September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 9 July 2022
Elanora Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 9 July 2022.

ANTILL PARK: Men: Stableford White: A: R Anning (12) 37. B: B Davies (15) 39. C: A Smyth (30) 43. Women: Stableford: A Dickey (15) 31.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: G Richards (14) M Benjamin (26) 50. 4B Agg: G Richards (14) A Yang (8) D McAndrew (18) M Benjamin (26) 114. A: M Pestell (7) 38. B: I Dalziel (15) 39. C: M Benjamin (26) 43. Scr: B McGiffin 32. Hole in one: C Maher at 9th.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: S Allsopp (5) 40. B: D Bailey (19) 39. C: M Eagan (24) 41.

BARHAM: Men: Stroke: A: C James (6) 76 cb. B: D Blake (18) 72. Women: Stableford: L Hyne (20) 37.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: A: K Brown (5) 39. B: A McLucas (13) 38. C: D Jarvis (24) 38. 2B: K Brown (5) A Allsop (19) 47. Hole in one: F Jiminez Women: Stableford: J Sharma (22) 35.

BERMAGUI: Men: Stroke 54-hole C’ship: Black: A: S Wyatt (4) 71. B: S Lingard (17) 72. C: B Matters (22) 72.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: F Minati (7) 41. A: G Coombs (9) 40. B: M McCormick (13) 38. C: M Holt (27) 35. A Scr: L Liang 33. Women: Stroke: Medal Jul: C Price (24) 82.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: K Grasevski (20) T Kunovski (16) 47 cb. Scr: G Davis 32 cb. A: K Klem (8) 35. B: L Delahoy (12) 40. C: A Abellar (20) 40.

BONDI: Men: Stableford: D Henderson (16) 40. 2B Agg: C Hurrell (14.6) I Sykes (14) 72.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: R Rudkin (0) 35. A: G Hastings (11) 40. B: P Clarke (15) 38. C: M Ho (20) 41.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal Jul: A: T Gray (10) 71. B: J Tennant (13) 69 cb. C: R Grieve (22) 68. A Scr: P Owen (+2) 74.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: J Antouny (17) M Brooks (24) 49. A: P Ellison (2) 42. B: I Calvert (18) 42 cb. C: Y Oh (23) 42. 2B Scr: J Lind P Ellison 44.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: A Cooper (9) 39. B: S MacDonald (13) 37. C: H Hickson (24) 38. 2B: C Billyard (8) M Billyard (28) 43. A: R Hunter (9) 41. B: R Gatt (14) 41. C: N Ward (26) 35. 2B: R Hunter (9) I Lowe (9) 47. 2B Scr: S McCahery I Cochrane 38.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: M Sadler (10) 34 cb. Men: A: B Gook (10) 34. B: C Rowe (18) 38. C: D Blackburn (24) 35.

COROWA: Women: Stableford: M Playford (27) 36. Men: A: P Gliddon (+1) 42. B: G Nicholls (14) 40. C: M Halpin (28) 39.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Team Multi: D Ling (14) J Balajan (11) C Grobler (19) B Breytanbach (6) 120. B Leafe (3) 35. Div 1: B Breytenbach (6) 39. Div 2: J O’connor (13) 39. Div 3 Scr: C Grobler (19) 39.

GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: Div 1: S Zingle M Bijoux (6.25) 63.75 cb. Div 1 Scr: A Robb P Groves 66.

GOSFORD: Men: Par White: A Scr: Z Duffy (-1) 36 up. A: D Mccarthy (11) 3 up cb. B: R Mulhall (15) 4 up cb.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Jul: S Bui (21) 73.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: J Buttrey (20) 35 cb. B: W Baker (45) 36 cb. Men: Stroke: Medal Jul: A: M Hill (15) 71 cb. B: A Grant (19) 68. C: P Collins (22) 68.

HOWLONG: Men: Stableford: 4B: A: M Tobin T Jelbart 47. Medley: A: D Tyrell-Miller (19) 41.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: L Joseph (5) 35 cb. B: M Mooney (11) 40. C: T Rothwell (14) 44. Women: Stableford: J Lisle (12) 35.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B: P Lockyer (5) A Bridge (8) 69. 2B Agg Scr: A: M Brinkworth (-1) 60. B: B Warby (2). A: A Bridge (8). B: D Wilkes (18). C: Z Bosnich (14).

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: I Barnes (7) 41. B: S Malesevic (14) 39. C: M Damrow (21) 36. D: K Moffat (30) 45.

