October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 13 August 2022

NSW/ACT Daily Club Golf Results for 13 August, 2022.

ANTILL PARK: Medley: Stableford White: A: J Richards (1) 41. B: G McCabe (16) 39 cb. C: A Smyth (22) 42 cb. Stroke: Foursome C’ship: D Peters (17) S Peters 71. K McGuire (24) S Templeton 76. K Wright (19) K James 78. Medley: S Kennedy (4.5) T Davies 90.

ASQUITH: Medley: Stableford: Father/Son Trophy: L Malcolm (0) I Malcolm (1) 45. Men: 2B: B Harris (6) A Todd (17) 50. A: C Allen (4) 41. B: A Todd (17) 41. C: J Parker (19) 41. Scr: M Black 35 cb.

AVONDALE: Stableford: A: S Byrne (5) 38. B: P Sproules (15) 37. C: T Khoo (23) 36. A Scr: W Moody (+3) 38.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: P Bruce (11) 36. B: B McPherson (15) 40. C: C Bartley (31) 40.

BARHAM: Men: Stroke: A: R Suckling (5) 74 cb. B: D Dawson (10) 73. C: C Morrison (16) 70. Women: Stableford: A: L Hyne (20) 34.

BARNWELL PARK: Men: Hole in one: P Bakker at 2nd. Stroke: Matchplay: J Hutton R Saville bt A Smith K Nikas 3-2. Women: Stableford: R Macrae (28) 34. Stroke: Matchplay: M Camilleri (14) G Bannon (23) bt D Crittenden (23) S Hormann (25) 2-1. Men: Stableford: D Chapman (17) 40. S Warn (18) 39 cb. M Calleja (9) 39 cb.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: B Stobbs (12) 40 cb. B: B Erichsen (18) 40. C: M Mackenzie (20) 37 cb. Scr: P Clarke 37. Women: Div 1: W Harrington (4) 36. Div 2: H John (27) 38. Medley: 2B Multi: M Mackenzie (20) A Dias (23) 85.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: M North (9) 39 cb. A: B Cobb (8) 39. B: G Gauci (18) 37. C: A Harrar (25) 39. A Scr: K Rae 32 cb. Women: Stroke: Medal Aug: A: P Wilson (16) R Paul (19) 82 to playoff. Men: Stableford: 2B: G Xenos (18) H Halias (17) 44.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: A: J Martyn (7) 38 cb. B: D Sherry (12) 38 cb. C: M Buckley (22) 37. 4B: M Partlin (17) A Chalmers (24) 47 cb. Scr: J Dodds 35.

BLACKHEATH: Mxd: Stableford: R Starkey (42) 31. Men: Stroke: Ambrose: A Campbell (6.5) M Allen O Antaw R Evans 56.5. Women: Canadian Foursome: C Rhind (21) Y Murray 73.

BONDI: Men: Stableford: R Cummings (17) 42. 2B Agg: R Cummings (17) A Barker (10) 80.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: B Barnett (scr) 35. A: R Cheng (11) 45. B: S Pike (16) 41. C: J Mueller (22) 40.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal Aug: A: C O’Brien (10) 66. B: D Harper (15) 70. C: K Edmonds (26) 72.

BRIGHTON LAKES: Stroke: G Douglas (28.12) J Douglas (28.12) 68.825.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: W Alvarez (4) M Craig (14) 44. Div 2: R Gray (14) A Roveto (17) 45 cb. Div 1 Scr: A Marsh S Reitsma 35 cb. A: S Steele (5) 38. B: M Craig (14) 39 cb. C: L Zaurrini (20) 36 cb. D: M Zuback (21) 37.

CAMDEN: Men: Stroke: Matchplay: J Shaw bt C Pateman 1up. Women: Stableford: Hcp: A: L Newcombe (19) 35. B: P Dilucchio (22) 37. C: M Poulton (34) 35. Men: A: D Gilbert (10) 38. A Scr: M Bell 36 cb. B: M Lewis (17) 36. B Scr: D Leis 23. C: M Morrison (20) 37. C Scr: D Moore 16. 2B: M Morrison (20) D Leis (13) 46. 2B Scr: R Minns L Hudson 41.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: C Matthews (3) 45. B: W Nelson (19) 35 cb. C: L Daley (30) 37 cb. 4B Agg: C Matthews (3) W Nelson (19) 80. 4B Scr: B Vella Z Kadir 65. Hole in one: T Mocha at 12th.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B: C Farrell (15) C Mackinnon (11) 62. 2B Scr: A Wittaya M Youssef 71. A: A Wittaya (5) 67. A Scr: J Lind 78. B: J Antouny (18) 69. B Scr: D Choi 84. C: D Kim (23) 71. C Scr: A Min 94.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Multi: E Onggo (19) P Pheagan (36) 74. A: S Nati (5) 40. B: C Baylis (13) 39. C: T Losco (22) 43. 2B Multi: W Grant (6) T Cruise (10) 80. A: W Grant (6) 43. B: P Butson (17) 39 cb. C: B Carritt (23) 36.

