October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 18 September 2022
Daily Club Golf Results Macarthur Grange Country Club

NSW & ACT Golf Results for Sunday, 18 September 2022.

BARHAM: Medley: Stableford White: R Dick (26) 44.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: S Papadopoulos (21) K Klem (7) 76. A: A Brown (7) 32 cb. B: M Worth (11) 36. C: A Kepreotes (26) 38 cb. Scr: M Millyard 29 cb.

BONDI: Men: Par: 2B Agg: J Driver M Ussher 2 up. J Driver (12) 2 up.

BONNIE DOON: Stableford: A: R Rudkin (1) 42. B: D Frost (17) 40. C: P Lucas (30) 39. Scr: R Rudkin (1) 41. Women: I Garay (5) 37.

BRIGHTON LAKES: Par: 2B: M Tzavellas (22) A Bull (20) 12 up. A: G Nohokau (12) 4 up. A Scr: K Stegbauer sq. B: G Mason (15) 2 up. B Scr: D Zaccagnini 11 down. C: A Bull (22) 6 up. C Scr: R Murthy 12 down.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B Multi: White: Div 1: S Nelson (11) R Digges (12) 56. Div 2: B Maloney (19) G Maloney (32) 67. 2B Scr: W Park (4) B Murray (4) 35. A: C Hilton (10) 36. B: J Torthititham (14) 36. C: A Phongsavan (22) 38. G Maloney (32) 40.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: R Brooks (15) 42.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: M Kim (11) B Wood (24) 47. 2B Scr: M Sahazad A Wittaya 37. A: M Farhad (8) 39. B: A Barakat 37. C: B Wood (24) 43. Women: Stroke: 2B Agg: N He (22) H Oh (23) 143. Medal Sep: Div 1: L Kim (12) 73 cb. Div 1 Scr: N Yeob 85. Div 2: C Tucker (21) 70. Div 2 Scr: N He 94. Div 3: L Shin (30) 7 cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: B Zubrycki (20) A Mitchell (19) 50. 2B Scr: M Carmichael J Halford 46. Men: A: S Planinic (11) 42. B: P Reece (17) 46. C: M Fletcher (23) 41. Women: S Maeng (25) 40 cb. Medley: PM 2B: C Billyard (10) M Billyard (25) 50. Men: PM: A: M Carmichael (+4) 41. B: M Freeman (13) 39. C: A Huang (29) 42. Women: G Mahony (26) 35 cb.

CONCORD: Mxd: Stroke: Foursome: N Poynting (11) S Sood (35) 71. Foursome C’ship: B Phillips B Ji 73.

CROMER: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: S Floyd K Wang 156. Medley: Canadian Foursome: P Casey L Gutherson 65.125.

CRONULLA: Mxd: Stroke Foursome: B Richardson (14) J Richardson (17) 73.5. Scr: I Macauley S Wiggins 84. C’ship: Black: I Macauley S Wiggins 164. Women: Stableford Green: S Wilson (19) 35. Men: Black: S Sherwin (10) 41. Scr: R Simpson 35.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: J McGeorge K Desmond 50. 2B Scr: S Moylan J Williams 38. Men: Div 1: T Holliday (13) 42. Div 2: S Jeong (18) 44. Div 3: D Spurrier (25) 41 cb. Scr: S Moylan. Women: M Lee (24) 42.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: C Evans (26) C Thornton (25) 46 cb. N Cahil (16) 40. Scr: D Ayre 33. Mxd: Stroke: Foursome: Div 1: J Sullivan (29) V Sullivan 70. Div 1 Scr: C Williams J Watson 80. Foursome C’ship: Div 1: J Sullivan (29) V Sullivan 137.5. Div 1 Scr: C Williams J Watson 157.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: G Angelou (10) 43. B: R Mcaleer (16) 43. C: P Vezos (22) 44. Scr: M Zee (3) 38

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: S Rooney (32) B Sedgwick (17) 47. Men: S Mc Glinchey (31) 41. Women: H Rolin (17) 35.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: 2B: G Crane (24) D Yeend (16) 48. A: B Schonkala (7) 38 cb. B: S Cook (13) 38. C: G Cane (24) 42. D: R Hansen (28) 37. Div 1: R Ross (29) 39. Div 2: B Powell (35) 37.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: G Sinclair (5) 34 cb. B: N Krumins-Strauss (13) 41 cb. C: H Son (32) 41. Women: H Ramsay (37) 36.

GORDON: Medley: Stableford: 2B Multi: G McFarlane (33) Y Hayter (18) 65. Men: C O’Rorke (9) 35. Women: G McFarlane (33) 32.

GOSFORD: Mxd: Stableford 2B: White: L Kelly (28) M Lanham (17) 44 cb. Men: M Hams (15) 38. Women: E Robinson (29) 36.

