October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 17 September 2022
Daily Club Golf Results - Harrington Waters Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 17 September 2022.

ANTILL PARK: Women: Stableford: A Dickey (16) 38. Men: Stableford White: A: J Chittendon (12) 39 cb. B: G Dodd (17) 40. C: S Manray (19) 39. A Scr: D Humphries (-2) 71. B Scr: R McNeill (16) 85. C Scr: I Couper (19) 87. Medley: 2B Agg: J Chittendon (12) G McCabe (14) 77.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: M Lenz (6) B Lenz (29) 50. 4B Agg: M Lenz (6) B Lenz (29) M Gasper (17) R Darragh (11) 117. A: D Malcolm (8) 42. B: G Price (14) 42 cb. C: B Lenz (29) 47. Scr: C Allen 36.

AVONDALE: Men: Stroke: C’ship qlfrs: A: C Lemon (5) 62. B: M Jones (14) 69. A Scr: C Lemon (5) 67. Stableford White: P Russell (15) 41.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Ambrose: J Ryan (7.25) D Bowyer 57.75.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: Irish Team: R Motto (27) E Hunter (15) V Tekura (13) L Ritchie (19) B Whelan (14) 39. Invit Team: A Scr: N Katholos 33.

BARHAM: Men: Stroke: A/Medal: R Suckling (5) 71. B: B Powell (15) 76 cb. Women: Stableford: C Lillingston (15) 32.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B: B Cuthbert (17) 41. A: M Riley (5) 40. C: C Chris (23) 38. Women: L Noelene (36) 38. Mxd: Stroke: Foursome: V Dale (20.5) T Jac (20.5) 61.5. Foursome C’ship: B Denise D James 151. B Denise D James 127. Men: Hole in one: R Andrew.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: B Jeffrey (11) 40. B: N Kelly (19) 40. C: M Bleach (26) 43. Scr: T Chambers 34 cb. Women: Div 1: A Gluckman (18) 30 cb. Div 2: R Brown (27) 34. Medley: 2B: P Skene (29) M Bleach (26) 52.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: A: G Ward (22) S Warner (18) 45 cb. A Scr: E Smith A Brown 37. A: R Lynch (8) 38. B: B Jones (15) 38. C: M Polling (20) 38.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: M Savoldi (7) 38. Div 1: K Halloran (6) 36. B: J Karagiannakis (12) 42. Div 2: G Trono (14) 39. C: D Cunneen (19) 39. Div 3: M McGaw (17) 38. 2B: A Marvello (20) D Marriner (11) 49. Scr: G Heffernan 34.

BLACKHEATH: Women: Stableford: R Brown (25) 35. Men: M Hitchenson (8) 38. 2B: S Brown (13) C Macartney (8) 44.

BONDI: Men: Stableford: 2B: C Bentley (28) 40. C Bentley (28) I Sykes (8) 40.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: A Yeung (0) 38. A: J Hammer (9) 42. B: L Zancanaro (16) 40 cb. C: D Perry (20) 41. Hole in one: A Cinelli at 11th.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: P Anand (10) 39. A Scr: D Horton 29. B: A Millott (13) 41. B Scr: D Zaccagnini 21. C: N Clarke (22) 40. C Scr: K Retunes 17. A Millott (13) B Walsh (16) 74.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Cup: A Scr: M Williams 72. H Glenday 73 cb. A: S Bugdayli (14) 69. C Collins (13) 70.

