October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 18 August 2022

NSW/ACT Daily Golf Results – 17 August 2022.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: B Stratton (18) I Malcolm (4) 47. 2B Scr: M Harvey (2) C Locker (10) 40. 4B Agg: T Leem (24) J Spencer (17) T Liston (25) D Wardle (21) 113. A: C Locker (10) 39. B: J Jeong (13) 39 cb. C: T Leem (24) 42. D: I Robertson (29) 38. 

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: R Charlton (23) 38 cb.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: M Kneller (33) 37.

BERMAGUI: Women: Stableford Yellow: Div 1: K Collingham (17) 39. M Hayes (6) 38. Div 2: L Ashton (23) 43. A Brown (23) 39.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: J Stubbs (12) R Santangelo (13) 69 cb. C Carson (5) 38. A: S Warncken (4) 37. B: R Santangelo (13) 36. C: D Mitchell (20) 36. Scr: K Rae 28 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: J Atanasovski (10) K Klem (8) 73. 2B Agg Scr: S Terkalas K Francis 52. A: J Martyn (7) 34 cb. B: G De Pasquale (16) 35. C: A Ferns (18) 37 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: S Brown J O’Keeffe 45. J Duke (13) 38.

BONDI: Men: Stableford: D Callen (18) 36 cb.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: W Moser (13) K Ferry (8) 69. Div 2: B Pieck (20) M Stevens (12) 70. Scr: W Cook A Marsh 50. A: N Ung (7) 37. B: M Stevens (12) 38. C: W Brooking (27) 36.

CAMDEN: Women: Stroke: A: M Ross (21) 72. A Scr: W Kozinski 92. B: L Bond (27) 69. B Scr: L Bond 96. C: W Hyndman (36) 75. C Scr: W Hyndman 111. 54-hole C’ship: A: A Brady 229. A Scr: S Chapman 282. B: L Bond 230. B Scr: L Bond 311. C: L Bullock 228. C Scr: L Bullock 333.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B Multi: G Van Etten (16) G Grigg 79. 2B Scr: A Weekes N Kadir 49. A: S Burridge (6) 37 cb. B: T Borodzicz (14) 39. C: C Dawson (20) 41.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: V Kim (21) H Lee (11) 143 cb. Div 1: J Kim (13) 69. Div 1 Scr: H Lee 81. Div 2: M Lee (25) 71 cb. Div 2 Scr: M Park 92. Div 3: A Kim (27) 72 cb. Div 3 Scr: D Trevena 102.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: L Khoo (24) T Alam (18) 45 cb. A: J Hatchett (0) 41. B: P Marshall (14) 36. C: J Camilleri (33) 47. PM 2B: P Tappenden (13) C Behrens (24) 47. A: M Timbs (12) 38. B: J Hope (13) 43. B Scr: G Webb (34) 41. 2B Scr: R Gair M Scuglia 38. Gold: K Mollart (20) 21.

CASTLECOVE: Women: Stableford: V Hobbs (31) 36.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: 4B: M Sadler (10) D Ryan (22) 44.

CONCORD: Men: Stableford 2B: J Neale (16) Y Fat Lee (30) 48 cb. 2B Scr: White: C Jackson B Phillips 39. White: A: J Starr-Thomas (7) 38 cb. B: W Foung (12) 39. C: Y Fat Lee (30) 41 cb. 2

COROWA: Women: Stableford: M Tobin (8) 38.

CROMER: Men: Stableford: A: A Hamilton (7) 39. B: S Mayo (23) 43. C: D Anderson (28) 38 cb. Scr: T Bradley (2) 35. 

CRONULLA: Women: Stableford Green: A: S Wiggins (6) 37. B: B Coxan (27) 37. C: R Ihnen (33) 36. D: N Titmuss (36) 32. Scr: S Wiggins 31.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B Multi: C Donaghy D Peters 76. 2B Scr: J Kiddle G Northam 51. Div 1: C Ripoll (11) 42. Div 2: A Storey (19) 43. Div 3: J Edmonds (27) 43. D Scr: G Northam 35.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: T Harris (18) D Mc Bain (10) 47. K Alvarado (16) 41. Veteran: 2B: M Clow (17) J Speirs (19) 46. A: E Horvath (13) 38. B: M Clow (17) 40. C: B Robertson (30) 36. Women: K Tanner (34) 38.

