October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 6 August 2022
Kooindah Waters Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 6 August July 2022.

ANTILL PARK: Medley: Stableford White: A: R Naidu (8) 37 cb. B: J Dimarco (16) 37 cb. C: M Davies (24) 35 cb. Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: L Gibson (4) J Richards 79. B Scr: B Berrell (14.5) J Berrell 85. C Scr: R Moolhuyzen (24) D Murray 99. A: M Davies (7.5) H Davies 63.5. B: G Perrott (13.5) R Anning 65.5. C: R Walsh (22) K Schuhmeier 70. Women: S Kennedy (18.5) A Kennedy 95. A Dickey (23) E Messer 5.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal Aug: A: R Agostino (12) 65. A Scr: D Keith 70. B: R Newcombe (18) 66. B Scr: W Kang 82. C: C Sansom (20) 67. C Scr: D Grove 87. Jnr: A Hughes (5) 71.

AVONDALE: Men: Stroke: Scr: L Yip (-2) 68. Medal Aug: A: M Jones (11) 67. B: L Fenwick (15) 69. C: G Cairns (26) 69. Stableford White: J Weaver (7) 38.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Medal Aug: A: D Hanshaw (6) 66. B: R Williams (17) 67. C: D Byrne (23) 67 cb.

BARDWELL VALLEY: Women: Stroke: J Ammit (30) 66. Men: A: G Lee (5) 60. A Scr: N Katholos 65. B: B Moore (17) 60. B Scr: B Zadravec 75. C: Z Mitchell (21) 57. C Scr: D O’riordan 82. Hole in one: S Hodson at 18th.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Aug: A Scr: L Coleman (13) 78. A: S Knight (20) 64. B: S Hormann (24) 71. Men: A: T Thomas (12) 57. B: B Livanisiga (13) 58 cb. C: S Irving (21) 64 cb.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal Aug: Black: A: S Green (5) 69. B: R Duncan (15) 67. C: T Hance (25) D Euers (25) T Moody (24) 68 to playoff. Scr: A Scr: S Green 74. B Scr: R Duncan 82 cb. C Scr: B Erichsen 90. Stableford: H Webster (29) 45. Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: S Poate (15) 71. Div 2: L Taylor (30) 78. Div 3: N Cocks (31) S Cook (31) 78 to playoff. Scr: Div 1 Scr: S Poate 86. Div 2 Scr: H John 105. Div 3 Scr: N Cocks 109 cb. Men: Hole in one: O Poate at 15th.

BERMAGUI: Men: Stableford: 4B: W Fowler (13) S Lamb (24) 45.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Medal Aug: A: D Beck (7) K Walsh (9) 69 to playoff. A Scr: P Higgins 76 cb. B: G Spice (13) 69. B Scr: C Bletsas 83. C: R Burmuzoski (21) 70. C Scr: I Lau 92. Women: P Wilson (17) 77. A Scr: M Coombs 90.

BEXLEY: Medley: Stroke: Medal Aug: A: J Dodds (3) G Davis (2) 65 to playoff. B: D Young (16) 63. C: J Chalker (17) 63. Scr: G Davis 67.

BLACKHEATH: Women: Stableford: P Honeysett (34) 36. Men: Stroke: Medal: A: B Simpson (11) W Oldfield (4) 70. B: R Tubbs (16) 72. C: H Herron (22) 75. Stableford: J Nankervis (31) 37.

BONDI: Men: Stroke Medal Aug: Black: A: J Cowper (9) 56 cb. B: M Edgar (17) 55 cb. C: L Donnan (25) 61 cb.

BONNIE DOON: Medley: Stroke Black: A Scr: T Hess (0) 34. A: M Farrow (10) 67. B: S Hayes (15) 72 cb. C: C Chodos (20) 68. Stableford White: J Coomber (11) 35. A Scr: D Grace (0) 25. Hole in one: Black: J Mattocks at 11th.

BRIGHTON LAKES: Stroke: A: G Mayfield (8) 60. A Scr: T Baylis 69. B: R Benson (15) 65. B Scr: S Clark 79. C: I Macnaught (23) 64. C Scr: N Clarke 97.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Medal Aug: A: K Ferry (9) 68 cb. S Sullivan (9) 68. A Scr: M Conrades 73 cb. B: R Parkinson (12) 65. J Nuttall (12) 68. B Scr: W Kourieh 82. C: D Renouf (16) 67. S Mudawar (15) 68. C Scr: P Baker 83. D: J McGarr (21) 65. J Casey (36) 66 cb. D Scr: T Pham 89.

