February 6, 2023

NSW & ACT Golf Results – 28 September 2022

NSW & ACT golf results Tully Park Golf Club

NSW & ACT golf results for Wednesday, 28 September, 2022.

Higgins The Hero At Upper Hunter Open [READ MORE]

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: J Hwang (20) S Jang (16) 49 cb. A: S Han (12) 44. B: B McLean (15) 40. C: K Williams (23) 41. PM 2B: J Calabrese (19) H Hng (18) 48. A: S McCahery (6) 43. B: J Calabrese (19) 39. C: N Turrell (20) 36 cb. Gold: K Mollart (22) 31. 2B Scr: J Heath M Thomson 40.

CASTLECOVE: Women: Stableford: J Stanistreet (44) 34.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Rhode (23) 37. B: K Fisher (29) 33 cb.

CROMER: Men: Stableford: 2B: R Bayden (17) J Roker (9) 47. A: B Van Wely (17) 42. B: C McLaughlin (24) 37 cb. Scr: J Ponder 36.

CRONULLA: Women: Stroke Green: A: L Fuller (16) 72. B: E Dennis (22) 70. C: H Greentree (33) 76. D: S Loxley (39) 75. Scr: D Rann (10) 86. C’ship: A: S Wiggins 255. B: E Dennis 299. C: M Kane 330. D: K Weingott 340.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: S Hong S Kyung 50 cb. Div 1: S Hong (12) 42 cb. Div 2: C Lee (19) 39 cb. Div 3: G Kershaw (31) 44. Scr: D Sheather 33.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B Multi: Gold: A: J Robertson (4) G Barrett-Thompson (11 Fox Hills) 79. J Robertson (4) 42. Veteran: A: M Norris (10) 38. B: P Barker (17) 31. C: J Haynes (26) 38.

ELANORA: Women: Hcp: A: H Rolin (17) 3 up. B: P Pritchett (21) 1 up. C: S Grosmann (29) 3 up. D: J Smith (45) 6 down.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: P Bish (15) M Wilson (16) 48. 2B Scr: D Beer (0) M Egan (2) 40. Scr: S Hoyland (1) 34. A: D Holland (12) 41. B: M Clune (13) 44. C: K Brown (20) 40 cb. D: D Remy (25) 39 cb.

FINLEY: Women: Stableford: S Pyle (15) 30.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B: A: P Goulbourn (17) D Sookee (16) 47 cb. Div 1: D Sookee (16) 43. Div 2: G Shiner (21) 32.

GORDON: Men: Stableford: K Holder (18) 39.

GOSFORD: Men: Stableford 2B: White: L Togafau (21) C Eccleston (19) 47. A: J Rowley (10) 39. B: A Keith (13) 40. C: G Hulls (22) 40. Scr: T Scott (0) 34.

GOULBURN: Women: Stableford Green: M Croker (23) 34. Gold: H Bayliss (18) 29.

JACK NEWTON INTERNATIONAL JNR CLASSIC at Cypress Lakes (par 72): Rd 1: Boys: C’ship: Z Swanwick (Napier) 68 V Subramaniam (Ryde-Parramatta) 68 J Riley (Pymble) 69. 17yrs: J Riley (Pymble) 69. Hcp: J Lole (Charlestown 18) 70. 16yrs: Z Swanwick (Napier) 68 Hcp: Z Kadir (Campbelltown 7) 69. 15yrs: V Subramaniam (Ryde-Parramatta) 68. Hcp: V Subramaniam (Ryde-Parramatta 3) 65. Girls: C’ship: J Wong (The Metropolitan) 65 M Bang (Concord) 66 R Lee (Avondale) 66. 17yrs: J Wong (The Metropolitan) 65. Hcp: S Dryden (Peregian 6) 70. 16yrs: M Sullings (Federal) 71. Hcp: M Sullings (Federal 3) 68. 15yrs: M Bang (Concord) 66. Hcp: R Lee (Avondale 0) 66.


