September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 29 June 2022
Paterson Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 29 June 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: C Aguasa L Oitzinger 49. 2B Scr: P Lorimer (-1) S Cosgrove (11) 39. Team Agg: R Druce (10) S Bruce (12) M Black (2) M Daniels (7) 106. A: K McCaw (7) 43. B: A Gorrie (15) 39 cb. C: D Turner (22) 41. D: C Chong (28) 38.

BALGOWLAH: Men: Stableford White: A: S Painter (3) 37. B: G Phillips (18) 36. C: D Buckner (30) 41.

BARHAM: Women: Stableford: A Ewen (22) 36.

BERMAGUI: Women: Stableford: 2B Agg: A: L Ponsford (20) C Rudneski (18) 63. B: K Collingham (24) B Whiffen (29)

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: C Parkinson (22) 38 cb. A: A Loveday (11) 38. B: J Bondin (14) 37. C: G Eade (23) 37. Scr: K Rae 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: M North (Camden Valley 4) B Russell (3) 66. 2B Agg Scr: J Dodds G Heffernan 54. A: P La Vite (9) 33 cb. B: N Munro (13) 36. C: F Harvey (23) 34.

BONDI: Men: Stableford: Hcp: A O’Farrell (11) 42. Veteran: T Williams (20) 33 cb.

BONVILLE: Medley: Stableford: P Campbell (13) 43.

BRIGHTON LAKES: Women: Par: K Parkinson (32) 2 down cb.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: S Nelson (11) T Hunt (4) 46. Div 2: W Brooking (25) J Tuovinen (29) 51. 2B Scr: J Graham R McIvor 36 cb. A: K Ferry (8) 39. B: W Brown (16) 41. C: W Brooking (25) 38.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B Agg: S Purnell K Cahill 69. Hcp: A: E Giovenco (20) 34. A Scr: W Kozinski 16 cb. B: J Turner (30) 36. B Scr: J Turner 12. C: A Wilson (34) 42. C Scr: A Wilson 9.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 4B: D Shipp (5) K Bradley (43) 47. 4B Scr: K Risk G Dalzell 38. Par: A: D Shipp (5) 3 up. B: G Winnall (14) 3 up. C: J Vance (27) 4 up.

CARNARVON: Women: Stroke: Foursome: D Trevena A Mace (31) 73. Foursome C’ship: A Cho G Lee 179. Hcp: V Kim E Kim (20) 148.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: S Shelton (9) B White (6) 46. A: E Tan (10) 44. B: J Sandilands (16) 38. C: J Kelly (22) 39. PM 2B: B Papandrea (28) G Liddle (13) 49. PM: A: D Harvey (9) 41. B: G Pattison (16) 40 cb. C: D James (36) 38. Gold: J Vodanovich (34) 31. 2B Scr: M Thomson D MacNaughton 42.

CASTLECOVE: Women: Stableford: J Leadle (26) 35.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal: A/Medal: J Tom (20) 70. B: E Lloyd (40) 74. Hole in one: T Clouston at 13th.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: T Teoh (20) M Ng (11) 48. 2B Scr: S Crichton I Crichton 36. A: R Shah (9) 41. B: T Palmer (13) 39 cb. C: B Gilroy (30) 41.

COROWA: Women: Stableford: S Barkley (10) 37.

CROMER: Medley: Stableford: Split Six: L Courtney D Sprules 61. Men: A: L Courtney (13) 35 cb. B: P De Gail (15) 39. C: D Chapman (27) 36 cb. Scr: S Gee 31 cb.

CRONULLA: Women: Par Green: A: J Thuge (10) sq. B: L McKinniery (25) 1 up. C: J Nolan (34) 1 down. D: R Francis (43) 3 down.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: B Van Dongen (8) G Rodham (36) 49. Men: B Van Dongen (8) 42. Women: T Jones (28) 40. Veteran: Stroke: G Brown (19) 68 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: P Curran (11) 37. B: B Giannopoulos (14) 36 cb. C: O Lorenz (24) 38. Scr: J Whiteford (0) 36.