CAMDEN: Women: Par: Medal Aug: A: S Marsh (20) 3 down. A Scr: K Hunt 13 down. B: K De Cean (27) 1 up. B Scr: E Giovenco 15 down cb. C: L Bullock (34) 1 down. C Scr: S Purnell 17 down cb. Men: Par Black: A: D Hoare (3) 7 up. B: T Vellacott (13) 2 up cb. C: B Keys (23) 4 up. A Scr: R Minns 1 up. B Scr: D Grzelak 9 down cb. C Scr: M Hobbs 12 down.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Medal Aug: Black: A: N Bagot (10) 70. A Scr: B Vella 73. B: M Helm (14) 67. B Scr: M Lewrey 83. C: K Kerrigan (22) 67. C Scr: L Kable 91. Hole in one: G Nicholls at 12th.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Agg: P Shehadie (24) W Lee (7) 139. Medal Aug: A: E Lee (11) 68. A Scr: J Lind 75. B: G Kim (17) 70. B Scr: A Salkeld 85. C: J Fisicaro (24) 66. C Scr: P Shehadie 91.

CASTLE HILL: Men: Stroke Black: A: M Dawkins (8) 68. B: R Keighran (18) 69. C: B Ronan (34) 72. A: J Giorgiutti (10) 71 cb. B: B Jendren (14) 71 cb. C: A Coleman (22) 71.

CASTLECOVE: Men: Stroke: A/Medal: P Ventura (12) 64. B/Medal: C Woo (13) 63. C/Medal: B Quillan (23) 66. A Scr: K Wallace (1) 66. Gold Medal: C Woo (13) 63. President’s Trophy: K Wallis (1) 65. Women: Medal Aug: J Cole (29) 70. J Cole (29) 70.

CONCORD: Medley: Stroke Black: A: S Baldini (12) -2. B: P Bettridge (16) -6. C: F Ogle (39) -3. Men: A Scr: G Wilson (4) 76. B Scr: P Bettridge (16) 81. C Scr: J Ballesty (26) 98.

COROWA: Women: Stableford: D Eason (10) 35. Men: Stroke: Medal Aug: A Scr: P Glidden (+1) 76. A: B Mayor (8) 73. B Scr: G Chappell (12) 88. B: F Clifford (17) 73. C Scr: R Glare (19) 89. C: R Glare (19) 70.

CROMER: Medley: Stroke Medal Aug: Black: A: G Clugston (6) -4. B: T Tran (21) -5. C: S Cooper (22) -6. A Scr: J Thomas (3) 69. Cup: S Cooper (22) -6.

CRONULLA: Medley: Stroke: A: T Bayley (3) 65. B: D McHenry (17) 68 cb. C: W Collier (22) 68 cb. Men: Stableford Green: D Strachan (27) 35.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: G Crawford (12) 12. Div 2: R Tannet (17) 2. Div 3: D Nicholls (24) 5. D Scr: S Moylan -2.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal Aug: A: C Shaw (6) 69. A Scr: C Williams 72. B: W Tawharu (15) 69. B Scr: J Green 86 cb. C: D Egan-lee (24) 67. C Scr: N Barrett 92. D: S Samy (30) 68. D Scr: C Te-whaiti 94. Women: Stableford: F Badelles (26) 31.

EASTLAKE: Medley: Stroke Medal Aug: Black: A: S Robertson (6) 68. A Scr: C Hicks (1) 70. B: B Poole (14) 67. B Scr: W Speechley (13) 84. C: T Bartone (30) 64. C Scr: S Antflick (23) 91.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: D Garing (11) 46. B: B Neil (20) 38. C: O Archbald (28) 36. Hole in one: D Garing at 17th.

EVERGLADES: Medley: Stroke: A Scr: L Young (5) 68. B Scr: M Anthony (31) 81. C Scr: M Nicolson (19) 85. A: L Young (5) 63 cb. B: G Outram (17) 65 cb. C: M Creais (32) 60.

