October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 30 August 2022
Daily Results - Grafton District Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Tuesday, 30 August 2022.

AVONDALE: Women: Stroke C’ship: Gold: Div 1: J Stevens (8) 69. Div 2: T Kinghorn (22) 73 cb. Div 3: P Viertel (35) 71. A Scr: J Stevens (8) 69.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: Div 1: K Maulsbury (12) 36 cb. Div 2: R Lee (18) 35. Div 3: R Griffith (25) 33 cb.

BEXLEY: Women: Stroke: Medal Aug: J Lee (23) 69.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford Black: P Kilazaglou (17) 37.

CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Ambrose: H Smith W Behrmann 64.75.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Multi: J Coorey (16) J Coorey (11) 76. A: C Choi (9) 37. B: J Coorey (16) 42. C: B Bartle (29) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: C Stevens (15) D Fleming (17) 72. C Stevens (15) 37 cb.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford: A: A Manuel (17) 39. B: B Nowell (24) 41. C: A Evans (29) 36.

CONCORD: Women: Stroke: Div 1: D Bennett (7) 73. Div 2: C Hart (29) 69. Div 3: J Feng (29) 71. Scr: Div 1: D Bennett (7) 80. Div 2: J Ferguson (21) 94. J Feng (29) 100. Stableford: 9-hole: D Stacey (36) 19.

CROMER: Veteran: Stableford Team: Yellow: M Kobayashi (22) M Fujita (25) R Kimura (29) A Fong-Clark (35) 87.

CRONULLA: Men: Stableford 2B Agg: Black: G Long (18) G Bradshaw (22) 71. Medley: M Hargreaves (5) 39. Scr: M Hargreaves (5) 34. Veteran: Green: H Thuge (21) 34 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Multi: M Morgan (27) G McMillan (36) (Rosnay) 77. A: J Dyball (12) 36. B: P Green (16) 37. C: G Wright (20) 37 cb.

GOSFORD: Women: Stableford: Div 1: S Asken (14) 39. Div 2: F Wales (31) 36. 9-hole: G Turner (32) 20.

HOWLONG: Medley: Stableford: B Mlinaric (13) 36.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: D Yang (13) 39. Div 2: P Cohen (31) 39. Women: Gold: L Slattery (23) 38.

KILLARA: Women: Stroke: Div 1: B Purnell (22) 69. Div 1 Scr: J Crichton (2) 77. Div 2: P Johnstone (27) 74. Div 2 Scr: P Johnstone (27) 101. Div 3: L Greenwood (33) 83. Div 3 Scr: L Greenwood (33) 116. Stableford Green: S Zemenchef (23) 35.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: G Dreaves (10) 37. B: G Moore (19) 44. C: M Burkhardt (36) 38. Women: M Campbell (33) 30.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: G Agnew (15) J Wright (24) 46. 2B Scr: R Hayward (1) L Arthur (-2) 41. A: L Forrest (9) 39. B: G Agnew (15) 41. C: P Randall (22) 40.

LONG REEF: Men: Stableford: K Andrich (8) 35. Women: Div 1: D Montgomery (27) 35. Div 2: L Mackenzie (43) 40. 9-hole: C Cummins (40) 18.

MANLY: Women: Stableford: A: J Williams (18) 37 cb. B: N Billingham (30) 38. C: G Proud (40) 36.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: A Dooley (11) S Goldrick (20) 71. 2B Agg Scr: B Grech (13) G Finley (7) 43. G West (15) 36. Scr: P Gay (7) 28. Women: Stroke: K Lindsay (19) 67. Scr: J Wallas (12) 83. Medal: Div 1: K Lindsay. Div 2: M O’Shannessy.

MONA VALE: Medley: Stableford: M Bonnici (4) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 4B: P Karvon (24) B Ougra (23) 43. S Cook (8) 40.

MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford Gold: D Domaille (23) 34.

NELSON BAY: Women: Stroke: Ambrose: R Shaw B Frost 65.75, J Frost R Fitzgerald 67.25, S Dunn J Punshon 68. Veteran: 9-hole Ambrose: N Edwards R Wasilewicz P Kent H Wedesweiller 27.12, J Elsworth R Moodie R Butlerq A Stewart 27.81.

