February 7, 2023

NSW & ACT Golf Results – 22 October 2022

NSW & ACT golf results - Moss Vale Golf Club

NSW & ACT golf results for Saturday, 22 October 2022.

ANTILL PARK: Women: Stableford: L MacMillan (20) 42. Men: A: K McGuire (6) 36 cb. D Blacker (2) 38. B: B Farrell (14) 39. B Potter (17) 36 cb. C: K Wilkins (20) 44. P Rimmer (23) 40. Medley: 2B Agg: L MacMillan (20) A Rolfe (33) 80.

ASQUITH: Men: Stroke: A: S Eastman (3) 67 cb. Div 2: A McCrae (11) 62. Div 3: C Goddard (13) 65. Div 4: B Jo (19) 66 cb. A Scr: C Allen (1) 69. Div 2 Scr: A Cassin (11) 75 cb. Div 3 Scr: L Ulloa (14) 81. Div 4 Scr: B Soutter (19) 87.

AVONDALE: Men: Stableford Scr: White: C Fan (+6) 43. A: L Yip (+2) 42. B: L Abbot (17) 39. C: B Sears (19) 42.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: T McIntyre (7) 37 cb. B: T Mitchell (17) 37 cb. C: C Bartley (29) 45.

BARHAM: Men: Par: Div 1: L Pascoe (11) 6 up. Div 2: B Boorer (16) 4 up. Div 3: P Remfry (20) 5 up. Women: Div 1: J Hobbs (27) 4 up.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: A: D Brown (18) 63. A Scr: M Camilleri (14) 83. B: G Bannon (24) 62.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal Oct: Black: A: A Gaukrodger (9) 62. B: S Webster (13) 65 cb. C: J Verberne (34) 58. Scr: A Scr: P Clarke 69. B Scr: S Webster 78. C Scr: J Gerrard 79. Stableford: Div 1: L Brummer (16) 39. Div 2: B Alfonso (25) 38.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: A Crome (12) 43. B: W McKenzie (18) 37. C: S Lamb (24) 43.

BEXLEY: Men: Stroke: A: G Longbottom (7) 61. B: A Mercuri (15) 60. C: C Arratia Lopez (25) 63. Scr: B Russell 67 cb. Medley: Stableford: A: P Bates (6) 31 cb. B: J Baca (15) 33. C: T Mazando (29) 37. Scr: J Leworthy 29.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: S Macaulay (0) 39. A: S Macaulay (1) 40 cb. B: M Colquhoun (12) 43 cb. C: B Mendel (29) 45.

BONVILLE: Medley: Stableford: B Hoffman (8) 37. Women: Stroke: Foursome C’ship: C Clarke A Smith 83. Men: G Zugajev N Trezise 78.

BRIGHTON LAKES: Stroke: A: R Frankham (5) 70. A Scr: D Hawkins 75. B: W Clement (12) 69. B Scr: P Barwick 78. C: M Barlow (18) 63. C Scr: D Kaiki 81. D: B Park (33) 63. D Scr: J Montureo 87. Stableford: A: P Taff (8) 34. B: T Crawford (18) 38. C: P Wood (26) 39.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Medal Jun: A: G Narayan (7) 66. C Ing (8) 68. A Scr: M Conrades 73 cb. B: B Luu (11) 68 cb. B Kannan (12) 68. B Scr: N Rai 79. Stableford: A: S Collins (16) 43. A Roveto (18) 38.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Oct: A: S Marsh (20) 80. A Scr: K Hunt 91. B: A Brady (23) 78. B Scr: A Brady 101. C: C Versluis (36) 84. C Scr: P Morrison 118. Men: Stroke Black: A: N Nagan (10) 68. B: V Mudaly (18) 68. C: T Murphy (20) 70. A Scr: M O’ Toole 77 cb. B Scr: J Duncombe 81. C Scr: P Small 91.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: I Elliott (3) 37 cb. B: D Hershell (13) 43. C: L Scott (35) 41. 4B Agg: M Willing (19) L Scott (35) 78. 4B Scr: I Elliott G Zugajev 61 cb.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Agg: B Smith (20) W Georgeson (20) 141. A: J Mitchell (6) 70. A Scr: J Han 78. B: J Russo (11) 70. B Scr: S Israel 81. C: C Williams (14) 70. C Scr: P Stephens 86. D: L Moon (23) 68. D Scr: W Georgeson 90. C’ship: A Scr: K Gibb 313. A: P Muscat (6) 295. B Scr: M Mcglinn 338. B: R Hogan (12) 293. C Scr: J Byun 352. C: J Jang (18) 287. D Scr: D Gardam 386. D: B Eltakchi (26) 286.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: A Cooper (8) 41. B: T Beck (19) 40. C: J Mathieson (23) 38. A: S Manton (8) 41. B: R Witheridge (13) 36. C: P Dorahy (35) 40. 2B: A Toro R Stafford 48. J Hwang H Lee 47.

