October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 21 August 2022
Kiama Golf Club

NSW/ACT Daily Club Golf results for Saturday August 20, 2022

ANTILL PARK: Women: Stableford: A Dickey (16) 36. Men: Stableford White: A: D Blacker (5) 36 cb. B: K McLaren (17) 36 cb. C: S Mackie (32) 35 cb. Medley: 2B: R Garard (24) K McLaren (17) 47.

ASQUITH: Medley: Stableford: President’s Trophy: L Ulloa (15) C Murray (9) 46. Captain’s Trophy: I Malcolm (4) A Caiger (13) 48. Men: A: D Atkins (10) 42. B: G Harcombe (17) 40. C: M Jirgensons (19) 40.

AVONDALE: Medley: Stableford: A: A Moss (6) 39. B: P Russel (16) 40. C: D Crofts (21) 40. 2B Agg: R Giles (5) P Russel (16) 76. Scr: D O’Donovan (+1) 35.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: S McPhail (8) 38. B: P Cooper-Southam (18) 34. C: J Hough (32) 40.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stroke: Ambrose: I Westley (4) M Gilmour 55. V Berry (14) J O’hearn 62. A Scr: R Morasso P Butler 60.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: J Stallard (31) 37. Men: A: P Barry (12) 37. B: A Eaton (19) 40. C: R McGuiness (29) 40.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: R Loewenthal (0) 39 cb. B: D Skitt (19) 43. C: M Mackenzie (20) 41. Scr: R Loewenthal 39. Women: Div 1: X Li (18) 36. Div 2: F Byrne (30) 40. Medley: 2B Agg: D Skitt (19) D Fleming (12) 75.

BERMAGUI: Men: Stroke: Medal Aug: A Watson (23) 67. A: O Reid (10) 71 cb. B: R Stephens (19) 70. C: P Tight (25) 68.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: A: P Golsby (31) L White (21) 47. A Scr: P Keegan K Rae 38. L White (21) 43. Hole in one: A Sultana at 3rd.

BEXLEY: Medley: Stableford: Captain’s Trophy: Div 1: A McDonald (16) 39. Div 2: G Dounias (32) 38. Div 3: W Russell (11) 38. A: N McEwen (10) 37. B: D Lenehan (11) 37. C: P Wood (25) 36. Scr: J Dodds 33. Men: Stroke: Matchplay: S Jones (9) bt D Marriner (13) 6-4. L Delahoy (12) A Mercuri (16) bt K Klem (9) P Aroney (9) 2-1.

BLACKHEATH: Women: Stableford: L Pressley (22) 37.

BONDI: Men: Stroke: Ambrose: C Hurrell R Aoukar 46.5.

BONVILLE: Medley: Stableford 2B: R Grieve I Isles 46. R Cronshaw J Carver 42 cb. A Barrow G Clark 42 cb.

BRIGHTON LAKES: Stroke: Ambrose: F Petit (8.5) I Sully (8.5) M Wright (8.5) 51.667.

CABRAMATTA: Men: Stableford White: A: A Sydavong (8) 37. B: J Perez (12) 38. C: P Citroni (18) 41. D: J Casey (35) 41.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: L Newcombe (19) 34. B: J Page (28) 36. C: C Pettitt (31) 35. 2B Multi: J Page (28) C Pettitt (31) 71. Men: A: W Shaw (10) 39. A Scr: R Minns 37. B: T Small (14) 40. B Scr: J Malvern 25. C: J Schweizer (21) 43. C Scr: G Harris 22. 2B Multi: D Casey (24) T Small (14) 85. 2B Scr: J Hislop R Minns 55.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: G Tanner (10) 43. B: D Taylor (15) 42. C: W Butler (23) 43. 2B Multi: F Furlong (14) G Tanner (10) 84. 2B Scr: B Vella Z Kadir 63.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: D Mifsud (18) D Simicevic (21) 51. 2B Scr: E Lee M Kwak 37. A: M Kwak (10) 44. B: P Hassarati (13) 39. C: D Simicevic (21) 40.