CASTLECOVE: Men: Stroke Black: S Liliopoulos (21) 59. Stableford: J Cole (22) 36. Women: Stableford: J Cole (29) 29 cb. 2B: J Cole (29) G Giles-Gidney (32) 38. Men: Stroke C’ship: Black: A: K Wallis (1) 266. B: B Shanahan (17) 340. C: S Liliopoulos (24) 359.

CONCORD: Mxd: Stableford White: M Baxter (11) 41. B: J Thomspon (14) 38 cb. C: F Ogle (38) 44. 2b: R Cronin (29) F Ogle (38) 51. 2b Scr: B Phillips T Marcucci 37.

COROWA: Women: Stableford: S Barkley (9) 38. Men: A: T Patton (10) 38. B: G Chester (15) 41. C: S McKenzie (21) 37.

CROMER: Medley: Stableford: A Scr: A Hessell (3) 37. A: A Hessell (3) 40. B: D Freeman (14) 42. C: T Adams (35) 40. Split Six: D Sprules (10) A Hessell (3) 73.

CRONULLA: Men: Stroke Black: A: J Lough (8) 68. B: S Evers (20) 65. C: R Waterford (27) 68. Scr: A: L Owens (2) 72. B: G Mawson (B) 80. C: D Allouche (22) 93. Stableford Green: R Drummond (34) 36.

CUMBERLAND: Men: Stableford: A: S Moylan (3) 40. B: A Walker (19) 42. C: C Grobler (20) 41. D Scr: J Freeman 39.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: G Nagel (11) C Boland (18) 75. Div 1 Scr: C Williams D Williams 60. Div 2: J Speirs (24) M 21 75. Men: Div 1: D Currie (11) 39. Div 2: J Speirs (24) 44.

EASTLAKE: Men: Stableford: A: G Angelou (11) 38. B: N Zaferis (13) 38. C: J Kyriazis (22) 38. A Scr: S Wong 31.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A Scr: A Reeve-Parker (4) 37. Par: A: C Mushan (9) 5 up. B: B Neil (18) 4 up. C: S Hutcheon (36) 4 up.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: T Belotti (11) 39. B: M Nicolson (17) 38 cb. C: P Shackleton (24) 38. D: M Gaven (32) 40. Irish Team: K Davis (9) D O’Brien (23) J Quinn (13) J Landsberg (11) 95.

GEORGES RIVER: Medley: Par: 2B: L Hollands (39) G McCanna (10) 13 up. A: G McCanna (10) 3 up. B: D Sookee (18) 3 up. C: L Hollands (39) 1 up.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: S Hunt (1) 40. Div 2: J McColl (24) 42. Div 1 Scr: A Robb 38. 2B Multi: S Hunt (1) A Robb (0) 87.

GORDON: Men: Stableford: A: K White (11) 37. B: A Righton (15) 40. C: B Coady-Vac (Balgowlah 20) 40. 2B: B Gibson (Eastlake 22) B Coady-Vac (Balgowlah 20) 45 cb. Hole in one: R McGill (Avondale) at 4th.

GOSFORD: Men: Stroke Black: A: M Stimpson (11) 69. A Scr: M Buckley (0) 73. B: G Frost (18) 68. B Scr: S Wright (13) 84. C: G Smith (20) 67. C Scr: G Smith (20) 87.

HOWLONG: Men: Stableford: H Maxwell C Barnett 45 cb. Medley: A: C Isaac (14) 35. B: P Whittle (22) 38.

KAREELA: Men: Stroke: A: A Beazley (9) 63. A Scr: C Holland (6) 70. B: P Wucherpfennig (13) 59. B Scr: G Reilly (13) 74. C: H Shalala (27) 63. C Scr: G Etcell (20) 88.

KOGARAH: Medley: Par White: A: J Mourad (10) 3 up. A Scr: G Harnwell 3 down cb. B: Z Angelkoski (13) 3 up. C: S Kourouche (24) 4 up.

LAKESIDE: Men: Stroke: Cock o’ Walk: Z Bosnich A Rapley bt P Dawson N Smedley 20th. Stableford: A: C Ward (10) 38. B: W Rickard (15) 41. C: P Mottershead (24) 41. 2B: P Janes (14) P Mottershead (24) 51. 2B Scr: D Busch (5) R Timms (6) 37.

LANE COVE: Men: Par: 2B: S Tan (21) P Sullivan (29) 8 up. S Tan (21) 1 up.