JACK NEWTON INTERNATIONAL SUB-JNR CLASSIC at Crowne Plaza, Hunter Valley (par 71). Rd 1: Boys: C’ship: I Kim (St Michaels) 70 J Harris (Wakatipu Junior) 70 H Gourlay (Mollymook) 70. 14yrs: I Kim (St Michaels) 70. Hcp: M James (Eastlake 17) 62. 13yrs: H Gourlay (Mollymook) 70 Hcp: J Qin (Muirfield 15) 65. 12yrs: M Xu (Eastlake) 75. Hcp: A Wang (Pennant Hills 17) 62. 11yrs: J Linden (The Vintage) 81. Hcp: E Peattie (Waratah 19) 63. 10yrs/u: T Monaroa (Waratah) 81. Hcp: T Monaroa (Waratah 21) 60. Girls: C’ship: I Leniartek (Mt Lawley) 68 M Komulainen (Emerald Lakes) 70 O Spitty (Commonweath) 72. 14yrs: B Amsallem (Golf International de Tina) 73. Hcp: B Amsallem (Golf International de Tina 6) 67. 13yrs: I Leniartek (Mt Lawley) 68. Hcp: S Knevitt (Emerald Lakes 10) 63. 12yrs: C Kim (Lynwood) 73. Hcp: S Zou (Bonnie Doon 10) 64. 11yrs : S Chau (Gold Creek) 80. Hcp: A Pham (Links Hope Island 36) 58. 10yrs/u: S Tong (Killara) 83. Hcp: C Sun (Killara 18) 68.

KAREELA: Men: Stableford: Split Six: M Proudlock C Elton 65. A: R Connon (12) 38. A Scr: G Stone (5) 31. B: D Mandler (16) 34 cb. B Scr: C McCarry (14) 21. C: R Ratcliff (27) 39. C Scr: J Bradley (24) 15 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: E Twomey (24) B Jones (18) 45 cb. A: A Patience (10) 40. Scr: D Axford 35. B: M Owen (14) 38 cb. C: E Twomey (24) 41. Veteran: A Patience (10) 40. C’ship: M Owen (14) 75.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: A Khamphet (28) 32.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: P Hofman (17) P Johnson (16) 38. P Hofman (17) 39.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B Multi: D Harrison O Robinson 83. A: H Mckerihan (4) 41. B: N Lucey (19) 41. C: M Dunn (22) 38. Scr: H Mckerihan 37.

LYNWOOD: Men: Stableford 2B: White: M Powell (11) F Koh (19) 46 cb. F Koh (19) 44. D Donnelly (14) 43. Scr: D Gibson (5) 35. Women: C Amery (25) 32.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: B Intonato (23) 44.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Agg: K King (18) B Thomson (12) 71 cb. J Riley (5) 39.

MANLY: Men: Stableford 2B: White: P Rawling (31) M Pasques (17) 47. A: R Gobee (10) 38 cb. B: T Sampson (16) 37. C: P Rawling (31) 37 cb. Scr: J Jackson 29.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: B Murphy (10) N Clark (18) 66. E Barbieri (10) 36.

MONA VALE: Men: Stableford 2B: J McLeod J Wong-See 44. W Storey (19) B Harris (16) 16. G Stanford (2) 40.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: G Hendy (17) D Parsonage (6) 47. Div 2: H Brett (19) M Smith (28) 45. 2B Scr: D Cullam L Grose 38. A: D Cullam (3) 40. B: D Stacy (15) 40 cb. C: M Jayasinghe (22) 38.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: A Schofield (5) 38. B: P Hickson (15) 41. C: S Sadokierski (28) 39. Veteran: D Golding (21) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Lee (21) K Ling (36) 52. A: S Pallier (11) 39. B: S Wilson (20) 38. C: K Ling (36) 50.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: K McDonald (54) 47.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: L Wilson (14) 41. C Baldwin (12) 40. B: M Thornber (20) 43. S Gardner (23) 42. C: M Fernance (28) 39. P Arnold (33) 38 cb. Brushbox: A: S Law (15) 37. G Jennings (13) 36 cb. B: S Harris (21) 40 cb. C Mather (23) 40. C: C Burnett (26) 43. K Scamell (33) 36 cb.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: C Currie (3) 37.

NOWRA: Men: Stableford: J Barnes (2) 39 cb.