CAMDEN: Women: Stroke: Foursome: A: M Malcolm P Gleeson (26) 74. A Scr: M Thorn K Hunt 93. B: J Maas A Wilson (33.5) 77.5. B Scr: J Maas A Wilson 111. Mxd: Stableford: Hcp: A: R Stomber (9) 41. A Scr: R Minns 40. B: W Hornman (18) 39. B Scr: V Mudaly 19. Men: Stroke Foursome: Black: A: T Ballantyne M Arnold (7) 70. B: G Harris R Townsend (18) 69. C: S Kumaran A Singh (23) 72. Stroke: A Scr: M Bell W Bell 79. B Scr: P Casey A Geary 85. C Scr: C Longhurst P Wilson 95.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Foursome: Black: A: M Fowler A Weekes 71. B: L Dunne L Kable 84. Stableford: C: J Hawthorne J Wilkie 89.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: D Tucker (12) J Cominos (17) 47 cb. 2B Scr: D Lee C Lee 35. A: A Baker (12) 39. B: A Croucher (15) 38. C: J Langley (21) 39.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: P Weber (21) T Beck (28) 48. A: S Falcone (9) 45. B: S Macdonald (16) 38. C: L Khoo (22) 40. A: I Head (11) 39. B: L Song (15) 38. C: A Colman (21) 39. 2B: L Marcuccio (7) G Murdocca (10) 46.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: F Garcia (8) 38. B: L Jones (13) 36. C: B Quillan (23) 36. 2B Multi: F Garcia (8) C Woo (13) 72. Women: Stableford: J Cole (29) 35 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal Aug: R Wallace (7) 75. Medal Sep: M Mentha (21) 68. M Mentha (21) 68. Men: Medal Aug: R Lavery (21) 75. Medal Sep: S Carr (8) 68. A: S Carr (8) 68. B: W Gould (17) 69. C: S Lindberg (23) 71 cb.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: P Bettridge (13) C Calabro (22) 49 cb. 2B Scr: C Carruthers M Bang 44. A: M Malouf (11) 39 cb. B: A Hyland (13) 42 cb. C: B Gorman (31) 39 cb.

CROMER: Medley: Stableford: A Scr: A Hamilton (6) 37. A: A Hamilton (6) 43. B: M Tulich (17) 38. C: R Wightley (24) 42. 2B Agg Scr: J McCloskey (10) M Hewett (25) 80. Hole in one: B O’Toole at 4th.

CRONULLA: Men: Stroke Trophy: Black: K Ewington (5) 136. Veteran: C’ship: K Ewington 146. Men: A res: C Brissett 157. C’ship: B Scr: M Panucci 168. C Scr: C Bramley 189. A: L D’Apice (2) 68. B: P McGregor (15) 67. C: W Collier (22) 69. A Scr: M Osborne (-1) 69. B Scr: P McGregor (15) 82. C Scr: W Collier (22) 91. Stableford Green: P Dolan (28) 26.

DUNHEVED: Men: Stableford: Trophy: G Nagel (11) C Boland (17) 66. Medley: 2B Agg: Div 1: N Gaundar (4) M Aspland (22) 73. Div 1 Scr: J Fearnley C Harris 65. Div 2: S Nayak (11) S Kanna (22) 77. Div 1: J Fearnley (1) 42. Div 2: S Kanna (22) 45.

ELANORA: Men: Stroke: Medal: A: N Wall (10) 69. B: A Reitzer (22) 68. C: O Archibald (28) 70. Scr: K Donohoe (4) 75. Cup: K Donohoe (4) 71.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: L Bradstreet (2) 35. A: J Fullwood (9) 40. B: D Westerman (15) 41. C: J Long (21) 37. D: D Edwards (26) 36. 2B Agg: D Westerman K Thacker 76.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Multi: C Gaunder (19) 88. H Naresh (21) 88. M Davies 41. B Gladdish 41. A: M Knight (9) 40 cb. B: C Fotheringham (14) 41 cb. C: D Parker (29) 46.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B Agg: G Shiner (21) 76. J Sullivan (18) cb. A: S Vrachas (9) 34. B: J Sullivan (18) 39. C: G Shiner (21) 37.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: S Zingle (0) 38. Div 2: P Clarey (19) 39. Div 1: S Hunt 34.

GORDON: Men: Par: A: C O’Rorke (9) sq. B: R Keightley (16) 2 up. C: K Moir (26) 1 up. Hole in one: T Rolland at 10th. Men: Par: 2B: D Tompkins (Kogarah GC) (17) O Chen (24) 9 up.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: G Drennan (10) 38 cb. B: J Rogers (17) 43. C: M Rogers (26) 40 cb. A Scr: M Coombs (1) 34.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: D Sainty (15) 38 cb. B: S McDonald (28) 42. Men: Stableford White: A: T Barber (6) 41 cb. B: D Marmo (19) 44. C: D Hill (36) 44 cb.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: A: J Anderson (16) 28. Men: Black: A: J Jacobs (14) 38. B: C Kitt (23) 34. A Scr: D Van Der Merwe (4) 30.