ELANORA: Veteran: Par: A: L Boland (18) 1 down. B: S Durst (20) sq. C: R Raffles (28) 3 down. D: J Smailes (45) 7 down. Women: A: G Pearce (18) 1 up cb. B: C Hodgkinson (20) sq cb. C: N Wyrill (32) 2 down. D: J Smith (45) 7 down cb.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: D Holland (12) 37. B: P Howell (13) 40. C: S White (23) 40. D: I Lindsay (34) 36. Scr: D Beer (0) 33 cb. Hole in one: Black: D Holland at 12th. 

FINLEY: Men: Stroke: Ambrose: G Wilson R Klemke (6) 66. Women: B Wilkinson (Tocumwal) S Hawe (8) 70.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B: L Searle (13) R Gresty (21) 46 cb. Div 1: A Hobbs (16) 37. Div 2: R Gresty (21) 40.

GOSFORD: Medley: Stableford: 2B: W Grey R Oyston 45 cb. P Scholberg B Robertson 45. White: A: J Kable (1) 39. B: G Harrison (15) 37. C: S Scott (29) 40.

GOULBURN: Women: Stableford Green: Div 1: G Moroney (14) 37. Div 2: S Langbein (28) 37. Gold: M Wright (28) 34.

HOWLONG: Women: Stroke: A: G Hoskin (8) 70. B: K Mills (27) 67.

KAREELA: Men: Stableford: Irish Team: D Mandler A McClelland D Fischer A Wood 89. Hole in one: S McIntyre at 9th. 

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: N Feyn (25) D Fenn (10) 44 cb. A: D Fenn (10) 37. B: K Johnston (16) 38. C: L Farrell (20) 39. Scr: D Gallagher 35. Veteran: K Johnston (16) 38.

KOOINDAH WATERS: Women: Stroke: Medal Aug: A Khamphet (33) 69.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: D Cameron (29) S Tan (21) 45. W Edmonson (17) 33.

LEONAY: Women: Stroke Medal Aug: White: T Whiteside (35) 72.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B Agg: P O’Regan (28) D Lynch (36) 73. A: J Dean (10) 40. B: S Hill (17) 40. C: P O’Regan (28) 43. Scr: I Brown 34.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: J Spargo (23) T Carr (21) 48. M Lane (22) 40.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: J Sheedy (17) 40. Women: Stroke: A Burt (16) 67.

MONA VALE: Men: Stableford: A: G MacDougal (10) 39. B: B Paton (17) 40. C: B Vickers (23) 38. Scr: M McInnes 33.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Gilbert (13) G Dickerson (5) 48. Div 2: M Grunstein (25) J Lee (35) 52. 2B Scr: T Pritchard-Davies R Layden 40. A: M Cotie (12) 40. B: M Gilbert (13) 44. C: S Rosen (20) 41.

MOORE PARK: Mxd: Stableford 2B Multi: White: P O’Connor (8) K Warner (5) 76. Men: R Devlin (19) 39. Veteran: D Kiang (22) 38. Women: F Hobbs (32) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 4B: B Kim G Chung 51. A: G Willard (4) 40. B: R Naidu (17) 47. C: S Purcell (28) 41 cb. 

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: Div 1: J Tucker (22) 41. Div 2: C Barnett (35) 40.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: M Collier (17) D Hyland (14) B Gonzalez (22) G McMillian (18) 116. 2B: R Pride (22) I Merrick (34) 46. A: L Hogan (16) 38. B: B Smith (18) 42. C: A McIntosh (24) 38. Hole in one: R Ah Hee at 3rd. 

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B Agg: T Williams (18) R Geniale (21) 67. D Chatillon (1) 36.

NSW: Medley: 2B: A Moussa (9) C Dedes (17) 47. Men: Stableford: K Friendship (18) 38. White: A Wilson (29) 35. Gold: R Landers (26) 30. Men: Scr: Z Mullins 37. Women: G Dooley (4) 32.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: P Ryan (7) 72 cb. A Scr: G Naylor (2) 72. B: E O’Reilly (14) 72. C: P Kearns (19) 73. Stableford: P Stanton (25) 34.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: W Purcell (6 Dunheved) W Cauchi (32) 48. 2B Scr: B Gadd J Gadd 42. A: A Corbett (10) 37 cb. B: B Bugayong (13) 37. C: J O’Brien (25) 38. Men: Hole in one: E Greentree at 3rd.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: B Dean (7) H Crapp (21) 47. Scr: J Conran J Coles 44. S Bowles (23) 39 cb.

