February 6, 2023

NSW & ACT Golf Results – 16 October 2022

NSW & ACT golf results - Sussex Inlet Golf Club

NSW & ACT golf results for Sunday, 16 October 2022.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: R Pawson (21) T Felton (1) 44. Mxd: D Robinson (19) N Robinson (29) 44. Men: A: J Ansems (6) 36. B: R Keith (18) 37. C: D Park (20) 40. Women: R Na (32) 39.

BARDWELL VALLEY: Women: Stroke: Div 1: K Noone (32) 60. Div 2: L Ritchie (18) 70.

BARHAM: Medley: Stableford White: Div 1: R Hicks (7) 37. Div 2: M Hodgson (23) 40.

BEXLEY: Medley: Stableford: Team Multi: P Wu (9) P Aroney (9) S Papadopoulos (19) K Klem (7) 124. A: R Kelly (9) 37. B: S Lenehan (16) 38. C: F Ng (32) 43. Scr: J Starr (Marrickville) 30.

BONDI: Men: Stableford: 2B: L Furlong M Pashley 44. N Banwell (19) 38.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: Scr: M Fischer (0) 39. A: K Hoon Lee (11) 45. B: T Skokan (13) 40. C: D Jackson (26) 42. Women: Stableford: M Stewart (41) 39.

BONVILLE: Medley: Stableford: A Norris (24) 40. R Williams (2) 39. G Sullivan (24) 37 cb. J Taylor (1) 37.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: V Vararutsupagul, (10) 36. B: W Hamilton (17) 35. C: E Park (22) 41. Women: Stroke: Medal Oct: E Hamilton (29) 73.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Agg: J Jang (16) K Hwang (20) 143. Stroke 2B Agg Scr: White: P Muscat K Gibb 156. A: P Muscat (7) 70. A Scr: P Ellison 79 cb. B: M Chung (12) 71. B Scr: B Forrester 82. C: J Jang (16) 71 cb. C Scr: M O’Keefe 89 cb. D: T Lee (24) 70. D Scr: K Hwang 92. Women: Stableford: 2B: J Rickard (36) S Hogan (44) 45. Div 1: A You (12) 33. Div 2: M Chae (25) 35. Div 3: A Yang (40) 37.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: J Halford (28) M Carmichael (+4) 51. Men: A: B Yap (1) 40. B: P Mann (19) 45. C: J Halford (28) 44. Women: K Drummond (21) 39.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: M Stephens (37) 40. 9-hole: R McDiarmid (15) 22.

CRONULLA: Men: Stableford: G Taylor (11) 37. Scr: C Tennant (3) 32. Women: Green: E Thompson (41) 37. Scr: K Battye (22) 35. Medley: Canadian Foursome: D Convoy (14) M Convoy (25) 70.

CUMBERLAND: Men: Stroke: C: P Nahlous (28) 66 cb. C Scr: S Powell 89. Stableford: L Kermode (13) 40. Women: W Joo (18) 42.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: J Brunt (28) L Saywell (18) 50. Div 1: J Brunt (28) 40. Div 1 Scr: J Fitzgerald 32. Women: Stroke: Div 1: T Horan (19) 79. Div 1 Scr: R Jones 91.

EASTLAKE: Men: Stableford: Split Six: A: N Mustafiz R Mcaleer 68. A: J Markesic (9) 39. B: N Morriswala (17) 42. C: Q Dang (24) 39. Scr: H Holohan 39.

EVERGLADES: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: Div 1 Scr: T Shaw J Shaw (7) 119. Div 1: L Wilson S Wilson (22.5) 102.25. Div 2 Scr: C Bowman N Bowman (27) 145 cb. Div 2: S Balneaves B Balneaves (30) 107 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: D Kim (8) 36. B: G Tardiani (Lynwood 17) 40. C: X Jin (33) 35. Women: M Hayes (Wyong 22) 29.

GOSFORD: Medley: Stableford 2B: White: R Whyte (1) E Rogers (7) 44 cb. L Puiatti (26) 38 cb.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: M Thomas (16) 40 cb.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B: M Moore (22) D Wood (18) 47. Men: P Dalley (14) 36. Women: A Cran-Crombie (27) 39.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: T Nguyen (11) P Pham (16) 47. Men: G Lindsay (19) 40. Scr: D Gallagher 36. Women: Stroke: C Doyle (37) 67.

LEONAY: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: L Cupples L Cupples 82. Hcp: M Mcnally (33) G Mcnally 61.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: D Bose A Violi 47. 2B Scr: T Shipway J Marks 36. White: A: J Marks (7) 36. B: K Kim (19) 36 cb. C: R Huh (22) 39. Stroke: A: M Naaman (6) 72. B: D Gwon (22) 71. C: E Park (29) 79.

