September 24, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 7 September 2022
Daily Club Golf Results Waratah Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 7 September 2022.

PGA PRO-AM at Murray Downs: Final scores: 134: T Power Horan. 135: M Millar. 136: J Younger J Marchesani J Armstrong J Mackenzie. 137: P Wilson E Donoghue D Lawson. 139: D Gill. 140: B Eccles A Wilkin. 141: R Green D Micheluzzi D Bransdon J Lyras. 142: D Boyd J Bugdalski M Fraser L Barker. 143: D Brereton S Hawkes K Michel J Grierson C Bovalina. 144: L Aylen L Higgins M Sanchez D Gale A Lautee. 145: D Higgins R Kulacz A Edge A Hall A Martin J Thompson J Gordon. 146: A Kelly A Richards K McBride. 147: J Garner T Walker K Mueck M Buff. 148: M Isherwood. 149: D Crothers N Miller J Conran A Choat J McLean. 150: D Bowman. 151: J McCosh B Kivimets D Vasquez BA Campbell W Bayliss K Ciupek C Gentle. 152: N Kungl M Davis D Beckmann A Campbell R Lal. 153: M Gannon L Jean C Bell L Armour J Clarke. 154: I Batty T Purtill J Ward W Bruyeres R Haywood. 155: B McGill J Woo Ha. 157: H Remfrey P Joseph W Lowrie. 158: H Webb L Bartlett. 161: J Onions. 163: A Spitty J Lancaster C Cuthbert. 164: W Greene. 165: P Andrijczak. 166: M Bowd. WDN: S Johnson J Cripps. RTD: J Mullaney. [READ ARTICLE]

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: J Bang A Handel 50. 2B Scr: L Malcolm T Felton 42. Team: T Kim T Kim W Peik B Yang 111. A: C Kim (9) 41. B: A Handel (15) 43. C: G Dashwood (21) 39. D: R Edwards (33) 37.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: P Fairbrother (22) 37.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Sep: A: D Brown (18) 69. B: C Chew (24) 66. C: N Leggatt (37) 64.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: U Baker (14) 37. A: T Hyde (9) 33. B: R Landers (12) 34 cb. C: T Haid (20) 30. Scr: S Smith 27.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: N Seaman (23) B Hinley (19) 49. 2B Scr: J Dodds . G Heffernan 45. A: K Klem (7) 37. B: S Maurice (12) 37 cb. C: G Rudd (22) 40.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: K Munchow S Tolhurst S Caswell (16) 37 cb.

BONDI: Men: Stableford: D Johnstone (13) 38.

BONNIE DOON: Stableford White: A: L Kurnadi (11) 44. B: M Gayst (16) 41. C: S Beare (22) 44. D: J Pahos (25) 35. Scr: A Cinelli 37.

BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: Medal Sep: B Kaiki (29) 72.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: C Hilton (11) H Le (10) 47. Div 2: G Vaughan (21) D Brannan (21) 49. Scr: A Marsh M Dowd 39. A: S Jamieson (11) 40 cb. B: N Singh (18) 37. C: L Zaurrini (20) 43.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: L Harris (31) 35. A Scr: J Matheson 15. B: L Bullock (33) 36. B Scr: L Bullock 8.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: M Tracey (7) 38 cb.

CARNARVON: Women: Stableford: Split Six: D Trevena (28) L Kim (12) 68. Div 1: L Kim (12) 35. Div 2: A Cho (25) 36. D Trevena (28) 40.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: R Sylvester (16) S Fulop (9) 78. A: S Fulop (9) 41. B: R Tang (13) 39. C: D Harlum (21) 38. PM 2B Agg: T Poole (29) R Brown (22) 86. PM: A: T Amery (7) 41. B: V Manago (14) 43. C: T Poole (29) 47. Gold: K Mollart (20) 31 cb. 2B Agg Scr: B Lambert T Corby 73.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: A: M Rhode (23) 4 up. B: K Fisher (30) 4 up. C: M Majernik (46) 5 up.

CROMER: Men: Stableford: 2B Agg: R Salvato I Cantwell 70 cb. A: R Graham (14) 42. B: R Salvato (17) 40. C: P Brecht (27) 38. Scr: A Dennewald 35.

