September 25, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 7 August 2022
18th green Port Kembla Golf Club

NSW CLUB GOLF SUNDAY From Across Metropolitan and Regional NSW and the ACT for Sunday, 7 October 2022.
(Image: Port Kembla Golf Club)

ASQUITH: Stableford: Medley: 2B: D Fardy J Payne 44. Mxd: N Robinson D Robinson 45. Men: A: C Brobbell (10) 39. B: D Chambers (18) 39. C: H Chung (23) 39. Women: A Lee (22) 36.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford White: C Jones (10) 35. Medley: Stroke: Foursome: B Vanessa M De Montfort (20.5) 59.5. Scr: B Zadravec K Coldrey 78.

BARHAM: Medley: Stableford: P O’Rielly (15) 39.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: W Clayden (30) 41. A: J Skourtis (11) 38. B: C Brown (12) 37. C: R Kelly (25) 35. Scr: S Palonis (1) 32.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: S Maurice (13) A Brown (8) 74. A: S Mitchell (3) 36. B: P Chiandotto (14) 37. C: A Ng (26) 36. Scr: W Matthews 35. Men: Stroke: Matchplay: L Delahoy (13) A Mercuri (15) bt B Hinley (20) G Costello (11) 4-3. S Dean (8) S Jones (9) bt W Matthews (1) G De Pasquale (17) 2-1. G Snowden (15) S Andreacchio (4) bt R Thomas (20) M O’Farrell (13) 19th. P Aroney (8) K Klem (8) bt D Marriner (11) D Moeke (8) 19th.

BONNIE DOON: Women: Stableford: L Low (19) 30 cb. Medley: A: T Wareing (2) 33 cb. B: P Hetherington (15) 36. C: J Beaton (22) 37 cb. Scr: T Wareing 31.

BONVILLE: Medley: Stableford: G Sullivan (25) 41. M Grahn (13) 40 cb. A Watson (6) 40. J Pountney (+5) 37.

BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: C Stone 76. 2B: Par: D Grace (21) M Sutton (12) 9 up. A: F Petit (12) 1 up. A Scr: B Edgar 7 down. B: D Zaccagnini (13) 6 up. B Scr: D Peters 10 down. C: D Grace (21) 6 up. C Scr: N Beattie 13 down. 

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: C Phillips (27) L Atkins (Lynwood 14) 45 cb. 2B Scr: A Wittaya M Senchenko 34 cb. A: D Kim (10) 40. B: M Kim (15) 39. C: D Lynch (23) 39. Women: Stroke: 2B Agg: A Kim (26) E Park (9) 146. Medal Aug: Div 1: E Park (9) 71. Div 1 Scr: N Yoe 86. Div 2: J Kim (25) 74 cb. Div 2 Scr: S Sim 97 cb. Div 3: H Hong (32) 70. Div 3 Scr: A Kim 101.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: J Gardiner (12) A Gratland (5) 76. Men: A: J Gardiner (12) 39 cb. B: R Frost (14) 37. C: B Zubrycki (23) 37. Women: S Maeng (27) 37. Medley: PM 2B Agg: G Watkinson (14) J Hugo (26) 72 cb. Men: A: T Cruise (12) 37. B: J Zhou (16) 40. C: J Hugo (26) 37 cb. Women: L Papandrea (19) 38. Medley: 2B Agg Scr: P Smith T Smith 63.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: S Manganas (15) D Foster (33) 48. 2B Scr: D Williamson S Lee 35. A: L Dorman (11) 41. B: J Williamson (17) 39 cb. C: L Trapnell (33) 42.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: E Stratton W Glasscott 50. 4B: R Doman P Doman 41 cb. Scr: J Thomas 38. A: D Cash (9) 40. B: M McEnallay (14) 40. C: H Pham (20) 38 cb. Hole in one: S Hickey at 4th.

