October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 3 September 2022
Daily Club Golf Results - Cabbage Palms at Bayview Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 3 September 2022.

ANTILL PARK: Women: Stableford: L MacMillan (21) 33. Men: Stableford White: A: D Holland (6) 41. B: J Porter (18) 39. C: S Mackie (32) 44. 2B Agg: D Roams (19) P Cooper (28) 78.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal Sep: A: I Lim (11) 69. A Scr: M Blackmore 79 cb. B: M Boland (15) 66. B Scr: E Jurd 84. C: A Pegg (19) 71 cb. C Scr: J Snell 92.

AVONDALE: Men: Stroke: A: T Sun (11) 66. B: C Dick (18) 64. A Scr: J Pickin (+4) 65.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Medal Sep: A: M Broadhurst (7) 68. B: P Newton (15) 67. C: N Thorowgood (30) 61.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: G Bannon (23) 65. Men: Medal Sep: A: S Robertson (9) 62. A Scr: S Laws (2) 65. B: A Ramsey (13) 56. B Scr: A Ramsey (13) 69. C: P Komander (20) 81. C Scr: P Komander (20) 61. Cup: A: S Laws (2) 65. B: A Ramsey (13) 69. C: P Komander (20) 81.

BAYVIEW: Men: Stroke: Medal Sep: A: C Smith (3) 71. B: M Mackenzie (15) 69. C: S Wallace (20) 85. Scr: A Scr: P Clarke 71. B Scr: M Mackenzie 84. C Scr: S Wallace 105.

BERMAGUI: Men: Stroke: Medal Sep: J Goodwin (4) 68. A: H Loth (3) 76. B: W Tyson (19) 72. C: D Olmstead (25) 73.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: T Le (9) J Atanasovski (10) 61. A: P Keogh (9) 26. B: G De Pasquale (16) 32. C: R Thomas (20) 33. Scr: M Giannaros 19. Hole in one: T Le (11th) Veteran: Stableford: Div 1: R Levi (11) 38. Div 2: T Burgess (16) 31. Div 3: K Young (54) 35.

BLACKHEATH: Men: Stroke: A: M Mahony (8) 69. B: B Oldfield (16) 69. C: J Nankervis (29) 64. Stableford: J Walden (-6) 36.

BONNIE DOON: Medley: Stroke Black: A Scr: W Oates (0) 31. A: S Penzo (11) 71. B: C Grant-Foster (14) 69 cb. C: J Martinez (19) 73.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stroke Medal Sep: Black: A: P Barwick (11) 66. A Scr: R Trenear 82. B: L Dayes (16) 71. B Scr: R Murphy 88. C: J Murphy (21) 66. C Scr: W Parnell 92.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Medal Sep: A: J Hewitt (7) 71 cb. A Scr: G Casey 78. B: M Swamy (10) 69. B Scr: C Trad 82. C: B Sukhaseume (16) 69. C Scr: S Myring 87. D: K Boggs (29) 67. J Casey 98.

CAMDEN: Men: Stroke: Matchplay: A: J McCarthy bt J Hislop 4-3. Women: Medal Sep: A: R Wright (12) 74. A Scr: R Wright 86. B: P Dilucchio (22) 80. B Scr: P Dilucchio 102. C: W Hyndman (35) 77. C Scr: A Wilson 109. Men: Stroke Spring Cup: P Napper (16) 69 cb. Medal Sep: A: J Quinn (12) 69. A Scr: S Mc Cartan 75. B: P Napper (16) 69. B Scr: B Allport 84. C: A Singh (26) 70. C Scr: T Lillis 92 cb.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Stroke: T Chan (18) D Kim (19) 61. Stableford: 2B Scr: J Lind P Ellison 72. A: P Hassarati (11) 73. A Scr: J Lind 75. B: E Park (16) 69 cb. B Scr: M Senchenko 86. C: M Brooks (23) 74. C Scr: K Hwang 95.

CASTLE HILL: Men: Stableford: Ambrose: M Rofe J Mckenzie 65.5.

CASTLECOVE: Men: Stroke: J Diggins (10) 64. Women: B Forsythe (38) 80.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: R Koers (6) 38. B: G Brooks (13) 36 cb. C: S Ryan (27) 48. Women: A: R Wallace (8) 40. B: R Messner (30) 33.

