October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 23 August 2022
Pennant Hills Golf Club

NSW & ACT daily golf results for Tuesday August 23rd, 2022.

NSW CLUB GOLF TUESDAY

ASQUITH: Women: Par: Div 1: S Kwon (27) 4 up. Div 2: M Sue (45) 8 up.

AVONDALE: Women: Stableford: Trophy: Div 1: L Xiao (14) 37. Div 2: K Leamon (28) 41. Div 3: C Marr (37) 37. K Leamon (28) 41.

BARDWELL VALLEY: Veteran Medley: Stableford White: Div 1: P Alves (11) 35. Div 2: M McAuliffe (16) 38. Div 3: A Midgley (31) 36 cb.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (32) 42.

BEXLEY: Women: Stableford: Div 1: P Byrne (32) 35. Div 2: N Walsh (23) 30.

BONVILLE: Medley: Stableford: R Williams (3) 34.

BRIGHTON LAKES: Stableford: Team: G Ferguson (13) K Ferguson (17) S Mansell (17) L Herold (13) 83. A: N Mahony (6) 35. B: M Mcswiney (11) 37. C: M Sargent (33) 40. 

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: R Chung (29) T Pak (24) 47. 2B Scr: G Hyde J Lindy 35. A: Y Kwon (11) 40. B: J Graham (15) 37. C: R Chung (29) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: C Stevens (15) G Clarke (14) 46. N Burchall (14) 39.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford: A: D Wilson (9) 34. B: B Tate (19) 34. C: S Truelson (26) 34.

CONCORD: Women: Stroke: A: R Magner (11) 70. B: S Won (26) 72. C: B Milson (30) 71. A Scr: R Magner 81. B Scr: J Mcrae 96. C Scr: B Milson 101. Stableford: 9-hole: L O’Neil (45) 24. Hole in one: A Craighead at 14th.

CRONULLA: Snr Stableford Green: L Mangan (29) 40.

GOSFORD: Women: Stroke: Div 1: V Foster (19) 72. Div 1 Scr: J Tarren (6) 81. Div 2: A Burke (30) 69. Div 2 Scr: G English (24) 96. Stableford: Div 3: S Whitehill (40) 39.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: S Jennings (15) 41. B: C Leighton 38.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: T Abel (15) 39. Div 2: J Ross (17) 39 cb. Women: Gold: L Slattery (22) 33 cb.

KAREELA: Women: Stroke: Foursome: A: S Dempsey B Kerr 63. A Scr: C Jones K Gillson 88 cb. B: D Fraser C McElroy 66. B Scr: Y McIntyre B Stathakis 100. Foursome C’ship: Div 1: C Jones K Gillson 173. Div 2: B Stathakis Y McIntyre 198.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: J Menzies (5) 37. B: J Davies (18) 41. C: J Dolton (26) 44. Women: C Riddle (18) 37.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: M Donnelly (12) B Taylor (19) 48 cb. 2B Scr: B Harding (12) D Anderson (3 Antill Park) 37. A: M Donnelly (12) 41. B: G Kraus (17) 39. C: D Bale (26) 42. Women: Stroke: Foursome: E Kang C Fehrenbach (12.5) 66.5.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Multi: G Jenner (15) S Giovannini (13) 79. Hcp: G Quintal (6) 38. Scr: P Gay (7) 25. Women: Stroke: Foursome: K Lindsay D Wilson (19.5) 61.5. Foursome C’ship: Div 1: K Lindsay D Wilson 170. Hcp: K Lindsay D Wilson (19.5) 132. Div 2: G Burr J Winter 187. Hcp: G Burr J Winter (26) 134.5.

MONA VALE: Medley: Stableford: A Heinrichs (7) 38 cb.

MUIRFIELD: Women: Stableford: 4B: B Paviour-Smith (28) T Ozard (27) 49. H Lee (Cumberland 29) 44 cb.

MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: P Bethune (15) 37.

NELSON BAY: Women: Stroke: Ambrose: R Fitzgerald B Clark R Roacher L Drake 63.5, S Lewis G Murray C Elliott B Hill 64.25.

NORTH RYDE: Women: Stroke: A: L Jang (11) 66. B: S Bates (29) 68. C: P Phillips (31) 68. D: T McManus (37) 62. Scr: H Lee (14) 82. 

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B Agg: R Thompson J Jalili 76. G Campbell (27) 39 cb. Black: R Thompson (26) 40.

PENNANT HILLS: Mxd: Stableford: K Edwards (28) 33.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: S Billingsley (28) D Cornwell (36) 44. A: P Smith (12) 36. B: E Huber (17) 37. C: J Aropio (18) 37. Scr: Z Delevski 24.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: C Johnson (12) 40. B: A Missen (17) 40. C: C Easton (25) 38.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: R Hayden (25) 40. Div 2: R Diddams (29) 36. Div 3: M Shin (31) 41. 9-hole: J Gamkrelidze (39) 21. Green: P Lee (44) 16.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 9-hole: A: J Hunt (9) 22. B: M O’Rourke (17) 23. C: R Seabrook (22) 24.

ST GEORGES BASIN: Mxd: Stableford: Div 1: A Barr (15) 38. Div 2: B Watson (18) 35.

STONECUTTERS RIDGE: Women: Stableford Gold: A: V Dunn (22) 34 cb. B: R Clelland (29) 36.

THE LAKES: Women: Stroke: Div 1: K Hunt (23) 72. Div 2: L Walsh (30) 77. C’ship: Div 1: K Kang (15) 223. Div 1 Scr: J Bowen 253. Div 2: L Murray (24) 229. Div 2 Scr: L Murray 301. Men: Stableford: H Jiang (14) 36.

THE RIDGE: Stableford: 2B Multi: R Wilton (25) S Hillier (27) 61. Men: A: J Docking (12) 36. B: B Davison (20) 33. C: R Wilton (25) 39. Women: T Wilton (31) 36. Scr: S Arnold 35.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: P Small (18) 40. B: R Benbow (36) 40. Gold: M McLeay (29) 33.

TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1: K Denniss (23) 73. Scr: Y Boardman 80. Div 2: C Smith (28) 70. Scr: C Smith 98. Div 3: D Byth (40) 75 cb. 3 Scr: M Holmes 114. 

WAKEHURST: Women: Stroke: Salver: R Jung (36) 68. A Scr: D Nunn (10) 83. B Scr: A Dodd (21) 91. Stableford: J Bitmead (45) 36.

WALLACIA: Men: Stableford White: D Coombes (17) 41.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: M White (11) 34. Div 2: A Mathieson (35) 34. Div 3: J Dolman (44) 32 cb. 9-hole: B Stevenson (30) 14 cb.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: S Parker (20) 35. F Tregier (18) 32.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: L Brincat (32) 34. B: S Furness (36) 37.

WYONG: Men: Stableford White: P Anderson (30) 40. Women: A Elgar (39) 36.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: M Smith (7) 39. B: P Smith (18) 37. C: B Davies (24) 33 cb. Murray: A: R Zubin (11) 38. B: N Whitehill (26) 36. Hole in one: Lake: I Stosic at 7th.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: B Mitchell (14) 22, N Knott (18) 21. Red: I Barton (18) 18, B O’Farrell (9) 18.