FINLEY: Men: Stroke: Medal Aug: P Pinnuck (10) 75 cb. A Purtill (5) 84. Women: Medal: S Pyle (17) 92. Medal: Medal: S Pyle (17) 75.

FOX HILLS: Men: Stroke: A: K Davies (12) 64. A Scr: P Robertson 76. B: S Commons (15) 68 cb. B Scr: S Mock 82. C: M Henry (20) 68 cb. C Scr: P Fraser 92.

GLENMORE: Medley: Stroke: Medal Aug: A: D Bishop (7) 69. B: M Margerison (18) 71. C: N Hunt (23) 71 cb. A Scr: A Robb 74.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: D Boyd (12) 37. B: M Hams (13) 36. C: C Wiffen (19) 37. A Scr: M Coombs (-1) 37.

HAWKS NEST: Women: Stroke: C’ship: A: M Mitchell (13) 71 cb. B: D Gardner (21) 69. Men: Medal Aug: A: M Parker (13) 70. B: B Morris (18) 69. C: L Greenway (31) 67.

HOWLONG: Women: Stableford: A: G Krause (21) 38. Men: A: K Gray (13) 40. B: S Mustchin (29) 38.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: D Buchanan (7) 39. B: M Abel (14) 43. C: T Morris (17) 41. Women: Stableford: D Williams (17) 30.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Aug: A: R Chapman (9) 60 cb. A Scr: G Smith (4) 68. B: P Wucherpfennig (15) 60. B Scr: G Geraghty (13) 76. C: J Bradley (25) 59. C Scr: P Tierney (20) 80. Trophy: J Bradley (25) 59.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal Aug: A: A Ali (8) 66. A Scr: A Honeysett 69. B: G Emerson (14) 65. C: S Kourouche (27) 63.

LAKESIDE: Men: Stroke: A: S Walda (3) 72. A Scr: L Arthur (+2) 73. B: B Walker (15) 66. B Scr: T Thiruloganathan (12) 84. C: L Dib (25) 70. C Scr: S Hodges (18) 90.

LANE COVE: Men: Stableford 2B: White: S Campbell (28) P Sullivan (29) 49. Stableford: S Campbell (28) 37 cb.

LEONAY: Mxd: Stroke: Medal Aug: A: D Stevenson (4) 65. A Scr: D Stevenson 69. B: D Wrigley (13) 67. B Scr: D Wrigley 80. C: C Power (21) 68. C Scr: J Thums 87. D: G Parker (24) 70. D Scr: G [arker 94. Veteran: A: D Wrigley (13) 67.

LIVERPOOL: Men: Stableford White: A: J Khouri (10) 40. B: J Hoang-Ngo (15) 38. C: G Kearins (28) 34.

LONG REEF: Men: Stroke Black: A Scr: C Wu 71. A: D Dowling (6) 71. B: M Robertson (15) 72. C: R Young (23) 70. Women: Stroke: J Brown (15) 73. Men: Stableford White: B Collins (25) 35. Stroke Cup: Black: R Kocass (8) 77. Medal: R Young (23) 70.

MANLY: Men: Stroke: A: P Kells (12) 68. B: G Williams (18) 66 cb. C: S Salier (20) 70. Stableford White: N Imhoff (36) 36.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: P Satfford (11) P Helm (11) 46. A Hansch (5) 40. Scr: T Shaw (0) K Watson (4) 36. D Cremin (1) 33.

MASSEY PARK: Women: Stroke: Div 1: U Wood (9) 69. Div 2: D Jennings (23) 76. Men: Hole in one: D Curran at 14th. Stroke: A Scr: F Tierney (1) 67. B Scr: M Hall (14) 77. C Scr: P Seaton (24) 90. A: S Waton (1) 65. B: S Tunstead (17) 63. C: P Seaton (21) 69.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: M Bailey (14) 69. B: M Mashman (15) 65. C: G Chapman (35) 67. A Scr: A Hugill 72.

MONASH: Men: Stroke: Medal Aug: A: D Sloman (11) 69. B: E Guz (17) 66. C: J Kabalan (21) 68. Scr: S Patel (1) 78 cb. Mxd: Stableford: G Morgan (20) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Medal Aug: A: S Parker (11) 67. B: P Gold (14) 68. C: D Long (33) 64. Scr: G McIntosh 76.

