September 25, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 19 August 2022
The Country Club Vincentia

NSW/ACT Daily Club golf results for Thursday, 18 August 2022.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Multi: White: M Davies (23) P Ausburn (22) 84. A: P Bradley (10) 39 cb. B: G McCabe (15) 39. C: W Nagel (21) 39 cb. Hole in one: K McGuire at 6th.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: S Kim (16) 35. Div 2: J Noh (41) 45.

AVONDALE: Men: Stableford Irish Team: White: W Clark (9) L Horin (10) P Gladwin (14) W Stanwell (7) 115 cb. A: R Thomson (11) 38. B: J Evans (17) 36. C: M Lee (20) 39. A: D O’Donovan (+2) 37 cb.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: R Brown (16) B Taylor (11) 46. G Beck (16) 41. Scr: K Beck 30. Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: K Coldrey (17) 70. Div 2: M Hayward (22) 72. Veteran Women: W Prideaux (25) 73 cb.

BARHAM: Stableford: A: G Thorne (5) 36. B: B Grainger (15) 39. C: R McKenzie (20) 37 cb.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stroke: A: B Kelly (10) 67. B: T Wood (19) 61 cb. C: B Richards (24) 59. D: T Warner (36) 53.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: W Lalao (9) 42. B: J Brown (17) 38. C: M Smith (29) 42.

BLACKHEATH: Women: Stableford: S Keenan (30) 44.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: U Ohman (10) 36. A Scr: K Stegbauer 33. B: A Wren (13) 45. B Scr: L Lealamisa 24. C: D Cicutto (22) 38. C Scr: A Brengues 15. L Niko (21) A Wren (13) 78.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B: R Thorpe (29) J Alcock (Antill Park 20) 46 cb. 2B Scr: R Minns L Hudson 41. A: D King (8) 40. B: W Hancock (19) 38. C: P Tanner (28) 40. A Scr: R Minns 36. B Scr: R Weaver 25. C Scr: K Burton 21.

CAMPBELLTOWN: Veteran: Stroke: Ambrose: G Van Etten K Nichol (8.5) 57.5. J Webber V Do (12.5) 65.25.

CASTLE HILL: Women: Stableford: 2B: S Maeng (28) L Wilkie (17) 47 cb. Div 1: A Lal (20) 41. Div 2: G Jung (25) 40. Div 3: K Yoo (36) 39 cb.

CASTLECOVE: Stableford White: M Hill (17) 37. Women: 9-hole: N Aitken (28) 14.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: J Rodgers (8) 39. B: B Tate (20) 40. Women: C Hrdina (35) 37.

CROMER: Women: Stableford: Scr: A Brimmer 25. A: A Brimmer (14) 39. B: L Flanagan (35) 43. Medley: D Mcdonald (15) 39.

CRONULLA: Men: Stableford: A: J Sanderson (13) 37. B: D O’Connor (20) 38. C: J Schell (23) 36. Scr: P Boyd (-2) 33.

EASTLAKE: Men: Stableford: A: D Brady (9) 36. B: G Lang (16) 41. Veteran Medley: A: C Shi (43) 37.

FOX HILLS: Medley: Stableford: Split Six: J Johnstone (Cumberland 14) A Borg (23) 71. A: M Harry (10) 34. B: A Pont (19) 37. C: B De Souza (35) 42.

GORDON: Medley: Stableford: 2B Multi: G Ward (19) G Michalk (23) 62. Men: A: C Aquasa (Asquith 12) 33 cb. B: J Clarke (18) 39. C: M Morgan (21) 34. Women: J Daly (28) 31.

GOSFORD: Women: Par: L Gregory (36) 3 up. S Anderson (22) 1 up. P Witt (40) sq.

HOWLONG: Medley: Stableford White: T Jelbart (21) 40. Veteran: A: L Ashford (16) 39. B: L Pilfoot (21) 34 cb.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: M Smithers (10) 42. Div 2: S Croft (23) 40 cb.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford: 2B Multi: V Goryachev G Dreaves 91. Men: A: G Dreaves (12) 43. B: T Cowan (15) 46. C: T Samarjia (21) 38. Women: K Anderson (16) 29.

LANE COVE: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: S Ridd (27) 68. Div 1 Scr: S Ridd 95. Div 2/Medal: S Johnson (35) 67. Div 2 Scr: S Johnson 102.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: D Arnold (11) G Sutcliffe (22) 44. 2B Scr: P Homan M Cain 35. A: P Homan (7) 38. B: O Brennen (19) 39. C: D Holland (23) 39.

LIVERPOOL: Stableford: A: A Romeika (16) 41. B: T Lowe (28) 39. C: D Lepol (31) 35.

LONG REEF: Women: Stableford: Team: R Birrell (20) W Milson (18) L Patrick (43) M Locke (45) 87. 9-hole: L Harper (36) 16.

MARRICKVILLE: Veteran: Stableford: 2B Multi: J Billett P Herring 84. Div 1: M Plant (16) 39. Div 2: B Connell (19) 39.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: M Wilson (15) C Molloy (28) 76. Div 1: T Wand (1) 39. Div 2: B Hogg (19) 40. Div 3: G Austin (22) 42. Scr: T Wand 38.