LEONAY: Mxd: Stableford Irish: White: A: K Small (12) 75. B: J Kent (15) 76. C: I Blackwood (21) 77. D: K Moffatt (27) 90.

LIVERPOOL: Stableford White: A: J Fay (8) 42. B: R Morrison (13) 40. C: H Tran (26) 40. Stableford: 2B: W Chun (27) E Ae Lee (21) 51. 2B Scr: A Naaman (-2) S Bounds (14) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: R Farrell 34. A: P White (7) 41. B: C Mitchell (15) 37. C: R Lee (21) 36. Women: N Driver (13) 37. Mxd: 2B: P White (7) 44. R Lloyd (20) 44.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: Div 1: M Goldfinch (12) 40. Div 2: G Eberle (18) 36. Div 3: B Tang (23) 40.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1: G Groizard (12) 36. Div 2: J Mackenzie (22) 37. Hole in one: M Maiden at 14th.

MARRICKVILLE: Men: Stroke: Medal: A: J Ljajic (8) 59. B: A O’Neill (14) 62. C: D Hogarth (18) 61. Medley: Hcp: A: J Ljajic (8) 59. B: A O’Neill (14) 62. C: D Hogarth (18) 61. Scr: A Scr: D Cremin (1) 60. B Scr: D Slater (14) 78. C Scr: J Thaw (18) 83.

MASSEY PARK: Women: Par: 4B: J Nipperess (19) A Burt (17) 8 up. Men: Stableford: Scr: S Watson 39. Div 1: S Watson (2) 41. Div 2: G Beames (16) 36. Div 3: G Russell (20) 39. Medley: 2B Multi: S Watson (2) R Forrest (8) 66.

MONA VALE: Men: Stableford: A: S McKeon (7) 39 cb. B: J Polfanders (21) 40. C: R Platt (26) 37 cb. Scr: A Hugill 41.

MONASH: Men: Stableford: Div 1: D Parsonage (8) 40. Div 2: J Kim (17) 41. Div 3: R Garland (23) 38. Stableford White: W Plunkett (29) 30. Stableford: 2B: Div 1: G Hendy (17) J Anstee (19) 46. Div 2: P Fletcher (14) S Attewell (25) 47. 2B Scr: S Morgan (2) C Abbott (2) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Ambrose: K Rezek (10) C Hammond (14) P Pelekanos (35) 54.667.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: W Talbot (45) 43. Men: Stableford Gold: A: C Mewburn (9) 39. B: R Kenyon (11) 35. C: L Tracey (28) 40.

NELSON BAY: Women: Stableford: L Drake (21) 37. S Dunn (23) 36. Men: A: D Warder (10) 34. C Fallan (3) 34. B: R Diemar (19) 37. G Brown (20) 35. C: D Harris (24) 37. B Campbell (31) 36. A: D Hogan (6) 40. B Woolfe (13) 36. B: B Podje (19) 39. B Hammond (23) 38. C: R Gabb (34) 38. D Hurley (30) 35.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: C Manders (10) 40 cb. A Scr: M Ellison 34 cb. B: P Jones (13) 38 cb. C: J Yates (25) 43.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Matchplay: A Scr: M Gordon bt D Fazzolari 2-1. A: D Ruhan bt S Larvin 1up. B: G Jones bt C Moore 2-1. C: P Shin bt S Davis 5-4. Stableford: A: J Fennell (Scr) 39. B: M Taylor (15) 39. C: R Lu (30) 37. 2B Scr: F Campbell (3) J Fennell (Scr) 39. 2B Multi: K Loughlin (14) B Kerr (7) 76.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A Scr: E Brentnall (4) 35. A: P Stephens (8) 40. B: J Thompson (14) 38 cb. C: T Thomas (26) 40 cb. Women: Stableford: J Phillips (18) 38. Medley: 2B: N Posa (7) T Thomas (26) 48.

NOWRA: Medley: Stroke: Ambrose: N Dinnie C Stubbs M Carney T Hosler (6.13) 50.87.

NSW: Men: Stableford: Cup: P Whalan (10) 41. Stableford White: J Briggs (24) 31. Women: Stableford: G Dooley (4) 40. Medley: Scr: G Dooley 36. Men: Hole in one: C Finkelde at 6th.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: A Kim (12) 39. B: M Clout (16) 40. C: A Saab (19) 39. D: R Mossie (36) 37. A Scr: B Frome 32 cb.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: D Blackshaw (4) 41. A Scr: M Oakley (3) 37 cb. B: T Karroll (14) 38. C: M Wilson (22) 41. Cup: D Blackshaw (4) 41.

PENRITH: Men: Stableford: 2B: P Gadd (19) B Gadd (13) 46. A: J Kilbourne (9) 42. B: P Sutherland (13) 38. C: J Watkins (32) 36.