CASTLE HILL: Men: Stableford White: A: M Street (12) 37. B: G Bailey (18) 39. C: P Weber (27) 35. A: R Hunter (9) 38. B: B Mclean (17) 40. C: K Gosper (25) 38. 2B: L Smith (17) G Bailey (18) 46. B Mclean (17) I Lowe (9) 44.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: J Diggins (11) J Rumpler (8) 72. A: J Diggins (11) 39. B: M Crook (19) 36. Women: Stableford: J King (33) 29.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: C Huggins (22) 72 cb. Men: A: S Carr (7) 71. B: G Brooks (14) 69 cb. C: J Lancaster (24) 72.

CONCORD: Mxd: Stableford WhIte: A: S Sykes (12) 42 Cb. B: T Watson (13) 40. C: J Gordon (29) 40. 2b: A Goldrick (21) D Foster (37) 46 Cb. 2b Scr: T Wand I Browning 39.

COROWA: Women: Stableford: S Barkley (8) 34. Men: A: A Tatterson (9) 38. B: J Fraser (15) 37. C: G Boyd (19) 40.

CROMER: Medley: Stableford: A: G Allen (11) 36. B: G Hastings (13) 39 cb. C: R Wightley (27) 40. A Scr: C Rae (-3) 35 cb. Men: Trophy: R Wightley (27) 40. Medley: Irish Team: G Allen (11) L Storey (17) L Blacker (1) D Allison (23) 91.

CRONULLA: Men: Stroke Foursome C’ship: Black: C Pullen (10) M Gillard (13) 142. A Scr: T Bayley B Thompson 153. Foursome: C Pullen (10) M Gillard (13) 70.5. Scr: T Bayley B Thompson 76 cb. PM: C Meakins (19) B Phillips (12) 70.5. A Scr: T Bayley B Thompson 77. Medley: Foursome: T Donaghy (20) B Davies (16) 68. Scr: J Parkes P Bouttell 80.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Vardon: P Hilton 75. Par: Div 1: J Joel (13) 1 up. Div 2: L Williams (21) 3 up. Div 3: W Mitchell (23) 4 up. D Scr: G O’Neill 8 down.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: K Harden (18) J Sullivan (12) 74. Div 1 Scr: C Williams D Williams 59. Div 2: K Thorley (22) J Delaney (20) 74. Div 1: D Mcbain (13) 40. Div 2: K Thorley (22) 42.

EASTLAKE: Men: Stroke Foursome C’ship: Black: Div 1: S Warner (7) N Lim (8) 70. Div 2: B Colbourne (11) T Wilkinson (18) 71.5. A Scr: D Spalding (4) C Hicks (1) 75.

ELANORA: Men: Stroke: Cup: N Brown (23) 70. J Hill (10) 70. B Sedgwick (18) 70. K Donohoe (4) 70.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: B Curry (11) 38 cb. B: G Outram (16) 37 cb. C: M Lewin (19) 42. D: D Jenkins (25) 40. 2B Agg: C Mccracken (9) P Starkey (24) 76.

FINLEY: Men: Stableford White: M O’Brien (7) 34 cb. Women: Stableford: M O’Brien (24) 33.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: C Gaunder (20) 74. H Naresh (22) 74. M Horgan 47. V Sikwila 47. A: S Saifullah (9) 35 cb. B: V Sikwila (17) 38. C: M Mayr (21) 39.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Irish Team: G McCanna (10) J McCanna (37) L Hollands (35) S Dunne (26) 86. A: P Wallis (12) 40 cb. B: J Robinson (15) 35 cb. C: V Hughes (22) 35 cb.

GORDON: Men: Stableford: A: B Burston (9) 37. B: W Sincock (16) 40. C: G Rae (23) 37. 2B: A Koeninger (8) W Sincock (16) 48.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: W Ballard (12) 40. B: J Geercke (18) 39 cb. C: R Dwyer (21) 40. A Scr: M Coombs (1) 38.

GOULBURN: Women: Stableford Green: M Manfred (27) 36. Men: Stroke: Medal Aug: D Nedanoski (15) 67 cb. A: N Bricknell (1) 73. B: P Johnson (16) 78 cb. C: M Langbein (17) 67. A Scr: S Nolan (-2) 73. B Scr: J Callanan (10) 90. C Scr: R Gardner (17) 94.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: M Mitchell (14) 74. B: J Moore (26) 67. Men: Stableford: A: J Rutter (4) 39. B: D Jordan (19) 37 cb. C: L Moloney (28) 38.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: A: F Barnes (16) 36. Men: Black: A Scr: Z Grubisa (1) 31. A: K Macnamara (3) 40. B: R Collins (32) 40.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: G Reid (9) 39. B: M Abel (11) 38. C: S Tester (16) 39. Women: Stableford: J Lisle (12) 35.

