October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 31 August 2022
Barraba Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 31 August 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: R Morris J Wilson 48. 2B Scr: D Keith T Felton 38. Team: K Song S Choi S Song J You 108. A: J Gardiner (12) 40. B: J You (13) 42. C: S White (19) 40. D: J Wilson (29) 36.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: 2B: R De Luca (8) M Stelzer (14) 37 cb.

BARHAM: Women: Stroke: A: W Lake (20) 76. B: L McKindley (25) 74.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: J McLean (36) 36.

BERMAGUI: Women: Stableford: 4B: A: T Howarth (36) B Harrup (34) 48, K Collingham (22) B Whiffen (25) 46.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: T Hyde (8) D Blackwell (16) 44. B Fair (16) 39. A: D Scott (9) 37 cb. B: B Hammond (14) 38. C: J Maling (20) 38. Scr: S Warncken 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: K Lewis (13) B Cunneen (23) 45. 2B Scr: K Francis J Dodds 37. A: B Russell (4) 36 cb. B: T Le Breton (12) 38 cb. C: N Seaman (24) 40.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: J Grant (20) K Pidgeon (16) 45. K Munchow (13) 39.

BONDI: Men: Stableford: D Callen (17) 37 cb.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: C Beale (50) 33.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: D Marsh (3) D Brannan (21) 45 cb. Div 2: M Hoa Banh (26) J Nguyen (19) 48. Scr: D Buhagiar J Cox 39. A: H Ou (11) 43. B: S Jamieson (12) 39 cb. C: C Ainley (23) 40.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: J James (30) 33. A Scr: J Matheson 13 cb. B: M Poulton (34) 39. B Scr: M Poulton 10.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: Split Six: P Higgins W Nelson 63 cb. G Dalzell K Risk 59. A: P Wright (6) 40. B: R Brooks (16) 39. C: D Patterson (23) 43.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Foursome: M Wallace J Sheedy 73. 27-hole Foursome C’ship: M Sadler G Mitchelson 140.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: H Cha (15) B Nguyen (10) 47 cb. 2B Scr: G Wilson A Pellegrino 39. A: D West (9) 39 cb. B: H Cha (15) 39. C: N Dobbs (23) 38 cb.

CROMER: Men: Stableford: 2B Agg: K Moss N Gildon 69. Medley: A: M Bonnici (5) 37. B: P Sherwood (20) 36. C: K Moss (31) 40. Scr: M Bonnici 31 cb.

CRONULLA: Women: Stroke: Foursome: Green: A: S Wiggins N Haines (7.5) 70.5. A Scr: S Wiggins N Haines 78. B: J Holland R Moroney (28) 70. B Scr: M Convoy C Trickett 98. C: B Coxon K Weingott (31.5) 73.5. C Scr: B Coxon K Weingott 105. Foursome C’ship: A: S Wiggins N Haines 167. B: M Convoy C Trickett 196. C: C Meakins K Smit 224 (playoff).

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B Agg: P Jack C Thomas 77. 2B Agg Scr: D Sheather S Matthew 57. Div 1: R McCoullough (8) 39. Div 2: G Hagel (17) 39. Div 3: K Yap (30) 41. Scr: G Northam 33.

DUNHEVED: Medley: Stableford White: 2B: Div 2: V Sullivan (48) D Barber (14) 46. Div 1: L Dulay (9) 37. Div 2: B McNamara (25) 40. Scr: W Purcell (8) 33. Veteran: 2B: T Nuij (18) S Lemonakis (30) 46. K Harden (15) 39.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: C Whitfield (11) 39 cb. B: A Fleming (16) 39 cb. C: P Blackmore (36) 43. Scr: C Hicks (1) 36.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: S Bennett (+1) 39. B: I Jeffery (15) 37 cb. C: M Chalder (20) 39. D: J Pickvance (29) 37 cb. Scr: S Bennett (+1) 39.

FINLEY: Women: Stroke: A Harding (25) 73. Men: Stableford White: M Schwabe (16) 34.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: Split Six: A: C Nicol (16) W Farrer (15) 78. Div 1: C Nicol (16) 39 cb. Div 2: P Paoli (27) 40.

GORDON: Men: Stableford: O Ranken (12) 38 cb.

GOSFORD: Mxd: Stableford 2B: White: J Dawkings J Rowley 45 cb. Medley: A: S Reeve (12) 39. B: I Witt (18) 36 cb. C: I Skinner (25) 37. Scr: Z Duffy (-1) 70.

HOWLONG: Women: Stableford: G Hoskin (8) 35.

KAREELA: Men: Stroke: Ambrose: P Tierney D Jose N Hadfield J Casey 51.125. Scr: C Irwin G Moon P Cook A Beazley 59.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: B Nagi (2) P Turner (9) 45 cb. A: B Nagi (3) 41. B: S O’Donnell (18) 39. C: G Swanton (21) 38. Scr: J Nikiforidis 32. Veteran: K Miners (14) 38.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: A Khamphet (30) 34.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: X Guo (21) S Campbell (27) 85. X Guo (21) 39.

LEONAY: Women: Stroke Medal: White: A: J Sutcliffe (21) 72. B: R Chruszcz (44) 70.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: T Smithyman (13) P Press (33) 46. A: T Smithyman (13) 39. B: P Korbel (17) 40. C: D Drayton (30) 39. Scr: T Cruickshank 35.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B: White: J Roberti (20) L Peters (7) 49. Men: Div 1: G Burgess (11) 40. Div 2: J Roberti (20) 45. Scr: G Mavin 35. Women: B Williamson (17) 34.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: Div 1: M Curran (6) 36. Div 2: G Hijazi (17) 37. Div 3: X Zhang (22) 38.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: G Groizard (11) M Lane (21) 47. E Holmes (16) 40.