MURRAY DOWNS: Women: Stroke: A: J Tucker (24) 69. Men: Stroke Black: I Read (18) 71. A: L Shipsides (14) 72. B: S Rovere (16) 71. C: J Condely (32) 76.

NELSON BAY: Men: Stroke: A: G Allen (11) 68. G Eaton (14) 73. M Pride (12) 74. B: S Rigby (19) 74. J Keating (18) 74. N Russell (18) 75. C: G Durie (24) 73. E Shaw (27) 74. G Arndell (25) 74. Stableford: A: M Abercrombie (8) 39. B Tomlins (13) 39. B: R Cox (18) 37. H Payne (22) 36. C: K Humphreys (25) 36. B Foley (29) 35. Women: D Christensen (31) 37. B Clark (29) 31. L Drake (21) 31.

NEWCASTLE: Men: Stroke: A: K Stevenson (11) 68 cb. A Scr: T De Wit 70. B: W Hill (18) 70. C: G Mostyn (20) 67 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: A: M Baxter (20) D Simpson (24) 46. A Scr: B Cummerford (5) G Blundell (1) 38. A: G Blundell (1) 38. B: P Wallen (15) 39. C: M Righton (28) 37.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: Medal: A: J Widdowson (13) 60. A Scr: D Lewis 64. B: W Ho (14) 62 cb. B Scr: W Ho 76. C: O Arnold (31) 57. C Scr: A Cooke 82. Women: B Lewis (16) 64. Medley: Stableford: P Cook (21) 41.

NOWRA: Medley: Stableford: A: N Brown (12) 39. B: J Bond (17) 40. C: G Buikstra (24) 36.

NSW: Men: Stroke: Medal Aug: A: D Spilstead (12) P Whalan (9) L Whalan (12) 71 to playoff. B: J Carnuccio (15) 69. Stroke White: C: B Polinsky (23) P Gouge (19) 71 to playoff. Stroke: Scr: J Baker 73. Stableford Gold: R Landers (26) 38. Women: Stroke: N Dress (20) 77.

OATLANDS: Men: Stableford: Cup: T McMurtry (5) 44. Medley: A: T McMurtry (5) 44. B: P Zann (13) 39. C: B Doherty (26) 38. D: J Casali (30) 39. A Scr: J Chang 30 cb.

PYMBLE: Men: Stroke: A: B Breytenbach (5) P Dobbs (8) to playoff. B: D Armstrong (14) 72. C: F Chue (22) A Bridge (26) to playoff. Captain’s Trophy: M Chue (8) 144. Women: M Henry (18) 78.

RANDWICK: Men: Stroke: Medal Aug: A: G Tanoski (11) J Pardey (8) D Johnson (5) B Pardey (5) A Fernandes (10) Z Delevski (11) 59 to playoff. A Scr: D Johnson 64. B: A Danza (14) G Busuttil (16) 58 to playoff. B Scr: A Danza 72. C: T Durante (20) T Ryan (20) 59. C Scr: T Durante 79. Jnr: S Frain (9) 63.

RICH RIVER: Men: Stableford Cup: West: Black: A: C Gentle (-2) 38 cb. B: G Wallace (16) 41. C: P Engley (20) 39.

RICHMOND: Men: Stableford: A: S Burdekin (8) 38. B: S Garrick (14) 40. C: D Hughes (25) 38. Women: E Oram (30) 35. Medley: Scr: C Ellings (-1) 35. 2B Agg: Div 1: P Evans (14) S Burdekin (8) 72. Div 1 Scr: C Ellings (-1) G Font (8) 36. Div 2: S Garrick (14) P Williams (25) 76. Div 2 Scr: M Guillamuier (8) B Burns (30) 27.

ROSEVILLE: Veteran: Stableford Green: I Snook (26) 39. Women: Stableford: M Beange (22) 31. Men: Stroke: A: P Stewart (9) 63. B: A Hamilton (19) 67. C: T Fortin (20) 66.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: S Park (-1) 37. A Scr: S Park 32. B: M Kang (18) 41. C: N Wamback (22) 47. D: J Campo (28) 36. 2B: Div 1: B Stcherbina (12) P Stephenson (17) 46. Div 2: R Saghabi (7) N Wamback (22) 50. Hole in one: N Webster at 2nd.