RANDWICK: Men: Stroke: Cup: L Furlong 58. Bowl: R Webster (16) 56. Jnr: Cup: J Todd 63. Men: Medal Jul: A: C Mcmahon (3) 57. A Scr: C Mcmahon 60. B: R Webster (16) 56. B Scr: J Thorn 70. C: T Campbell (24) W Chin (22) 60 to playoff. Jnr: K Todd (10) 59. Men: Medal Aug: A: A Fernandes (10) 61. B: G Busuttil (16) 65. C: T Ryan (20) 65.

ROSEVILLE: Men: Stableford White: A: M Ryan (12) 39. B: B Thomson (14) 35. C: I Krycer (24) 34. Women: Stableford: C Angus (12) 34. Snr Stableford Green: G Harrison (28) 33. Men: Par 2B: White: T Snodgrass D Comassutti 46 up.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: B McKissock (8) 41. B: A O’Connor (16) 38. C: J Park (21) 40. D: A Pendlebury (31) 38. A Scr: M Green 37. 2B: Div 1: A Hogg (7) B Mckissock (8) 46. Div 2: E Pektuzun (22) B Haynes (3) 44.

SEFTON: Men: Stableford: A: B Gilzean (9) 36. P Kingi (12) 30.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: J Milne (3) 42. B: B Howe (13) 39. C: M Riley (28) 40 cb. Women: L Armstrong (21) 40. Medley: 2B: P Ray A Ray 46. Men: T Kobler J Klipp 46.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: A: P Connor (7) 37. B: G Welsh (13) 38. C: W Littl;e (21) 38. A Scr: M Johnston (+2) 37.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: M Ripoll (10) 37 cb. B: I Friedlander (15) 37. C: V Zappia (27) 40. Scr: J Morrow 32. Women: Stableford: M Heller (21) 26. Men: Stableford Gold: Gold: T Mayes (18) 30. 2B: White: F Jones (9) H Jones (20) 44 cb. 2B Scr: B Ginsberg M Weinstein 36 cb.

STRATHFIELD: Men: Stroke: Medal Aug: A Macinnes (10) 64. A: A Macinnes (10) 64. B: J Rush (15) 66. C: B Rodriguez (29) 70. A Scr: A Macinnes 74. D Park (18) 68.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 9-hole: S Sands (17) 20. S Stephens (19) 19 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: D Lucas (11) 41. B: G Richards (19) 39. C: P Mccarroll (21) 36.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: G Patterson (8) 41. B: N Saucis (16) 36. C: T James (30) 35. A Scr: M Giles 40.

THE COAST: Stableford: D Turnbull (24) 39. A: S Ede (11) 37. B: M Kent (13) 37. A Scr: P Hogg (4) 32. Women: Stroke: J Rose (22) 76. Medal: Div 1: J Rose (22) 76. Div 2: S Britton (28) 79.

THE LAKES: Men: Stableford: D Seeff (22) 40. B Leo (17) 40 cb.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: G Wissam (11) 39 cb. B: J Dinis (21) 40. C: B Rowley (24) 40.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: B Lovitt (3) 36 cb. Div 2: H Attwood (24) 36. Women: T Suckling (24) 34. Medley: Stableford Gold: J Conrad (22) 30.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: D Murphy (10) 38. A Scr: M Pearce (-4) 37. B: T Jiang (14) 36. B Scr: S BUrhari (13) 20 cb. C: L Fitzgerald (20) 38. C Scr: M Woodcroft (21) 17 cb. 2B: D Murphy (10) A Fiorenza 45. 2B Scr: M Pearce (-4) R Pearce 41. Women: Green: J Lee (26) 34.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: S Till (17) G Nunn (16) 47. A Scr: B Mason (2) D Adamson 36. Men: A: D Hurley (6) 39. A Scr: B Mason 35. B: G Nunn (16) 43. B Scr: B Sertbas 28. C: W Brown (29) 40. C Scr: J Walker 21. Women: L Donnelly (19) 36.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: N Hoppe (12) N Shaw (23) 45 R/Up M Bateup (3) B Bratusa (16) 44. 2B Scr: R Lee C Holmes 41. A: M Bateup (2) 39 cb. B: D Coombes (17) 38. C: E Scicluna (22) 36.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: J Rogan (1) C Jamieson (2) 73 cb. N Peke (9) 40.

WYONG: Men: Stableford White: A: C Coorie (6) 38. B: R Chapman (15) 42. C: J Palesy (29) 42. A Scr: C Wickham (1) 35. 2B: G Jeffs (34) R Chapman (15) 47.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: T Reed (13) 38 cb. B: P Smith (19) 38. Murray: H Craig (`16) 39. Women: K Davis (7) 38.