KAREELA: Men: Stroke: Foursome: A: G Stone J Gibson 59.5. B: R Overhall M Thompson 62. C: T Bush P McIlwraith 65 cb. A Scr: A Momsen T Mayne 73 cb.

Kiama: Medley: Stableford: A: M. O’Dwyer (11) 39. Scr: G Hutchison (2) 32. B: A. Savage (15) 38 cb. Scr: D. Shirlow (12) 24 cb. C: M. Cull (19) 37 cb. G. Hardy (20) 18. Super Six: S. Starr (8) 14 cb. Super Pin: P. Steel

KILLARA: Men: Stableford: A: B McNamara (3) 36 cb. B: C Santone (13) 36 cb. C: M Martin (35) 39. A Scr: G Hohnen 77.

KOGARAH: Medley: Stableford White: A: S Dunlop (4) 40. A Scr: D Gallagher 35. B: F Lord (14) 38 cb. C: D Horder (24) 36 cb. 2B: S Dunlop (4) J Wrightson (4) 44.

LAKESIDE: Men: Stableford: Team: R Tindale (14) B Brown (14) J Moore (18) J Alimbakis (24) 90. 4B Scr: R Vella (-2) M Johnson -Garcia (4) D Hawkins (3) L Arthur (-2) 75. A: G Boness (10) 39. B: R Tindale (14) 41. C: L Russo (29) 39. Women: Div 1: L Hall (17) 31 cb. Div 2: J McKechnie (25) 37.

LANE COVE: Men: Stableford: P Hofman (17) 36. 2B Agg: P Hofman (17) M Anson (33) 68.

LEONAY: Mxd: Stroke Ambrose: White: A: S Thums A Dunsire J Thums K Thums (9.25) 47.75. A Scr: S Mallard D Watson S Anderson J Wright 58.

LIVERPOOL: Medley: Stableford White: A: G Fay (6) 43 cb. B: D Tew (15) 40 cb. C: D Lepol (31) 41.

LONG REEF: Women: Par: K Shanks (11) sq. Men: A Scr: C Wu 1 up. A: M Frith (13) 1 up. B: P Frith (17) sq. C: S Thorn (25) 2 up. Mxd: 2B: P Skiffington (31) 9 up. M Frith (13) 9 up.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: G Cole (5) 39. B: D Woods (13) 38. C: B Tang (24) 45. Div 1: C Morris (28) 34. 2B: R Au (17) B Tang (24) 48.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: VW Scramble: S ADLARD (7.25) M McGHEE N HAMILTON C HAMILTON 52.75.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: T Theophylou (17) S Katsoulas (12) 73. Scr: T Shaw (0) J Dunn (4) 65. Hcp: A McLellan (12) 38. Scr: I McGregor (5) 32.

MASSEY PARK: Women: Stableford: N Newton (17) 34. Men: Div 1: M Grogan (10) 38. Div 2: F Statham (17) 41. Div 3: T Spencer (24) 37.

MONA VALE: Men: Stableford: A: M Jones (11) 40. B: B Creagh (15) 41. C: D Russell (26) 41. A Scr: G Stanford (0) 37.

MONASH: Mxd: Stableford: A Keayes (14) 44. 4B: S Robinson (20) A Gatland (14) K Fletcher (16) G Loupos (7) 53.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: A: N Miller (3) 38 cb. B: C Turnbull (16) 43 cb. C: P Pearce (24) 40 cb. 2B: P Kilby M Zvirblis 50.

NELSON BAY: Women: Stableford: A: J Stewart (20) 34. B Frost (16) 30. R Roacher (19) 27. Men: A: R Castles (12) 41. A Daubaras (11) 40. B: B Kew (16) 41. N Russell (16) 39. C: R Skinner (36) 39. S Jones (28) 39. A: M Galloway (13) 37. G Watt (10) 36. B: B Pobje (17) 39. G Shorter (20) 38. C: R Gabb (32) 40. A Driscoll (30) 38.

