September 24, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 14 September 2022
Daily Club Golf Results - Murwillumbah Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 14 September 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: H Radic C Aguasa 48. 2B Scr: L Malcolmm D Keith 41. 4B Agg: R Morris R Davis D Browne J Wilson 124. A: R Agostino (12) 40. B: S White (18) 41. C: N Charlton (23) 43. D: R Morris (30) 44.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: M Broadhurst (7) 37 cb. B: P Hobsbawn (18) 40. C: R Ford (22) 38.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: J Jaroenpiu (29) 46.

BERMAGUI: Women: Stableford: Div 1: L Ponsford (19) 34. B Whiffen (25) 34. Div 2: C Skidmore (33) 35. B Stolk (34) 34. Div 3: V Schilling (37) 35. L Laing (38) 29.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: B Morris (36) L Selems (11) 70. P Booth (17) 44. A: D Scott (10) 39. B: M Amanovich (16) 37. C: G Pardi (30) 41. Scr: K Rae 29 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: B Mitchell (14) P La Vite (9) 46. 2B Scr: J Martyn J Chalker 36. A: M Worth (10) 36. B: L Budden (15) 40. C: A Yiacoumi (32) 39.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: D Walden (3) R Curtis (7) 66. J Thomas (4) 41.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: G Barnes (8) G Urbani (15) 48. J Winchester (12) 39.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: J Bennett (14) 36.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: D Renouf (14) T Marlin (5) 43. Div 2: R Herbert (24) P Pollard (21) 50. Scr: J Hong D Marsh 39. A: H Ou (9) 37 cb. B: V Pham (12) 42. C: R Pangilinan (24) 40.

CAMDEN: Women: Stableford: Split Six: S Goodall G Wakleling 70. Hcp: A: S Goodall (23) 44. A Scr: S Goodall 21. B: J Turner (29) 38. B Scr: K Cahill 13. C: C Versluis (36) 38. C Scr: D Kingma 9. Stroke: Matchplay: E Giovenco (20) bt S Purnell (44) 19th.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B Agg: R Brookes (15) I Brown (14) 79. 4B Scr: P Higgins N Kadir 60. A: M Wakeling (10) 40 cb. B: B Taylor (18) 41. C: S Ball (32) 40.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: I Lee (40) M Chae (36) 47 cb. Div 1: J Kim (14) 38. Div 2: A Kim (19) 38. Div 3: I Lee (40) 38.

CASTLE HILL: Men: Stroke: Split Six: S Pak (19) R Lee (14) 75. Stableford: A: J Hope (11) 42. B: S Pak (19) 40. C: L Khoo (20) 38. Scr: J An 33. Stroke: Split Six: L Song (13) L Kang (12) 70.

CASTLECOVE: Women: Stableford: L Paradine (24) 34.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal: A: M Sadler (10) 73 cb. B/Medal: C Huggins (25) 72. C: E Lloyd (39) 74.

CROMER: Men: Stableford: 2B Multi: M Watson (15) M Clear (18) 84. A: M Gilbert (12) 39. B: M Watson (15) 40 cb. C: P Robson (25) 41. Scr: J Ponder (1) 36.

CRONULLA: Women: Stroke Green: A: J Parton (18) 69. B: K Battye (22) 75. C: K Atwells (32) 107. D: N Gray (40) 66. A Scr: M Ticehurst (10) 84. B Scr: K Battye (22) 97. C Scr: K Attwells (32) 107. D Scr: N Gray (40) 106.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B Agg: White: K Alvarado (14) J Sabanal (24) 79. D Adhar (15) 43. Veteran: 2B Agg: G Williams (15) B Beechey (16) 72. S Brown (25) 43. Women: K Tanner (33) 36.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: J Molinro (25) 35. Jnr: Black: A: A Michelsen (6) 38. B: J Muir (13) 38 cb. C: G Faint (23) 38. Scr: M Pavisa 34.

ELANORA: Women: Stableford: A: K Bain (17) 34 cb. B: J Caspersonn (24) 43. C: M Fairbairn (32) 37. D: E McBean (44) 35. Veteran Women: J Caspersonn (24) 43.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: M Nomchon (6) 40. B: W Hayward (15) 41 cb. C: G Marchant (21) 43. D: I Lindsay (33) 39 cb. Scr: S Bennett (+2) 37.

