October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 10 August 2022
A view of a green at Asquith Golf Club

Frack Air Compressors Daily Club Golf Results For Regional and Metropolitan NSW & the ACT for Wednesday, August 10, 2022. ( Image: Asquith Golf Club)

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: D Browne (29) R Davis (21) 46. 2B Scr: I Malcolm (5) D Malcolm (9) 37. 4B Agg: L Wong (16) M Hewitt (13) N Jones (13) G Rungwerth (18) 107. A: M Pinnuck (11) 37. B: G Rungwerth (18) 39. C: J Eagleton (25) 39. D: W Hands (28) 38.

BALGOWLAH: Men: Stableford 2B Agg: White: P Hobsbawn (19) R Ewing (14) 65. I James (22) 35.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stroke Ambrose: White: M Williams P Nash S Ryan P Ryan (9.875) 47.125. B Alexander T McAuliffe R Russell E Yates 60.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: G Smith (36) 36.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: A Harrar (26) 35 cb. A: S Geraghty (5) 33. B: G Girdlestone (14) 35. C: M Holt (27) 32 cb. Scr: B Turner 28 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: X De Pasquale (43) S Maurice (12) 47. 2B Scr: B Russell (28) M Savoldi 36. A: D Moeke (6) 35. B: J Chalker (15) 40. C: R Thomas (19) 37.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: J O’Keeffe (10) J Thomas (4) 46. K Munchow (13) 36 cb.

BONDI: Men: Stableford: W Ng (25) 41.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: A Marsh (0) A Supple (10) 43. Div 2: R Heffernan (22) M Heaton (33) 49. 2B Scr: T Marlin  R McIvor 36 cb. A: T Lupic (10) 37 cb. B: P Shepherd (17) 41. C: M Heaton (33) 41.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Jul: A: E Giovenco (20) 74. A Scr: E Giovenco 94. B: J James (31) 74 cb. B Scr: K Cahill 104 cb. C: L Bullock (33) 77 cb. C Scr: L Bullock 110.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B Agg: B P:ollock (16) T Borodzicz (16) 75. 4B Scr: R Hayward L Arthur 69. A: F Pinto (11) 40. B: C Toogood (19) 39. C: C Oke (23) 45. 

CARNARVON: Women: Par: 2B: A Mace (28) D Trevena (31) 8 up. Div 1: T Yoon (14) sq. Div 2: M Chae (24) 1 down. Div 3: D Trevena (31) 2 up.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: D Lewis (12) M Street (11) 74. A: D Lewis (12) 39. B: B Turk (18) 38 cb. C: S Vernon (20) 38. PM 2B Agg: S Park (20) P Dorahy (35) 78. A: I Cochrane (6) 41. B: H Haslehust-Smith (13) 39 cb. C: S Park (20) 40. 2B Agg Scr: T Wheeler J Hatchett 68. Stableford Gold: K Mollart (19) 28.

CASTLECOVE: Women: Stableford 2B: White: L Adam (34) P Davis (27) 40.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal: A: J Curran (22) 75. B: J Sheedy (32) 70.

CONCORD: Men: Stableford: 2B Agg: P Rigg (17) B Phillips (+3) 78. A: P Tregeagle (8) 39. B: P Rigg (17) 42. C: K Golchin (20) 37.

COROWA: Women: Stableford: L Nixon (29) 32 cb.

CROMER: Men: Stableford 2B Multi: White: G Treasure (20) K Booker (17) 81. A: A Toole (11) 40. B: G Treasure (17) 41. C: G Wardle (23) 39. Scr: J Ponder 36.

CRONULLA: Women: Stroke Green: A: S Wiggins (6) 74. B: J Southgate (27) 69. C: A Pryke (28) 73. D: J Turner (39) 77.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: W Bae (15) D Kim (11) 43. 2B Scr: P Taklar (5) A Foreman (5) 42. R Wood (4) 34. Div 1: S Park (16) 42. Div 2: G Livesley (24) 41. Div 3: S Richmond (29) 39.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B Agg: White: G West (10) B Harrison (20) 69. Div 1: G West (10) 38. Div 2: A Bannerman (18) 42. Scr: B Van Dongen (6) 33. Women: E Williams (40) 36. Veteran: A: W Tonks (13) 38. B: G Brown (19) 38. C: E Zonaga (24) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: J Elfes (10) 40. B: D Kitchin (17) 35 cb. C: L Ortega (25) 36 cb. Scr: J Todd (0) 32 cb.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: R Kimber (23) N Fliedner (31) 47. 2B Scr: P Botting (4) I Cameron (12) 38. Scr: S Bennett (1) 35. A: I Cameron (12) 39. B: M Clune (16) 41. C: A Yanz (24) 39. D: W Martin (27) 39.

FINLEY: Women: Stroke: Brooch: J Delmenico (24) 74. Men: Stableford White: M Cruickshank (22) 37.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: Div 1: R Shin (8) 38. Div 2: J Tolley (27) 34.

GORDON: Men: Stableford: Z Karlsson (9) 37.

GOULBURN: Women: Stableford Team: Green: J Roberts (45) J Christoff (19) L Cranston (45) 63.

HOWLONG: Women: Stableford: 4B: A: G Frichot F Barnes 44.

KAREELA: Men: Stroke: 2B: C Keed P Bendeich 53. A: B Armstrong (11) 61. A Scr: C Holland (6) 71. B: P Cook (16) 59. B Scr: S Nicholson (15) 75. C: H Shalala (27) 58. C Scr: L Dewhurst (20) 85 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: B Crowe (14) M Paton (21) 43. A: P Turner (9) 40. A Scr: M Tierney 36. B: B Crowe (14) 38. C: P Mahon (23) 36 cb. Veteran: R Smith (23) 36.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: J Mussett (30) 37.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: A Hall (20) H Shaw (20) 64. S Campbell (28) 40.

