B Connor (13) K D’Abrera (19) R Ewing (18) 85. Scr: S Spink (6) R Hayward (0) C Abutaa (7) L Arthur (-1) 71. A: C Abutaa (7) 35 cb. B: L Foley (14) 37. C: R Ewing (18) 38. Hole in one: M Noth at 3rd.

LANE COVE: Men: Stableford: D Cameron (30) 38. 2B Agg: C Tan (25) D Martin (23) 65.

LEONAY: Men: Stroke: A Scr: S Walker 73. A: S Walker (6) 67. B Scr: A Small 80. B: R Kuipers (18) 65. C Scr: I Weston 89. C: S Curry (26) 65.

LIVERPOOL: Men: Stroke: A: D Shepherd (+1) 71. B: S Jung (14) 66. C: J Meakins (21) 65. A Scr: D Shepherd (+1) 71. B Scr: S Jung (14) 80. C Scr: J Meakins (21) 86.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B: D Muncke (27) 47. P French (33) 47. Men: A Scr: L Edgell (-1) 34. A: P Deiman (11) 38. B: G Dousset (16) 43. C: D Muncke (33) 42. Women: J Brown (15) 36. Men: Stroke Matchplay: Black: A: C Wu bt M Hunter, C Gillespie bt J Little. Stroke: J Carroll bt A Frith, P Bowler bt R Kocass. B: G Brown bt D Karlsson, L Cleary bt M Pitt. C: J Davison bt P O’Reilly, M Weir bt S Gaunder. Women: Div 1: J Garrett bt K Sloane 4-2. Div 2: H Garrett bt S Smiles 6-5.

LYNWOOD: Men: Stableford White: A: D Holmes (4) 39 cb. B: B Tuttlebee (16) 43. C: J Serra (20) 46. A Scr: T Fortescue (+3) 36 cb. Women: Stableford: A: M Selby (22) 40. B: C Formosa, (22) 34. Medley: Stableford 2B: White: D Serra (36) J Serra (20) 48 cb.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Div 2: M Morsanuto (16) 69. Div 2: S McLoughlin (24) 66. C’ship: A: D Walker 222. B: S Foster 256. C: P Thomson 278.

MANLY: Stableford: A: K Flynn (3) 40. B: P Haynes (14) 43. C: S Mckinlay (23) 42.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: B Tartak (13) 37. Scr: J Chong (5) 29. Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: D Jones J Gudmundsson (3) 64 cb. A: L Long T Skinner (6) 58. B Scr: J Michos M Lakiss (16) 77. C Scr: C Pye D Fink (20.5) 80. C: T Liddicoat A Penman (23.5) 63.5.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: S Edmed (11) T Higgins (21) 47. Men: Div 1: P Robinson (10) 37. Div 2: R Salvador (18) 35 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: A: S Whitmore (8) 39. B: R McDonald (15) 43. C: D West (24) 40 cb. A Scr: S Alfbinski (0) 35. Stroke Black: M Tuinman (9) 66. A Scr: B Edwards 72.

MONASH: Men: Stroke: A: M Krilich (8) 69. B: I Joffee (16) 68. C: C Jugmans (21) 69. Mxd: Stableford: S Robinson (21) 44. Men: Stroke: Scr: J Smith (1) 75.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: 4B: A: S Davis (38) T Free (38) 50. Men: A: S McMillan (19) K McMillan (19) 49.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: I Skoda (14) 42 cb. S Conrades (12) 42 cb. J Russell (11) 42. B: C Burrows (18) 43. D Petith (20) 42. J Keating (16) 40 cb. C: R Skinner (36) 46. M Stocker (25) 43. J Geoghegan (30) 42 cb. Brushbox: A: G Watt (10) 41. E Mislov (12) 39. B: P Jackson (21) 45. J Harvey (21) 39. C: P Lakeman (26) 42. G McCann (24) 40.

NORTH RYDE: Men: Stroke Medal Nov: Black: A Scr: J Lin (Scr) 70. A: J Xavier (13) 65. B: E Yi (19) 68. C: S Dunn (22) 67.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: M Buchanan-Reeks (8) 38 cb. A Scr: P Giles-Jones (5) 32. B: S Sterrantino (16) 38 cb. C: J Lane (20) 42. Women: Green: L Mills (30) 41. Medley: Black: G Hughes (14) 37. Stableford: 2B: L Mills (30) S Mills (17) 41.

NOWRA: Medley: Stroke: A: J Francis (3) 65. B: N Dinnie (18) 59. C: F Cornell (22) 66.

NSW: Medley: Stroke: G Levien (11) 67. Scr: Z Mullins 71. Stableford White: H Woolf (33) 40. Gold: O Berman (26) 36. Stableford: M McCarthy (20) 37.

OATLANDS: Men: Stroke: Medal Oct: L Sarac (24) 70 cb. Medley: A: J Chang (7) 71 cb. B: D Fairweather (16) 70. C: L Sarac (24) 70. D: M Hardy (36) 67. A Scr: N Wareham 76.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: Trophy: J Pittard (21) 41. A: R Skinner (11) 39 cb. A Scr: M Fogarty 35. B: K Ross (13) 41. C: J Pittard (21) 41.

PENRITH: Men: Stroke Ambrose: White: T Smith (7) L Phillips S Ormsby C Reihana 56 cb. Scr: B Gadd J Gadd M Stahlhut D Mceachern.

PYMBLE: Men: Stableford: A: N Codling (12) 37. B: M Atkins (14) 39. C: D Mason (21) 39 cb. Women: L Dickinson (10) 33. Mxd: 2B: A Franklin (17) J Giles (24) 49.

