February 6, 2023

NSW & ACT Golf Results – 2 October 2022

NSW & ACT golf results - Port Macquarie Golf Club

NSW & ACT golf results for Sunday, 2 October 2022.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: J Mailing (18) B Gauci (10) 45. A: L Liang (7) 37. B: J Mailing (18) 37 cb. C: L Mayo (25) 40. Scr: L Carey (6) 30 cb.

BEXLEY: Medley: Par: 2B: X De Pasquale (39) G De Pasquale (16) 15 up. A: M Mcleod (9) sq cb. B: G Snowden (15) 3 up. C: J Kepreotes (29) 3 up. Scr: W Matthews 3 up.

BONDI: Men: Stableford: 2B: D Boland M Taylor 46. M Taylor (19) 40.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: A Trueman-Farrell (7) 43. B: H Suh (14) 46. C: D McCall (32) 46. Scr: G Fyson 37. Women: M Robinson (36) 37.

BONVILLE: Medley: Stableford: A Charlie (4) 35. E Graham (25) 34 cb. J Vanessa (35) 34.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B: E Rattigan (13) A Jennings (10) 47. A: L Lealamisa (10) 38. B: L Dayes (14) 38. C: D Fryer (23) 38.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: S Nouanlasy (10) S Dy (34) 46. Scr: Z Marsh (7) 35. K Cummings (2) 35. A: B Murray (4) 37. B: S Dy (34) 40. K King (23) 36.

CARNARVON: Men: Par 2B Agg: White: J Lind G Loughnan 4 up. 2B: S Hong (18) C Kwon (12) 10 up cb. A: J Kim (10) 5 up. B: J Coorey (14) 5 up cb. C: J Kim (20) 5 up. Mxd: 2B: G Loughnan (8) D Graham (29) 11 up. Women: 2B: E Kim (23) S Woo (32) 10 up. Div 1: T Yoon (15) 2 up. Div 2: E Kim (23) 6 up. Div 3: M Chung (27) 1 up.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: L Wilkie (15) K Kwak (7) 74. Men: A: M Johnston (5) 39. B: A Mitchell (18) 36. C: D Harlum (20) 40. Women: L Wilkie (15) 36. Medley: PM 2B Agg: J Hong H Hong 74 cb. Men: A: R Carpenter (8) 39. B: M Kim (16) 38. C: G Karalexis (36) 39. Women: H Hong (29) 38. Medley: 2B Agg Scr: O Brightman N Heanes 61.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: S Truelsen (24) 38 cb.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: R Matusko (11) L Thompson (21) 48. 2B Scr: M Harry (-2) S Sok (9) 35. A: M Baxter (10) 42. B: G Smith (16) 38. C: M Kucharewicz (27) 40.

CROMER: Medley: Stableford: 4B: M Naylor B Naylor 47. Split Six: V Caveney J Wang 65 cb. A: V Caveney (8) 40. B: P Theron (23) 36.

CRONULLA: Men: Stableford: D Ninkie (17) 44. Women: Green: L Bamford (18) 38. Jnr: P Becina (19) 36. Men: Stroke Cup: Black: D Van Kampen (1) 69. Snr D McClelland (3) 73. Jnr: Stroke: C Nianios (0) 72. S Perkins (3) 84.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: J Brunt (30) L Brunt (27) 51. J Brunt (30) 42. Scr: D Neill 32.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: A Douglas (11) 39. B: H Winter (19) 42. C: P Emder (28) 42. Scr: H Holohan (-1) 33.

ELANORA: Medley: Stableford: 4B: R Hartmann S Renkert 42. Men: T Evans (12) 37. Women: H Rolin (17) 38.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: 2B: A Mcswan (21) J Noble (15) 50. A: E Wilkinson (11) 39. B: J Noble (15) 43. C: J Arnesen (20) 42. D: R Hansen (30) 40. Div 1: W White (24) 38 cb. Div 2: F Nugent (33) 38.

FINLEY: Men: Stableford White: L Donkin (17) 37. Women: H Daniel (22) 34 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: L McChlery (Riverside Oaks 11) 35. B: C Bell (17) 38. C: R Balasundaram (22) 36 cb.

