October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 30 July 2022
Norfolk Island Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 30 July 2022.

ASQUITH: Medley: Stableford: A: D Malcolm (10) 39. B: S Pennington (15) 39 cb. C: G Birt (21) 39 cb. 2B: V Smith (17) G Birt (21) 47. 3B Agg: V Smith (17) J Goddard (19) A Todd (16) G Birt (21) 110.

AVONDALE: Men: Stroke: A: C Lemon (7) 65. B: F Simper (15) 71. C: M Taylor (23) 67. A Scr: D O’Donovan (-1) 72.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: D Hanshaw (6) 37. B: S Tse (16) 37. C: D Bryne (25) 37.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: A: H Stefanowizs (10) 36. B: B Zadravec (14) 33. C: P Nash (21) 34. A Scr: N Katholos 34.

BARNWELL PARK: Stableford: S Wegener (28) 32.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: C Smith (6) 39. B: B Dwyer (18) 39 cb. C: H Webster (32) 43. Scr: G Whyte 34. Women: Div 1: R Dockrill (13) 37 cb. Div 2: J Raine (22) 40. Medley: 2B Agg: M Coy (20) I Scott-McDonald (21) 76.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: R Drew (8) 42. B: P Maher (17) 37. C: G Wright (22) 37.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: L Wilson (12) 40. A: C Carson (5) 38. B: J Thomas (14) 37 cb. C: S Troutman (33) 39. A Scr: K Rae 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: M Savoldi (7) 37 cb. B: M Buck (13) 37. C: P Bambridge (22) 37 cb. Scr: B Russell 29. Men: Stroke: Matchplay: G De Pasquale M Matthews bt P Bates J Baca 2-1. B Hinley G Costello bt T Papadopoulos P Chiandotto 2up. L Delahoy A Mercuri bt K Varnavas J Karagiannakis 5-3. D Marriner D Moeke bt D Watt P McIntyre 2-1. G Snowden S Andreacchio bt C Saras N Pettit Young 5-4. R Thomas M O’farrell bt S Russo S Papadopoulos 2-1. S Dean S Jones bt G Davis A West 4-3.

BLACKHEATH: Women: Stableford: P Honeysett (34) 35. Men: Cup: K Scully (16) 37 cb.

BONDI: Men: Stableford: 2B: C O’Leary (8) 40. J Powell (9) M Taylor (19) 40.

BONNIE DOON: Stableford: A: J Wilcher (8) 41. A Scr: G Buchanan (36). B: T Corban (14) 41. C: L Burke (19) 40.

BONVILLE: Medley: Stableford: B Hoffman (11) 39. D Dwyer (23) 38. G Zacher (10) 37 cb. A McGuinness (16) 37. M Grahn (15) 36 cb. S Mccarthy (19) 36. 2B: A Berrada (17) G Zacher (16) 47.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: G Mitchell (9) 22. A Scr: G Langby 17. B: A Baird (17) 22. B Scr: J Slamkas 15. C: A Buttigieg (29) 20. C Scr: N Beattie 9. S Spennati (12) B Kadir (18) 24.

CAMDEN: Men: Stableford: A: D Jansen (3) 40. A Scr: R Minns 34. B: J Blaker (18) 41. B Scr: P Casey 27. C: W Campbell (20) 34. C Scr: P Bush 15. 2B: P Casey A Geary 50. 2B Scr: T Martin R Minns 40. Women: Hcp: L Newcombe (19) 33.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 4B: J Wilkie (21) J Hawthorne (20) 46 cb. 4B Scr: B Post (5) C Francis (9) 36.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: S Lee (19) R Shakoori (12) 46 cb. A: R Shakoori (12) 37 cb. B: G Kim (16) 38. C: W Nasato (26) 36.

CASTLE HILL: Men: Stableford White: A: P Clapham (5) 38. B: C Baylis (13) 38 cb. C: T Losco (23) 42. A: G Cooper (12) 41. B: J Lim (18) 39. C: M Lilinsky (29) 37.

CASTLECOVE: Men: Stableford: A: G Daniels (11) 35 cb. B: S Liliopoulos (21) 33. Women: J Cole (29) 32.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: S Vogel (+2) 37. Men: A: P Boulton (10) 39. B: D Woods (21) 40. C: B McMaster (28) 35.

CONCORD: Medley: Stroke: Foursome: S Goh (17) D Vas 69. C Carruthers A Brown 78. Medley: Par: M Nesci (9) 3 up.