LONG REEF: Stableford: 4B: L Harper S Jones 51. Men: K Warren (16) 39. Women: L Harper (35) 44.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: K Yap (25) C Kowik (19) 75. N Sedgwick (29) 42.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: P Wilsdon M Butler 51. Men: White: A: P Wilsdon (11) 38. B: C O’Donnell (17) 41. C: S Macedone (29) 43. Women: A: A Peterson (23) 38. B: M Butler (30) 45.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: B Grech (14) 42. Women: Stroke: K Loosley (19) 60. Scr: K Loosley (19) 79.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: A Dooley (10) M Bolton (4) 47. M Bolton (4) 40.

METROPOLITAN JNR PENNANT: Div 1: Woolooware 4.5 bt Stonecutters Ridge 1.5, Bankstown 4 bt Cumberland 2. Div 2: Liverpool 5.5 bt Campbelltown 1.5, Lynwood sq Stonecutters Ridge. Div 3: The Ridge 3.5 bt St Michaels 2.5, NSW 4.5 bt Pennant Hills 1.5.

MONA VALE: Medley: Stableford: M Stack (32) 39 cb.

MONASH: Men: Stableford: 2B: M Wainer (14) D Bachmayer (23) 54. D Bachmayer (23) 45. Mxd: 2B: S Green (11) E Green (45) 49. Women: L Liu (20) 41.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Won (15) H Won (14) 48. Men: H Won (14) 43. Women: J Haggar (31) 41.

NEWCASTLE: Women: Stableford: C O’Brien (17) 35. Men: White: A: C Bettany (13) 41. B: J Drury (21) 38.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: M Linnegar (31) B Townhill (22) 50. A: S McCloskey (15) 38. B: T Park (19) 41. C: R Nasser (27) 39. Mxd: 2B: J Fischer (41) I Merrick (33) 41. Women: B Boyer (27) C Ward (17) 43. Div 1: L Mandalidis (9) 37. Div 2: J Fischer (41) 37.

NORTH TURRAMURRA: Medley: Stableford: K Shewan (13) 37.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: B Mason (20) B Mason (26) 48. White: N Lim (22) 39 cb. Women: Green: J Barnes (26) 38 cb.

NSW: Medley: Stableford: C Liu (26) 41. E Kaiwa (30) 38. 4B: N Chynoweth (18) C Dinnel (25) 45. Stroke: D Zhou (15) 83.

NSW SENIOR MASTERS at Mollymook GC, Hill Top: Final scores: 142: Christopher Taylor 73 69. 143: Andre Stolz 75 68, Nigel Lane 68 75. 144: Martin Peterson 73 71. 147: Peter Lonard 72 75. 148: Craig Warren 76 72, Peter O’Malley 74 74, Andrew Welsford 73 75. 149: Michael Holden 81 68, Tim Elliott 76 73, Brad Burns 75 74. 150: Peter Jones 80 70, Mike Zilko 74 76. 151: Grant Kenny 78 73, Michael Mosher 77 74, Simon Jagot 77 74, Shaquill Mongol 76 75, Allan Cooper 76 75, Grahame Stinson 74 77. 152: John Onions 79 73, Nicholas Robb 77 75, David Diaz 76 76, Roland Baglin 75 77. 153: Adam Henwood 79 74, Andy Rogers 77 76, Guy Wall 80 73, Michael Harwood 76 77. 155: Ben Jackson 79 76, Steve Treisman 79 76, Douglas Maiden 80 75, Ken Tarling 80 75, Mark McFadden 77 78, Euan Walters 76 79, David Van Raalte 84 71. 156: David Fearns 79 77, Bryan Wearne 78 78, Scott Ford 80 76, Glen Haynes 80 76, Paul Powell 77 79, Adam Revai 80 76, Lucien Tinkler 80 76, Steve Conran 81 75, Lucas Bates 77 79, John Trevaskis 75 81. 157: Darryl Purchase 77 80. 158: David Bennett 79 79, Robert Mitchell 84 74. 159: Denis Brosnan 78 81, David Ecob 77 82, Darren Green 82 77, Tomas Mezera 81 78. 160: Perry Parker 78 82, Philip Hodge 82 78. 161: Bryan Milligan 82 79, Michael Graham 82 79, Gregory Smith 85 76. 162: Richard Coombes 83 79. 164: Buddy Nagi 80 84. 165: Wayne Rogers 78 87, Brad Cumming 84 81. 166: Barry West 82 84, Wesley Greene 83 83, Christopher Keus 84 82, Gregory Rix 87 79. 167: Andrew Villinger 89 78. 169: Malcolm Wilson 86 83.
170: Rhett McIvor 80 90. 171: Andy Dakers 88 83, Geoffrey Nicholas 88 83. WDN: Paul Skinner 85, Graeme Bugden 94. RTD: Grant Fyander 84.

