September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 6 September 2022
Daily Club Golf Results - Tenterfield Golf Club in full colour

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Tuesday, 6 September 2022.

ASQUITH: Women: Stroke: Medal Sep: Div 1: M Simmons (19) 68. Div 2: M Drever (35) 70. Div 3: M Sue (38) 70.

BARDWELL VALLEY: Veteran Medley: Stableford White: Div 1: J Hunter (10) 35 cb. Div 2: D Cordina (19) 36 cb. Div 3: P Thorpe (24) 35.

BEXLEY: Women: Stroke: Matchplay: S Song (18) bt A Ng (28) 3-2. P Byrne (31) bt J Lee (22) 3-1.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: Y We (17) B Cha (27) 45. 2B Scr: J Lind P Ellison 40. A: G Loughnan (7) 37 cb. B: H Cha (16) 39 cb. C: S Seo (20) 37. Hole in one: R Wu at 16th.

CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: J Diggins (10) J Rumpler (9) H Forsythe (13) D Choy (18) 71. D Choy (18) 44.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: J Milovitch (12) 39. B: M Robinson (21) 38 cb. C: S Truelson (26) 41.

CONCORD: Women: Stroke: Div 1: E Carroll (11) 71. Div 1 Scr: E Carroll (11) 82. Div 2: B Milson (29) 75 cb. Div 2 Scr: T Rail (22) 98. Div 3: K Armati (30) 77 cb. Div 3 Scr: T Collins (30) 107. Stableford: 9-hole: S McGarrigle (45) 22.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: P Webster (19) D Yates (17) 45. J Wood (9) 39. Scr: D De Traubenberg (0) 33. Men: Green: P Halpin (23) 37.

CUMBERLAND: Women: Stableford: Team: D Morgan K Stuart M Golden J Lavercombe 123.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: G Wilson (9) 35. B: P King (18) 38 cb. C: K Gehrig (30) 37.

GLENMORE: Veteran Medley: Stableford: D Jocson (27) 39.

GOSFORD: Women: Stroke: Div 1: S Waugh (17) 73. Div 1 Scr: S Waugh (17) 90. Div 2: D Bentlin (27) 77. Div 2 Scr: R Robertson (23) 103 cb. Div 3: A Lee (41) 79. Div 3 Scr: H Stuart (33) 115.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: D Nemeth (11) 42. B: P Morton (16) 40. C: N Lowe (23) 40.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: J Graham (11) 36 cb. Div 2: A Eaton (18) 36. Women: Gold: L Samuelson (25) 32.

KAREELA: Women: Stroke: Ambrose: N Axford Y Rochford (8.25) 63.75. Scr: K Gillson C Jones 76 cb. Hole in one: J Hird at 2nd.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: C Mackay (3) 38. B: G Moore (17) 46. C: D Parker (33) 42. Women: M Campbell (33) 36.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Multi: M Coves (17) B Taylor (18) 91. 2B Scr: R Allison (2) J Choma (2) 47. A: C Abutaa (8) 38. B: M Coves (23) 43. C: B Scheidler (17) 37 cb.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: G Burgess (10) 38. I McNab (19) 35.

MANLY: Women: Stroke: A: S Brown (17) 75. B: D Hiscock (31) 75.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: M Phillips (9) M Plant (15) 44. M Bluestone (22) 36. Scr: P Strachan (11) 24. Women: Stroke: J Wallas (12) 65. Scr: J Wallas (12) 77. Medal of Medallists: K Lindsay.

MONA VALE: Medley: Stableford: K Moore (22) 38.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B Multi: M Kotzmanek B May 76 cb. R Harmes 44. Black: A Todd (17) 34. Hole in one: J Liddell at 16th.

PALM BEACH: Women: Stroke: Medal Sep: A: J Watts (26) 61 cb. A Scr: C Bell (17) 78. B: J Nicholson (38) 59. B Scr: K Kiely (27) 90. Stableford: 9-hole: M Curtis (40) 22.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: W Gardiner (8) R Deeks (15) 44. A: W Daymebt (10) 36. B: R Deeks (15) 37. C: D Feetham (24) 34. Scr: Z Mullins 37.

RICH RIVER: Men: Par: West: A: J Watson (6) 5 up. B: D Brown (15) 2 up. C: P Loft (29) 4 up.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: A Kim (17) H Choi (8) 47. Women: Div 1: A Kim (17) 35. Div 2: J Park (23) 35. Div 3: C Seeto (32) 35. Div 4: Y Seo (45) 32. Men: P Tkachuk (20) 41.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: S Smith A Wainman 72 cb. A: N Coombs (12) 38. B: G Turnbull (14) 40. C: G Doyle (21) 36 cb. D: K White (25) 38.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: N Soloman (11) 37. B: R McEvoy (18) 34.

ST MICHAELS: Snr Stableford White: I McDade (20) 37 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: J Choi (20) 36. Women: J Kim (37) 35.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A Wright (15) 37.

THE COAST: Stableford: 2B: D: S Lister (20) T Kurosawa (17) 47. A: M Farag (8) 40. B: M Bonisch (20) 42. Scr: M Farag (8) 32. Veteran: R Paterson (32) 38.

THE LAKES: Women: Stroke: Medal Sep: Div 1: L Hammond (18) 73 cb. Div 1 Scr: J Bowen 81. Div 2: L Walsh (29) 68. Div 2 Scr: M Happell 96. Men: Stableford: A Chen (18) 39 cb. Women: 9-hole: K Shanahan (45) 14. H Murden (34) 20 cb.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: P Harfield (12) 38 cb. B: P Haddock (18) 36. C: G Priestly (24) 39 cb. Scr: S Kelman 33 cb. Women: T Wilton (30) 39.

TOCUMWAL: Women: Stroke: Medal Sep: A: P Small (18) 70. B: R Seymour (28) 72. Stableford Gold: J Campbell (7) 29.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: R Stepniewski (22) G Vigne (10) 41. G Vigne (10) 41.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: A Helmrich (34) 36. C Cayless (17) 35.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal: A: H Berckelman (19) 79. B: M Robinson (33) 72. C: P Gothelf (41) 77.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Gold Medal: V Tasker (20) 72. Medal Sep: Div 1: V Tasker (20) 72. Div 2: S Bourne (27) 76. Div 3: S Shaw (36) 75. Div 1 Scr: L Willis 88. Div 2 Scr: S Crestani 104. Div 3 Scr: C Callinan 111.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: S Hutchinson (11) 24. Red: A Massey (8) 19.