ELANORA: Women: Stroke: Ambrose: A Fantham (19) H Byak (34) 68.75.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: J Welsh (12) 42. B: D Gemmell (17) 41. C: G Evans (20) 39 cb. D: D Van Vliet (28) 43. Scr: M Egan (4) 33.

FINLEY: Men: Stableford White: T McCaw (8) 37. Women: Stroke: H Daniel (23) 73.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Agg: J Tolley (27) W Healy (14) 72. Div 1: S Taranto (15) 38 cb. Div 2: D Roscarel (25) 34 cb.

GORDON: Medley: Stableford: Z Karlssen (9) 40.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: B Robertson (10) 37 cb. B: D Molloy (16) 38 cb. C: B New (19) 40.

GOULBURN: Women: Stableford Team: Green: C Besley (21) G Kennerley (27) V Scarfi (30) 67.

HOWLONG: Women: Par: A: G Krause (21) 1 up cb. B: K Godina (30) 3 up.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: B Hemmett C Elton 48. A: P Bendeich (11) 41. A Scr: W Knight (4) 32. B: G Innes (19) 40. B Scr: R Connon (16) 23. C: R Gair (24) 37 cb. C Scr: D Turner (23) 17.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: D Holtham (23) M Duggan (18) 77 cb. A: M Allan (9) 39. B: C Ferrier (13) 37 cb. C: D Holtham (23) 40. Scr: A Honeysett 35. Veteran: D Holtham (23) 40.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: P Doherty (5) G Webster (26) 40. D Martin (23) 35.

LEONAY: Women: Stableford: Div 1: B Chalmers (30) 36. Div 2: A Scheiler (31) 33.

LIVERPOOL: Women: Stableford: B Allie (35) 35.

LONG REEF: Men: Stableford: 4B: M McNee W Evans 47. A: M Cruise (1) 38. B: G Lovelace (20) 41. C: M Beck (22) 39. Scr: M Cruise 37.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: T Lindsay M Selby 44. Men: S Driver (8) 38. Scr: B Knipler 25. Women: T Lindsay (23) 43.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford: 2B: P Morrow (19) R Waight (15) 46. M Doyle (24) 37 cb.

MANLY: Men: Stableford 2B: White: R Band (18) K Munro (12) 50. A: K Munro (12) 42. B: M Epper (17) 37. C: A Smith (20) 40. Scr: J Jackson 37.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: T Spencer (26) 38. Women: S Cross (35) 33 cb.

MONA VALE: Men: Stableford Team: White: S McNamara R Hampton G Key L Banbury 121.

MONASH: Mxd: Stableford: 2B: Div 1: B McCabe (14) B Delaney (17) 46. Div 2: R Sloss (31) M Meares (16) 44. 2B Scr: N Barberi (+4) F Campbell (4) 39. Men: A: J Harrison (7) 38. B: B Delaney (14) 42. C: J Kabalan (21) 38. Mxd: White: M Grunstein (25) 33.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: B Choi (9) 39. B: P Matthews (15) 38. C: G Galacio (19) 39. Veteran: M James (21) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J LeBas (28) H Dawkins (18) 47. A: R Crook (6) 39. B: A Haywood (16) 40. C: M Zvirblis (22) 41.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: B Robinson (21) K Morgan (21) 44. 2B Scr: T Edwards (11) T Burt (10) 33. A: R Fennell (9) 37. B: B Tysoe (23) 38. C: C Robinson (25) 39.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: D Kinene (23) J Hamilton (20) 48. D Kinene (23) 40.

NOWRA: Men: Stableford: 2B: N Rosskelly (22) C Reeve (24) 46. A: M Rae (15) 37. B: C Reeve (24) 39 cb.

NSW: Men: Stableford: 2B Agg: A Rachid (0) P Steel (11) 75. P Steel (11) 40. White: J Briggs (24) 31. Gold: E Ellis (18) 30. Women: L Buckley (16) 28.