FINLEY: Men: Stableford White: P Cu (23) 36 cb. Women: S Pyle (16) 35.

GEORGES RIVER: Men: Par: 2B: B Barrett (19) G Kirby (20) 9 up cb. Div 1: D Cairns (13) 3 up. Div 2: G Kirby (20) 3 up.

GOSFORD: Men: Stroke Black: A: R Burns (7) 68. A Scr: R Burns (7) 75. B: L Phillipson (14) 69. B Scr: T Callaghan (13) 83 cb. C: B Whitehill (19) 69 cb. C Scr: B Whitehill (19) 88.

GOULBURN: Women: Stableford 4B: Green: J Spillane (29) H Buchanan (19) 45.

HOWLONG: Women: Stableford: Irish Team: K Dance E Byatt K Bingham G O’Halloran 85.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Multi: B Galvin (24) W Bonamy (23) 79. A: P Smith (12) 38 cb. A Scr: G Townsend 28 cb. B: S Evan (15) 40. B Scr: R Connon 26. C: B Hemmett (30) 39 cb. C Scr: D Triggs 19.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: P Cester (23) S Austin (16) 77. A: M Rodwell (12) 37 cb. B: N Odze (16) 40 cb. C: P Cester (23) 38. Scr: D Gallagher 34. Veteran: A Todd (14) 40.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: S Galton (20) 38.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: D Cameron (30) G Webster (27) 61. X Guo (21) 37.

LEONAY: Women: Stableford: 2B: G Gordon (31) M Haworth (16) 45. Div 1: T Gulli (28) 37. Div 2: G Gordon (31) 35.

LONG REEF: Men: Par: 2B: S Mcgeady (12) M Hansen (20) 9 up. Mxd: A: R Kocass (8) 4 up. B: S Hill (16) 6 up. C: S Sloane (23) 2 up. Scr: R Kocass 2 down.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Hendry (9) P Hendry (21) 76. Men: J Hendry (9) 40. Scr: P Nesbitt 26. Women: C Amery (26) 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: P Cumerlato (27) N Brandt (18) 46. A: B Wunderlich (3) 35. B: N Brandt (18) 36. C: M Vranjkovic (20) 37.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: N Cooke (+1) T Danks-Brown (20) 48. T Danks-Brown (20) 39 cb.

MANLY: Men: Stableford: Team: J Barraclough (25) S Somerville (19) P Speer (10) 55. A: M Paynter (8) 39. B: S Somerville (19) 38. C: J Barraclough (25) 42. Scr: B Herring 35. Hole in one: R Gobee at 7th.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: H Bresolin (16) L Fallon (40) 77. L Fallon (40) 43. Women: Par: B Waters (32) 1 up.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: G Rogan (18) K Windon (11) 73. 2B Agg Scr: G Stanford S Albinski 69. T Blackie (17) 41. Hole in one: D Bombara at 2nd.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: R Gartner (17) J Dawe (14) 49. Div 2: H Brett (19) J Brett (29) 48. 2B Scr: M Clayton A Groom 42. A: D Mascarenhas (9) 44. B: T Lorge (14) 40 cb. C: W Lightfoot (22) 38 cb.

MOORE PARK: Men: Par White: A: M Alleyne (8) 1 up. B: L Winderbaum (18) 3 up. C: D Van Roest (19) 3 up. 9-hole: B Zabat (9) 2 down. Veteran: J Lloyd (29) 1 up.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Proberts (24) T Duffy (31) 45. A: M Manevski (8) 37 cb. B: J Hill (20) 36. C: P Pearce (22) 35 cb.

MURRAY DOWNS: Stroke: Medal Sep: V Allen (25) 68.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: S Phegan (7) 41. A Mundey (14) 40. B: M Upton (21) 39 cb. J Stokeld (19) 39 cb. C: N Yearsley (33) 38. B Yoncevski (27) 37 cb. Gymea Lily: A: N Hodges (15) 44. C MacKenzie (9) 37. B: C Buchanan (22) 43. D Flatt (20) 38. C: G Flux (27) 38 cb. Z Wasilewicz (31) 38 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish: D Elsley (20) B Brown (32) G Edwards (26) E Zappia (25) 129. 2B: L Hogan (16) C Little (4) 49 cb. A: P Wallen (14) 39. B: C Lawrenson (18) 39. C: D Briggs (29) 39 cb.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: D Edwards (25) 40.