RANDWICK: Women: Stroke: Ambrose: Div 1: S Hall S Greer (10.25) 59.7. Div 2: H Catelotti H O’Leary (14.25) 62.75.

RICH RIVER: Women: Stroke: Medal Aug: East: A/Medal: J Kirkman (20) 74. G Azzopardi (19) 74. B: D Bawden (25) 76 cb. P Talbot (26) 76. C: J Rowbottom (32) 76.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: R Pelaez (6) M Coles (12) 85. 2B Scr: R Davies (1) C Davies (18) 35. A: R Pelaez (6) 40. B: C Moss (18) 42. C: M Harrison (23) 36. Scr: R Davies (1) 35.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: S Klotz (9) 34 cb. B: D Wong (16) 35 cb. C: S Clyne (23) 36. Scr: P Holt 31.

SHELLY BEACH: Women: Par: A: J Kearsley (18) 5 up. B: S Wilcockson (24) 6 up. C: L Clements (33) 2 up.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B Multi: Y Yoo (17) A Kim (11) 79. A: T Green (2) 39. B: G Barnsley (16) 41. C: W Ng (24) 38. 

TALLWOODS: Men: Stableford: A: W Duckett (16) 36. G Baker (1) 35. B: K McMahon (29 Bowraville) 43. C Arellano (31) 35.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: D Lucas (10) 36. B: H Kim (14) 39. C: K Packham (25) 36.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: D Carland (23) 44. S Pike (19) cb. A Scr: T Heaton G Patterson 37.

THE COAST: Medley: Stableford White: A: D Meyer (14) 41. B: K Hindle (16) 39. Scr: R Rignall 35.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: A Home (18) M Carter (9) 47. Scr: J Cripps T Bayley (Cronulla) 45. P Fair (30) 40 cb. 4B: A: G McKirdy (22) J Roberts (8) 46. Scr: A Holman T Sidley 37. T Flutey (Cromer 17) 42.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: A Smith (4) 18. B: D Pitkin (14) 21 cb. C: C Callinan (36) 22.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: M Cooper (3) 38. Div 2: T Stokes (17) 38. Div 3: M Saisai (23) 35. Gold: P Lovelace (17) 34.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: R Slattery (14) P Joseph (+3) 80. 2B Agg Scr: P Joseph R Slattery 69. A: K Roberts (11) 39 cb. B: R Slattery (14) 45. C: D Brown (24) 37. D: T Laidlaw (29) 39.

TWIN CREEKS: Mxd: 2B Multi: B Dick (29) D Williamson (12) 75. Medley: Stableford Gold: A: H Choi (11) 40. A Scr: M Pearce (-4) 40. B: W Tan (15) 38. B Scr: J Stein (13) 23 cb. C: K Thornton (28) 37 cb. C Scr: P Muirwai (19) 17 cb. 

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A Prescott (15) C McBride (6) 44 cb. A: D Skelton (10) 40. A Scr: D Hurley 30. B: R Gallen (13) 37. B Scr: R Gallen 24. C: D Burton (30) 37. C Scr: G Holden 16.

WALLACIA: Women: Stroke: Foursome: C Wong H Grieve (26.5) 67.5. Scr: J Thorpe S Owen 94.

WARRINGAH: Men: Par 2B: White: A Haran (15) C Moore (13) 12 up cb. A: A Haran (15) 5 up. B: B Poole (19) 7 up. C: N Winterton (23) 1 up. D: C Whitting (36) 4 up. 9-hole: M Lee (34) 2 up.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black: A: J Frazer (14) 37 cb. B: A Ruppas (16) 38. C: G Fitzgerald (22) 41. Scr: G Soames 32.

WYONG: Men: Stableford 2B: A Szady (22) L O’Rourke (18) 47. White: A: G Deane (16) 40. B: A Szady (22) 42. C: I Cornwell (23) 36. Scr: D McClelland 37. Hole in one: D Beverley at 15th.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: L Bennett (27) 36.