October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 28 August 2022
NSW Daily Club Results Shelly Beach Golf Club

NSW/ACT Daily Club Golf Results for Sunday, 28 August 2022.

SOUTH COAST JNR MASTERS at Catalina CC: Final round: Boys C’ship (par 72) J Halls (NSW GC) 143 O Woolridge (Catalina) 147 M Fullerton (Lynwood) 148. 16-17yrs: J Halls (Mollymook) 143. Hcp: O Guazzarotto (Nth Ryde 10) 147. 14-15yrs: O Woolridge (Catalina) 147. Hcp: N Mercado (Bonnie Doon 15) 73. 12-13yrs: H Gourlay (Mollymook) (Gourlay won with a par on the first playoff hole) A Frain (St Michaels) 156. Hcp: E Nguyen (Cronulla 18) 135. 11yrs/u: C Kerr (Wollongong) 159. Hcp: L Booth (Catalina 22) 133. Girls C’ship (par 72): C Kim (Lynwood) 149 S Epplestun (Catalina) 152 S Perkins (The Australian) 154. 16-17yrs: S Perkins (Australian) 154. Hcp: L Kremmer (NSW GC 7) 149. 14-15yrs: S Epplestun (Catalina) 152. Hcp: K Kim (Twin Creeks 37) 135. 12-13yrs: C Kim (Lynwood) 149. Hcp: B Epplestun (Catalina 13) 134. 11yrs/u: S Tong (Killara) 174. Hcp: H Kim (Nth Ryde 31) 132.

NSW CLUB GOLF SUNDAY

BARNWELL PARK: Medley: Stroke: Ambrose: T Dickinson (13) C O’Callaghan (7) C Wilkinson (14) S Henry (11) 46.375.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A: L Torney (11) 36 cb. Scr: J Doran (5) 30. B: C Brennan (17) 39. C: J Stares (28) 36.

BEXLEY: Medley: Stableford: Split Six: A Abellar (20) S Andrews (33) 70. A: A Brown (8) 31. B: G Pilarinos (15) 39. C: L Moles (20) 37.  Scr: B Te-Whiu 27. 

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: V Vararutsupagul (11) 38. B: M Carnachan (19) 40. C: A Michael (25) 37. 2B: S Michael (16) A Michael (25) 45.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: M Wakeling (10) 34 cb. B: T Diamond (14) 37. C: E Palmer (35) 36. 4B: P Woodhams (24) S Healy (18) 48.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: G De Gouveia (19) Z Pavlovski (9) 47. Div 1: G McLennan (12) 38 cb. Div 2: G De Gouveia (19) 37. Women: H Hong (32) 32. Mxd: Stroke Foursome: White: P Ellison L Kim 85. J Choi G Goh (14.5) 72.5. Foursome C’ship: P Ellison L Kim 176. J Mitchell D Trevena (17.5) 151.5.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: N Robinson (39) 44.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B Multi: E Kannen (27) J Maresca (4) 78. 2B Scr: M Ryan M Green 42. A: J Maresca (4) 39. B: J Lee (18) 37 cb. C: R Lazar (21) 46.

CROMER: Medley: Stableford: Scr: J Thomas 37. A: R Graham (16) 43. B: C Lewis (25) 43. Irish Team: T Bradley H Robb H Seymour D Bradley 87.

CRONULLA: Women: Stableford Green: D Rann (11) 38. Men: Black: J Hagenaar (17) 40 cb. Scr: R Simpson 35.

DUNHEVED: Medley: Stroke: Ambrose: Div 1: D Benson M Benson (7.5) 67.5. Div 1 Scr: K Mudge W Purcell 70. Div 2: G Tuohy S Beaton (8.5) 63.5.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: 2B: S Cook (17) R Hansen (31) 47. A: B Schonkala (9) 38 cb. B: W Langham (18) 39. C: C New (22) 40. D: S Titmuss (37) 39. Div 1: G Colley (19) 40. Div 2: F Templeton (31) 32.

FINLEY: Men: Stableford White: B Shaw (14) 39. Women: L Rendell (29) 35.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: B Queenan (11) 38. B: B McCarthy (13) 45. C: S Kim (37) 39. Women: L Kembrey (27) 37.

GORDON: Men: Stableford: T Leece (15) 31. Women: L Partridge (12) 29. Medley: Split Six: J Partridge (25) L Partridge (12) 54.