RANDWICK: Men: Hole in one: A Fernandes at 13th. D Horan at 8th. Stableford: 2B: T Helmrich (29) C Spies (19) 46. A: D Johnson (6) 39. B: L Rose (15) 40. C: M Brooks (25) 39. A Scr: S Taylor 31.

RICH RIVER: Men: Par: West: A: G Osullivan (6) 3 up cb. B: B Turner (10) 3 up cb. C: K Dullard (19) 7 up. Women: Par Green: A: F Galvin (24) 2 up.

RICHMOND: Medley: Stroke C’ship: Black: A: M Guillaumier (10) 68 cb. A Scr: D Miller (1) 71 cb. B: C Kirk (16) 70 cb. B Scr: E Shields (19) 84 cb. C: G Stephenson (23) 69. C Scr: J McCarthy (21) 85. Men: Hole in one: P Drummond at 2nd.

ROSEVILLE: Women: Stableford: S Zekulich (24) 36. Men: Stableford Green: R Ulrick (23) 40. White: A: N Tankard (12) 41. B: J Hepner (17) 37 cb. C: W Davis (24) 38. Stableford: 2B: V Khanna (26) R Ulrick (23) 49. Scr: S Stead (5) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: A: S Collis (10) 68. A Scr: V Subramanium 74. B: P Jones (15) 67. B Scr: A C Jones 83. C: F Collins (22) 67. C Scr: S Jayaratne 88. D: A Johansson (25) 67. D Scr: M Shanley 96. Medley: Stableford: C Lee (27) 38.

SEFTON: Men: Stroke: A: D Kassis (10) 55. C’ship: A Scr: D Quain (6) 189. A: D Kassis (10) 170. B Scr: K Brake (12) 210. B: J Livingstone (17) 167.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: M Savage (4) 41. B: D Mcnicholl (18) 39 cb. C: R Davey (18) 38 cb.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: C Baso (3) 40. B: S Mair (16) 41. C: S Kilcran (23) 44. Scr: G Shneier 34. Gold: Gold: A Millauro (26) 38. 2B Agg: J Davidson (26) D Parr (27) 65. White: N Chung (21) S Kilcran (23) 78. 2B Agg Scr: G Shneier (1) C Antonini (16) 37.

STRATHFIELD: Men: Stroke: 54-hole C’ship: H Sofios (18) 204 cb. Trophy: D Gill (25) 65. A: R Kim (6) 66. B: M Yang (16) 66. C: D Gill (25) 65. A Scr: R Kim 72.

TALLWOODS: Women: Stableford 9-hole: Green: J Stephens (19) 1. J Puxty (16) 15 cb. Men: White: P Quinlivan (23) 24. N Patchett (16) 22. P Quinlivan (23) 24. N Patchett (16) 22.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: C Gallie (7) 39 cb. B: D Jones (19) 41. C: H Bong (21) 40. Scr: C Gallie 32.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: A: H MacAskill (11) 69. B: G Thompson (16) 69. C: S Pike (19) 68. A Scr: O Davis 76.

THE COAST: Women: Stableford: L Wong (45) 37. Stroke: Medal Nov: A: J Swaysland (13) 69. B: A Hanbridge (14) 68. C: D Reynolds (24) 69. A Scr: P Kelly (6) 76.

THE LAKES: Stableford: 4B: R Friede (22) A Holman (19) 45 cb. 4B Scr: J Baker C Hartas 39. D Deverich (13) 42. PM: A Goldberg (17) M Jumikis (12) 44. 4B Scr: S Beck T Hindle 34. J Henry (15) 38 cb. 9-hole: K Lasky (10) 20. M Stubbs (24) 15.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: J Grabowski (12) 39. B: G Parsons (16) 39. C: C Miller (24) 39 cb. 2B: M Palmer (11) M Evens (19) 47.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Div 1: C Holdsworth (12) 68. Div 2: C Knight (20) 69. Div 3: P Stokes (23) 70. Women: Div 1: S Hawe (20) 67. Div 2: H Aston (28) 72. Medley: Stroke Gold: B Campbell (16) 72.

TWIN CREEKS: Men: Stroke Black: A: Y Kim (8) 70 cb. A Scr: J White 71. B: S Hong (17) 68. B Scr: J Driver 86. C: E Vaka (24) 71 cb. C Scr: C Choo 92. Women: Green: C Yoon (17) 69.

WAKEHURST: Men: Stableford: P Silkman (10) 36. G McDonald (17) 38. B Chard (21) 36. Stroke: A: M Nicholls (12) 67. A Scr: B Mason 73. B: B Howard (15) 64. B Scr: B Howard 79. C: A Turton (24) 70. C Scr: S Chow 93. Women: Stableford: K Scott (26) 36.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Kanaley (29) M Sheen (13) 47. 2B Scr: R Hackett P Cheshire 44. A: J Pagett (-1) 39 cb. B: P Cromer (13) 40. C: P Margerison (33) 37 cb. Women: Yellow: J Berg (9) 38.

WARRINGAH: Medley: Stroke: Ambrose: A Velk (23) J Blake (28) M Koopman (29) C Readman (14) 53.25. S Kim (11) K Naidu (10) J Felice (11) L Petersen (13) 60.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: 2B: N Sullivan (20) M Bryan (24) 47 cb. Div 1: K Hourn (15) 40. Div 2: M Schnabl (17) 41 cb. Div 3: D Redhill (27) 39.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Trophy: T Vella (3) 68 cb. Stroke Black: B: J Daunay (15) 68. C: M Mayer (23) 71. Stroke: Scr: R Simson 70.

WYONG: Men: Stableford White: A: P Marcellino (11) 39. B: N Ah-See (15) 43. C: D Wiseman (19) 42. 2B: J Mcalister 50. M Jenkins 50.