GOSFORD: Medley: Stableford White: C Wilkinson (16) 34. G Bryant (26) 33 cb.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: A Roberts (5) 38. B: C Kitt (22) 36.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: P Junge (12) 38.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B: B Hurst E Brown 68. Men: R Coote (14) 38 cb. Women: K Gillson (17) 34.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: N Feyn (25) V Dal Forno (11) 46. Men: J O’Connor (14) 41. Scr: D Gallagher 36. Women: Stableford: K Kerdsai (10) 36.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: J Webb (-1) W Meredith (1) 44. 2B Scr: S Spink (6) J Webb (-1) 39. A: J Webb (+1) 38. B: T Chung (13) 40. C: D Naidu (18) 32 cb.

LANE COVE: Women: Stableford: Captain’s Trophy: H Prentice (34) 31.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: R Bruker (6) V Micallef (31) 47. A: T Shipway (8) 39. B: D Woo (13) 37. C: P Cucia (20) 34.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: M Goddard K Turner 47. Mxd: S Sloane K Sloane 46 cb. Men: M Sier (20) 41. Women: P Bardsley (27) 39.

LYNWOOD: Mxd: Stableford 2B: White: K Phillips (21) D Green (17) 46. K Phillips (21) 44. D Marmara (23) 40. Scr: C Jasser (0) 28.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: P Conduit (21) C Dickins (13) 84. P Conduit (21) 42.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: I Garay M Pasques 46 cb. Men: White: A: A Mellowes (10) 37. B: R Berkman (14) 37 cb. C: T Sifis (31) 38. Women: A: J O’hagan (11) 40. B: A Matthews (27) 41.

MARRICKVILLE: Women: Stableford: 2B Agg: P Kensington (26) J Wallas (13) 70. Men: N Phillips (12) 37 cb. Women: R Cheetham (22) 36.

MASSEY PARK: Medley: Par: 2B: V Blake (24) W Blake (28) 9 up. Div 1: R Wood (4) 4 up. Div 2: T Higgins (24) 5 up.

MONA VALE: Medley: Stableford: 2B: K Holtzhausen (14) K Moore (22) 51.

MONASH: Men: Stableford: 2B: A Israel (20) R Lorge (21) 48. B Vinoly (21) 39 cb. Mxd: 2B: K Zheng (14) M Yeh (37) 43. Women: J Dawber (17) 38 cb. 2B Scr: D Cullam (1) S Albinski (2) 36.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: E Kim (8) 38. B: R Thomson (17) 41. C: S Shaw (18) 40. Women: L Crowfoot (30) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Pelekanos (32) K Rezek (9) 47 cb. Men: D Chi (11) 42. Women: J Lee (19) 35.

NELSON BAY: Mxd: Stableford: Gymea Lily: S Kim (18) 40. H Atkins (24) 39. M Conway (27) 38 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: P Abate (19) P Burge (30) 45. A: B Kerr (9) 38. B: R Turner (16) 36. C: P Feros (31) 40. Mxd: 2B: H Lee (13) D Seo (13) 45. Women: 2B: H Lee (13) L Mandalidis (9) 42. Div 1: L Mandalidis (9) 37. Div 2: S Kim (41) 34. Jnr: F Thompson (4) 36.

NORTH TURRAMURRA: Medley: Stableford: P Fairbrother (20) 40.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: B Benson (2) L Walker (10) 77. Men: L Walker (10) 42. Women: Green: J Cooper (15) 43. Medley: Black: R Wade (36) 30.

NSW: Medley: Stableford: 4B: L Donald (38) M Donald (16) 45. D Griffin (38) 37. Scr: A Rachid (Scr) 36.

OATLANDS: Mxd: Stableford: 4B: K Longworth W Seabrook 41. Medley: M Dakic J Qin 48. Men: White: D De Silba (15) 43 cb. Women: Yellow: S Butt (41) 36.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: G Howes (23) P Macourt (21) 47. Men: L Karatsiolis (10) 42. Women: V Fitzgerald (19) 35. Mxd: Matchplay: P Sherry J Sherry bt S Moffatt I Moffatt 4-3.

PENRITH: Medley: Stableford 2B Agg: White: B Betros (6) D Turner (-3) 76 cb. J Smith (24) 40 cb.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: F Chue (18) M Finley (24) 46. F Chue (18) 39.