CRONULLA: Women: Stableford 2B: Green: S Wiggins (6) I Carroll (17) 44. A: S Wiggins (6) 37. B: J Gherig (26) 39. C: S Penny (31) 36. D: E Thompson (42) 35. Scr: S Wiggins (6) 31.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: N Russo G Kershaw 49. 2B Scr: D Sheather D Peters 36. Div 1: D Peters (15) 40. Div 2: J Grey (22) 44. Div 3: N Russo (28) 43. Scr: A Foreman 35.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: J Browne (17) S Sandeep (26) 47. Veteran: A: D Tillinghast (15) 36. B: V Illagan (22) 35. C: S Lemonakis (31) 40. Medley: Yellow: N Comans (18) 40. Women: M King (29) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford: 2B Agg: W Piggins S Jenkins 63. White: S Mantoufeh (16) 38.

ELANORA: Women: Stableford: Cup: S Grosmann (32) 41. A: A Fantham (19) 35. B: P Pritchett (21) 36 cb. C: J Weekes (28) 34. D: J Smith (45) 29. Veteran: Stroke: Challenge: Div 1: R Birrell (21) 72. Div 2: J Herring (28) 78. Div 3: M Allerdice (45) 78. Super Veteran: J Armati (13) 73. Veteran: Stableford: Trophy: F Cavill (21) 36. Super Veteran: P Pritchett (21) 36 cb.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Multi: J Whelan I Tseng 87. A: J Clifford (5) 41 cb. B: D Angely (16) 43. C: S Bunyan (20) 42. D: S Simpson (28) 42.

FINLEY: Women: Stroke: Medal Sep: B White (25) 71. H Wastle (16) 91. Men: Stableford: M Newton (22) 39.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Sep: Black: Div 1: L Searle (14) 68. Div 1 Scr: J Castle 80. Div 2: K Reynolds (25) 70 cb. Div 2 Scr: J Karam 91. Stableford: G Shiner (22) 35.

GOSFORD: Medley: Stableford 2B: White: C Coy A Bell 49. A: G Fitch (8) 36. B: A Bell (19) 46. Scr: Z Duffy (+1) 33.

GOULBURN: Women: Stableford Green: Div 1: W Stewart (16) 33 cb. C Hobbs (14) 33 cb. Div 2: S Langbein (28) 34. M Chaffey (33) 32. Gold: R Hope (29) 36 cb. A Smith (32) 36.

HOWLONG: Women: Stroke: A: J Stephens (19) 70. R Stevens (24) 63.

JAMBEROO: Men: Stableford White: T Reilly (18) 39.

KAREELA: Men: Stableford: A: G Stone (6) 39. A Scr: W Knight (4) 30. B: D Ford (17) 38. B Scr: P Gardner (13) 22. C: K Maughan (28) 40 cb. C Scr: P Tierney (20) 18 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: R Loveridge (31) R Dacol (9) 45 cb. A: P Turner (9) 38. B: T Hardy (17) 39 cb. C: M Hatton (30) 45. Scr: A Honeysett 34. Veteran: M Hatton (30) 45.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: K Coventry (23) 37.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: F Hurford (35) A Harris (1) 42. P Hofman (16) 31.

LEONAY: Women: Stroke Medal Sep: White: Div 1: M Haworth (16) 77 cb. Div 2: T Whiteside (35) 72.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: R Roberge (27) C Roberge (16) 47. A: K Dewell (11) 40. B: C Roberge (16) 44. C: W Hocking (27) 38. Scr: N Mundy 31.

LYNWOOD: Men: Stableford White: T Howe (21) 42. Scr: D Keun 29. Women: D Northwood (16) 41.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: Div 1: G Ballantine (2) 36. Div 2: C Blight (13) 38. Div 3: J Gibson (33) 38.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Agg: T Carr (22) C Moran (22) 72. D Walker (4) 38 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: S Turner (11) 41.

MONA VALE: Men: Stableford: A: P Jones (5) 37. B: W Preston (15) 42. C: G Merriman (23) 36. Scr: S Alfbinski 36.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: E Guz (16) S Tan (13) 48. Div 2: R Whiddon (17) J Kempster (21) 44. 2B Scr: D Paton A Novis 39. A: J Evans (8) 39 cb. B: R Smith (15) 40. C: T Abrahamson (20) 38.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: C Smedley (10) 37. B: R Devlin (17) 35. C: D Katz (25) 40. Veteran: N Heah (20) 35. Women: M Lee (22) 38. Men: 9-hole: White: C Kim (20) 21.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: C Baldwin 39. R Castles 37 cb. B: C Windon 41. V Komadina 40 cb. C: K Wilson 41. N Goudge 38. A: L Wilson (14) 37 cb. J O’ Conner (2) 37. B: G Walsh (20) 38. G Wardle (17) 37. C: D Hurley (27) 34 cb. C Dunn (26) 34 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: M Odhavjee (35) W Lazar (29) 49. Scr: B Cummerford (7) R Fennell (9) 38. A: R Wilkinson (15) 39. B: T Park (21) 40. C: W Lazar (29) 40.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: D Macathur (17) D Murchison (21) 43 cb. R Wolveridge (13) 37.

