September 24, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 21 September 2022
Golf Results - Georges River Golf Club

NSW & ACT golf results for Wednesday, 21 September, 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: J Pearce (26) G Brien (30) 48 cb. 2B Scr: A Farr (8) P Lorimer (-2) 42. 4B Agg: J Gardiner (12) C Locker (9) N Wadwell (22) R Johnson (11) 110. A: K Batcheldor (7) 39. B: L Wong (16) 39 cb. C: N Wadwell (22) 38. D: B Moore (34) 40.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: B McKean (26) 38 cb.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: N Leggatt (36) .

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: J Anderson (21) D Lane (29) 47. G Noble (15) 39 cb. A: J Meers (11) 36. B: G Brien (17) 39. C: K Langelaar (36) 35 cb. Scr: B Turner (4) 30.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: P Petrovski (26) D Chou (19) 48. 2B Scr: M Henley S Andreacchio 36. A: J Martyn (6) 37. B: A Mercuri (14) 40 cb. C: F Harvey (21) 38 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: M Allen P Rowe 43. K Pidgeon (16) 36.

BONDI: Men: Stableford: V Dainer (32) 38.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: N Ung (7) H Ou (9) 70. Div 2: P Dexter (17) M Olic (20) 72 cb. Scr: A Marsh D Marsh 60. A: N Ung (7) 41. B: W Brown (16) 38. C: J McGarr (20) 39.

CAMDEN: Women: Stroke: Foursome: A: A Brady M Poulton 71. A Scr: W Kozinski M Ross 95. B: L Bullock M Wackett 73. B Scr: L Bullock M Wackett 111.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B Multi: J Wilkie (21) M Bowie (25) 86. 2B Scr: C Francis B Post 50. A: C Francis (10) 41. B: W Nelson (18) 42. C: G Bonham (22) 44 cb.

CARNARVON: Women: Par: 2B Agg: S Kim (26) J Kang (19) 7 up cb. Div 1: C Kim (18) 5 up. Div 2: A Kim (19) 3 up. Div 3: S Kim (26) 8 up.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Multi: R Burns (21) B Hoare (33) 88. A: K Kwak (11) 44. B: D Seo (17) 39. C: B Hoare (33) 39. PM 2B Multi: M Wylde (19) L Kang (13) . A: P Tappenden (12) 41. B: A Johnston (13) 41. C: R Patten (27) 44. Gold: J Vodanovich (36) 30. 2B Scr: P Smith G Power 57.

CASTLECOVE: Women: Stableford: J Stanistreet (44) 38.

CROMER: Men: Stableford: Irish: K Booker T Kardash R Graham G Verity 92. A: M Bonnici (4) 40. B: K Booker (22) 38. Scr: M Bonnici (4) 36.

CRONULLA: Women: Stroke Green: A: S Wilson (19) 70. A Scr: J Richardson (17) 74. B: C Newman (26) 75. B Scr: M Morgan (22) 98. C: E Becker (31) 75. C Scr: J Sattar (28) 103. D: A Furey (40) 76. D Scr: J Sattar (28) 103.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: S Deane (12) I Deane (25) 51. 2B Scr: T Tomic (16) D Sheather (1) 36. Div 1: P Spears (15) 42. Div 2: T Mcleod (20) 46. Div 3: M Sofiak (26) 42. Scr: A Park (7) 31.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: L Muscat (26) D Adhar (13) 72 cb. L Muscat (26) 42. Veteran: G Murray S Brown 80. G Murray (32) 41. Women: T Jones (25) 40 cb.

EASTLAKE: Medley: Par: A: G Kolistasi (4) 6 up. B: C O’Riordan (15) 3 up. C: D Shoults (21) 8 up. Div 1: R Goulding (9) 4 up cb.

ELANORA: Women: Stableford: A: A Fantham (19) 35. B: L Scamps (24) 44. C: L Adams (29) 35. D: B Culbert (41) 36. Trophy: J Hookway (32) 32. Veteran Women: J Caspersonn (24) 77. Great Grandmothers Trophy: D Bradhurst (24) 34.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: J Bowron (10) 39 cb. B: I Jeffery (18) 43. C: C Chant (19) 39 cb. P Martlew (27) 42. Scr: S Bennett (0) 38.

