February 6, 2023

NSW & ACT Golf Results – 19 October 2022

NSW & ACT golf results - Forbes Golf Club

NSW & ACT golf results for Wednesday, 19 October 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: R Fisquet N Payne 50. 2B Scr: P Lorimer A Williams 39. Team: A Yeoman M Barry D Scaife C Lindeman 109. A: M Lenz (6) 40. B: N Payne (17) 44. C: R Walters (24) 43. D: G Abignano (27) 39.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: M Stelzer (14) 1. B: P Hobsbawn (17) 0. C: I Bradley (30) 1 cb.

BARHAM: Women: Stableford: A: K Laughlin (24) 34. B: G Lake (34) 36.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: A: M Camilleri (14) 62. B: M Foord (29) 61. C: K Taylor (33) 55.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: D Pezeshki (18) B Van Eyk (21) 52. A: S Warncken (4) 36. B: S Wright (12) 40 cb. C: W Pascoe (32) 39. Scr: K Rae 29.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: C Saras (13) A Flood (10) 46 cb. 2B Scr: A West D Kalamaras 36. A: J Atanasovski (9) 39. B: D Reading (13) 41. C: D Carroll (18) 36.

BONDI: Medley: Stableford: A George (30) 38.

BONNIE DOON: Medley: Stableford 2B: White: J Hung Jung J Liu 46 cb. A: F Murray (0) 40. B: J Liu (18) 40. C: R Beath (22) 44. D: R Rowland (29) 39. Scr: F Murray 40.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: D Perry (Sanctuary Cove +2) T Major (1) 78. D Perry (Sanctuary Cove +2) 42.

BRIGHTON LAKES: Women: Par: E Hamilton (28) 3 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: S Hilaney (11) M Greksa (9) 71 cb. Div 2: T Haining (18) P Baker (16) 73. Scr: T Hunt D Marsh 61. A: G Stafford (11) 37. B: B Popovic (15) 42. C: D Condon (23) 39.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B: G Brislane A Toto 44 cb. Hcp: A: J Matheson (21) 39. A Scr: B Johnston 19 cb. B: L Harris (30) 35 cb. B Scr: J Page 11. C: W Hyndman (35) 35. C Scr: A Toto 7 cb.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B: D Hershell (13) J Cullinan (12) 47 cb. 4B Scr: A Weekes M McDonald 38.
A: N Bagot (10) 40. B: S Robson (15) 39 cb. C: S Robertson (22) 38 cb.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: T Chatfield (45) V Galolo (24) 49. Div 1: A Ko (18) 41. Div 2: S Choi (20) 42. Div 3: J Threlfo (26) 44.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: A Oxford (22) D James (36) 48. A: A Hung (12) 38 cb. B: D Seo (15) 38 cb. C: D James (36) 40. PM 2B: B Grime (26) J Power (21) 48 cb. PM: A: M Thomson (+1) 40. B: P Camilleri (14) 40. C: C Behrens (22) 39 cb. Yellow: J Vodanovich (35) 24. 2B Scr: P Lulic M Thomson 42.

CASTLECOVE: Women: Stroke: P Davis (29) 68 cb.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: N Crothers (17) 35. Veteran: A: R Wallace (15) 41 cb. B: M Adams (18) 42. C: A Evans (28) 44.

CROMER: Stableford: 2B Multi: J Ramsay (18) C Stone (18) 80 cb. Men: A: P Matthews (11) 38. B: B Fraser (17) 44. C: R Koopman (26) 42. Scr: M Taylor 33.

CRONULLA: Women: Stroke: Ambrose: D Rann S Howard J Thuge D Timmins 58.125. Scr: D Rann S Howard J Thuge D Timmins 64.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: C Grobler M Calleja 50. 2B Scr: R Treers R Wood 40. Div 1: H Song (10) 44. Div 2: M Wowk (20) 42. Div 3: F Bagadion (25) 38. Scr: C Oh 38.

EASTLAKE: Men: Stableford: A: C Oriordan (11) 38. B: S Pracy (20) 41. C: S Clare (23) 41. Scr: C Hicks 37.

ELANORA: Women: Stableford: 3B: G Pearce (18) K Crone (16) S Brown (17) 81 cb.