NOWRA: Men: Stableford: A: C Stubbs (14) 41. B: P White (32) 40.

NSW: Medley: 2B Stableford: G Dooley (5) L Buckley (16) 48 cb. Men: I Grossberg (25) 39. Scr: Z Mullins 34. White: R Daly (30) 37. Gold: T Ellis (20) 33. Women: G Dooley (5) 38.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: S Whittaker (22) A Hayek (13) 50. White: A: B Mcdonald (6) 42. B: P Cox (17) 42. C: R Granger (20) 39. D: R Nice (36) 36. A Scr: C Kim 41.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B Multi: D Maguire (2) K Ferguson (12) 72. A: S Barratt (11) 39 cb. B: E Truscott (16) 40. C: T Gordon (33) 36 cb. Scr: D Maguire 35.

PENRITH: Medley: Stableford: 2B: G Perrin (36) C Marrian (25) 51. 2B Scr: W Hoven C Montgomery 37. A: C Ross (10 Dunheved) 37. B: R Byrne (16) 37. C: B Higgins (21) 40.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: P Raper (22) J Torpy (14) 48. D McIntosh (5) 41.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: J Feetham (17) 36. Div 2: A Taylor (27) 32. Div 3: J Brown (32) 34. Div 4: H O’Leary (35) 32.

RICH RIVER: Women: Stableford Brooch: West: Green: N Horneman (11) 36. A: G Bennett (17) 37. B: N Bennett (25) 38. C: M Berg (31) 40.

RICHMOND: Medley: Stroke: Ambrose: G Serhan (1) J Catania (16) 57.5.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: L Zhang (15) X Han (11) 45. Div 2: K Peck (19) M Kim (17) 45. A: W Kim (13) 39. B: L Zhang (15) 41. C: K Burton (19) 40. D: R Tan (28) 37. Scr: H T Kim 34.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: G Horan (19) R Lundgren (25) 43. A: G Hough (11) 37. B: J Im (18) 35. C: R Kitching (25) 36.

TALLWOODS: Men: Stableford 9-hole: White: N Patchett (15) 17 cb. P Quinlivan (23) 17.

TERREY HILLS: Stableford: A: F Mackenzie (11) 42. B: J Bacon (15) 39. C: P Carver (30) 38.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 9-hole: White: B McMillan (10) 20. B McMillan 15.

THE COAST: Stableford: S McFadyen (10) 40. B: M Sloman (22) 41. Scr: S McFadyen (10) 30.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: C Comino (26) D Collinson (31) 48. Scr: P Lonard L Waller 40. J Doratis (28) 42. P Jumikis (24) 41. Scr: A Gordon 36. 9-hole: O Zerbst (2) 19. J Giles (16) 21.

TOCUMWAL: Men: Stableford White: Div 1: G Brooks (14) 43. Div 2: J Henry (15) 38 cb. Div 3: A Leggate (32) 39. Gold: L Redfern (29) 39.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: B Page (24) J Pisani (20) 52. 4B Scr: N Miller R Oliver 42. A: M McKinnon (8) 43. B: L McDonald (16) 38 cb. C: D Sparks (20) 40. Scr: C Savetta (25) 39.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford Split Six: Gold: M Webster (21) B Behenke 63. A: P Willey (11) 39. B: P Murphy (14) 35. C: M Webster (20) 38.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: G Ross (12) M Moran (19) 49. 2B Scr: D Hurley G Wood 34. A: V Jang (11) 39. A Scr: G Wood 30. B: J Li (17) 40. B Scr: J Li 25. C: M Kean (35) 39. C Scr: D Strachan 19.

WALLACIA: Women: Stableford Yellow: C Hoppe (40) 31.

WARRINGAH: Men: Stableford: J Donnell (26) 37. A: S Springall (1) 34 cb. B: P Catteau (22) 36 cb. C: J Donnell (26) 37.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 2B Agg: K Rugless (4) T Nott (17) 71 cb. A: G O’Grady (12) 38. B: D Roberts (29) 40. Scr: A Gosby 32.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: B Ayres A Holman 44. B Ayres A Holman 44. A: G McPhan (15) 40. B: P Dresens (21) 36. C: G Lunn (29) 41. Scr: J Liddle (2) 32.