October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 26 August 2022
Blackheath Golf Club

NSW/ ACT Daily Club Golf Results – 25 August 2022.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: D Hughes (26) K Goff (34) 50. A: T Burnus (5) 35 cb. B: M Dalrymple (16) 35 cb. C: K Goff (34) 40.

ASQUITH: Women: Stableford: 2B: L Hibbert (31) M Simmons (19) 45. I Cheong (35) 43. 9-hole: S Death (37) 20.

AVONDALE: Men: Stableford Black: A: R Turchini (11) 36. B: D Hale (17) 37. C: C Cooper (21) 39. Scr: R Wallace (2) 31. White: J Weaver (7) 38.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: P Bisson (19) G Roberts (16) 45. Par: G Kinch (18) 37 up cb. Scr: B Meyn 30 up.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: 2B: G Pettenon (21) A Toson (32) 50.

BERMAGUI: Women: Stroke: L Laing (42) 69. Div 1: A Brown (31) 76. B Whiffen (26) 76. Div 2: T Howarth (38) 74. F Hanks (35) 75. Men: Stableford White: A: R Scott (12) 40. B: J Brown (17) 36. C: J Bryan (29) 40.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A: T Bonham (4) 40. B: M Amanovich (16) 38 cb. C: M Longhurst (27) 37.

BLACKHEATH: Women: Stableford: P Honeysett (33) 40.

BRIGHTON LAKES: Par: 2B: G Faust (29) J Brooks (33) 11 up. A: H Brind (2) 1 up. A Scr: K Stegbauer (-2). B: M Hoy (16) 4 up. B Scr: H Van Der Hoven (18). C: J Brooks (33) 4 up. C Scr: E Kruger (24). 

CAMDEN: Men: Stableford: 2B: H Mc Carvill (29) P Southby (22) 50. 2B Scr: N Hoskin H Al Salemi 44. A: H Al Salemi (3) 43. A Scr: R Minns 36. B: C Longhurst (19) 42. B Scr: V Mudaly 25. C: H McCarvill (29) 41 cb. C Scr: G Dent 20.

CAMPBELLTOWN: Stableford Veteran Men: White: R Hayward (29) 39. M Watson (22) 36. Veteran Women: G Marsden (16) 32 cb. D Peaker (44) 32 cb.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: G Connors (36) A Murdoch (19) 46. Men: Div 1: P Ellison (1) 39. Div 2: S Hong (19) 40. Women: E Kim (23) 37 cb.

CASTLE HILL: Women: Stroke: Ambrose: K Drummond K Romer (8.5) 68.5.

CASTLECOVE: Women: Stableford: 9-hole: R Finnigan (34) 15.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: W Power (10) 42. B: L Goodwin (20) 35. Women: N Robinson (40) 30.

CROMER: Women: Par: A: V Younger (19) 1 up. B: J Craig (25) 2 up. C: D Newton (34) 1 down cb. Scr: V Chan (16) 11 down. Medley: Stableford: R Hanson (23) 38.

CRONULLA: Men: Stableford Irish Team: Black: D De Traubenberg (22) J Byfield (22) J Green (25) G Mcwilliam (25) 118. A: S Coy (11) 40. B: P O’Neill (17) 40. C: G Dearsley (23) 37.

EASTLAKE: Men: Stroke: Div 1: L Kyriazis (14) 67. Div 2: R Bishop (19) 67. Women: Stroke White: Div 1: E Naumovski (27) 75.

ELANORA: Men: Stableford: White: R Wright (26) 38 cb.

FOX HILLS: Medley: Par: 2B: Div 1: D Ramsay (30) A Springall (20) 11 up. A: S Saifullah (5) sq cb. B: M Hendry (14) 1 up. C: H Manikas (21) 6 up cb.

GEORGES RIVER: Women: Stableford: V Hughes (22) 31. R Rorison (28) 30 cb. D McDonagh (33) 30.

GOSFORD: Women: Stableford: F James (26) 38 cb. 9-hole: N Tabbart (45) 18.

HOWLONG: Veteran: Stableford: A: M Tanirau (16) 38. B: I Oberin (25) 33. Medley: D Nemeth (10) 36.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: Div 1: B Skien (10) 39. Div 2: J Rudd (17) 37.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford: A: P Oakes (13) 41. B: J Adams (15) 40. C: S Gunning (22) 41. Women: T Lonergan (12) 38.

LANE COVE: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1/Medal: S Ridd (27) 66. Div 1 Scr: S Ridd 93. Div 2: J Lean (44) 77. Div 2 Scr: K Morehead 114.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: O Brennan (18) T Davies (16) 46. 2B Scr: N Kleinveldt A Brennan 36. A: P Mcfarlane (12) 38. B: G Murphy (19) 38. C: I Nelson (23) 40.

LONG REEF: Women: Stroke: Ambrose: P Williams C Thompson. Stableford: 9-hole: A Henderson (42) 19.

MARRICKVILLE: Veteran: Stableford: Team: P Sultana T Keelty S Snowden G Shipp 87.

MONA VALE: Women: Stableford: 4B: C Mansfield (27) M Brown (33) 49. C Mansfield (27) 43.