FINLEY: Women: Stableford: Div 1: J Dean (17) 35. Div 2: K Fisher (Cob/Bar) (27) 33.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Multi: G Taylor (23) R Watson (35) 92. Div 1: G Lattouf (12) 37. Div 2: G Taylor (23) 41.

GOSFORD: Medley: Stableford 2B: White: R Oyston W Gray 45. A: A Bell (6) 41. B: D Ralph (17) 40. C: W Gray (25) 39. Scr: A Bell (6) 35.

HOWLONG: Women: Stableford: A: C O’Toole (26) 38.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: G Emery (6) S Brooke (21) 48. A: M Jones (12) 37. A Scr: J Devlin 28. B: R Wyse (15) 45. B Scr: P Gardner 23. C: K Wood (25) 38 cb. C Scr: P Tierney 18.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A Mala (9) M Lamerton (11) 42 cb. Veteran: A Garcia (20) 37 cb. Medley: A: K Matsuo (6) 37. B: M Owen (15) 37. C: G Swanton (21) 37 cb. Scr: A Honeysett 32.

KOOINDAH WATERS: Women: Stroke: M Van Der Weegen (24) 69.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: I Hayes (25) F Hurford (35) 71. S Tan (20) 37.

LEONAY: Women: Stroke Medal: White: A: T Towell (19) 65. B: M McNally (40) 65.

LONG REEF: Men: Stableford: Team: P French (29) J Wilcock (32) A Elliot (5) 108. A: N Sherlock (5) 37. B: D Slaytor (15) 39. C: P French (29) 37. Scr: C Wu 34.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B: White: D Donnelly (15) M Brunacci (10) 46. Men: A: D Donnelly (15) 41. B: K Newns-Smith (25) 40. Women: M Selby (22) 37.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: T Smith (31) D Allen (27) 45. B Alexander (21) 36 cb.

MANLY: Men: Stableford: A: B Phillips (13) 39. B: R Walters (19) 41 cb. C: J Cambridge (28) 37 cb. Scr: M Hill 31.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: L Fallon (34) D Thorpe (24) 49. M Gordon (8) 39.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: L Bulgin (16) D Bombara (9) 46. A: M Radford (9) 39. B: R Davis (19) 36 cb. C: T Preston (31) 42. Scr: G Stanford 34.

MONASH: Mxd: Stableford: 2B Agg: Div 1: E Peirce (21) D Allan (7) 76. Div 2: A Blumberg (16) H Rosenthal (32) 74. 2B Scr: G Inglis (5) T Pritchard-Davies (-1) 39. Men: A: G Howe (6) 38 cb. B: G Newham (15) 40 cb. C: I Burgess (22) 42. Mxd: White: T Romeo (22) 34.

MOORE PARK: Mxd: Stableford 4B: White: C Warne (23) B Peel (21) 46 cb. Men: C Warne (23) 40. Veteran: D Cassie (6) 36 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Purcell (25) I McFarland (26) 46. A: P Fawcus (7) 37. B: P Hollins (18) 41. C: G Borger (34) 38.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: B Dunn (13) 43. J Ball (14) 39. P Kennedy (14) 36. B: B Scott (23) 38 cb. G Durie (21) 38. L Wakeling (22) 37 cb. C: J Geoghegan (33) 41. M Fernance (29) 39 cb. K Sanders (26) 39. Stroke: Brushbox: A: D Gaye (15) 71. G Strang (10) 72 cb. B: N Russell (16) 65. M Quirke (17) 66. C: N Waters (35) 71 cb. T Thornton (27) 71 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: P Richardson (9) D Elsley (19) S Haire (14) P Town (36) 129. 2B: J Law (30) S Haddon (12) 49 cb. A: M Gazal (10) 37. B: C Lawrenson (18) 38 cb. C: B Brown (32) 41.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: J Separovich (19) D Mahoney (11) 40. G Kubizniak (11) 36.

NOWRA: Men: Stableford: A: G Wrightson (15) 42. B: P Courtney (28) 40.