EVERGLADES: Men: Stableford: 4B: A: G McNamee (9) 39 cb. B: P Stines (14) 39 cb. C: G Cross (19) 41. D: J Powell (25) 38 cb. Scr: D Beer 36.

FINLEY: Men: Stableford White: D Smith (21) 38. Women: Stroke: Brooch: G Singleton (31) 63.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Agg: S Vrachas (9) W Farrer (15) 72. Div 1: W Farrer (15) 37 cb. Div 2: C Hardman (28) 35 cb.

GORDON: Men: Stableford: Z Karlsson (6) 36.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: E Rogers (7) 40. B: G Harpur (14) 42. C: S Scott (27) 37 cb. Scr: E Rogers (7) 33.

GOULBURN: Women: Stableford Gold: A Gilmore (21) 42. A: J Christoff (11) 39. B: V Spinks (23) 41. C: A Craig (31) 35.

HAWKS NEST: Men: Stableford White: A: P Bernardin (13) 38 cb. B: S Mount (36) 43.

HOWLONG: Women: Stableford: J Mc Namara (25) 38 cb.

JAMBEROO: Medley: Stableford White: P Hughes (22) 36.

KAREELA: Men: Par: 2B: D Mandler A Wood 11 up. A: C Elton (7) 4 up. A Scr: G Stone (5) 6 down. B: G Innes (17) 1 up. B Scr: P Gardner (13) 8 down. C: D Triggs (20) 1 up. C Scr: J Prier (22) 14 down cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: N Odze (15) O Matsuda (10) 83. A: J Colligan (9) 43. B: J Goodwin (17) 45. C: P Short (19) 40. Scr: T Corr 36. Veteran: J Goodwin (17) 45.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: M Campbell (21) 40.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: J Hickson (21) J Stephenson (22) 62. D Martin (22) 32 cb.

LEONAY: Women: Stroke C’ship: White: Div 1: J Sutcliffe (21) 75. Div 2: D Winter (41) 71.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: H Kang (26) 39.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B Agg: C Roberge (12) M Savage (15) 77. A: M Savage (12) 39. B: L Bates (18) 42. C: D Manson (21) 40. Scr: C Sulway 34.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: Div 1: A Stone (10) 42. Div 2: D Peppitt (13) 38. Div 3: N Ritsinias (20) 41.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Agg: M Lane (19) S Reed (17) 73. S Reed (17) 39 cb.

MANLY: Men: Stableford: 2B: J Pankhurst (15) B Van Munster (22) 49. A: W Wright (3) 39. B: K Chester (19) 40. C: P Adams (21) 40 cb. Scr: W Wright (3) 36.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: L Rogovoy (27) 42 cb. Women: P Semken (21) 34.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: J Wright (23) T Lawrence (28) 85. 2B Agg Scr: A Hugill M Hickey 68. J Agostino (24) 45.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Leitch (22) J Downey (13) 50. Div 2: G Jansen (26) D Brown (15) 49. 2B Scr: V Mikhael C Abbott 38. A: S Tan (12) 42. B: D Stacy (15) 44. C: V Mikhael (24) 45 cb.

MOORE PARK: Mxd: Stableford 4B: White: S Segal (19) N Grusd (24) 47. Men: D Golding (20) 40. Veteran: P Reakes (31) 39. Women: J Clarke (26) 35.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Hughes (12) T Henry (24) 48. A: D Murray (6) 39. B: J McCann (14) 38. C: P Purcell (23) 42.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford Yellow: J White (27) 42.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: J Clark (11) 43. P Kent (10) 41. B: B Scott (18) 40 cb. B Lawrance (20) 40 cb. C: C Tinker (25) 42 cb. M Henneberger (24) 42.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: B Brown (32) P Richardson (9) 48. Team: P Wallen (12) G Childs (28) S Bool (26) J Mulley (21) 114. A: G Steer (11) 39. B: G Davis (16) 41. C: M Linnegar (30) 40.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: A Currie (13) D Macarthur (18) 44. G Sambells (26) 41.

NOWRA: Men: Stableford: C Grimditch (18) 42.