COROWA: Women: Par: J Lawler (32) 2 up. Men: A: B Mayor (8) 3 up. B: M Wyers (19) 4 up. C: P Whyte (20) 3 up.

CROMER: Medley: Stableford: 9-hole: A: M Bunting (4) 19. B: M Jessup (20) 22 cb. C: J Sheerin (27) 24.

CRONULLA: Medley: Stroke Black: A: D Bennett (9) 65. B: A Smith (16) 65. C: D Gehrig (27) 69. A Scr: G Rodgers 68. B Scr: A Smith 81. C Scr: G Long 91. Stableford Green: G Smith (16) 36 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B Agg: A Duff J Ross 75. 2B Agg Scr: J Crowther A Welsh 66. Div 1: E Keith (6) 40. Div 2: S Park (16) 39. Div 3: A Duff (33) 42. D Scr: T HIll 34.

DUNHEVED: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: P O’reilly (10) J White (9) 75. Div 1 Scr: C Harris D Mcmillan 65. Div 2: B Barrakett (23) W Blacklock (19) 77. Div 1: G Brooks (13) 40 cb. Div 2: B Barrakett (23) 43.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: T Fisher (3) 40. B: S Potter (17) 39. C: D Drake (25) 40. A Scr: S Robertson (5) 32.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: D Watson (15) 40. B: P Wedgewood (22) 40. C: J Hamer (27) 40.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: P Martin (9) 43. B: T Barringer (14) 44. C: M Lewin (20) 41. D: A Yanz (26) 42. 2B Multi: L Bradstreet 89. P Martin 89.

FINLEY: Men: Stroke White: R Wilson (29) 75 cb. Women: Stroke: H Wastle (17) 72.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: M Saunders (10) 73. B: F Pasapera (15) 80. C: D Clarke (22) 79.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: D Hooper (14) 43. Div 2: K Fyfe (23) 38. Div 1 Scr: B Weir 33.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: P Davis (9) 38. B: B Wilson (15) 38. C: D Rogers (21) 35. A Scr: B Binns (1) 35.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal Jul: A: S Kovacs (23) 71. B: H Wilton (30) 73.

HOWLONG: Men: Stableford: 9-hole: G Davey (24) 25. A: D Simmons (14) 39. B: B Greer (15) 37. C: B Day (21) 38. Women: A: H Foster (15) 37.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Multi: J Gooch J Bradley 92. A: W Knight (5) 40. A Scr: J Woolley (6) 32. B: C Farrugia (17) 38 cb. B Scr: T Evans (14) 24. C: Z Beck (21) 38 cb. C Scr: S Crane (23) 16 cb.

KOGARAH: Medley: Stroke: Ambrose: B Hayden J Vouris (4) 48. A Scr: B Nagi G Harnwell 50.

LEONAY: Mxd: Stroke White: A: T Muller (26) 63. 3B: A: J Lyons (23) H Renny (25) O O’keeffe (16) P Alewood (21) 190. A Scr: S Ballard S Wells D Richards D Limbach 221.

LONG REEF: Women: Stableford: J Cheng (27) 38. Men: A Scr: C Wu 35. A: R Smith (6) 38. B: J Crowley (16) 38. C: Y Yoshino (22) 37. Mxd: Team: L Partridge S Summerhayes G Easterby G Crowley 124.

MANLY: Mxd: Stroke Gold: A: R Gobee (4) 67. B: W Hall (10) 67. C: L Nelson (21) 64.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: J Cozma (18) 41. P Stafford (11) 40. J Dunn (4) 38. Scr: D Cremin (1) 37.

MASSEY PARK: Women: Stableford: M Holly (10) 39. Men: Div 1: S Fitzpatrick (0) 41. Div 2: G Russell (20) 42.

MONA VALE: Men: Stableford: A: J Lean (11) 43. B: J Gargate (20) 41 cb. C: I Miller (23) 42. A Scr: C McShannon (0) 41.

MOORE PARK: Men: Stroke: Medal Jul: A: K Kim (3) 68. B: S Oh (16) 65. C: C Kim (27) 67. Scr: A Scr: J Grant (4) 75 cb. B Scr: M Dries (14) 83. C Scr: E Madonis (19) 89. Women: Medal Jul: A: L Quilliam (3) 71. B: K Janik (22) 69. Scr: P Cheang (17) 90.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Kilby (32) C Hughes (19) 42. A: S Parker (11) 37. B: B Connell (13) 34. C: M Ornatowski (21) 35.