NSW: Medley: Stableford: 2B: C Kang (18) C Galpin (21) 46. Men: R Tasker (13) 39. Gold: A Penklis (32) 31. Women: G Dooley (4) 28. Men: 4B: NSW GC bt Army Officers 4-2.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: H Allen G Dooley 47. White: A: C Robertson (12) 39. B: R Lees (15) 40 cb. C: G Johnson (19) 40. D: O Vassie (29) 38 cb. Scr: J Wimalaratne 35.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: E Truscott (16) A Stannard (3) 51. A: J Eldridge (11) 41. B: E Truscott (16) 46. C: P Devalia (19) 42. Scr: A Stannard 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: G Perrin (36) G Posadas (23) 45 cb. 2B Scr: E Banguis C Marsh 38. A: P Buckley (12) 42. B: T Utakea (13) 41. C: S Pascoe (22 Leonay) 39 cb.

PYMBLE: Medley: Stableford: R Pailagian (18) 48. K Moore (6) 48. C Francis (35) 43.

RICH RIVER: Women: Stableford: West: A: D McMinn (26) 36. B: D Byrne (47) 37.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: R Gerlach (8) G Clark (21) 49. 2B Scr: A Crumpton (-2) M Sorridimi (7) 39. A: R Gerlach (8) 41. B: B Rasmussen (18) 43. C: M John (20) 39 cb. Scr: D Dennis (1) 31.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: M Dive (1) M Smyth (15) 47. Div 2: K Burton (19) R Jones (23) 54. A: W Everest (9) 43. B: M Smyth (15) 41. C: K Burton (19) 47. D: D Pickering (27) 42. Scr: B McKissock 35.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: P Kerrigan (42) I Neale (33) 77. A: C Collie (9) 37. B: C Cha (14) 41. C: P Kerrigan (33) 43.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: G Richardson (14) 39 cb. L Burke (18) 39. B: D Bell (21) 39. A Stapleton (21) 38.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: O Cromback (9) 38. B: T Jackson (13) 37 cb. C: M Deere-Jones (20) 39 cb.

THE COAST: Stableford: A: S Henriques (10) 38. B: V Johnson (16) 36. Scr: S Henriques (10) 28.

THE LAKES: Medley: Stableford: P Tzannes (22) 39. C Xanthis (21) 42. 9-hole: D Tu-Hoa (9) 15 cb.

THE RIDGE: Stableford: 9-hole: A: B Hynes (11) 16. B: S Agar (17) 17 cb. C: G Russell (34) 20.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: J Paterson-Robinson (10) M Locke (16) 50. 2B Scr: B Hodges D Mackay 41 cb. A: M Thomas (4) 41 cb. B: M Chow (16) 40. C: M Webster (19) 38.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B Agg: B Lefebvre (24) C Mackenzie (17) 80. Scr: D Hurley G Wood 57. A: J Martin (11) 41. A Scr: A Sutton 32. B: T Davies (18) 40. B Scr: J Jocumsen 24. C: B Lefebvre (24) 43. C Scr: B Lefebvre 22.

WALLACIA: Women: Stroke: Div 1: S Owen (23) 76. Div 1 Scr: J Farkas 101. Div 2: H Grieve (28) 79. Div 2 Scr: C Wong 123. Div 3: C Hoppe (45) 67. Div 3 Scr: R Murdoch 107. Cup: S Owen 99. Salver: C Hoppe (45) 67.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: I Massey (36) P Harvey (26) 46. A: M Crombie (8) 37 cb. B: M Alexander (16) 40. C: T Law (24) 38. D: B Kelly (36) 37. 9-hole: B Hartmann (17) 20.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black: A: G O’Grady (12) 39. B: L Ryanhart (18) 40. C: R Noyes (25) 42. Scr: D De Traubenberg 34.

WYONG: Men: Stableford Team Agg: White: B Shackleton (25) N Davidson (19) 78. K Anderson (24) J Waghorn (24) 78. A: M Garland (10) 39. B: D Kim (21) 39. C: L McRae (22) 41. Scr: L Wales 31. Women: D Bennett (31) 27.