COROWA: Women: Stroke: A Scr: D Eason (10) 85. A: M Dykes (39) 72. Men: Medal Sep: A Scr: S Carrick (4) 74. A/Medal: S Carrick (4) 70. B Scr: B Glare (12) 84. B: S Piddington (14) 72 cb. C Scr: M Cunningham (20) 96. C: J Porter (27) 74.

CROMER: Medley: Stableford: A: H Robb (4) 34 cb. B: G McCallum (31) 30.

CRONULLA: Men: Stableford: A: D McKinley (11) 35. B: P Mason (15) 32. C: M Haydon (21) 35. 2B: A Parker (5) D McKinley (11) 41.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Medal Sep: A: W Kim (11) 69. B: S Jeong (16) 67. C: K Mildwater (26) 62. A Scr: J Crowther (1) 74. B Scr: P Lavercombe (14) 85. C Scr: M Ford (26) 67.

DUNHEVED: Medley: Stroke: Ambrose: Div 1: D Currie (6.625) G Ingleton S Cromie G Ravet 59.375. Div 1 Scr: L Moore D Williams C Williams P Krasser 63. Div 2: C Dixon (10.625) A Harding B Murray A Norton 58.375.

ELANORA: Men: Stableford: Father/Son Trophy: D Henry (18) H Henry (20) 49. Hcp: A: R Morgan (9) 36. B: H Henry (20) 45. C: A Freemantle (28) 36.

EVERGLADES: Medley: Par: A: D Cracknell (8) 2 up. D O’Brien (22) sq cb.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Sep: Black: A: P White (11) 72. A Scr: P Wallis 89 cb. B: G Lattouf (13) 69. B Scr: J Karam 90. C: J Glenday (22) 72. C Scr: J Mason 100.

GLENMORE: Medley: Stroke: Medal Sep: A: C Horne (9) 72. B: G Davies (17) 68. C: L Hatcher (25) 69.

GOULBURN: Women: Stroke: 36-hole: A Scr: C Hobbs (15) 182. A: C Hobbs (15) 152. B Scr: A Croker (25) 211.

HOWLONG: Men: Stroke: Ambrose: A: S Martn D Goodman 59.75. Medley: A: B Chandler H Briggs 62.75. Stableford: A: I Baker (34) 34.

HURSTVILLE: Medley: Stroke: M Frawley (19) 69.

KAREELA: Men: Stroke: Div 1: G Etcell (22) 65. D Triggs (20) 68. J Gooch (24) 69.

KILLARA: Men: Stableford: A: S Healy (12) 38 cb. B: D Slatyer (22) 37. C: M Martin (30) 40. A Scr: A Lamble 34.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal Sep: A: T McGee (11) 66. A Scr: J Wrightson 74. B: M Owen (16) 69 cb. C: J Foley (19) 71.

LANE COVE: Men: Stableford: A Corish (10) 38. 2B: A Corish (10) W Belgre (12) 42.

LEONAY: Mxd: Stroke: Medal: A: J Meyers (9) 64. A Scr: J Meyers 73. B: T Day (15) 66. B Scr: T Day 81. C: P Bragg (18) 65. C Scr: P Bragg 83. D: J Pridans (25) 67. D Scr: J Pridans 92.

LIVERPOOL: Men: Stroke: Medal Sep: A: D Shepherd (1) 70. B: J Callao (17) 69. C: G Ngothanh (23) 70 Cb. A Scr: B Davis (0) 73. B Scr: P Tykhovod (15) 89. C Scr: J Meakins (24) 94.

LONG REEF: Men: Stableford: J Carroll (8) 30.

LYNWOOD: Men: Stableford White: H Trimboli (21) 42. A Scr: S King (1) 34. Women: Stableford: M Selby (22) 32. Men: Stableford 4B: White: H Trimboli (21) 44. M Algie (10) 44.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Ambrose: R Christie I Dodds J Elter H Murray (7.5) 46.5. Scr: J Chong D Fildissis J Starr S Smithson 53.

MASSEY PARK: Men: Stroke: Medal Sep: A: F Tierney (0) 68. A Scr: F Tierney (0) 68. B: W Williamson (22) 66. B Scr: W Williamson (22) 88. C: T Myers (27) 64. C Scr: T Myers (27) 91.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Medal Sep: A: S Choi (10) 66. A Scr: J Leggo 73. B: J Brennan (20) 66. B Scr: S Woolnough 85 cb. C: C Ryan (21) 71. C Scr: C Ryan 92.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: G McNees (12) 67. A: G Brooks (9) 71. B: L Shipside (14) 70. C: S Cameron (25) 70. Women: Stableford: M Spitty (31) 36.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Medal Sep: A Scr: J Lin (+1) 71. A: A Cross (12) 71. B: C Kim (16) 69. C: N Shackle (20) 73.