OATLANDS: Men: Stroke Black: A: J Wimalaratne (4) 68. B: G Matheson (10) 65. C: C Robertson (13) 68 cb. D: J Chiang (23) 65. Scr: R Easterbrook 73.

PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: O McMorran (24) N Coulton (18) 49. A: B Bell (9) 44. B: T Borham (13) 38. C: M Carasso (33) 41. Scr: A Munro 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: D Stoakes (14) R Chowdhary (3 Lynwood) 47 cb. 2B Scr: B Gadd J Gadd 45. A: A Kirk (12) 36 cb. B: M Sinclair (14 Glenmore) 38 cb. C: J Mejia (26) 37 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: D West (21) 47 cb. M Smith (11) 47 cb. P Beveridge (7) 40.

RANDWICK: Women: Stroke: Medal: Div 1: J Langridge (14) 63. Div 2: S Hall (22) 63. Div 3: C Shean (32) 68. Div 4: C Sutton-Brady (35) 66.

RICHMOND: Medley: Par: 2B: P Airey (30) R Dunn (24) 9 up. A: Y Mudiman (12) 2 down cb. B: K Lozier (15) 4 up. C: P Airey (30) 3 up.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: D Totaro (11) J Elchah (18) 45. Div 2: A Don (14) B Roylance (23) 45. A: S Helmich (13) 38. B: M Lanciano (16) 36. C: T Stafford (20) 34. D: B Lidbury (24) 36. Scr: M Green 34.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: N Patchett (16) 36. G Baker (2) 33. B: B Colvin (26) 35. M Gaffey (24) 32 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: P Davis (8) 35. B: J Russo (16) 36. C: R Yoon (20) 33 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Par: 2B: G Patterson (7) P Sudarma (17) 12 up. Scr: T Williams L Robinson 5 up.

THE COAST: Stableford: A: R Rignall (1) 35. B: L Lipman (22) 40. Scr: R Rignall 34.

THE LAKES: Medley: Stableford: 2B: T Berg (23) K Teo (14) 48. 2B Scr: A Coull E Sissian 41. J Chang (9) 41. PM 2B: J Rubenstein (3) T Finney (10) 46. PM: M Hendler (9) 37 cb. Scr: J Murphy M Dries 40. 9-hole: Men: M Flynn (7) 17. Women: J Daivis (31) 17.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: G Giblett (3) 19. B: G Avery (16) 20. C: M Van Uffelen (33) 24.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: S Halloran (10) 39. Div 2: R Clark (13) 38. Div 3: P Quirk (18) 36. Div 4: M Saisai (25) 42. Gold: P Lovelace (18) 38.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: A Zacka (15) L Laird (37) R McGuire (19) K Pellett (22) 90. A: M McKinnon (8) 37 cb. B: R Eggleton (18) 39. C: R McGuire (19) 40. D: T Brebner (27) 39.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: A: M Pich (9) 36 cb. A Scr: M Madan 34. B: M Lovelock (16) 40. B Scr: T Lee 22 cb. C: N Myint (22) 39. C Scr: P Fitler 17.

WAKEHURST: Men: Stableford: Irish Team: D Goodrich P Martin G Blacklaw D Strachan (17) 96. A: J Cho (11) 41. A Scr: J Edward 33. B: D Goodrich (17) 44. B Scr: D Goodrich 28. C: J Seddin (24) 38. C Scr: J Seddin 15.

WALLACIA: Women: Stableford Yellow: J Thorpe (17) 41.

WARRINGAH: Men: Stableford Irish Team: White: G Deegan (10) L Zanella (21) I Cumming (18) J Toro (3) 86. A: P Bass (13) 38. B: R Peard (16) 36. C: D Mills (25) 34 cb. D: J Gale (28) 34. 9-hole: G Benbow (6) 20.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: P Owen (13) 40. B: P Coates (20) 35 cb. C: G Smith (27) 40. Scr: D De Traubenberg 33.

WYONG: Men: Stableford: 2B: W Micallef (10) P Wallace (11) 46. A: W Micallef (10) 39 cb. B: D Honeysett (20) 41. C: M Hobson (27) 41. Scr: M Williams 31.