SEFTON: Men: Stroke: Medal Aug: A: D Kassis (10) 55. B: J Livingstone (17) 63.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: A: D Bice (Windsor 14) 37. B: D Hayes (20) 39. Hole in one: S Lamont Mxd: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: A: J Swanson (1) C Stolz (4) 112.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stroke: Medal: A: H Delaney (10) 70. B: T King (16) 68. C: J Gilbert (45) 66. A Scr: A Jacobs (3) 75.

ST MICHAELS: Medley: Stroke: B: M Rippoll (11) 69. C: E Micallef (25) 63. Stableford Gold: H Light (28) 32. Stableford: M Heller (20) 33.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: L Thomas (9) 67. G Foster (12) 69. B: M Gaffey (26) 73. T Bodycote (23) 74. Women: S Ireland (23) 78. J Stephens (24) 84 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Team: R Cavanagh (19) T Hewitt (28) P Menary (25) J Callaway (15) 50. Stableford White: A: M Giles (+4) 37. B: M Neal (13) 40. C: D Leslie (20) 38 cb. A Scr: M Giles 41.

THE COAST: Men: Stroke: A: A Pustetto (6) 66. B: J Cross (13) 71. C: J Buckingham (28) 68. A Scr: A Pustetto (6) 72. Women: Stableford: A White (21) 37.

THE LAKES: Medley: Stroke Medal Aug: Black: A: M Flynn (8) 69 cb. A Scr: A Coull 74. Stroke: B: A Ryba (18) 67. Stroke White: C: K Woodward (25) 66. Stableford: 9-hole: M Fleming (10) 20. T Klineberg (14) 19. Women: Stroke: L Hammond (20) 78.

THE RIDGE: Medley: Stroke: A: J Donnelly (6) 68 cb. B: S Murphy (13) 68. C: P Bolger (29) 73 cb. Stableford: D Mills (18) 36.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: R Clark (14) 38 cb. Div 2: J Bradbury (17) 35. Women: J Corcoran (24) 35.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: B Willett (0) 69 cb. A Scr: B Willett 69. B: B McGrath (17) 70 cb. B Scr: M Jennings 87. C: D Russell (24) 67. C Scr: D Russell 91.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: P Im (11) 40. A Scr: M Madan 73. B: D Murphy (13) 39. B Scr: J Martlew 88. C: S Choe (27) 37. C Scr: S Hong 94. Women: Green: J Jeong (41) 31.

WAKEHURST: Women: Stroke: R Charnell (14) 69. Men: A: G Ross (12) 68. A Scr: J Edward 76. B: B Holloway (13) 68. B Scr: B Holloway 81. C: J Walker (27) 64. C Scr: R Hartmann 89.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: D Visser (3) H Opdam (22) 44. 2B Scr: Medal: G Langton C Holmes 41. A: M Scicluna (3) 38. B: P Rositano (16) 35. C: H Opdam 40. Women: Stableford: R Murdoch (34) 27.

WARRINGAH: Men: Stroke: Medal Aug: A: P Longworth (9) 66 cb. B: M Charteris (17) 68. C: P Benbow (23) 66. D: M Genna (29) 70 cb. Scr: S Springall (2) 33. Trophy: P Longworth (9) 66 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Medal Aug: A: N Lagesse (8) 67 cb. B: G Hinksman (17) 65. C: M Friend (26) 69 cb. Scr: N Lagesse 75 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Trophy: R McAvoy (10) 68 cb. Stroke Medal Aug: Black: A: R McAvoy (10) 68. A Scr: G Soames 72. B: A Chambers (15) 68. B Scr: G Flack 88. C: O Willmette (30) 68. C Scr: K Wright 93. Stroke: Medal Feb: B: A Chambers (15) 68. Cup: L Mapstone (25) 70.

WYONG: Men: Stroke: A: W Micallef (10) 66. B: D Mccomas (15) 68. C: M Kenny (20) 66. A Scr: T Pfeffer (5) 75.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: K Bridgeman (27) 37 cb. Men: Medal Aug: A/Medal: G Schinck (15) 37. B: B O’Farrell (22) 35 cb. Lake: A/Medal: S Blackley (15) 39. B: G Athanitis (16) 38.