MURRAY DOWNS: Women: Par: A: R Caccianiga (44) 3 up.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: M Atkins (10) 39. C MacKenzie (10) 36. B: T Perrin (23) 40. C Brunt (17) 38 cb. C: J Geoghegan (32) 37. R Worthington (32) 36 cb. Brushbox: A: P Donoso (9) 38. R Fitzgerald (5) 37 cb. B: A Drake (18) 37. D Herbert (21) 34 cb. C: N Cousins (30) 36. P Osborne (25) 33.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: R Hastings (11) 38 cb. A Scr: A Bosworth 36. B: S Tritten (15) 41. C: S Box (28) 40.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Medal Aug: A Scr: J Fennell (1) 68. A: J Cheeseman (9) 66. B: B Furness (14) 62. C: M Seo (22) 70.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: M Gardiner (8) 42. A Scr: M Gardiner 34 cb. B: P Murphy (16) 39 cb. C: O Arnold (35) 46. Women: S Hawker (15) 37. Medley: 2B: G Lambert (8) D Stickland (7) 49 cb.

NOWRA: Medley: Stableford: A: J Rosskelly (5) 37. B: C Darley (20) 37. C: K Quinten (25) 36. 2B: D Mulvihill (12) M Kable (16) 44.

NSW: Men: Stableford: S Pierce (13) 41. Stableford Gold: O Berman (24) 31. Women: Stableford: S Goldschmidt (33) 38. Men: Scr: P Frankland 33. Salver: C Whittingham (5) C Coleman (15) 46 cb.

PALM BEACH: Women: Stableford: G Pearce (25) 39. Men: I Sablatnig (17) 43. Team: C Hughesdon (16) A Moore (17) M Kadwell (17) I Sablatnig (17) 91.

PENNANT HILLS: Medley: Stroke: A: R Lam (12) 68 cb. A Scr: H Murray 38. B: S Pesavento (13) 71. C: A Jones (27) 72 cb. Stableford: L Lloyd (29) 35. Snr Stroke: Cup: M Cahalane bt D Thorn 5-3.

PENRITH: Men: Stableford Hcp: White: A: N Johnston (10) 39. B: G Johnson (15) 38 cb. C: T Zadrevec (24) 32 cb. Scr: B Gadd 38.

PYMBLE: Men: Stableford: A: P Waddington (5) 41. B: R Lombard (16) 38. C: A Ward (27) 36. Women: L Dickinson (11) 35. Mxd: 2B: K Oakey (5) J Conran (-4) 46.

RANDWICK: Men: Stableford: A: M Poche (11) 39. B: K Mcgovern (15) 40. C: R Mckiernan (18) 37. Scr: M Williams 36. 2B: R Begley (24) K Mcgovern (15) 48.

RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: C Jennings (8) 70 cb. B: G Ronalds (14) 69. C: S Milgate (18) 68. Women: Stroke: D Hogben (43) 70.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: R Pelaez (6) 40. J Hill (4) 37. A Scr: J Beardsmore (0) 37. B: M Davies (15) 41. G Northey (13) 37. C: G Cameron (21) 36 cb. T Kelly (21) 36. 2B Agg: P Burr (34) M Davies (15) 78. R Beardsmore (22) J Beardsmore (0) 37.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: M Cowley (18) 33. Women: Stableford: S McAllister (9) 34. Men: Stableford White: A: S Hilderbrand (11) 39. B: J Jenkins (18) 40. C: J Geldens (27) 39. Medley: Stableford: 2B: K Faulkner (3) J Geldens (27) 47. Men: Scr: L Cheung (4) 32.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: B O’Çonnell (13) 44. B: I Gill (15) 44. C: J Lee (20) 38. D: J Nam (36) 37. A Scr: S Park 33. 2B: Div 1: A Jones (14) B Mckissock (8) 49. Div 2: P Sermanni (20) I Gill (15) 52. Men: Hole in one: A Jones at 2nd.