NSW: Medley: Stableford: 2B: B Berthold (20) I Crichton (11) 49. 4B Scr: D Warner A McDonald 38. Men: D Warner (10) 42 cb. White: R Verlander (25) 42. Gold: J Kelly (32) 32. Women: L Buckley (16) 31.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: K Milne (8) 40. B: J Biviano (15) 40. C: W Graham (19) 41. D: H Baxter (29) 35. Scr: R Easterbrook 39.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: W Hodge (23) D Newman (26) 47 cb. A: H Pearce (7) 40. B: A Bramston (16) 41. C: U Chopra (19) 39 cb. Scr: G Naylor 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: J Newman (18) B Berg (27) 48. 2B Scr: D Hughes S Archer 40. A: S Hilton (12 Foster-Tuncurry) 40 cb. B: G Allsopp (17) 41. C: J Rutkowski (24) 41.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: P Costello (29) N Thompson (26) 47. A Crawley (25) 40 cb.

RANDWICK: Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: M Neeson (12) 64. Div 2: C Lozano (26) 59. Div 3: A Sailor (29) 63. Div 4: C Sutton-brady (35) 62.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: R Reynolds (8) D Ginger (26) 47. A: A Wilson (2) 40. B: B Hughes (17) 39. C: D Ginger (26) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: B Choi (16) A Tan (15) 45. Div 2: W Bass (27) D Naylor (11) 48. A: P Fairfax (10) 40. Scr: M Green 38. B: J Seo (15) 43. C: B Trent (20) 40. D: R Tan (25) 39. Hole in one: P Watson at 17th.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: M Hull (17) G Hough (11) 47 cb. A: G Williams (11) 39. B: M Hull (17) 38. C: C D (35) 39 cb.

TALLWOODS: Men: Stroke Ambrose: White: J Mendham C Arellano 62.75. B Colvin T Norris 65.

TERREY HILLS: Stableford: A: J Moon (11) 38. B: D Sundin (14) 41. C: S Dunnett (28) 35 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B Multi: G Patterson (5) K Yuan (+4) 78. Scr: O Davis H Glenday 77 cb. R McGuinness (17) 42. Hole in one: White: S Oakes at 11th.

THE COAST: Stableford: A: S Thomas (13) 38. B: M Hunter (17) 46. Scr: R Rignall (1) 33.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A Bolton (16) H Malcolm (14) 49. Scr: R Vandersluis M Farah 40. N Birbas (15) 42. 4B: T Sidley (3) A Holman (19) 50. Scr: J Rubenstein T Finney 34. J Kalaf (14) 39. 9-hole: D Cohen (6) 18 cb.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: P Bouttell (7) 18 cb. B: C Millington (17) 20. C: B Connolly (27 SGA GC) 22 cb.

TOCUMWAL: Men: Stroke: A: M Cooper (4) 67. B: G Filippe (13) 71. C: C Forster (18) 68. D: G Lawson (31) 71. Gold: K Morey (22) 75.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: R Slattery (8) I Wright (24) 48 cb. 4B Scr: R Oliver B White 40. A: J Tudehope (9) 42 cb. B: N Beukers (15) 38. C: R Kennedy (20) 39. D: N Roylett (34) 38 cb. Hole in one: G Leighton at 6th.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B Agg: M Pich (7) P Green (37) 72. 2B Agg Scr: J Tolomeo P Borg 64. A: A Crestani (9) 41. B: P Maundrell (17) 38. C: C Lee (21) 38.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Maruca (22) R Park (36) 52. 2B Scr: A Sutton G Harkness 42. A: A Sutton (0) 40. A Scr: A Sutton 40. B: Y Yoon (19) 41 cb. B Scr: D Roach 26. C: Y Park (36) 40 cb. C Scr: D Swift 20.

WALLACIA: Women: Stroke: Div 1: J Thorpe (21) 75. Div 2: D Chant (32) 78.

WARRINGAH: Men: Stroke Ambrose: White: N Winterton (21) I Massey (35) P Harvey (25) G Hyslop (21) 52.25. Stableford 9-hole: O Schwarz (36) 21 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black: A: J Frazer (14) 40 cb. B: D Newcombe (20) 40. C: S Shields (30) 37. Scr: D Strong 35.