NOWRA: Men: Stableford: A: C Stubbs (13) 42. B: L Gernyi (21) 41.

NSW: Medley: Stableford: 2B: K Lamb (20) A Morcos (14) 47. J Mallinson (13) 39. White: R Bonner (25) 33. Gold: O Berman (26) 28. Women: L Buckley (16) 38. Medley: Scr: D Storey 31.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: R Easterbrook (0) 40. B: P Camden (15) 40 cb. C: L Liew (24) 39 cb. D: R Mossie (38) 40.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: J Pittard (23) J Williams (22) 48 cb. Medley: A: R Stevenson (11) 40. B: P Kearns (18) 42. J Pittard (23) 41 cb. Scr: S Trikilis 27.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: G Gibson (28) R Hoff (13) 49. 2B Scr: C March E Banguis 39 cb. Hcp: A: R Joson (10 Lynwood) 39. B: I Jackson (14) 40 cb. C: J Rutkowski (25) 39.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: S Wright (14) 56. Div 2: S Hall (25) 62. Div 3: K Muirhead (29) 61. Div 4: G Creighton (34) 61.

RICH RIVER: Women: Stroke Medal Sep: East: Green: A/Medal: J McGuinness (21) 69. B: D Watson (27) 74. C: L Dunne (34) 72.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: S McGarrity (23) J Collins (17) 51. A: W Palmer (4) 39. B: J Lopez (19) 41. C: S McGarrity (23) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: A: N Asace (6) 69. A Scr: H Kim 74. B: P Wright (17) 71. B Scr: G Smith 86. C: A Bandian (20) 72. C Scr: M Kim 91. D: G Miller (24) 69. D Scr: R Jones 95. Stableford: P Edwards (27) 43.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: J Wall (12) C Fallon (36) 51. A: S Jung (12) 42. B: E Kim (13) 40. C: C Fallon (36) 43.

TALLWOODS: Men: Stableford: K Nelson (24) 37 cb. G Richardson (14) 37 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: O Cromback (9) 40. B: J Lee (13) 38. C: B Peterson (25) 40.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 9-hole: P Fraser (22) 21 cb. A Scr: G Patterson 18.

THE COAST: Stableford: 2B Agg: J Hopkins (11) T Edwards (12) 73. A: G Derriman (13) 42. B: T Smart (25) 39. Scr: R Rignall (1) 34.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: P Tang (29) R Wang (19) 51. Scr: P Good V Clark 38. D Moore (16) 40 cb. C Commens (23) 39. 4B: L Waller (9) D Wathen (11) 45. Scr: F Neil M Driers 37. 9-hole: J Baker (19) 18. G Brown (20) 18.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: B McCallum (13) 38. Div 2: T Stokes (16) 38. Div 3: C Rangitonga (22) 36. Gold: L Redfern (27) 35.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: T Laidlaw (28) D Brown (23) 49. 4B Scr: N Miller B Willett 38. A: J Cenere (10) 43. B: G Beecroft (15) 40. C: R Jolly (23) 42 cb. D: C Brook (27) 39.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B Multi: D Murphy (10) P Murphy (13) 88. 2B Scr: Scr: J Tolomeo P Brog 40. A: P Kastelan (10) 40. B: P Murphy (13) 39. C: C Lee (21) 34.

WAKEHURST: Men: Stroke: Ambrose: A Sutton (0) D Tapper (4) J Jocumsen (15) G Harkness (17) 58.5. Scr: A Sutton D Tapper J Jocumsen G Harkness 63.

WALLACIA: Women: Stroke: Ambrose: G Stevenson H Grieve (16) 73.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: M Lander (15) R Bjorkman (16) 45 cb. A: J Mason (14) 38. B: S Gosling (20) 40. C: P Catteau (21) 39. D: G Spradrow (26) 39. 9-hole: P Hartman (23) 20.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 2B: P Nowak (11) G Vale (18) 49 cb. A: S Jahshan (12) 43. B: A Bowden (20) 43. Scr: D De Traubenberg 32.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: A Gallagher (23) G Robinson (15) 47. A: E Kent (15) 39 cb. B: M Pendrick (18) 40. C: R Rorison (28) 39. Scr: D McClelland (0) 31.