GOSFORD: Men: Stableford White: D Cox (9) 36. Women: A Burke (29) 33 cb. Medley: White: D Molloy (14) 38.

GOULBURN: Men: Stroke: 36-hole: A Scr: S Bricknell N Bricknell (0.5) 150. A: J Watling  A Swanson (4) 147.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: R Aalbers (9) 39. B: C Molony (20) 37. C: B McPhail (25) 39. Par: P Buttigieg (28) 7 up.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: C McMahon (26) 44.

KAREELA: Mxd: Stableford: 2B Agg: R Cox (25) P Dalley (14) 73 cb. Men: J Grabowski (16) 43. Women: C Ashton (17) 35.

KILLARA: Men: Stroke C’ship: White: A Lamble bt T Wray 3-2. Stableford: J Gallichan (13) 38 cb. Women: Green: J Crichton (1) 34.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: M Pham (12) D Duffy (32) 43 cb. Men: B Tumata (9) 39. Scr: P Cooper 36. Women: Stableford: S Auciello (28) 37. Stroke: Ambrose: D Kerdsai M Sui (5.5) 55.5.

KOOINDAH WATERS: Men: Stroke: Vardon: A: B Davies 70. B: S Town 85. C: L Park 98.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: E Jimeno (13) B Walker (14) 67. 2B Agg Scr: R Minns (-3) F Gerace (0) 63. Men: A: D Hawkins (3) 34. B: A Kumar (14) 38. C: P Solohub (Antill Park 18) 36.

LANE COVE: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1/Medal: S Doughty (18) 64. Div 1 Scr: S Doughty 82. Div 2: L Tsung (43) 70. Div 2 Scr: S Woodman 110. Plate: S Doughty (18) 64.

LIVERPOOL: Stableford: 2B: B Chaisumdet S Vuong 46. A: C Ho (9) 40. B: K Kim (19) 38. C: D Lepol (27) 38.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 4B: M Smith (29) S Dawson (15) 49. M Smith (29) 48. V Murphy (21) 41.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: J O’Donnell (20) 38. Women: Stroke: Medal: Div 1: R Cheetham. Div 2: J Gaynor. D Wilson (20) 70. Scr: N Fairfax (12) 88.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: A Aggarwal (11) 40.

MONA VALE: Medley: Par: K Rule (9) 5 up.

MONASH: Men: Stableford: 2B: A Farrar (15) A Novis (11) 46. Mxd: S Levy (29) J Levy (21) 46. 2B Scr: J Roberts (16) J Morgan (4) 36. Men: M Byrne (15) 40 cb. Women: J Morgan (4) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Kilby (27) D Keogh (18) 50. Men: R Gasanz (10) 42 cb. Women: Y Kim (25) 38 cb.

NELSON BAY: Women: Stableford: Brushbox: Div 1: K West (22) 37. S Anderson (20) 36 cb. Div 2: E Pfennigwerth (30) 40. M Stalgis (33) 39 cb. Men: A: E Billett (14) 35 cb. B: M Quirke (18) 38. C: R Baunach (28) 34.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: N Spalding (30) B Holden (21) 47. A: G Jones (14) 37. B: B Holden (21) 39. C: G Loon (26) 37. Mxd: 2B: M Mitchell (29) M Ward (14) 47. Women: 2B: S Holden (32) J Spalding (37) 41. A: J Chang (19) 37. B: M Mitchell (39) 38. Bowl: F Montgomery (15) K Coales (35) 42.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: D Godfrey (13) J Lee (27) 47. Men: A: T Kennedy (10) 37 cb. B: J Ambrogio (14) 39. C: J Lee (27) 40. Women: M Lyons (27). Medley: Stableford 27-hole: Black: R Laurie (30) 35.

NOWRA: Medley: Stableford: A: G Webb (8) 35 cb. B: J Bond (16) 38. C: G Parker (25) 37.

NSW: Medley: Stableford: 2B: M Donald (18) L Donald (37) 49. B Clennar (20) 44. Scr: L Naumovski 32. Women: Stroke: Foursome: A Comerford (24) S McAlister (26) 78.