CASTLECOVE: Women: Stroke: R Ting (35) 74 cb. Men: Foursome: J Rumpler (9.5) P Hardie (9.5) 59.5. Foursome C’ship: A: K Wallis (1) C Leadle (5) 138. B: C Stevens (14) M Hill (17) 171. C: S Ewing (22) G Hawkins (24) 182.

CROMER: Medley: Stableford: A Scr: J Boyse (7) 37. A: J Boyse (7) 44. B: R Jacobs (15) 41 cb. C: L See Hoe (34) 40. 2B Multi: G Clugston (3) J Boyse (7) 89. Veteran: Stroke: C’ship: K Johnson (15) bt P Collins (14) 4-2.

CRONULLA: Men: Stableford: A: J Aitken (6) 40. B: C Bramley (20) 38 cb. C: J Hayward (25) 40. Scr: T Wilson 36. Medley: Stableford Green: L Ireland (25) 31.CUMBERLAND: Men: Stroke: A: A West (9) 68. A Scr: J Crowther 70. B: S Hwang (17) 65. B Scr: D Kim 83.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal of Medallists: A: P Argyriou (9) 70. B: B Van dongen (9) T Massey (17) 69 to playoff. C: K James (14) 72. D: M Horan (23) 71. A: O Coletto (5) 70. A Scr: C Williams 71. R J sullivan (12) 68. R B van dongen 78. B: D Delaney (15) 67. B Scr: T Tourna 84. C: C Ferguson (21) 66. C Scr: M Clow 90. D: B Lynch (25) 73. D Scr: R Burgess 93.

EASTLAKE: Men: Stroke C’ship: Black: A: T Fisher (3) 70. A Scr: M Reynolds (1) 74. B: T Williams (11) 72. B Scr: B Parry (7) 83. C: T Wilkinson (19) 71. C Scr: P Makk (15) 87. D: R Faludi (23) 71. D Scr: P Shiner (21) 95.
ELANORA: Men: Stableford: Hcp: S Crane (15) 43. S Crane (15) 43.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: D Beer (0) 36. A: J Martin (12) 41. B: P Wilkinson (14) 39 cb. C: I Elliott (19) 39 cb. D: B Nielsen (37) 44. 2B: M Ireland (3) M Smith (13) 48.

FINLEY: Men: Stableford White: C McNamara (9) 39. Women: Stableford: S Simpson (22) 30 cb.

FOX HILLS: Men: Stroke: A: Z George (8) 66. A Scr: M Tolhurst 70. B: G Watts (18) 64. B Scr: B Santanelli 80. C: C Jacobs (28) 64. C Scr: D Clarke 85. M Tolhurst (Winter Bowl) (2) 68.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Irish Team: J Karam (18) G Shiner (21) T Markovski (11) J Sullivan (17) 112. A: J Marshall (10) 36. B: P Goulbourn (18) 33. C: A Gollan (27) 35.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: N Guillaume (12) 40. Div 2: L Jayawardane (19) 39. Div 1 Scr: S Zingle 36.

GOSFORD: Medley: Stroke Black: A: T Cosentino (9) 66. B: G Thompson (16) 67. C: R Dwyer (22) 65. A Scr: R Whyte (3) 72. B Scr: G Thompson (16) 83 cb. C Scr: J Buckley (19) 86 cb.

GOULBURN: Women: Stableford Green: S Bui (22) 37. Medley: White: J Dunn (7) 37 cb. R Hammond (15) 37 cb. W Stephenson (12) 37 cb. Z Brooker (15) 37 cb. G Nesbitt (7) 36.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: D Sainty (14) 38. B: M Parrotta (31) 41. Men: Stroke: A: J Orpwood (6) 70 cb. B: E Simcox (17) 68. C: A Pilgrim (28) 65.

