October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 24 August 2022
Moree Golf Club

NSW/ACT Daily Club Golf Results, 24 August 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: M Watkins (12) G Dashwood (21) 48. Team Agg: N Payne E Jurd R Saunders 108. A: M Haywood (10) 38 cb. B: T Summerson (15) 42. C: R Best (20) 40. D: M Winspear (31) 36.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: G Powell (18) 36.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: J Perera (28) 40. Stroke: Matchplay: K Odewahn (33) bt D Brown (18) 2up.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: B Elliott (10) 41. A: S Aspinall (2 Marrickville) 38 cb. B: P Allen (17) 37. C: G Pardi (31) 40. Scr: D Holland (Antill Park) 34. Hole in one: B Elliott at 11th.

BEXLEY: Medley: Stroke: Ambrose: J Martyn (6) D Street (11) J Chalker (14) L Zahra (12) 50.625. Scr: T Le Breton L Delahoy R Levi 59.

BONDI: Men: Stableford: F Schilter (21) 39.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: D Tebbutt (17) S Jackson (15). J Blackman (14) 39 cb.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: C Stone (22) 28.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: H Ou (11) N Ung (6) 46. Div 2: J Touvinen (27) W Brooking (25) 48. Scr: J Cummings K Cummings 39. A: H Ou (11) 41. B: R Mormul (12) 42. C: J Tuovinen (27) 41.

CAMDEN: Women: Stroke: Canadian Foursome: J Matheson S Goodall 75.5.

CARNARVON: Women: Stroke: Ambrose: A Jeong I Lee M Choi S Lee (14.5) 61.5.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: S Han (11) I Yoo (23) 50. A: A Godfrey (11) 42. B: H Lee (14) 39. C: D Baker (30) 36 cb. PM 2B: K Rowe (11) B Lambert (+3) 48. PM: A: K Rowe (11) 40. B: J Calabrese (19) 39. C: P Connell (29) 39 cb. 2B Scr: K Rowe B Lambert 42 cb. Gold: J Vodanovich (35) 32.

CASTLECOVE: Women: Stableford: Irish Team: A Orrell (37) M Triggs (33) H Muscat (32) P Davis (27) 75. A Orrell (37) 35.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Ambrose: M Sadler M Wallace J Tozer (12.33) 63.67.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: T Teoh (19) A Hyland (14) 48. A: S Sykes (11) 39. B: P Salmond (15) 42. C: K Edwards (18) 42.

CROMER: Men: Stableford: 2B: T Anderssen (30) N Argent (17) 52. A: A Toole (13) 38. B: G Treasure (20) 38. C: T Carrol (26) 35. Scr: T Bradley (2) 32. Hole in one: M Finn at 18th.

CRONULLA: Women: Stroke Foursome C’ship: Green: A: D Rann S Howard 77.5. B: M Morgan C Geelan 73. C: D Steege M Steege 76.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: T Tomic (19) C Donaghy (14) 50. 2B Scr: G Boatswain (13) A West (8) 37. Div 1: P Kennedy (16) 39. Div 2: S Nam (20) 42. Div 3: J Grey (26) 41. Scr: D Sheather (4) 34.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B Multi: White: A Bannerman (18) C Bannerman (17) 74. A Bannerman (18) 39. Veteran: Ambrose: F Harvey D Tillinghurst P Packer R Ayre 60. Women: K Tanner (34) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: D Makk (10) 39. B: G Peimer (13) 42. C: F Urrutia (29) 36 cb. Scr: R Mclean (1) 34.

ELANORA: Women: Par: Div 1: A Murray (19) 1 down. Div 2: J Casperson (24) 1 down. Div 3: J Herring (28) sq. Div 4: S Grosmann (40) 1 down. Captain’s Trophy: A Murray (19) 2 down.

EVERGLADES: Men: Par: A: I Cameron (11) 2 up. B: N Dabinett (11) 2 up cb. C: B Chant (22) 2 up. W Smith (17) 2 up. Scr: L Papps (2) 1 down.

FINLEY: Men: Stableford White: J Taylor (10) 33.

GEORGES RIVER: Men: Par: 2B: A: C Hardman (29) P Paoli (27) 5 up. Div 1: A Hobbs (16) 1 down. Div 2: R Crowfoot (31) 3 down cb.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: D Hemming (5) 39. B: C Harris (13) 39. C: J Hollebon (24) 40. Scr: D Hemming (5) 73.

GOULBURN: Women: Stableford Green: Div 1: C Hobbs (14) 34. Div 2: H Crisp (30) 34. Gold: M Wright (28) 33.

HOWLONG: Women: Stableford: E Byatt (14) 38.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: A Wood D Mandler 46. 2B Scr: W Mudadana C Elton 32. A: B McGibbon (12) 36 cb. A Scr: J Devlin (8) 29. B: G Thomas (16) 39. B Scr: G Sharpe (14) 22 cb. C: R Gilliland (22) 34. C Scr: R Gair (21) 13 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: J Perivolaris (10) M Kift (18) 45 cb. A: O Matsuda (9) 37 cb. B: M Hung (15) 37. C: P Faddy (32) 35 cb. Scr: A Honeysett 36. Veteran: M Hung (15) 37.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford Ambrose: White: V Passfield M Van Der Weegan R Tetley 42.5.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: H Shaw (20) S Campbell (27) 41. T Sinclair (15) 34. Hole in one: D Leckie at 15th.