HOWLONG: Mxd: Stroke Foursome C’ship: Yellow: Scr: J Edwards K Macnamara 77. Hcp: W Hannan M Preston 70.5.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: J Tomic (13) 37.

KAREELA: Men: Stableford: M Moore (24) 44. Women: A Cran-Crombie (27) 36 cb. Mxd: Stroke: Foursome: J Gibson (8) D Dodd (21) 67.5.

KILLARA: Men: Stroke: Cup: M Williams 68. T Jackson (3) 67. Stableford White: A Bland (9) 36. Women: Green: J Milne (38) 38.

KOGARAH: Medley: Stableford Team Multi: White: K Mangraviti (20) P Mangraviti (36) C McHatton (6) P Krasey (36) 122. Men: K Cribb (10) 42. Scr: A Rachid 39. Women: Stroke: Medal Sep: D Ryan (33) 66.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: A Davis (13) T McDonald (26) 72. 2B Agg Scr: P Dawson (6) S Huffadine (2) 69. A: D Kilgour (7) 34 cb. B: R Mayoh (12) 36. C: T McDonald (26) 39.

LANE COVE: Women: Stroke: Foursome: S Doughty (18) R Glover (32) 70. Foursome C’ship: S Doughty R Glover 188. Hcp: S Johnson (35) L Blackwell (34) 139.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: A Khuu V Chu 52. 2B Scr: B Davis M Brown 40. A: S Chau (11) 39. B: S Jin (16) 40 cb. C: A Khuu (39) 45. Women: Stroke: Foursome: A: D Gwon (23) S Son (23) 76. A Scr: E Ryu Z An 85. Foursome C’ship: A Scr: E Ryu Z An 176. A: L Manning C Hart (25.5) 150.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B Agg: K Smith J Jansson 45. M Pook M Ackerman 44. B Grozier (16) 41. K Smith (17) 39.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B: White: B Packer (19) K Galas (9) 47. B Packer (19) 42. A Carleton (10) 40. T Farrar (+3) 40.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: V Gartzonis (18) 40.

MANLY: Men: Stableford White: A: I Smits (12) 38. B: P Madsen (18) 38. C: R Watson (28) 42. Women: A: B Pattinson (17) 40. B: S Lockitt (33) 36.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: T Skinner (8) 37. Women: L Yang (20) 39. Scr: N Fairfax (13) 24.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: D Tassone (13) E Zaccomer (13) 46. Div 1: D Tassone (13) 39. Div 2: P Calbert (17) 37.

MONA VALE: Medley: Stableford: R Smith (22) 41.

MONASH: Mxd: Stableford: Foursome C’ship: Div 1 Scr: J Morgan/Morgan (2.5) 157. A Gatland/Robinson (5.5) 161. Hcp: Div 1: W Harrington/Spitieri (5) 153. Y Kim/Kim (17.5) 158.5. Stableford: A: P Morley (15) 41. Y Choi (31) 34 cb.

MUIRFIELD: Men: Stableford: S Cook (10) 37 cb. Women: S Lenart (39) 36. Mxd: Stroke: Foursome: A: A Coulter (17) R Crook (5) 71. B: L Donohoe (38) J Empson (10) 71 . C: L Le Bas (37) J Le Bas (28) 74.5.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: L Wilson (13) 34 cb. S Ritchie (8) 34. B: R Bates (20) 40. D Rann (17) 36. C: K Le Compte (32) 39. I Pfenningwerth (29) 36 cb. Women: Div 1: D Childs (23) 42. A Gale (12) 39 cb. Div 2: N Justice (43) 41. T Garrett (27) 38.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: T Morris (28) P Tse (32) 48. A: K Govender (14) 40. B: R Kim (16) 44. C: T Morris (28) 41. Mxd: 2B: T Kim (37) R Kim (16) 54. Women: J Chang (20) T Kim (37) 46. A: H Lee (14) 38. B: T Kim (37) 39. Jnr: Stroke: J Hui (20) 63. H Kim (25) 64.

NORTH TURRAMURRA: Medley: Stableford: J Sharpe (3) 38.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: J Cox (29) D Kalcher (29) 79. Men: Scr: B Benson (3) 36. A: B Benson (3) 39. B: D Godfrey (13) 39 cb. C: P Crellin (22) 42 cb. Women: J Ferrier (21) 38 cb. Medley: Stableford Black: M Bowen (38) 38. Women: Stroke: Medal Sep: P Beckton (12) 65.

NOWRA: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: J Levi M Westaway 170. A: M McLean I Hayes-Williams (25) 147.