KAREELA: Men: Stableford: Irish Team: B Davis B Zhang G Brown L Brown 119. A: S Foster (7) 36 cb. A Scr: J Devlin (8) 28. B: V Bekavac (19) 37 cb. B Scr: F Graham (13) 24. C: J Coote (39) 37 cb. C Scr: I Baianov (23) 15.

KILLARA: Men: Stroke: A: A Bayliss (13) 71. B: T Killan (16) 70. C: R Remnant (21) 70 cb. A Scr: B Mcnamara 75. Div 1: T Simper 33.

KOGARAH: Medley: Stroke Foursome: White: A Todd (11) R Sargent (11) 55. D Axford B Lyster 60 cb.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: G Ward (11) 40. B: P Parish (15) 41. C: A McIntyre (22) 41. Women: Stableford: L Pramana (35) 32.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B: S Grogan (12) S Jenkins (24) 47. 2B Scr: R Hayward (0) L Arthur (-1) 39. A: B Petersen (7) 39. B: R Tindale (14) 41. C: L Welbourn (20) 37 cb. Women: 2B: G Roeder (35) T McDonald (22) 44. A Pitt (25) 34.

LANE COVE: Men: Stableford 2B: White: J Hickson (23) M Thompson (22) 46. P Doherty (6) 37 cb.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: M Brennan (8) 40. B: R Butcher (16) 43. C: P Michelson (18) 42. D: T Muller (25) 42. 2B: A: S Masters (12) P Michelson (18) 50. A Scr: M Brennan A Wright 37.

LIVERPOOL: Men: Stroke: Shield: B: J Callao (16) 82. D Khoury (15) 82. Trophy: C: T Lobasso (20) 89. Stableford: A: V Chieng (5) 40.

LONG REEF: Women: Stroke: J Garrett (11) 73. Men: Stroke Black: A Scr: J Knox 72. A: J Duff (7) 68. B: M Harding (15) 66. C: P Hooper (21) 67.

LYNWOOD: Medley: Hole in one: White: J Wong at 9th. Stableford A: T Farrar (+2) 42. B: J McDonald (14) 43. C: K Miles (20) 39. A Scr: R Fletcher (+3) 38. B Scr: H Hattingh (15) 27. C Scr: A Gates (18) 19. Mxd: 2B: A: B Wahlen (9) 49. D Marmara (22) 49. B: T Nguyan (15) 45. J Gillooly (15) 45. A Scr: T Farrar (+2) 47. R Fletcher (+3) 47. Women: Stableford: A: T Steyn (21) 36. B: S Margaret (22) 38.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: A Goldfinch (9) 39. B: M Vranjkovic (19) 38. C: P Cumerlato (26) 39. Div 1: M Hobson (25) 33. 2B: B Judd (21) G Hillard (13) 48.

MANLY: Men: Stableford: A: C Wright (9) 41 cb. B: R Frost (16) 39 cb. C: S Craigie (29) 37 cb.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Scr: A: J Chong (5) 57. G Marsh (11) 59. B: M Lakiss (15) 59. C: S Snowden (32) 58 cb. Men: C’ship: A: D Jones (4) 61. A res: T Skinner 65. C’ship: B Scr: T Harrison (13) 73. C: D Dolan (18) 77.

MASSEY PARK: Women: Par: U Wood (8) 2 up. Men: Stroke: B Kwong (19) 63. G Williams 81.

MONA VALE: Men: Stroke: Medal: A: M Jones (12) 64. A Scr: A Hugill 70. B: S Martin (16) 65. B Scr: S Martin 81. C: C Hemsley (28) 95. C Scr: C Hemsley 93. Stableford Black: G Parkinson (17) 37 cb. Stableford: 2B: M Jones (12) J Preston (17) 49.