LEONAY: Women: Stableford: Irish: Div 1: J Sutcliffe (20) 73. Div 2: M McNally (39) 58.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: K Warren (17) S Cunningham (11) 43. A: A Cooper (6) 34. B: G Gruzman (20) 34. C: P West (35) 24. Scr: A Cooper 28.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: C Oh (5) 36. B: B Rouse (17) 35. C: V Sacco (25) 35.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: P Murphy (25) D Allen (27) 47 cb. P Murphy (25) 41.

MANLY: Men: Stableford: A: P Howard (4) 42. B: R Batstone (14) 40. C: G Madden (22) 39. Scr: P Howard 38.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: P England (19) 36. Women: Stroke: L Camarda (21) 68.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: N Anderson (20) W Storey (18) 47. A: G Kelly (-2) 39. B: N Anderson (20) 37. C: I Miller (23) 38. Scr: G Nes 37 cb.

MONASH: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: M Cotie (11) J Bresnahan (13) 81. Div 2: T Moore (32) K Hutcheson (21) 79. 2B Scr: S Patel C Hunt 44. A: G Inglis (6) 42. B: A Pritchard Davies (16) 41 cb. C: T Moore (32) 42.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Brown (10) 37 cb. B: S Lou (18) 39. C: N Chanesman (19) 39. Veteran: S Woolf (22) 37. Women: M Lee (21) 35.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Whybrow M O’Brien 48. A: S Nelson (4) 40. B: R Scott (20) 37 cb. C: C Nelson (22) 37 cb. 54-hole C’ship: A: G Willard (5) 108. B: J Bower (13) 105. C: S Purcell (28) 109.

MURRAY DOWNS: Women: Par: M Cruickshank (30) 4 down. S Beard (26) 4 down.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Team: M Gordon (+2) T Bradley (8) P Bradley (7) L McNiven (18) 86. A: G Goodhue (8) 38 cb. B: C Moore (16) 42. C: P O’Regan (21) 41. Hole in one: J Smith at 6th.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: N Stack (26) W Hatfield (18) 49. R Cook (16) 41.

NOWRA: Men: Stableford: G Wrightson (16) 40.

NSW: Medley: Stableford: 2B: S Whelan (26) D McMicking (6) 45 cb. B Fisher (12) 41. White: B Topper (26) 33. Gold: J Kelly (32) 28. Women: L Buckley (16) 30. Medley: Scr: Z Mullins 30.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: R Nakaad R Hekeik 48. A: E Conlon (11) 37. B: R Hekeik (18) 45. C: D Pickering (19) 37 cb. Scr: J Karam 32.

PENNANT HILLS: Stableford: Split Six: J Williams J Pittard 61. Div 1: D Downes (16) 36. Div 2: P Prior (25) 38. Scr: A Lam 34.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: M Lakeman (23) N Smith (13) 45. 2B Scr: C Montgomery T Spain 35. Hcp: A: D Steltenpool (9) 38. B: A Richmond (19) 35. C: J O’brien (25) 38.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: J Coates (8) 45 cb. M Thomson (28) 45 cb. Scr: S Watts 37. O Cole 37. J Studdert (7) 38 cb.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: I Kelson (20) 34. Div 2: C Lozano (28) 39.

RICH RIVER: Women: Par West: Green: A: L De Ravin (21) 2 down cb. F Simpson (25) 2 down. B: J Charlton (32) 1 up cb. K Sinnett (32) 1 up.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: G Clark (21) R Powell (22) 75. 2B Scr: J Walden (-7) D Dennis (1) 37. A: O Buchan (10) 37 cb. B: K Powell (17) 39. C: R Powell (22) 38. Scr: W Palmer (3) 32.

TALLWOODS: Medley: Stroke: Ambrose: J Stephens S Stephens 65.25. M Farrow N Patchett 66.5.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: R Lord (5) 39. B: I O’Toole (14) 37 cb. C: M Young (36) 39. Hole in one: D Kang at 12th.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Trophy: G Conacher (16) T Laing (16) R McGuinness (16) C Smith (7) 52.

THE LAKES: Medley: Stableford: M Carter (8) 41. Scr: M Dane 35. 9-hole: D Cohen (6) 17. PM: C Chase (10) 42. Scr: T Sidley 32.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: C Meacham (9) 15. B: D Baxter (16) 21. C: L Tuckwell (Woolooware 33) 18.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Div 1: G Brooks (14) 69. Div 2: D Beckwith (19) 72. Div 3: P Cheesewright (22) 71. Gold: L Redfern (27) 73.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: R Phillips (5) G Brown (19) 46. 4B Scr: G Brown R Phillips 36. A: R Phillips (5) 40. B: G Spong (17) 38. C: B Lear (21) 38. D: I McCallum (27) 34.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford Black: A: B Ryan (2) 38. B: D Williamson (14) 34 cb. C: S Papoutsis (27) 32.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: D Mason (11) P Britain (13) 46. Scr: A Treacey (26) J Jackson (6) 36. A: V Jang (8) 37. A Scr: C McBride 30. B: P Britain (13) 38. B Scr: P Britain 25. C: G Holden (23) 36. C Scr: C Cardwell 16.

WALLACIA: Women: Stroke: Foursome C’ship: J Thorpe S Owen 191.

WARRINGAH: Men: Stableford Team: White: I Gallacher (9) D Dowler (12) M Lander (15) D Harris (29) 121. A: I Gallacher (9) 37 cb. B: A Ferraino (19) 39. C: M Roberts (21) 37. D: P Harvey (27) 41. 9-hole: H Delaney (15) 18 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Ambrose: L Ryanhart (15) P Watkins (13) 62. Scr: A O’Connor T Seymour 68.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: A: G Charles (25) P Eves (18) 44. A: B Warren (14) 37. B: L McRae (21) 34. C: G Charles (25) 34.