NORTHBRIDGE: Stableford: Split Six: R Ross D Kong 74. J O’Neill 41. Black: R Del-Grande 43.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: G Busuttil (15) J Ballenden (16) 75. A: W Dayment (11) 38. B: L Lane (16) 38. C: L Floyd (27) 39. Scr: M Williams 40.

RICH RIVER: Men: Stroke: West: A: M Lynch (12) 65. B: M Devlin (17) 66. C: P Varcoe (22) 68.

ROSEVILLE: Women: Stroke: Div 1: S McAllister (10) 71. Div 2: J Kiddell (26) 66. Div 3: L Baker (37) 70. Stableford: 9-hole: H McKillop (33) 19. Green: K Bragg (44) 14.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: S Bath (20) 33. Div 2: M Best (30) 35. Div 3: J Maxwell (36) 25. Centenary: Div 2: K Kain (16) 30. Div 3: J Reid (29) 34.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Ambrose: S Park (11) H Choi (9) 70. Scr: M Kim (12) J Jung (20) 81.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: R Hackett G Hackett 45. A: K Gardiner (9) 38 cb. B: J Norton (Cabramatta 17) 39. C: G Hackett (23) 36. D: J Jenks (29) 38.

SUPER SNR PENNANT: Div 2: Brighton Lakes 6 bt Woolooware 2, Kareela 6 bt Hurstville 2. Div 3: Camden 6 bt Springwood 2, Camden Lakeside 6 bt Glenmore 2, Antill Park 4.5 bt Campbelltown 3.5.

ST GEORGES BASIN: Mxd: Stableford: A: N Soloman (11) 39. B: R Barnes (24) 37.

ST MICHAELS: Men: Par Veteran Men: White: R Walker (17) 6 up.

STRATHFIELD: Men: Stableford: O Jeong (12) 37. Women: M Kim (21) 35.

TALLWOODS: Women: Stroke Veteran Women: Green: Div 1: J Bennett (11) 74 cb, J Puxty (17) 74. Div 2: F Lane (34) 69. J Hicks (27) 74 cb.

THE COAST: Stableford: 2B: P Bonomy (6) S Haywood (8) 46. A: T Anderson (9) 36. B: T Kurosawa (18) 39. Scr: P Bonomy (6) 32.

THE LAKES: Women: Par: Captain’s Trophy: Div 1: N Finney (22) 3 up. Div 2: D Livingstone (38) 3 up. H Bathgate (38) 3 up. Men: Stableford: D Slade Snr (19) 39.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: J Cearns (9) P Harfield (10) 75. Men: A: P Harfield (10) 38. B: P Smith (16 (Kareela) 38. C: P Rixon (26) 36 cb. Women: D Goble (39) 36. Scr: J Shipman 30.

WAKEHURST: Women: Stroke: A: D Nunn (10) 79. B: S Lockyer (31) 78. C’ship: Div 1: D Nunn 256. Div 2: J Choi 295. Div 3: A Avis 339. Div 4: T Tsumura 335. Stableford: A: J Reid (16) 31. B: L Myres (30) 31. C: J Bitmead (45) 33.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: D Plunkett (12) B Gibbons (6) 45. D Plunkett (12) 35 cb.

WARRINGAH: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: S Hughes (17) 77. Div 2: J Bettiol (30) 78. Div 3: H Rodwell (36) 83 cb. Div 4: L Bryant (39) 82. Stableford: J Thomson (27) 36. 9-hole: A McCorquodale (43) 15.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: M Hayden (17) 35. J Lewis (16) 35.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: B Hammond (13) 37. Div 2: K Struwig (28) 33. Div 3: C Callinan (37) 39. Grandmothers Trophy: B Hammond (13) 37.

WYONG: Men: Stableford White: D Lulham (+2) 35. Women: J Wicks (21) 33.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: R Allen (18) 38 cb. Lake: A: P Campion (13) 36. B: J Burrows (20) 36.