RANDWICK: Medley: Stableford: Irish Team: E Sapach (22) S Mcdonald (27) D Lomas (10) B Coutts (20) 95. Men: S Mcdonald (27) 42. Women: M Pacitti (28) 34.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: W Errey (7) M Ashton (21) 47. A Hutt (31) 41.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford Championship: Yellow: R Coppleson (17) 39 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: D Mclachlan (14) R Creek (23) 45. Men: A Kennedy (11) 40. Women: B Sekine (33) 37. Men: Stroke: B Chellingworth (17) 68. Women: K Peck (21) 76.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: M Stanton (Gosford) G Cheetham 46. A: P McPhail (9) 39. B: J Evatt (Kooindah Waters 17) 40. C: P Parsons (19) 40.

ST MICHAELS: Men: Stableford 2B Agg: White: C Davis (29) A Davis (18) 78. A: M Walsh (6) 37. B: G Kuras (15) 41. C: R Duncan (26) 41. Scr: H Brycki (4) 28. Women: C Davis (29) 43. Men: Stroke: K Walther (5) 68 cb. Scr: D Loumanis (+1) 67.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: C McAllister (19) S Limbrick (8) 46. A: J Su (11) 38. B: B Newell (16) 37 cb. C: E Tsui (20) 39.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Kang (26) R Azzi (32) 48. R Patel (16) 43. A Scr: J Fanning (0) 34. Red: l Cho (36) 31.

TALLWOODS: Men: Stroke: J Murphie (17) 71 cb. M Gaffey (25) 71.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: I O’Toole (11) 35 cb.

THE AUSTRALIAN: Women: Par: A Levine (34) 4 down.

THE COAST: Medley: Stableford 2B: White: C Chigwidden B Hannaford 47. A: S Douglas (14) 38. Scr: R Macey 34. B: R Thomson (28) 43. Women: S Garlick (39) 36.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: M Nancarrow (33) C Commens (22) 49. 4B Scr: A Pemberton T O’Rourke 37. A: P Tang (27) R Wang (16) 47. 4B Scr: J Hawkes S Sapsford 35. J Thomas (28) 40. B Cater (26) 38. Women: Stroke: Div 1: K Lasky (14) 76 cb. Div 2: F Beck (24) 75. Argentum Salver: A: F Yang. Jnr Girls C’ship Trophy: I Kaloudis.

THE RIDGE: Stableford: A: R Wilder (10) 38. B: Y Kim (17) 38 cb. 9-hole: A: D Toms (3) 15 cb. B: B Swibel (18) 20. C: R Massingham (27) 20.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Div 1: R Huy (14) 69. Div 2: N Ireland (16) 67. Div 3: E Brown (25) 72. Star Medallist: N Finn (19) 72. Women: J O’Brien (27) 66. Medley: Stroke Gold: L Redfern (27) 76. Jnr: Stableford: C’ship: O Thompson (31) 84.

TOUKLEY: Medley: Stableford: 4B: W Handebo (13) J Handebo (34) 45. Men: R Brown (18) W Horbacz (15) 48 cb. Div 1: W Handebo (13) 43. Div 2: F Fulham (22) 41. Women: M Mann (36) 33.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Multi: Gold: L Paneras (23) M Scarfone (-1) 77 cb. Men: A: M Scarfone (-1) 41. B: T Opie (16) 39. C: L Paneras (23) 32. Women: Green: J Lee (25) 34.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: P Henke (13) V Henke (34) 45. Men: K Greene (23) 36. Women: J Choi (22) 32.

WALLACIA: Men: Stableford White: S Reitsma (3) 30.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: T Prosser (23) 43. 9-hole: D Ponsford (33) 19.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: P Hammerman (26) A Karp (33) 45 cb. Div 1: Z Weinberg (8) 35. Div 2: T Stoyles (14) 40. Div 3: T Kinsella (20) 36. Women: M Conrick (25) 33. Medley: 9-hole: Women: K Goldberg (38) 16. Men: D Ragg (14) 14.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: B Foy (14) 37. Men: P Johnson (14) 39.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: J Barwick (18) C Bracken (18) 44. Mxd: 2B: K Fergusen (2) C Ford (26) 41. Men: White: A: G Ives (11) 37. B: P Sweeney (17) 40. Women: C Bates (29) 32.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Lake: D Roome (8) G Roome (31) 44 cb.