CRONULLA: Men: Stableford: D Weigand (1) 35 cb. Scr: G Rodgers 36. Women: Green: R Feehan (17) 33 cb. Mxd: Stableford: Irish Team: L Toohey (23) C Toohey (26) C Parberry (28) S Parberry (35) 80.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: S Cooper (27) M Hottchkiss (7) 48. S Cooper (27) 44. Scr: D Ayre 33. Mxd: 2B: V Sullivan (48) J Sullivan (13) 45. Women: E Aspland (26) 36 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: G Danilov (8) 37. B: J Green (19) 38. C: W Ng (35) 39. Scr: N Katholos (-2) 34.

EVERGLADES: Mxd: Stableford Team: Pink: Black: T Bladwell (12) B Moran (24) R Morello (20) W Vermeulen (15) 97. A: M Lupton (8) 36 cb. B: S Stratulat (15) 37 cb. C: D O’sullivan (23) 38 cb. D: R Lofthouse (26) 38. Div 1: F Templeton (29) 36 cb. Div 2: R Laws (34) 40.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: A Relph (9) 34. B: M Kandel (18) 36. C: G Monaghan (29) 39. Women: C Lee (20) 38.

GORDON: Medley: Stableford: 2B Multi: M Hyndham (Everglades 22) J Hayward (14) 71. Men: O Ranken (13) 39. Women: M Mullins (30) 34.

GOSFORD: Medley: Stableford White: N Cleverly (21) 39.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: B Kelly (13) 41. B: G Pearce (27) 37. Women: Stroke: Ambrose: A: J Bye C Mildren C Villenevue R Vogel 59.37.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: K Charles (9) 39.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B: L Waring (15) B Sparre (19) 49 cb. Women: A Fraser (25) 39. Men: R Elton (26) 45.

KOGARAH: Women: Stroke: Medal Aug: L Seeto (13) 68. Men: Stableford White: B Earl (8) 40. Scr: A Adam 35 cb.

LANE COVE: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1/Medal: S Doughty (18) 61. Div 1 Scr: S Doughty 79. Div 2: B Oliver (40) 66. Div 2 Scr: L Blackwell 105.

LONG REEF: Men: Stableford: A Elliott (5) 33. Women: M Ackermann (34) 36.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: T Levine M Webber 50. Men: White: A: T Levine (9) 43. B: C Buckling (15) 41. C: J Olde (24) 41. Women: A: M Rudd (19) 43. B: J Hill (39) 40.

MARRICKVILLE: Women: Stroke: C Forrester (22) 67 cb. Scr: J Wallas (12) 79. Men: Stableford: N Phillips (12) 35 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: J Marchetta (23) 37.

MONA VALE: Medley: Stableford: S Cole (19) 37.

MONASH: Men: Stableford: 2B: J Hamilton (18) D Brown (14) 46. V Angelucci (17) 38 cb. Mxd: 2B: V Angelucci (17) C Angelucci (27) 43. 2B Scr: G Molam (9) A Bedford (4) 36. Women: J Park (15) 36.

MUIRFIELD: Men: Stableford: C Kim (19) 42. Women: S Lee (18) 39. Mxd: Stroke: Canadian Foursome: J Hilditch (13) J Hilditch (26) 73.375..

MURRAY DOWNS: Women: Par: J Tucker (23) 4 up. Men: M Grant (15) 5 up.

NELSON BAY: Women: Stableford: Brushbox: M Stalgis (35) 33. S Woodward (25) 32. Men: S Conrades (15) 36. D Herbert (21) 35.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: D Parsons (36) G McMillan (18) 48. A: I Hastings (15) 38. B: K Bow (17) 38. C: D Parsons (36) 38. Mxd: 2B: S Kim (41) J Kim (15) 46. Women: H Ryu (32) L Cho (29) 44. A: L Ong (20) 40. B: P Phillips (31) 34. Hole in one: J Yoo at 18th. Jnr: Stableford: H Shin (40) 42.

NORTH TURRAMURRA: Mxd: Stableford: W Soo (4) 36.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: P Banbury (4) E Macrides (19) 50. Men: E Macrides (19) 43. Women: L Gray (45) 42.

NSW: Medley: Stableford: 2B: J Cochran (9) P Hill (8) 45. P Hill (8) 37. Scr: D Van Kampen 32. Women: Stroke: C Lee (26) 78.