NSW: Medley: Stableford: 2B: G Whatley (8) C Tastzidis (36) 50. 2B Scr: T Whiteley P Frankland 37 cb. Men: C Kang (18) 38 cb. White: R Shortland (28) 34. Gold: P Halloran (23) 36. Women: L Buckley (14) 35.

OATLANDS: Medley: Stableford: 2B Agg: R Easterbrook (0) J Kim (19) 77. Scr: R Easterbrook 38. A: A Stuart (12) 39 cb. B: A Bechara (13) 42. C: T Hill (23) 39 cb. D: N Murphy (29) 34.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: H Pearce (8) 69. B: T Borham (13) 68. C: M Moore (19) 68. Scr: G Naylor 73. Medley: Stableford: P Noake (19) 40.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: T Gillis (9) P Rashleigh (12) 44 cb. 2B Scr: M Organ B Gadd 40. A: R Hoff (11) 37 cb. B: J Brenner (13) 40. C: W Cauchi (30) 34 cb.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: W Scott (18) M Codling (17) 47. F Mellish (39) 39.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: H Parkes (18) 35. Div 2: A Taylor (29) 38. Div 3: C Wacher (33) 36. Div 4: R Gibson (45) 34.

RICH RIVER: Women: Stableford East: Green: A: C Armstrong (20) 37. B: L Dunne (34) 34.

RICHMOND: Medley: Stableford: Split Six: B Ball (21) M Morris (16) 70. B Ball (21) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: Split Six: Div 1: H Burns (18) I Gill (18) 66. Div 2: B Story (15) S Kerr (24) 74. A: S Lee (6) 43. B: B Story (15) 41. C: R Hale (22) 44. D: S Kerr (24) 39. Scr: M Farr 30.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: A Ananda (25) B Wong (19) 46. A: S Bomba (8) 38. B: B Wong (41) 19. C: C Willenberg (41) 21.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: D Bullock (17) 37. L Burke (18) 35 cb. B: T McBride (20) 37 cb. K McMahon (23) 37.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: I O’Toole (12) 39. B: J Joppich (16) 40. C: P Mackinlay (26) 42.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 4B: White: R Holliday-Smith (16) C Dunn (13) 44 cb. 4B Scr: H Storey T Blake 35.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: D Mahony (20) T Blackman (16) 47. Scr: M Dane N Birbas 35. J Scott (22) 42. 4B: M Hendler (10) T Loewensohn (13) 46. Scr: P Lonard L Waller 38. M Jumikis (10) 40. 9-hole: J Giles (16) 17.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: B Hynes (11) 16. B: G Avery (14) 16. C: M Boylan (28) 21.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: L Purtill (9) 4 up. Div 2: K Haddrell (20) 4 up. Div 3: L Beasley (31) 2 up. Gold: P Lovelace (16) 6 down.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: T Laidlaw (28) C Wayland (9) J Peisley (33) D Brown (23) 90 cb. A: R Green (12) 38. B: D Apelt (17) 38 cb. C: P Watson (21) 41. D: T Gale (33) 39 cb.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: B Carr (21) 41 cb.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B Agg: S Jung (12) Y Park (15) 72. 2B Agg Scr: D Walker J Edward 55. A: D Walker (9) 39. A Scr: A Sutton 37. B: A Prescott (15) 40 cb. B Scr: A Prescott 25. C: R Delezio (22) 38. C Scr: U Wiesner 19.

WALLACIA: Women: Par: J Thorpe (21) 3 up.

WARRINGAH: Men: Stableford Team: White: T Pack (9) A Ralec (21) V Patel (30) I Cumming (21) 124. A: R Bjorkman (15) 38 cb. B: A Azara (19) 39. C: H Dempsey (25) 42. D: R Teofilo (29) 35. 9-hole: B Hartmann (16) 21.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: B Crossing (18) 42.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: T Vella (3) 39 cb. B: B Martin (20) 41. C: C Elliott (23) 40. Scr: K Rugless 34.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal of Medallists: Lake: J Kennett (28) 72. Ambrose: W Hennessy (16) W Dickson (22) A Quinn (21) C McDonald (19) 64.25.