SHELLEY BEACH: JUNIOR MASTERS:  Rd 1: C’ship: Boys Par 71: 71: H Whitelock (Royal Canberra). 73: B Herring (Manly) M Fischer (Bonnie Doon). Girls Par 75: 74: A Jang (Toukley) 76: A Grimish (Shelly Beach). 78: M Sullings (Federal). Boys: 16-17yrs: B Herring (Manly) 73. Hcp: C Rigby (Shelly Beach 4) 71 . 14-15yrs: H Whitelock (Royal Canberra) 71. Hcp: C Fennell (Shelly Beach 14) 66. 12-13yrs: J Hong (Macquarie Links) 78. Hcp: R Page (Manly 13) 68. 11yrs/u: J Eason (Bingara Gorge) 79. Hcp: J Felice (Cromer 11) 68. Girls: 16-17yrs: M Sullings (Federal) 78. Hcp: M Sullings (Federal scr) 78. 14-15yrs: A Jang (Toukley) 74. Hcp: A Grimish (Shelly Beach 5) 71. 12-13yrs: S Ang (Bonnie Doon) 81. Hcp: J Deen (Castle Hill 15) 72. 11yrs/u: S Chau (Gold Creek) 85. Hcp: H Kim (Lynwood 31) 71.  

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Par: 2B: N Hunt (25) S O’keefe (11) 11 up. A: G Ballantine (1) 3 up. B: E Stauber (18) 3 up. C: M Troy (21) 5 up. A Scr: M Johnston (+2) 3 up.

ST MICHAELS: Medley: Stableford White: A: N Mullins (10) 38 cb. B: M Bateman (18) 44. C: L Nicolaou (26) 41. 2B: R Chapman (15) 49. M Bateman (18) 49.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: C Beauchamp W Duckett 47. G Schumertl K Eacon 46.

TERREY HILLS: Stableford: A: I Cantwell (11) 37 cb. B: P Grech (14) 38. C: R Feyder (22) 34. A Scr: M Gibson 32.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Captain’s Trophy: A Dominelli (11) 39. A: A Dominelli (11) 39. B: B Brownjohn (18) 38. C: T Daniels (30) 38 cb. A Scr: J Boediman 37.

THE COAST: Stableford: 2B: M Millican (14) D Turnbull (24) 48. A: G Kennedy (5) 38. B: P Dunn (17) 39. C: D Turnbull (24) 38. A Scr: G Kennedy (5) 33. Women: Stroke: A Porter (27) 72. Div 1/Medal: G McFadyen (24) 76. Div 2/Medal: A Porter (27) 72. Div 3: E Deenick (40) 86.

THE LAKES: Medley: Stableford: A: M Dries (2) 39. A Scr: A Coull 35. B: R Birrell (12) 41. C: J Kavanagh (24) 38. 9-hole: K Lasky (10) 20.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: S Zoppi (10) 38 cb. B: F Morby (20) 39. C: C Marsden (29) 37. 2B Multi: D Weetman (40) F Morby (20) 74.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: J Johnston (23) S Stokes (22) 44 cb. 4B Scr: R Oliver N Miller 36. A: P Rootsey Tura Beach (12) 36. B: M Weekes (17) 35 cb. C: M Lonergan (23) 39. Women: R Jamieson (28) 35.

TWIN CREEKS: Men: Stroke Black: A: J Shin (7) 66. B: D Chen (17) 65. C: P Anderson (26) 73 cb. A Scr: J Tolomeo 75. B Scr: D Murphy 87. C Scr: J Zhang 94. Women: Stroke: Div 1: S Yoo (22) 71.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Murray (15) A Mercer (7) 46. Scr: B Mason D Adamson 38. Women: J Reid (15) 33. Men: A: J Sullivan (8) 39. A Scr: B Mason 33. B: D Karp (17) 38. B Scr: A Montgomerie 24. C: W Brown (29) 38. C Scr: B Daley 15.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: D Visser (3) C De Krester (15) 45 cb. 2B Scr: J Pagett S Lear 41. A: G Vigne (6) 39. B: C De Krester (15) 40. C: G Neave (21) 38. Women: Stableford: C Hoppe (39) 32.

WARRINGAH: Men: Stroke: Medal Apr: A: C Macmillan (6) 70 cb. B: C Cannon (17) 69. C: M Wilson (24) 66. D: R Teofilo (30) 69. Scr: C Macmillan (6) 76.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: G Pepper (8) 35. Div 2: D Beuganey (17) 38. Div 3: R Tremlett (27) 35. Stableford: 2B: D Beattie (6) D Piatta (16) 41. Stableford 9-hole: White: A Rosenthal (29) 19.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: 4B: D Gleeson (14) N Colys (8) 55. 4B Scr: J Hallinan B Rugless 62.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: D Gregson (16) 36. B: S Cooper (27) 36. Lake: A: R Dick (15) 36 cb. B: P Latham (22) 40. Women: Murray: A: D Payne (19) 36. B: C Spinks (36) 36 cb.