MONASH: Men: Stableford: A: S Bowgett (7) 42. B: K Fletcher (16) 40. C: J Houseman (24) 43. Mxd: M Grunstein (23) 37. 2B: Div 1: F Gurren (7) A Bedford (6) 45. Div 2: R Lorge (22) A Israel (23) 46. 2B Scr: S Patel (1) D Brown (8) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Maxwell (17) R Carmady (24) 48. A: G Willard (5) 40 cb. B: G Neilson (13) 40. C: M Nestorvic (28) 42.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: R Kenyon (11) 38. B: J Webb (15) 36. C: M Burns (28) 40. Women: Stableford: A: S Mclellan (21) 34.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: K McElwain (14) 40. G Hall (15) 38. B: D Petith (22) 42. G Hendricks (19) 39. C: B Simpson (24) 42. P Osborne (27) 41. A: L Gordon (12) 38. B Patchett (10) 37. B: M Quirke (17) 38. P Miers (20) 37. C: P Grace (25) 43. L Williams (27) 35 cb.

NORTH RYDE: Men: Hole in one: T Edgoose at 3rd. Stableford: Trophy: J O’Neill (22) 41. 2B: W Benecke (30) M Hemmons (16) 47. A Scr: M Hooper (+1) M Gordon (+2) 41. A: G Onley (13) 38. B: S Smith (16) 39. C: M Quilty (26) 40.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: R Ward (11) 42. A Scr: P Banbury (4) 36. B: M Robertson (17) 39. C: G Fish (20) 42. Women: P Shearman (19) 38. Medley: Stableford Black: R Del-Grande (18) 37. Stableford: 2B Multi: G Fish (20) D Ibbotson (25) 96.

NOWRA: Medley: Stableford: A: M Westaway (8) 40. B: N Dinnie (19) 42. C: J Evans (27) 41.

NSW: Men: Stableford: G Tamsett (19) 41. Scr: B Connelly 34. Stableford White: M Hale (29) 36. Gold: E Ellis (20) 32 cb. Women: Stableford: G Dooley (5) 33.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: J Hawach (9) 40. B: J Gabriel (16) 43. C: J Maher (25) 40. D: C Peterson (34) 37.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: G Ormaechea (1) 41. A Scr: G Ormaechea 40. B: M Stenning (14) 43. C: J Robertson (22) 44 cb.

PENRITH: Men: Stableford Split Six: White: S Perkins (4) A Villanueva (13) T Reason (10) J Carroll (7) 117 cb. 2B Scr: P Morris M Finnimore M Organ 98. Hcp: A: M Alefaio (10) 37 cb. B: K Armstrong (14) 39. C: M Henderson (20) 39.

PYMBLE: Men: Stableford: A: R Westgarth (7) 40. B: J Mcilwayne (18) 42. C: P Donnelley (28) 35. 2B: D Mcewen (12) R Westgarth (7) 47. Women: L Dickinson (11) 36.

RANDWICK: Men: Stroke: Canadian Foursome: P Troung C Nester (15.75) 54.25. A Scr: T Fernandes R Fernandes 58.

RICH RIVER: Men: Stableford: West: A: P Elliott (9) 37. B: P Barnes (11) 38. C: T Morgan (19) 39. Women: Stableford Green: K Mose (16) 34 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: A Richards (18) 37. Women: Stableford: J Southward (33) 41. Men: Stableford White: A: M Soo Jang (10) 40. B: B Hogan (16) 42. C: J Mazaraki (30) 41. Stableford: Scr: D Chan (2) 32. Medley: 2B: R Lee (20) M Wong (20) 49.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: Medal Sep: A: A Middleton (9) 70. A Scr: M Green 72. B: J Han (15) 66. B Scr: K Ko 82. C: T Simshauser (20) 66. C Scr: I Gill 88. D: R Shin (33) 68. D Scr: G Miller 97. Stableford: B Dickson (35) 48.