MONASH: Mxd: Stableford: G Brant (19) 38.

MOORE PARK: Men: Stableford White: W Brooker (29) 40. Hole in one: S Atkins at 10th. Women: Stableford: F Shaddock (22) 34 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: D Long (31) 34 cb. Women: Stroke: Medal: Div 1 Scr: C Cho (11) 89. Div 1: C Song (19) 74. Div 2 Scr: M Byun (23) 96. Div 2: V Quarmby (30) 68. Div 3 Scr: F Templeton (31) 104. Div 3: L Donohoe (37) 73.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: B Cockfield (15) 37. B: P Roberts (26) 36. 

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: M Lee (28) 36. B: J Fischer (42) 40.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: M O’Donnell (27) 32.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: C Boyd W Bremner 100. 2B Scr: C Boyd W Bremner 40. Men: White: A: C Boyd (9) 43. B: D Tamas (19) 37 cb. C: P Hudson (24) 40. Women: Green: P Beckton (11) 34. Medley: Black: G Clunne (22) 36.

NOWRA: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: G Davis (23) 70. Div 1 Scr: G Davis 93. Div 2: S Balzer (37) 76. Div 2 Scr: M McLean 111. Div 3: B Tucker (39) 80. Div 3 Scr: B Tucker 119.

OATLANDS: Men: Stableford White: G Pavey (12) 37. Women: Stroke: A: L Gyzen (8) 73. B: J Hawksley (32) 73. C: M Lantry (48) 72. Medal Aug: M Lantry (48) 72.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: D Langley (23) W McVeigh (14) 49. W McVeigh (14) 43. Women: 9-hole: M Curtis (41) 23.

PENNANT HILLS: Stableford: Div 1: M Dearlove (25) 41. Div 2: B Milroy (33) 37. Scr: M Usher 23. 9-hole: H Durham (45) 17.

RANDWICK: Veteran: Stableford: Div 1: M Kandara (11) 37. Div 2: E Huber (17) 38.

RICH RIVER: Men: Par: East: A: D Long (13) 4 up. B: B Scott (15) 6 up. C: W Stiles (23) 6 up.

RICHMOND: Women: Stroke: Medal Aug: A: C Carter (20) 74. B: L Luttringer (29) 72. C: C Davidson (33) 69.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: R Li (24) A McLeod (20) 51. White: A: S Wilson (5) 41. B: N Henderson (14) 39. C: S Hammond (20) 42. Green: R Li (24) 40. Scr: S Wilson (5) 36.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: T Codi (31) 38. Centenary: S Eady (32) 30.

ST MICHAELS: Men: Stableford 2B Agg: White: J Giardina (12) W McKern (9) 77. 2B Agg Scr: J Scruse (2) M Lim (6) 40. A: W McKern (9) 39 cb. B: P Burton (15) 40. C: J Lampropoulos (19) 39. Visitor: S Sweeney (27) 44. Scr: S Grant 33. Women: J McDade (19) 35. Men: 2B Agg: Gold: Gold: T Mayes (19) G Yarrow (18) 64. B Gates (20) 34.

STRATHFIELD: Women: Stableford: 2B: A Lee (15) A Lee (26) 45. S Cho (28) 38. Men: J Cho (20) 42 cb.

TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: K Edwards (11) 33. J Stephens (24) 32. Div 2: R Bullock (41) 36. S Collins (32) 32.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: Y Cheung (7) 36. B: J Su (13) 37. C: D Lee (25) 37.

THE COAST: Women: Stableford: M Hogan (22) 33. Veteran: J Buckingham (29) 39.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: D Beech (14) J Supple (7) 47. Men: A: F Kidenya (4) 40 cb. B: B Ellis (20) 38 cb. C: R Gage (23) 37. Women: T Wilton (30) 36. Scr: J Musgrove (Randwick 34) 34.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: K Hatter (13) K Murray (20) 45. 2B Scr: S Blundell B Gibbons 35. A: J Mansfield (9) 37 cb. B: P Cahill (13) 37. C: R Funnell (20) 34 cb. Veteran: K Hatter (13) 41. Super Veteran: K Murray (20) 38.

WARRINGAH: Medley: Stableford: M White (11) 37. Stableford 9-hole: White: M Upfold (30) 21.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: C Cayless (17) 37. J Roberts (23) 36.

WOOLLAHRA: Stableford: G Shanahan (24) 39.

WORRIGEE VETERANS: Stroke 27-hole Foursome C’ship: Black: Hcp: P Wallace C Brigstock (8) 125, B Herring C Pender (11.5) 129, K Stevenson K Turner (10.5) 130. Scr: C Pender B Herring (17.25) 111.75, B Malvern I Cockburn (30) 112, C Brigstock P Wallace (12) 113.

WYONG: Women: Stableford: A: J Richards (22) 34. B: J Dunn (26) 34. C: J Vanagten (43) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: B Jolley (18) 36 cb. B: S Cooper (26) 35 cb. Lake: A: S Kelly (10) 40. B: I Kinlyside (20) 39. C: P Heather (22) 36. Hole in one: Murray: R Nancarrow at 10th.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole 4B: D Fotia (16) K Pendergast (9) 23. J Groves (12) D Fasoli (17) 23.