HOWLONG: Men: Stableford Black: A: D Whelan (26) 41. A Scr: D Armstrong (2) 31.

HURSTVILLE: Men: Stableford: A: A Pantano (8) 40. B: D Felstead (14) 42. C: B Chesterton (22) 38. Women: P Northey (22) 38.

KAREELA: Men: Stroke: Bowl: K Mudadana (+1) 63. J Woolley (5) 69. Cup: A Barker (17) 64 cb. P Gardner (13) 64 cb. A: B Davis (10) 66 cb. B: G Moon (16) 65. C: D Turner (23) 65 cb.

KILLARA: Mxd: Stroke: A: P Grimble (14) 68. B: A Oag (19) 66. C: K Bowden (23) 67. A Scr: B Macnamara 75. Div 1: F Balfour 76.

KOGARAH: Medley: Stroke: A: P Spiropoulos (12) 62 cb. A Scr: M Musgrave 56. B: T Pearsall (17) 63. C: F Wong (22) 64.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: M Bowman (5) 39. B: J Roger (13) 43. C: I Dorward (19) 39. Women: M Payne (29) 37.

LAKESIDE: Men: Stableford: 4B: M Bull (27) J Maiolo (17) S Asmaro (25) J Callaghan (13) 94. 4B Scr: R Hayward (0) L Arthur (-1) C Abutaa (7) T Norris (-1) 79. A: S Granger (10) 40. B: G Price (15) 39. C: Z Bosnich (17) 38.

LANE COVE: Men: Stableford: P Johnson (16) 37. 2B: P Johnson (16) B Seaman (23) 45.

LEONAY: Men: Stroke: A: B Power (12) 64. A Scr: A Wright 69. B: R Butcher (15) 62. B Scr: R Butcher 77. C: C Govers (27) 65. C Scr: J Gallagher 89.

LONG REEF: Women: Stableford: J Atchison (15) 36. Men: Stroke Black: A: P Bowler (10) 67. A Scr: C Wu 69. B: G Davies (20) 67. C: A Dunn (22) 67. Stroke: Jnr: C Wu 139. Snr: J Little 146.

LYNWOOD: Men: Stableford White: A: D Cauchi (11) 40. B: T O’Conner (13) 42. C: L Biason (22) 39. A Scr: D Scuglia (+2) 39. Women: A Rider (23) 34 cb. Medley: 2B: A White (14) F Koh (17) 47.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: S Keith (3) 40. B: I Nash (14) 39. C: J Frost (22) 41. Div 1: P Singh (28) 38. 2B Agg: S Keith (3) R Hochkins (5) 76.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Div 1: M Ashton (14) 64. Div 2: J Arrowsmith (20) 64.

MANLY: Medley: Stableford: A: D Watkins (7) 35 cb. B: M O’Sullivan (15) 37. C: G Townsend (21) 39 cb.

MARRICKVILLE: Medley: Par: 2B: D Huynh (9) A Kambouris (15) 11 up. Hcp: R Johnston (22) 3 up. Scr: T Shaw (0) sq. Men: Stroke: C’ship: A: D Fletcher bt D Cremin 6-5. A Scr: T Skinner bt J Ljajic 3-2. B: M Jesson bt G Guerreiro 2-1. C: D Dolan bt D Hogarth 5-4.

MASSEY PARK: Women: Stroke: Div 1: M Holly (9) 67. Div 2: B Broadbent (29) 70. Men: A: G Williams (13) 64. A Scr: T Wand (0) 66. B: G Beames (15) 75. B Scr: G Beames (15) 75. C: I Kalia (32) 65. C Scr: A Brooks (20) 90.

MONA VALE: Men: Stroke C’ship qlfrs: Black: A: T Allen (13) 67. B: M Falk (18) 68 cb. C: G Brown (30) 67. Stroke: Scr: A Radford 73. Stroke C’ship: Black: H Mashman (Juniors) 177. D Hemsley (Seniors) 154. Stableford: M Grinham (24) 37 cb. Stableford: 2B: M Brennan (27) P Burge (33) 50.