NEWCASTLE: Men: Stableford: 2B: S Faulkner K Symes 47. A: N Hartigan (8) 37. A Scr: N Ebrill 31 cb. B: D Slott (19) 39. C: C Harrington (38) 39.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Cup: K Van Epen (14) 66. A Scr: G Blundell (1) 74. A: S Pope (13) 67. B: P Wallen (14) 67. C: J O’Neill (22) 67.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: M Pritchard (3) 37 cb. A Scr: M Pritchard (3) B: D Hunt (16) 41. C: G Campbell (27) 37. Women: Green: J Cooper (14) 38. Medley: Black: R Smith (24) 33 cb. Stableford: 2B: G Campbell (27) J Adamson (16) 50.

NOWRA: Medley: Stableford: A: T Downes (14) 36. B: C Lott (17) 36 cb. C: J Barron (26) 37.

NSW: Men: Stroke: 4B: P Whalan (11) A Grzetic (6) 60 cb. 4B Scr: Z Mullins J Trinder 69. Medley: Stableford White: J Gering (20) 36.

OATLANDS: Men: Stableford: Cup: S Rahmati (20) 39 cb. Medley: A: M Robinson (9) 38. B: P Rehayem (15) 37 cb. C: S Rahmati (20) 39. D: J Bowring (32) 39 cb. A Scr: S Doherty 30 cb.

PALM BEACH: Men: Stableford: A: C Searl (10) 39. B: S Byrnes (17) 41. C: G Searl (27) 40. Women: 2B: J Lester M Gee 42 cb. 

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: S Pesavento (11) 41. A Scr: M Fogarty 34 Cb. B: W Davison (18) 41. C: H Lambert (32) 42. Medley: 2b: G Rogers (11) M Carasso (28) 49.

PENRITH: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: C Lawler A Platts 151. A: S Perkins (7.5) J Carroll 137.

PYMBLE: Men: Stableford: A: H Henry (11) 41. B: A King (14) 39. C: H Crapp (21) 41. Mxd: 2b: D Hughes (16) F Chue (21) 48. Women: F Mcdermott (15) 40. Men: Hole In One: L Harris.

RANDWICK: Men: Hole in one: G De andrade at 12th. Stableford: 2B Agg: T Ryan (20) S Murray (15) 71 cb. A: D Crawford (11) 37. B: S Murray (15) 40. C: D Crawley (19) 37. Scr: R Fernandes 33.

RICH RIVER: Men: Stroke: Ambrose: WEst: A: G Cadd (2) 62.75. P Richards (7) 62.75. Women: Stroke Green: A: F Galvin (25) 71.25. D Morden (18) 71.25.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: J De Joux (10) 37. B: D Austen (19) 40. C: N Linnane (24) 39. Scr: M Fullerton (0) 32. 2B Agg: C Jennings (13) P Evans (15) 68. 2B Scr: J De Joux (10) D Austen (19) 31. Men: Stroke Foursome: Div 1: M Gounder (6.5) B Izzard 69.5. Div 1 Scr: C Ellings (0) D Miller 74. Div 2: W King (22.5) B Burns 71.5. Div 2 Scr: S Cooney (0) C Noonan 89.

ROSEVILLE: Men: Stableford White: A: P Doerner (9) 39. B: S Barbera (15) 42. C: M Jensen (27) 37. Snr Green: P Moxham (36) 36. Women: Stableford: S Quan (35) 44. Men: Stableford 2B: White: S Grieve K Hopkins 46 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: A: M Kim (13) 38. B: J Yu (17) 39. C: J Lee (20) 40. D: H Chong (26) 40. 2B Agg: Div 1: J Kim (16) J Song (9) 73. Div 2: M Tonkin (25) H Chong (26) 73. Stroke: M Green 29.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B Agg: T Duggan (45) M Page 75. A: S Stalgis (6) 37. B: G Murphy (18) 38. C: R Widdison (21) 44. A Scr: A Jacobs (3) 33.