LONG REEF: Women: Stableford: A Starc (6) 34. Men: Stroke Foursome C’ship: Black: A Scr: D Campbell 75. J Knox 75. A: P Harrison (12) 68. M Buckley (14) 68. B: A Papandrea (17) 70.5. M Maras (18) 70.5. C: S Thorn (25) 72.5. D Watchorn (22) 72.5.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: A: R Frankham (4) 37. B: A Bell (16) 40. C: M Vranjkovic (31) 46. D: K Riley (18) 40. 2B: C Kowic (18) M Vranjkovic (31) 50.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1: J Riley (4) 38. Div 2: C Reeves (30) 34.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: H Isaacs (25) 41. J Sukkar (16) 40. J Chong (4) 39. Scr: D Jones (2) 35.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: J Benbow (23) 37.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: W Finney (11) 39. L Van Niekerk (15) 37 cb. B: R Palmer (16) 40. M Twomey (19) 37. C: A Foster (35) 31 cb. N Cousins (30) 31 cb. Women: Gymea Lily: B Frost (17) 32. S Dunn (23) 31. J Stewart (23) 28. Men: A: M Galloway (15) 37 cb. T Rossi (11) 37. B: P Carter (16) 39 cb. P Buckley (21) 39. C: C Stone (29) 35 cb. N Goudge (28) 35.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: H Worth 40 cb. A Scr: O Gilson 40. B: B McMahon 42. C: A Worth 43. Women: S Worth 36.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: Medal Jul: A: S Gillespie (12) 62. A Scr: T Wilson 67. B: J Cayzer (16) 61. B Scr: J Cayzer 77. C: P Hudson (24) 59. C Scr: P Hudson 83 cb. Medley: Stableford Black: T Livingstone (5) 34 cb. Women: Stableford: B Lewis (19) 39. Men: Stroke: Visitor: J Chaina 62.

NSW: Men: Stableford: T Plunkett (18) 40. Scr: Z Mullins 33. Stableford White: P Ryan (26) 35 cb. Gold: K Nossiter (24) 21. Women: Stableford: N Dress (20) 33.

OATLANDS: Men: Stableford: Medal Jul: S Pratt (20) 41. Medley: A: L Sheppard (12) 39 cb. B: A Peterson (16) 40. C: S Pratt (20) 41. D: L Brown (45) 37. A Scr: R Easterbrook 36.

PALM BEACH: Women: Stableford: H Simmonds (25) 43. Men: 2B: G Farrell (13) 50. G Sheehan (16) 50.

RANDWICK: Men: Hole in one: D Higgins at 4th. Stableford: 2B: A Scr: R Fernandes T Fernandes 36. B Scr: H Gutterson S Murray 29. C Scr: T Campbell D Bourke 20. D Love (21) 39.

RICH RIVER: Men: Stroke Medal: West: Black: A: T Eacott (9) 69. B: K McCormack (14) 67 cb. C: G Jeffery (24) 63. A Scr: P Hannon 73. B Scr: D Watt 81. C Scr: B Mcgarth 88. Women: Stroke: A: I Cockroft (29) 68 cb.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: B Spurway (4) 40. B: D McNicholl (15) 38. C: I Liddell (22) 37. Women: Div 1: J Portelli (27) 36. Men: 2B: B Spurway M Ward 43 cb. Medley: S Kim (Muirfield) K Kwak (Muirfield) 43.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: N Heyward (7) 36. B: G Seeto (15) 38. C: T Norman (20) 38 cb. 2B: J Nicholas (13) T Hassan (11) 46.

THE AUSTRALIAN: Men: Par: Trophy: M Piper (22) 4 up. A: T Blake (10) 2 up cb. B: J Li (17) 1 up. C: M Piper (22) 4 up. A Scr: K Yuan 4 up.

THE COAST: Women: Stableford: A White (18) 37. Medley: A: K Nash (7) 37. B: K Hindle (16) 35. C: A O’Connor (26) 37. A Scr: M Lee (6) 31.

THE LAKES: Stableford: Trophy: G Freeman (16) 40 cb. M Dries (4) 41. Scr: J Zunic 40. 9-hole: K Lasky (10) 18. J Chee (26) 19.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: A Parker (5) 45. B: M Nesbit (20) 48 cb. C: G Karagiannis (23) 48. 2B Multi: M Nesbit (20) J Franks (19) 110.

TOCUMWAL: Men: Par White: Div 1: A Gledhill (11) 3 up cb. Div 2: P Cheesewright (19) 2 up. Women: Par: Div 1: K Sutton (21) 3 up. Div 2: F Miller (25) 1 up. Medley: Par Gold: M McLeay (29) 11 down.

WALLACIA: Men: Stableford White: B Hillhouse (13) 40.

WARRINGAH: Men: Stroke: Medal Mar: A: J Benbow (10) 64 cb. B: P Wilson (14) 69 cb. C: B Poole (21) 65. D: Z O’Sullivan (32) 64. Trophy: J Benbow (10) 64 cb. Scr: J Benbow (10) 74.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: P Edwards (12) 39. 2B: P Edwards (12) N Davies (4) 45.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: K Davis (7) 32. B: J Reimers (28) 38 cb. Men: A: M McInerney (7) 39. B: S McDonald (25) 38 cb. Murray: A: C Leeson (9) 38. B: J Surridge (18) 36 cb.