LEONAY: Women: Stableford: Div 1: B Chalmers (30) 36. Div 2: P Manning (37) 36.

LONG REEF: Men: Par: 2B: M McKnee (17) T Smithyman (14) 9 up. A: T Hill (9) sq. B: M McKnee (17) 3 up. C: F Turner (27) 1 up. Scr: R Steet 4 down.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: T Talese (14) 36. A Craddock (11) 37. Stableford: C Morris (28) 39.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B Agg: G Groizarad (11) M Lane (22) 67. M Lane (22) 39.

MASSEY PARK: Women: Stroke: W Blake (30) 63. Medley: Stableford: Div 1: J Thomas (14) 42. Div 2: T Spencer (25) 41.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: D Smith G Nes 72. M Albers (12) 43.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: I Rosenthal (6) B Jacobson (16) 46. Div 2: G Sutton (23) A Dinte (18) 45. 2B Scr: S Dyne D Cullam 38. A: D Cullam (4) 39. B: A Steger (18) 38 cb. C: R Sloss (31) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Ambrose: S DellaVedova (20) G Remoundos (9) A Haywood (14) J Lacey (25) 61.5 cb.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: 4B: L Carnie (20) K Gordon (16) 44.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: A: T Bradley (8) B Fensom (7) 71. B: J Smith (16) P Westcott (19) 69. A: J Yoo (11) 36. B: F Wong (20) 39. C: N Spalding (30) 35.

NOWRA: Men: Stableford: A: S Groves (18) 40 cb. B: B Norwood (23) 39.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: N Bisher (24) S Tarrant (2) 47. White: Scr: S Doherty (3) 34 cb. A: J Karam (3) 37 cb. B: G Hennessy (15) 41. C: L Liew (26) 41. D: J Bowring (29) 36. Women: Hole in one: Yellow: K Longworth at 5th.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: D Mckay (11) M Sinclair (12) 45. 2B Scr: B Gadd J Gadd 43 cb. Men: A: N Johnston (10) 37 cb. B: B Bugayong (13) 35. C: M Borg (24) 35.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: D Ediriwira (23) A Hillier (5) 48. A Martin (10) 40 cb.

RANDWICK: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: Y Cheng (21) 65. Div 2: P Maple (27) 66. Div 3: J Flitcroft (28) 67. Div 4: E Redman (33) 70.

RICH RIVER: Women: Stableford West: Green: A: J Davey (22) 39. B: V Kulbars (26) 38. C: K Mullarvey 40.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: C Coleman (27) J Spargo (25) 36. 2B Scr: W Popplewell (12) R Davies (1) 30. Men: A: R Gerlach (9) 36. B: M Pollistrini (18) 35. C: A Rose (23) 38. Women: G Elder (36) 35. Medley: Scr: W Palmer (1) 29.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: Div 1: L Park (15) J Song (8) 67. Div 2: P Edwards (28) D Semken (13) 72. A: S Kim (12) 37. B: P Besgrove (18) 35. C: S Kemp (22) 35. D: W Williamson (26) 39. Stroke: H Kim 34.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: 2B: J Kearsley (18) S Hutton (16) 45 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: D Lucas (11) 41. B: J McConnell (14) 38. C: T Maloney (28) 35.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B Multi: A: G Simpson (7) M Smith (13) 62 cb. 2B Multi Scr: L Robinsons T Williams 70. P Kevans (24) 38. 

THE COAST: Stableford: A: A Rowland (12) 37. B: P Chappell (34) 39. Scr: J Brady (7) 30.

THE LAKES: Men: Stableford: 2B: D Wayn (31) K Chandler (19) 47. C Dickson (11) 41. R Chan (23) 40.

THE RIDGE: Stableford: 9-hole: A: A Carr (10) 17. B: P Clancy (17) 20 cb. C: L Foxon (36) 21.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: J Crilly (13) 3 up. Div 2: B Benbow (21) 5 up. Div 3: R Lavery (23) 2 up. Par Gold: G Jones (32) 2 down.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: S Collins (15) R Jolley (23) 46. 4B Scr: B Willett N Miller 40. A: P DeBoer (9) 40. B: A Henderson (14) 39. C: L Barrett (23) 39. D: B Deans (27) 40 cb.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Agg: Gold: D Murphy (10) P Im (9) 76. Medley: A: A Pondekas (9) 40 cb. A Scr: J Tolomeo (0) 35. B: A Boudville (14) 39 cb. B Scr: D Williamson (13) 23 cb. C: L Dowe (42) 39. C Scr: A Jackson (20) 17.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: D Parsons (19) J Sewell (12) 48. 2B Scr: A Boyle A Saville 36. A: J Sewell (12) 41. A Scr: M Canty 31. B: D Wells (16) 44. B Scr: D Wells 28. C: S Darwen (27) 42. C Scr: J Middleton 19.

WALLACIA: Women: Stroke: Ambrose: H Grieve D Chant (14.25) 69.75.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: B Robinson (26) M McCrann (18) 46 cb. A: C Moore (14) 38 cb. B: E Brown (16) 37. C: J Battaglia (22) 36. D: B Robinson (26) 39.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: T Seymour (5) 37. B: D Lohman (17) 36. C: D Stewart (26) 43. Scr: R Simpson 36.

WYONG: Men: Stableford 2B: White: D Wilkins (25) B Kennedy (15) 47. A: S Rex (13) 39. B: C Bracken (20) 41. C: D Wilkins (25) 41.