NOWRA: Medley: Stroke: A: C Timmins (Gerringong 12) 68 cb. B: J Hatchman (18) 66 cb. C: P Fish (Catalina G.C ) (31) 65.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: E McCann (8) 38. B: B Mees (13) 39. C: G Hinchcliffe (19) 38. A Scr: R Easterbrook 34.

PENRITH: Men: Stroke: Scr: B Gadd 70. Hcp: P Sutherland (14) 68.

PYMBLE: Men: Par: A: S Phillips (9) 2 up. B: J Dunning (16) 2 up. C: R Davies (19) 4 down. Trophy: G Mangelsdorf (8) 5 up.

RICH RIVER: Men: Stableford Cup: West: Black: A: K Lambert (11) 39. B: G Wallace (15) 42 cb. C: C McKenzie (22) 41. Women: Green: A: L McKinlay (29) 36.

RICHMOND: Medley: Stableford 2B: Black: A: R Papps (4) 39. B: N Hilton (18) 38. C: A Porth (27) 37. G Willet R Papps 43 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: V Khanna (26) 31. Stroke: A: G Wiryadi (13) 64. B: S Barbera (15) 67. C: D Williams (22) 65. Women: D Bartlett (29) 74.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: M Farr (9) 40. A Scr: R Corns 30. B: R Mwenye (18) 43. C: D Simpson (23) 35. D: A Rochester (35) 35. 2B: Div 1: S Clifton (10) R Corns (8) 43. Div 2: M Farr (9) D Simpson (23) 45.

SEFTON: Men: Stroke: Foursome: D Kassis (10) K Brake (11) 61.5. Foursome C’ship: P Bacon (10) P Kingi (13) 123.0.

ST MICHAELS: Men: Stroke: A: J Morrow (4) 74. Stroke White: B: C Ma (14) 71. C: S Brandtman (18) 72.

STRATHFIELD: Men: Stroke: Medal Sep: A: B Hough (12) 69. B: S Pan (19) 72. C: M Pluss (25) 69 cb. Captain’s Trophy: B Hough (12) 140.

TERREY HILLS: Medley: Stableford Black: S Killelea (18) 30.

THE LAKES: Stableford: S Black (14) 29. PM: J Angelis (8) 38 cb. Scr: P Katholos 31.

THE RIDGE: Medley: Stroke: A: B Best (8) 75 cb. B: S Audet (19) 71. C: N Bertino (30) 73.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: K Dunn (14) 40. Div 2: G Hanns (21) 35 cb. Div 3: A Michalowsky (28) 37 cb. Women: Div 1: T Shalders (17) 38. Div 2: E Muir (25) 32. Medley: Stableford Gold: C Rossborough (12) 30.

TOUKLEY: Men: Stableford: S O’Brien (26) 47.

TWIN CREEKS: Medley: Stroke: Ambrose: Div 1: T Emtage (Scr) R Chegwyn (9) 63.75. Div 1 Scr: C Moreton M DeVries 64.

WAKEHURST: Men: Stroke: Medal Sep: A: J Elliott (8) 75. B: M Pile (18) 69. C: W Woodrooff (27) 77. Stableford: S Uto (22) 34.

WALLACIA: Men: Stroke Medal Sep: White: A: J Paz (7) 66. A Scr: M Bateup 73. B: J Austin (16) 68. B Scr: P Rositano 87. C: M Toohey (20) 73. C Scr: J Danby 94.

WARRINGAH: Men: Stroke: Medal Sep: A: T Pack (9) 71. B: C Readman (14) 70. C: C Zanella (22) 70. D: H Dempsey (28) 70. Trophy: H Dempsey (28) 70 cb. Scr: Medal: T Pack (9) 80.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: J Say (9) 32.

WOOLOOWARE: Stroke: Medal Sep: J Devane (18) 66. Men: Scr: M Rugless 73. Gold Medal: O Willmette (29) 75.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Medal Sep: Lake: B/Medal: K Hayden (18) 74. A: J Martin (-3) 74 cb. Murray: B/Medal: R Seddon (33) 74. A: T Le-Grand (6) 74 cb. Women: Stableford: Lake: A: J McCarthy (24) 34 cb. B: L Thomson (37) 35 cb.