MANLY: Men: Stableford: 2B Agg: M MacLennan (17) R Lewis (14) 77. A: P Kells (9) 38 cb. B: W Gaha (19) 40. C: G Fear (20) 39. Scr: B Herring 33.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: T Flaherty (11) R Curtin (19) 47. A: H Woolford (6) 41. B: J Stuart (17) 39 cb. C: P Burge (30) 40 cb. Scr: B Gross 37.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: N Ginsberg (17) H Brett (18) 45. Div 2: K Selinger (23) B Pacholke (21) 47. 2B Scr: R Layden T Pritchard-Davies 39. A: M Gilbert (10) 38 cb. B: R Gartner (15) 41. C: G Jansen (27) 39 cb.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: A Wise (10) 40. B: R Devlin (18) 39. C: N Chanesman (19) 36 cb. Veteran: S Atkins (15) 35.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Craig (15) D Roy (20) 51. Medal Aug: A: M Sherwood (4) 38 cb. B: J Craig (15) 41 cb. C: D Leal (23) 39. Scr: B Lambert 36.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: K Parkinson (18) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: R Wright (12) 43. A Mundey (15) 37. B: K Oberman (17) 39. L Woods (18) 38 cb. C: E Shaw (26) 42. G Troon (33) 40 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: R Righton (3) B Brown (33) 43. Scr: A McKie (0) J McKie (5) 36. A: J Cheeseman (8) 37. B: S Webster (21) 38. C: J Gannon (31) 36.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: P Masuzzo (21) C Finlayson (24) 45 cb. A Reisch (19) 38.

NOWRA: Men: Stableford: 2B: T Gilmore (19) J Ludewig (20) 48. S Groves (17) 40.

NSW: Medley: Stableford: 2B: P Doust (20) D Gallop (25) 71. D Gallop (25) 41. Scr: Z Mullins 35. White: P Ryan (27) 42. Gold: A Penklis (31) 37.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: H Jepson (19) J Biviano (15) 50. White: A: L Macinnes (9) 39. B: M Forrest (16) 40. C: A Eassey (25) 42. D: J Swan (37) 41. Scr: G Lomas (2) 30.

PENNANT HILLS: Stableford: 2B: P Gammie (18) S Townsend (14) 50. A: M Cutler (12) 40. B: P Gammie (18) 47. C: J Simpson (25) 40. Scr: G Naylor 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: S Oh (30) Y Song (38) 46. 2B Scr: B Collins B Gadd 38 cb. A: G Bennett (7) 37 cb. B: P Scott (13) 36 cb. C: J O’Brien (24) 38.

PYMBLE: Medley: Stroke: Ambrose: J Kalaf K Moore R Nelmes R Westgarth (6.125) 54.875.

RANDWICK: Women: Stableford: Split Six: A: M Santoro (25) S Hall (21) J Falla C Young 85.

RICH RIVER: Women: Stroke Foursome C’ship: East: Green: N Horneman S Gough 147.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: Ambrose: R Moir B Laing G Squire B Kusto (7.375) 53.625. Scr: H Kim E Hong J Kim S Park 60.

SUPER SNR PENNANT: Div 7: Belmont 5 bt Tanilba Bay 3, Muree 4 drew Pacific Dunes 4, Nelson Bay 4 drew Maitland 4. Div 10: Shell Cove 4.5 bt Moss Vale 3.5, The Grange 8 bt Worrigee 0, Wollongong 7 bt St Georges Basin 1.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Nader (26) C Sarkis (8) 48. 2B Scr: M Reeve (-4) C Scott (3) 37. J Nader (26) 42.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: M Flockhart (12) 38. B: N Moran (16) 39 cb. C: P Knox (20) 36.

THE COAST: Medley: Stableford: White: A: P Kham (9) 42. B: D Quigg (20) 41. Scr: P Kham 33.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: J Tomlinson (5) S Mumby (14) 48. Scr: M Dane C Dickson 40. J Leggett (12) 39. PM 2B: S Randazzo (16) A Goldberg (25) 47. Scr: T Sidley D Cohen 39. D Buxton (8) 40. 9-hole: J Baker (19) 16.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: P Gugich (10) 18. B: D Banning (17) 20. C: M Van Uffelen (29) 20 cb.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: J Wilcock (9) G Wilcock (13) A Small (12) N Beukers (15) 91. A: B Cook (9) 38. B: B McGrath (15) 38. C: Z Nagy (22) 39. D: P Seiffert (34) 40. Hole in one: B McGrath at 6th.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: T Harlow (13) T Ohimus (35) 48. Scr: G Harkness A Sutton 40. A: A Sutton (1) 40. A Scr: A Sutton 39. B: Y Park (15) 37. B Scr: T Harlow 24. C: T Ohmus (35) 40. C Scr: B Hodge 20.

WALLACIA: Women: Stableford 2B: Yellow: C Wong (21) V Winckle (37) 41.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: M McCrann (19) M Crombie (8) 75 cb. A: S Springall (2) 41. B: M McCrann (19) 42. C: S Femia (20) 38. D: D Pullinger (31) 38. 9-hole: T Pack (9) 19 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: J Church (15) 37 cb. B: J Stimson (17) 42. C: T Dean (35) 36 cb. Scr: T Vella 35.

WYONG: Men: Stableford 2B Agg: White: J Palesy S Rawsthorne 74. A: J Smith (8) 39. B: B Glachan (20) 40. C: J Borg (27) 41.