ST MICHAELS: Men: Stableford Scr: White: L Cannan 33. A: A Powter (6) 38. B: D Gladstone (17) 40. C: J Davidson (26) 38. Gold: Gold: D Parr (25) 36. 2B: White: M Harmer (11) D Gladstone (17) 51.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 4B KO f: J Cozens (18) I Pearce (13) bt J Allen (13) J Dib (14) 2-1. Medley: A: J Floridia (6) 36. B: S Dive (15) 39. C: J Jin (24) 41. 2B: J Jin (24) S Parbery (28) 49.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: G Baker (1) 38. M Dellar (8 Tanilba Bay) 37 cb. B: B Colvin (26) 41 cb. R Jones (20) 41.

TERREY HILLS: Stableford: A: K Cheung (12) 42. B: J Huang (19) 39. C: S Jung (21) 40. A Scr: L Houghton 32 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke Silver Medal: White: A Capelin (9) 65. R Woods (16) 70. B Dooley (23) 67. A Scr: M Giles 71.

THE COAST: Medley: Stableford: P McFadyen (11) 42. A: P McFadyen (11) 42. B: H McCarthy (15) 39. C: C Field (26) 41. A Scr: P Bonomy (6) 32. Women: J Quigg (35) 37 cb.

THE LAKES: Medley: Stableford: A: O Picone (12) 43 cb. 2B: M Joseph (7) D Joseph (11) 50.

THE RIDGE: Stableford: A: J Withers (11) 37. B: S Agar` (19) 41. C: A Cordina (23) 35. Medley: 2B Agg: S Agar (19) A Rorke (4) 71.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: L Devlin (3) N Aiken (5) 77. 2B Agg Scr: N Aitkin L Devlin 69. A: N Aitkin (5) 41. B: C Smith (16) 41. C: O Bull (22) 42.

TWIN CREEKS: Men: Stroke Matchplay: Black: A: T Emtage bt B Hodges 1up. R Pearce bt J Austin 3-2. B: D Williamson bt C Bell 1up. C: A Pellegrino bt J Zhang 5-3. Stableford Gold: A: J Glasheen (7) 43. A Scr: M DeVires (-2) 38 cb. B: G Wood (13) 38. B Scr: P Murphy (14) 22 cb. C: W Oh (20) 42. C Scr: P Fittler (19) 19 cb. Women: Green: K McDonald (22) 34. Men: 2B Agg: Gold: C Lee (8) I McLean 78. 2B Agg Scr: W Loveridge (0) M DeVires 42.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: G Harkness (17) K Akyurek (6) 46. A Scr: A Sutton S Sapsford 32. Men: A: G Lee (10) 34. A Scr: M Hatcher 29. B: C Jones (13) 42. B Scr: C Jones 29. C: B Linnane (26) 37. C Scr: D Whiteside 21. Women: R Charnell (14) 39. Men: P’ship: S Daley (19) 74 cb.

WALLACIA: Women: Stableford: J Berg (10) 34. Men: 2B: L Calvert (23) G Ward (16) 47 cb. Stableford 2B Scr: White: R Hackett R Walker 40. A: M Scicluna (3) 38. B: G Ward (16) 38 cb. C: L Calvert (23) 39 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: M Farrell (12) 39. B: C Cannon (16) 38. C: P Soiland (20) 37. D: J Grigg (33) 41. Scr: J Nicholson (10) 28. 2B: J Grigg (33) M Lee (33) 47 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: N Odze (13) 35. Div 2: J Gabor (18) 39. Div 3: S Zets (23) 35. Irish Team: N Sullivan (18) M Bryan (22) K Hourn (11) L Hourn (16) 89.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: D Scott (17) 40. A: N Peke (8) 38 cb. C: J Economos (20) 39. Scr: J Rogan 35. Stroke: Cock o’ Walk: M Hurly H Griffiths bt G Johns J Prowse 2-1. Hole in one: D Gray at 4th.

WYONG: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: D Grogan J Liddle 113. A: T Tynan (8) V Tedesco (8) 110 cb. B Scr: C O’Rourke G McPhan. J Seggie J Moore 132. B: A Daniel (14) M Brady (18) 113. C Scr: R Aitkins G Taylor 137. C: B Steuart (27) A Penney (20) 113.75 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Murray: A: K Bridgeman (26) 3 up. B: H Powell (32) 2 up. Men: Lake: A: G Churchin (15) 5 up. B: R Mitchell (26) 2 up cb. Murray: A: T Peacock (12) 2 up. B: A Milner (24) 1 up cb.