MONA VALE: Women: Stableford: A: F Suttling (23) 36. B: J Christie (30) 36. C: W Hayter (35) 34.

MOORE PARK: Men: Stroke White: R Perry (29) 67. Women: Stroke: Medal Aug: B: P Cheang (17) 69 cb. C: K Elvish (28) 67.

MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B: S Smart (25) J Sheaves (45) 45. S Ryu (26) 41.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: K Gregory (8) 37. B: T Wilson (24) 38.

NELSON BAY: Women: Stableford: A: W Heapy (26) 38. K Allen (26) 36. E Pfennigwerth (32) 36. B: A Poulus (42) 39. J Taylor (39) 39. A Rumble (36) 37. Men: A: S Brown (10) 38. Veteran: N Warburton 21. M Jeggo 20.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: L Cordner (29) 38. B: E Sheppard (34) 39.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: Split Six: E Yi W Alder 70. 2B Scr: D Illingworth P Skurrie 39. Men: White: A: G Lambert (8) 43. B: M Matthews (17) 39. C: P Dhingra (34) 39. Women: Green: L Mills (31) 36. Medley: Black: D Coleman (12) 37.

NOWRA: Women: Stableford: Medal: Div 1: L Hatton (28) 36. Div 2: V Wilson (30) 38. Div 3: S Milton (46) 40.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Multi: C Hughesdon (15) D Oliver (12) 82. D Oliver (12) 41. Women: 9-hole: R Blundell (30) 23.

PENRITH: Women: Stroke: Div 1: J Ogle I Mansfield (5.5) 75.5. Div 2: J Schuler J Abbott (23.5) 81.5. Foursome C’ship: Div 1 Scr: J Ogle I Mansfield 171. Div 1: D Montgomery T Warne (12) 159. Div 2 Scr: J Schuler J Abbott 212. Div 2: J Robertson K Hill (30) 169.

RANDWICK: Veteran: Stableford: Split Six: W Gardiner (8) D Hunter (12) J Gellin (13) A Mahony (25) 84. B Quinn (25) 39. Hole in one: T Mccleery at 11th.

RICH RIVER: Men: Stableford: East: A: D Carey (8) 39. B: B Miles (16) 40 cb. C: P Boek (27) 41. West: A: D Toll (12) 39. B: P Smith (21) 40.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: A Marshall (28) K Seeto (20) 47. White: A: D Chan (3) 40. B: S Potter (15) 40. C: I Cairns (20) 42. Green: G Chard (33) 40. Scr: D Chan (3) 37.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: S McCosker (13) A Don (15) 47. A Don (15) 43.

ST MICHAELS: Men: Stableford 2B: White: R Hunt (32) V Singer (25) 52. 2B Scr: D Loumanis (+3) C Wilson (10) 43 cb. A: J Reyes (2) 41. B: J Giardina (13) 42. C: L Yong (21) 44. Scr: D Loumanis (+3) 42. Visitor: B Stevanovski (11) 42. 2B: Gold: B North (21) R Davron (25) 46. R Davoren (25) 39.

STRATHFIELD: Women: Stroke: Div 1: G Kim (20) 71. Div 2: A Lee (28) 68. Scr: H Jang 86. Stableford: J Kim (38) 39. Medley: Stableford White: J Cho (22) 45.

TALLWOODS: Women: Stroke: Ambrose: D New J Chilton J Colvin 71.333. M Melick S Collins J Gossling 71.5.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: C Yates (11) 32. B: P Godfrey (15) 32. C: N Sinden (36) 32.

THE COAST: Women: Stableford: C McDonald (35) 39. Veteran: S Neilan (15) 40 cb.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: A: S Lines (7) 39. B: M Alchin (19) 41. C: M Huertas (23) 40.

WALLACIA: Men: Stableford 2B Agg: White: G Quested (13) G Morehead (26) 71. 2B Agg Scr: G Blair S Francis 50. A: K Walker (3) 39. B: G Quested (13) 40. C: J Woods (19) 35. Veteran: G Blair (7) 37. Super Veteran: P Eades (20) 37.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: A Law (21) 41. 9-hole: C Sugden (31) 20 cb.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford Yellow: P Wong (15) 37. M Ashford (21) 36.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal: A: S Cundle (27) 73. B: K Goldberg (39) 77. Stableford: L Seeber (44) 27.

WORRIGEE VETERANS: Stableford: Div 1: S Kohler (13) 35 cb. C Pender (12) 35. L Pigram (11) 34 cb. Div 2: N Themsen (18) 31 cb. L Cuka (16) 31. L Berghofer (20) 30. Div 3: W Ryan (22) 36. C Fripp (24) 33 cb. D Thomas (21) 33 cb.

WYONG: Women: Stableford: 2B: D Sullivan (36) K Raishbook (22) 45.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: L Quinlivian (6) 42. B: B Cocks (27) 39. Lake: A: T Wright (15) 41. B: D Ampfea (17) 41.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: M Hope (11) 23. Red: G Borwick (17) 18.