MONASH: Men: Stroke: Medal Oct: A: D Greek (9) 66. B: S Green (13) 70 cb. C: S Crossman (21) 70. Mxd: Stableford: N Chosid (30) 33. Men: Stroke: Scr: S Patel (0) 73. Gold Medal: D Sloman (10) 69. Mxd: Stableford White: J Martin (25) 31.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: A: M Yarham (12) 65. B: J Walsh (16) 66 cb. C: B Ougra (24) 60. Scr: J Leggo 69. Hole in one: J Kim at 15th.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke: A: A Spitty (0) 66. B: L Stobus (16) 69. C: N Staars (32) 64. Women: A: C Bourne (28) 68.

NELSON BAY: Men: Stroke: Brushbox: A: S O’Malley (2) 73 cb. W Marshall (5) 73. B: M Ingle (14) 69. P Power (15) 71. C: J Mudie (19) 69. N Lembcke (17) 70 cb. D: P Walker (25) 73. J Harvey (22) 74. Women: Stableford: Gymea Lily: A: J Punshon (25) 28 cb. L Wilson (43) 28. Men: A: M Woods (14) 40 cb. I Skoda (15) 40. B: J Taylor (18) 42. S Ferguson (17) 41. C: S Ryan (29) 41. C Mather (25) 37 cb.

NEWCASTLE: Men: Stableford White: A: D Matthews (5) 42. B: M Colless (21) 42. C: M Daniels (29) 38. Women: Stableford: J Sherwood (43) 33.

NORTH RYDE: Men: Stroke C’ship: Black: A Scr: L Cincotta (1) 72. A: D Ruhan (10) 68. B: E Yi (19) 70. C: J Yang (20) 65.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: B Krygsman (7) 40. A Scr: D Lewis 34 cb. B: A Manticas (16) 42. C: C Clift (29) 43. Women: S Bernasconi (14) 36. Medley: Stableford Black: R Smith (23) 34. Stableford: 2B: C Clift (29) A Manticas (16) 52.

OATLANDS: Medley: Hole in one: V Isaia at 18th. Stableford: A: M McFarland (11) 40. B: G Dooley (13) 40. C: J Liew (22) 40. D: P Krautil (29) 41. A Scr: B McDonald 31 cb.

PALM BEACH: Men: Stableford: Team: R Blakey (7) C Shaw (19) C Searl (12) S Taylor (9) 86. R Blakey (7) 39. Women: Team: D Van Ooi (23) M Ann-Guerin (22) M Shennen (24) L Hutchison (15) 77. C Hopton (26) 34 cb.

PENRITH: Men: Stroke: Hcp: A: D Cominos (10) 67. B: M Mckenzie (14) 66. C: B Lewis (29) 67. Scr: A Scr: M Organ 71. B Scr: B Gadd 82 cb. C Scr: L Campbell 94 cb.

PYMBLE: Men: Stableford: A: N Codling (12) 40. B: T Lally (15) 39. C: B Miller (27) 41 cb. Mxd: 2B: L Dickinson (10) C Francis (31) 48. Women: S Kimberley (22) 35. Men: Hole in one: J Leuenberger at 11th.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: D Horan (13) R Ella (19) 69. A: S Levett (10) 36. B: A Cook (14) 38. C: R Ella (19) 40. A Scr: R Fernandes 32.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: M Cowley (17) 34. Women: Stableford: M Beange (24) 34. Men: Stableford White: A: K O’Connell (8) 41. B: A Hamilton (17) 41. C: S Kouros (22) 43. Medley: Stableford: 2B: W Webb (21) C Metzner (23) 48 cb. Men: Scr: K O’Connell (8) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: A: D Naylor (13) 69. A Scr: J Kim 70. B: B Chellingworth (17) 67. B Scr: J Dippenaar 83. C: D Lloyd (23) 66. C Scr: J Kim 86. D: A Johansson (26) 69. D Scr: M Tonkin 97. Medley: Stableford: M Kang (17) 41.

SEFTON: Men: Stroke: A: D Quain (6) 56. B: P Kingi (13) 54.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: R Dent (7) 39 cb. B: C Emde (17) 37 cb. C: K McClung (22) 37. Women: C Garner (26) 37 cb. Men: 2B Multi: C Emde C Kelsall 77. Medley: B Garner C Garner 75.