OATLANDS: Medley: Stableford: G Hennessy (15) 42.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: M Mee (23) A Kolenko-Rezek (9) 46. Men: M Mee (23) 41. Women: L Shaw (15) 38. Stroke: Matchplay: Snr C’ship: D Caletti bt A Mowat 1up.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: K Kim (8) B Cho (15) 47. R Zadravec (4) 37 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: A: R Ayton (13) 40. B: R Hogan (22) 41. Scr: G Ward (7) 29. Women: Div 1: H Parkes (16) 35. Div 2: K Muirhead (29) 32.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: Div 1: J McIntosh (17) P Taylor (23) 47. A: M Gallahar (8) 40. Scr: B Caunter (4) 32. B: P Jordan (19) 35. C: B Fitzgerald (23) 40.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: S Hendley (20) G Sharp (15) 45. Women: L Baker (38) 36. Men: White: A: C Ridley (9) 38. B: G Sharp (15) 37. C: S Hendley (20) 34. Veteran: Green: D Chisholm (20) 35

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: O Pelly (29) 39.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: J Stephen C Smith 46. Div 1: S Fisher (7) 40. Div 2: H Bacon (14) 39. Div 3: S Hedley (24) 41.

ST MICHAELS: Men: Stableford 2B Agg: White: M Hammond (1) M Tey (5) 79. A: M Hammond (1) 42. B: J Murdoch (14) 44. C: S Chowdhury (27) 42. Scr: M Hammond 41. Women: K Parker (25) 37.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Bakhos (21) J Nader (30) 47. Men: J Nader (30) 43. Women: R Kim (29) 36.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: S Collins M Collins 47. G Richardson R Glover 46. C Bogacz (Kurri Kurri 20) 43. S Collins (27) 41.

TERREY HILLS: Stableford: A: C Peng (3) 39. B: T Lee (17) 41. C: R Yoon (20) 37.

THE AUSTRALIAN: Women: Par: K Osgood (27) 3 down.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: A Singh M Kandel 76. A: P Baigent (4) 41. B: R Burton (23) 40. Scr: O Young 37. Women: K Swanson (42) 36.

THE LAKES: Women: Stroke: Medal: Div 1: F Yang (15) 75. Div 1 Scr: F Yang 90. Div 2: D Enahoro (25) 74. Div 2 Scr: D Enahoro 99. Medley: Stableford: 4B: A: L Griffin (29) P Revelas (15) 51. 4B Scr: D Fallu J Tomlinson 38. M Foong (22) 41. 4B: A: M Lau (25) G Irving (17) 45. 4B Scr: C Hartas D Malony 38. L Walsh (26) 40.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: S Godfrey (12) 16. B: G Keyes (16) 23. C: G Russell (34) 18. Stableford: A: A Hay (15) 37. B: S Adamson (22) 39.

TOUKLEY: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: D Willett Y Boardman (3.5) 120. A: A Cranston C Cranston (10) 114. B Scr: B Kopu R Primmer (16.5) 141. B: B Howell B Bjorkbom (28.5) 115.25 cb. C Scr: P Boardman A Caswell (21) 148. C: F Fulham M Turnbull (24.5) 120.25. Men: Stableford: C Ambrose (22) 41.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Agg: Gold: D Chen (12) T Kudinar (15) 77 cb. Men: A: D Chen (12) 40 cb. A Scr: J Glasheen (0) 37. B: T Kudinar (15) 37. B Scr: P Pannozzo (14) 23. C: A Jackson (19) 37. C Scr: D Berry (19) 16. Women: Green: L Kim (24) 38.

WAKEHURST: Men: Par: 2B: J Kim (15) Y Park (16) 8 up. A: Y Park (16) 1 up. B: G Gerner (21) 2 up. Women: A Martin (31) sq. Men: Stroke: C’ship: Div 1: A Sutton. Div 2: D Hurley. Div 3: R Schmidmaier. Div 4: A Hooper.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: H Dempsey (31) 39. 9-hole: L Schofield (15) 20 cb.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 2B Agg: L Layton (22) P Duke (9) 74. Men: R Anderson (18) 41. Women: K Struwig (29) 38. Jnr: C Wong (12) 37.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: K Allen P Allen 47. A: G Watton (4) 39. B: P Allen (14) 43. C: C Loudoun (33) 39. Mxd: Stableford: 2B: B Baldwin N Baldwin 45. Women: R San Juan (24) 33.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Murray: A: A McDonald (3) 39. B: K Hayden (18) 37.