OATLANDS: Medley: Stableford: 2B: G Hennessy (14) D Phornsiri (26) 47. Mxd: T Wahbe (14) A Wahbe (34) 47. Men: White: R Grice (12) 40. Women: Yellow: J Lu (24) 40.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: S Tremelling (27) P Netto (32) 51. Men: C Mckenzie (27) 43 cb. Women: H Han (41) 38. Mxd: Stroke: Canadian Foursome: S Lester (19) K Lester (23) 78.25.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: D Johnson (6) D Carlin (22) 71. Scr: P Cox 32. Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: M Pacitti (28) 59. Div 2: D Ardrey (33) 55.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B Agg: M Webber (11) R Jones (22) 72. A: S Collis (9) 39. B: D Li (17) 37. C: S Thompson (23) 41. D: A Ho (29) 36. Women: J Han (18) 39. Stroke: K Webber 33.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: C’ship: A: J Stephen 218. B: R Sipple 243. C: D Lappas 258. D: B McLachlan 285. Snr D Allomes 237. M Burke 254. Jnr: C Wright 236. Women: B Botting 166.

ST MICHAELS: Saturday: Men: Stableford 2B: White: L Antoniou (18) C Dumbrell (15) 51. A: N Mullins (10) 38. B: M Michalowsky (13) 42. C: M Ousley (31) 42. Scr: Sat: J Morrow (1) 36. Red: S Lom (21) 32. Men: 2B: Gold: Sat: D Parr (27) J Russell (27) 46. G Russell (27) 40. 2B Scr: White: M Hammond (+3) D Glynn (9) 40. Sunday: Medley: 2B Agg: M Rippon (14) P Riley (8) 76. A: P Riley (8) 39 cb. B: G Mason (16) 40 cb. C: P Maiden (24) 43. Scr: C Johnson (5) 34. Red: B Maunsell (31) 35 cb. Gold: K Magnay (24) 38.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: W Abian (16) G Soriano (10) 45 cb. A: G Soriano (10) 42. B: D Zhao (12) 39. C: I Gaston (25) 35 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: H Liu (13) J Vu (43) 73. Men: J Paik (17) 39. Women: J Kong (30) 38.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: T Tynan (5) 40. F Teodoruk (11) 34. B: A Smith (14) 38. B Livermore (24) 37.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: C Peng (4) 37. B: D Kang (15) 37 cb. C: M Kang (20) 43.

THE AUSTRALIAN: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A Chu N Crews 76. Foursome: S Perkins (6) A Valdy (4) 71 cb.

THE COAST: Medley: Stableford 2B: W Fenton-Smith J Ostinga 46. White: A: G Movic (15) 39. Scr: R Broderick 27. B: L Dougherty (19) 40. Men: Stroke: C’ship: A Scr: C Weber 224. C Smith 228. J Brady 237.

THE LAKES: Women: Stableford: Div 1: L Clemow (22) 37 cb. Div 2: L Smith (28) 36. Medley: N Papi (18) 42. 4B: A: M Carter (7) T Carter (29) 49. 4B Scr: J Bowen P Donnan 34. R Butcher (29) 41.

THE RIDGE: Stableford: A: I Hipwell (16) 42. B: D Mancini (39) 47. 9-hole: A: D Toms (4) 20. B: A Bartlett (18) 23. C: R Massingham (27) 20.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Div 1: K Dunn (13) 72. Div 2: D Beckwith (17) 69. Div 3: I McFarlane (72) 72. Women: Div 1: H Crilly (18) 72. Div 2: F Miller (26) 69. Medley: Gold: F Rossborough (17) 35.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: C Donsworth (5) J Tudehope (9) 47. Div 1: S Wilson (11) 41. Div 2: I Wright (25) 38. Medley: 4B: A Andrews (16) D Andrews (20) 46 cb. Women: J Gibson (28) 39.

TWIN CREEKS: Medley: Par: 2B: K Neat (17) C Bonovas (4) 9 up cb. 2B Scr: G Smith N Gaundar 2 up. Men: A: N Gaundar (2) 4 up. B: J Fallstrom (16) 5 up. C: P Anderson (23) 1 down cb. A Scr: J Tolomeo 1 down. B Scr: T Kudinar 7 down. C Scr: A McGrath 11 down. Women: Div 1: J Jeong (38) 1 up.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: S Datta (22) R Kempe 46. Men: A: S Jung (11) 38. B: S Datta (22) 39. Women: T Kim (22) 40.

WALLACIA: Men: Stableford White: B Treak (15) 38.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: T Coram (27) 43. 9-hole: D Ponsford (33) 22.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: J Buki (17) D Cohen (22) 73. Div 1: C Maxwell (12) 38. Div 2: J Buki (17) 39. Div 3: G Knespal (22) 37. Women: C Bonic (30) 32. Medley: 9-hole: Men: M Miller (28) 17. Women: F Boyer (41) 14.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: S Taylor (20) 39. Women: L Nowak (14) 37.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: A: C Ferguson D Burns 52. A: P Jackson (14) 41. B: N Marks (32) 40. Women: K Connolly-Jackson (15) 37.