SEFTON: Men: Stroke: Ambrose: B Gilzean (8) J Livingstone (17) 49.75.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B: G Collins (14) G Brennan (22) 51. A: P Connor (7) 40. B: C Casinelli (13) 40. C: A Bussenschutt (20) 42. A Scr: G Ballantine (0) 36.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: N Mullins (10) 39. B: L Wainstein (17) 42. C: D Lom (22) 39. Scr: M McDonald 34. Women: Stableford: S Lom (22) 28. Men: Stableford Gold: Gold: J McEntee (36) 41. 2B Agg: White: P McCarville (22) P Martell (33) 75. 2B Agg Scr: B McGhee (7) S Beck (5) 38. 2B Agg: Gold: Gold: W Kilcran (27) J McEntee (36) 64.

STONECUTTERS RIDGE: Men: Stroke: Medal Sep: A: G Titmus (9) 69. A Scr: H Wilde 75. B: Z Meincke (15) 66. B Scr: M Cadle 82. C: G Banks (22) 71. C Scr: S Loader 91. Medley: Stableford Green: A: S Webb (13) 38.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: A: B Hough (9) 41. B: D Park (14) 38. C: B Gavin (24) 39. 2B: J Kong (31) R Kim (30) 49. 2B Scr: J Floridia J Floridia 38.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: K McMahon L Fernando 46. W Duckett B Brookes 45.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: President’s Trophy: M Andrews (16) 42. A: R Lord (5) 40. B: N Jones (15) 40. C: G Richards (20) 40. Scr: P Gow 35.

THE COAST: Stableford: B Spicer-Marks (21) 42. A: S O’Leary (12) 38. B: H Perks (18) 39. A Scr: T Podvorec (2) 36. Women: L Worsley (35) 37.

THE LAKES: Men: Stableford: A: N Breakspeare (9) 35 cb. A Scr: D Youldon 81. Medley: A: J Cohen (18) 39. A Scr: A Pemberton 76. Jnr: Stroke: C’ship: S Koirala (0) 71. Men: Stroke White: G Murfet (21) 93. Stroke: J Gouganovski (13) 84. Medley: Stableford: 9-hole: M Stubbs (23) 17.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: J Costa (7) 36. B: C O’Connor (20) 35 cb. C: R Kimpton (28) 37. 2B Multi: W Van Vuuren (22) R Kimpton (28) 71.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: A Smith (12) 1 down cb. Div 2: D Garner (20) 2 up. Div 3: A Michalowsky (28) sq. Women: Div 1: H Crilly (17) 3 down cb. Div 2: J Loversidge (29) 3 down.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: G Joseph (31) D Norford (10) 47. 4B Scr: N Leckey R Oliver 36. A: T Jones (11) 39 cb. B: J Cartaar (15) 44. C: G Joseph (31) 39. Women: K Pitcher (29) 33.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B Agg: P Smith (28) J Zietsman (11) 73. A: B Ku (9) 41. A Scr: A Sutton 36. B: P Morris (18) 38. B Scr: G Weber 24. C: M Shelton (22) 41. C Scr: C Cardwell 19. Women: H Garvey (16) 33.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: F Emslie (11) P Gaudry (16) 46. 2B Scr: R Lee J Woodward 41. A: R Lee (3) 38 cb. B: B Hillhouse (14) 42. C: P Piccoli (20) 42.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A: M Cuzzilla (11) 37 cb. B: G Di Stefano (16) 41 cb. C: M Simonetti (21) 39. D: C Anderson (36) 38. Scr: S Springall (1) 36. 2B: S Soiland (18) J Soiland (26) 48.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Foursome: B Ainsby G Pitt (16.5) 66.5. Stableford: Div 1: C Maxwell (15) 40. Div 2: D Smith (21) 35. Div 3: P Reed (28) 36.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: L Ivory (18) 47. A: M Rugless (4) 39. C: C Dickson (26) 39. Scr: J Hallinan 35 cb.

WYONG: Men: Stableford White: A: P Kent (9) 38. B: J Rodger (16) 37. C: G Ehsman (23) 37.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: J Cronk (16) 33. Men: Murray: T Cronk (13) 37 cb. Lake: A: R Harris (12) 39 cb. B: A Kelly (18) 36.