NSW: Medley: Stableford: 2B: J Kelly (32) T Brandtman (22) 47. G Dooley (5) 42. Scr: G Dooley (5) 37. Women: A Burns (45) 36.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: J Sharpe P Adams 49. Men: White: G Jasser (35) 42. Women: Yellow: J Kang (12) 41. Father/Son Trophy: T Jasser (35) G Jasser (4) 50.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: J Patrick (20) T Hatgis (18) 83. Women: M Mclean (37) 38. Men: R McBurney (14) 44.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: J Devlin (2) A Hunter (4) 45. R Cleminson (Stonecutters Ridge 12) 37.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: G Chou (22) A Block (22) 46. J Pierce (23) 41. Mxd: Holes in one: O Tysoe 13A C McIntyre 13B.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: L O’Loughlin (15) G Tankoski (11) 46. J James (17) 36. Scr: S Jamieson 27. Women: Stroke: Medal: Div 1: H Catelotti (23) 59. Div 2: K Muirhead (29) 63.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: A Wignall (24) J Wignall (13) 52. Men: A: J Bae (12) 38. B: H Dippenaar (16) 39. C: K Mcnamara (19) 39. D: A Wignall (24) 38. Women: C Flairclough (18) 39. Stroke: N Govers (4) 30.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: A: R Sundstrom (12) 38. B: W Stafford (14) 39. C: R Kirby (25) 40. Men: Stroke: Vardon: A: C Carruthers (Concord +4) 73.

ST MICHAELS: Men: Stableford 2B Agg: White: K Phibbs (16) C Moses (18) 79. A: A Karet (7) 40. B: M Tate (16) 42. C: J Walker (21) 40. Scr: M Hammond 38. Gold:R Peteresen (26) 39. Women: C Davis (30) 38.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: D Gold (29) D Kent (24) 81. D Gold (29) 42. Women: G Choi (14) 37.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: K McMahon L Fernando 46 to playoff. W Duckett B Brookes 45.

TERREY HILLS: Stableford: A: B Key (6) 38. B: M Zhou (16) 40. C: M Kang (21) 41.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: K Osgood (27) 36.

THE COAST: Medley: Stableford 2B: White: A McLoughlin I McLoughlin 47. A: T Anderson (10) 42. Scr: O Young 35. B: L Gordon-Smith (15) 37. C: J Deans-Harvey (35) 41. Women: Stroke: Matchplay: N Heinrich bt J Ryan 4-2.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: N Birbas (15) S Leung (34) 47. 4B Scr: N Breakspere C Hartas 38. A: G Brooke (13) 39 cb. A Scr: B Xu 35. Women: Div 1: H Touw (6) 37. Div 2: C Bezjak (38) 38. Trophy: C Bezjak (38) 75. Medley: J Ambrose (17) 37.

THE RIDGE: Stableford: A: B Jenkins (16) 39. B: C Seldon (26) 34 cb. 9-hole: A: C Brown (10) 17. B: P Farrugia (14) 22. C: R Massingham (28) 21.

TOCUMWAL: Medley: Stableford Gold: G Schinck (10) 34. Women: L Thorley (23) 36. Men: B Herezo (23) 36. Stroke: 27-hole Foursome C’ship: D Rowe (5) B Molnar (1) 117.

TOUKLEY: Medley: Stableford: 4B: P Johnman (26) J Dind (23) 48. Men: D Page (31) K Meisel (25) 50. Div 1: J Tudehope (11) 41. Div 2: D Page (31) 43. Women: J Dind (23) 42.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: W Oh (18) E Yi (31) 47. Men: A: C Yang (5) 43. A Scr: D Mackay (0) 39. B: W Oh (18) 43. B Scr: N Madaan (14) 25. C: D Yeoh (20) 40. C Scr: D Berry (20) 14 cb. Women: Green: J Berry (13) 38.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B Agg: J Lim (20) F Kim 68. Men: A: J Gordon (18) 36. B: K Jervis 34. Women: J Lim (20) 39.

WALLACIA: Men: Stableford White: D Infanti (21) 36.

WARRINGAH: Medley: Par 9-hole: White: S Saafi (20) 3 up. A Ralec (21) 5 up.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: Z Orbach (25) . B Raymond (18) 46. Div 1: G Moddel (10) 38. Div 2: B Raymond (18) 38. Div 3: Z Orbach (25) 34. Women: G Peston (45) 36. Medley: 9-hole: Women: F Boyer (40) 11. Men: D Ragg (14) 18.

WOOLOOWARE: Medley: Par: 2B: D Phillips (22) A Nasralla (13) 11 up. Men: D Campion (6) 5 up. Women: L Willis (13) 1 up. Jnr: C Wong (11) 4 up.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: B Thorne P Thorne 47. Mxd 2B: J Ainsley S Ainsley 46. Men: White: K Vaughan (14) 40. B Williams O’Rourke (24) 39. Women: S Ainsley (29) 36.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: Murray: J Martin (+3) L Cross (22) 123.