OATLANDS: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: S Doherty J Doherty 170. Men: Stableford Black: M Lucey (12) 37. Women: C Kim (23) 37.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: M Jones (40) M Jones (18) 49. Men: K Blackshaw (11) 38. Women: M Jones (40) 43.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: M Finley (23) 50. D Ediriwira (29) 50. K Oakey (4) 43.

RANDWICK: Medley: Stroke: Foursome: L Goodeve A Lage (25) 57. Mxd: Foursome C’ship: M Todd M Sakakibara 73. Foursome: B Toms T Cornwell-Toms (15.5) 62.5.

ROSEVILLE: Mxd: Stableford: 2B: T Savage (9) N Sawford (7) 47. Men: A: N Sawford (7) 42. B: T Berry (15) 39. C: W Denny (30) 43. Women: K Morris (27) 36. Veteran: D Hum (18) 37.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B: A Don (15) R Jones (21) 46. Mxd: M Jung (28) M Jung (39) 46. Men: A: T Guo (12) 36. A Scr: N Talley 30. B: L Cain (15) 40. C: C Henwood (20) 39. D: M Estwick (31) 40. Women: Y Lei (9) 37.

ST MICHAELS: Medley: Stableford White: L King (7) 39. A De Manincor (18) 40. S Chowdry (26) 34 cb.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: L Thomas (9) 67. G Foster (12) 69. B: M Gaffey (26) 73. T Bodycote (23) 74. Women: S Ireland (23) 78. J Stephens (24) 84 cb.

THE AUSTRALIAN: Women: Par: K Osgood (27) sq.

THE COAST: Medley: Stableford: White: A: J Southall (7) 34. Scr: T Dowling 31. B: T Jackson (16) 39. C: G James (21) 37. Div 1: N Duell-Ferguson N Stevens 74.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: M Wilcox (22) J Loveday (13) 48. 4B Scr: S Bosevski B Xu 38. A: S Bosevski (8) 40. 4B: A: G Wang (36) M Wang (10) 44. 4B Scr: A Deverich B Chan 31. J Davis (15) 36. Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: S Lee (20) 73. Div 1 Scr: I Kaloudis 84. Div 2: J Davis (32) 71. Div 2 Scr: J Davis 103.

THE RIDGE: Men: Stableford: 9-hole: A: D Arthur (St Michaels 5) 20. B: S Milligan (20) 22. C: M Gregg (28) 22. Medley: A: T Hill (13) 41. B: C Reyes (17) 45.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Div 1: P Bolt (7) 712 cb. Div 2: N Finn (19) 71. Div 3: E Zolnierczyk (33) 77. Women: T Shalders (18) 74. Medley: Stroke Gold: P Lovelace (16) 77.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: J Laugwitz (24) B Ryan (7) 47. Div 1: D Laugwitz (16) 41. Div 2: J Laugwitz (24) 40. Medley: 4B: J Boardman (26) Y Boardman (1) 44. Women: K Johnman (24) 35.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: K Kim (23) E Eou (11) 69. Men: A: E Eou (11) 42. A Scr: D Drewberry (2) 36 cb. B: N Madaan (14) 38. B Scr: M White (17) 20 cb. C: S Sul Choe (25) 34. C Scr: A Jackson (20) 14. Women: Green: J Jeong (41) 41.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: G Henson (32) J Gordon (17) 47. Men: A: S Lemm (17) 38. B: G Henson (32) 41. Women: F Kim (27) 38.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: Z O’Sullivan (26) 42. 9-hole: G Gillies (29) 19. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A: C Baxter (30) W Smith (5) 68.5. B: V Sinclair (26) P Marotta (18) 72.

WOOLOOWARE: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: P Johns (45) G Johns (15) 69.

WYONG: Men: Stableford White: Div 1: J Lewis (18) 41. Women: K Nugan (49) 39.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: Gentsome: Lake: C Szekfy (28) K Clarke (29) L Scerri (5) B Clarke (20) 101.