ST. MICHAELS: Medley: Stableford: W Gower (11) 38. Stableford Scr: White: T Musgrove (10) 31. A: C Wilson (10) 39. B: T Musgrove (10) 41. C: J Powell (20) 40. Gold: B Gates (19) 37. 2B: White: T Harris (28) N Segall (10) 47. Gold: B Schill (7) T Brandtman (24) 45.

STRATHFIELD: Men: Stroke: Trophy: H Kim (9) 65 cb. A: C Scott (7) 71. B: H Kim (9) 65. C: G Hough (13) 65. D: T Abraham (28) 66. A Scr: H KIm 74. 36-hole: J Fanning 151 cb. Snr: C Scott 151. 36-hole: G Hough (13) 131. R Poynting (18) 132. Jnr: H Kim 154.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: R Elliot (9) 40. B: F Liu (14) 39 cb. C: S Wong (22) 39 cb. Scr: R Elliot 31 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: B Harrison (10) 37. B: C Dunn (14) 38. C: H Finger (23) 36 cb. A Scr: D Gillard 31.

THE COAST: Men: Stableford Hcp: White: A: A King (9) 38. A Scr: A Ogane 34. B: G Chenhall (13) 37. B Scr: J Cross 26. C: S Swan (29) 44. C Scr: T Douglas 20. Div 1: E Becina (23) 35.

THE LAKES: Medley: Stroke: S Lang (11) 65. A Scr: S Koirala 71. S Lang (11) 65. A Scr: S Koirala 71. Stableford: 9-hole: A Horowitz (36) 21. D Fah (21) 16.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: R Springett (9) 39. B: M Ference (22) 40 cb. C: C Liddell (23) 40. 2B Multi: P Kngham (24) M Ross (8) 78.

TOCUMWAL: Men: Stableford White: Div 1: B Molnar (+1) 44. Div 2: F Tyers (22) 35. Women: Stableford: Div 1: H Crilly (17) 35. Div 2: P Richardson (25) 34. Mxd: C Rossborough (14) 33.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: B Needs (10) 68. A Scr: K Phillips 77. B: J Killen (15) 68 cb. B Scr: J Killen 83. C: P Fuller (24) 65. C Scr: C Smith 88. Women: Stableford: C Walters (23) 32 cb.

TWIN CREEKS: Women: Stroke: Div 1: J Kang (14) 66. Men: Stroke Black: A: I McLean (11) 67. B: D Yun (14) 72. C: K Matsuura (21) 65. A Scr: J Tolomeo 71. B Scr: C Park 90 cb. C Scr: C Pickwick 92.

WAKEHURST: Men: Stroke: A: A Sutton (2) 69. A Scr: A Sutton 71. B: D Hughes (18) 66. B Scr: J Fricker 82. C: C Harris (20) 68. C Scr: C Harris 85. Women: Stableford: C Wright (14) 36. Men: Stroke: C’ship: Div 1: D Tapper 161. Div 2: D Adamson 166. Div 3: M Nichol 169. Div 4: S Chow 185. Veteran Men: D Hughes 133.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: N Reitsma (1) S McBrien (13) 46. 2B Scr: N Reitsma S Reitsma 37 cb. A: G Vine (12) 37. B: S McBrien (13) 43. C: G Koteff (20) 38. Women: Stableford: S Owen (23) 39.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: J Pellowe (10) 39. B: M Charteris (14) 40. C: T Halpin (20) 39 cb. D: D Harris (29) 43. Scr: J Cusworth (+1 Trentham GC) 35. 4B: J Crawford (23) D White (34) F Marcar (23) J Thomson (33) 89.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: 36-hole: I MacDonald (Senior Championships Scratch Winner) 153. P Menzies (Senior Championships Hcap Winner) 135. P Menzies (Erl Le Brun Trophy Winner) 135. Div 1: B Bulters (10) 66. Div 2: P Menzies (19) 69. Div 3: C Wertheim (28) 68.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: A: K Rugless (3) 69. B: J Devane (16) 66. C: M Mayer (26) 67. Scr: J Rogan 73.

WYONG: Men: Stableford White: A: M Williams (9) 41. B: J Cleary (15) 39. C: S Drummond (29) 40. A Scr: D McClelland (2) 33. 2B: G Matthews (25) P Martin (22) 50.