October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 25 June 2022
Viney Creek Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 25 June 2022.

ANTILL PARK: Mxd: Stableford Irish Team: White: D Croft (6) S Manray (18) G McCabe (18) A Carter (7) 89. J Kinnear (20) S Kennedy (5) S Kinnear (19) A Kennedy (27) 88.

ASQUITH: Men: Par: 2B: L Chu Choc (17) M Jirgensons (18) 9 up. A: L Williams (6) 3 up. B: L Chu Choc (17) 4 up. C: D Adams (23) 8 up. Scr: M Pestell 6 down.

AVONDALE: Men: Stroke Gold: A: M Woodward (4) 67. B: C Borkowski (5) 68. C: J Gray (13) 70. Scr: S Gresham (+6) 61. Snr: R Butler (5) 69.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke American Foursome: White: J Pawley (15) J Deegan (15) 61.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: M Gilmouir (9) K White (11) 46. M Abrahams (15) 41. S Mcgann (34) 36. A Scr: I Elliot 36.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: A: R Leo (10) 37. B: C Berenger (18) 39. C: D Nair (21) 40. 3B: R McGuiness (29) C Avis (19) A Kuti (19) C McGuiness (12) 125. Women: Par: C Stuart (38) 1.0 up.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: J Rees (10) 39 cb. B: N Gregory (13) 42. C: B Dwyer (20) 39. Scr: A Scr: A Coleman 32 cb. Women: Div 1: C Jacobs (17) 37 cb. Div 2: J Raine (23) 35 cb. Medley: 2B: C Jacobs (17) H Owens (27) 47.

BERMAGUI: Men: Par: A: S Wyatt (4) 3 up cb. B: M Farnham (21) 3 up. C: M Smith (31) sq cb.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: G Champion (11) 43. S Golik (13) 31 cb. A: P Russell (11) 40 cb. B: D Parker (16) 42. C: D Wen (19) 42. A Scr: P Keegan 35 cb.

BEXLEY: Men: Stroke: 2B Stroke: A: J Dodds (3) G Davis (2) 127. B: R Kelly (10) T Le (9) 135. C: K Varnavas (14) J Karagiannakis (11) 143. D: S Russo (18) C Georgas (17) 165. Medley: Stableford: A: K Isomoto (9) 34. Div 1: C Freese (9) 33. B: A Arboleda (13) 37. Div 2: S Hogg (11) 35. C: A Chalmers (24) 37. Div 3: G Dounias (32) 36. Men: Stroke: 2B Stroke: S Sandhu (15) L Delahoy (13) 56. Div 2: R Hitchen (5) P Keogh (9) 58.

BLACKHEATH: Women: Stableford: Y Murray (30) 29 cb. Men: K Munchow (12) 37. Mxd: 2B: L Petkevitch (25) M Petkevitch (22) 43.

BONDI: Men: Stableford: 2B Agg: A Schliemann (31) 37. A Schliemann (31) K Boden (18) 37.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: G Buchanan (0) 36. A: A M Williams (9) 41. B: C Berkeley (13) 37 cb. C: C Galvan (23) 39.

BONVILLE: Medley: Stableford: S Daley (6) 39. O Moore (26) 38. R Williams (2) 37. D Habgood (20) 36. B Parker (2) 35 cb.

BRIGHTON LAKES: Par: A: R Lemon (8) 3 up. A Scr: D Hawkins 3 down. B: B Power (16) 4 up. B Scr: R Peters 10 down. C: S Marsden (30) 1 up. C Scr: S Power (20) 14 down. B Power (29) T Masterson (16) 11 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: O Moujalli (13) M Labas (10) 44. Div 2: R Gray (14) A Roveto (17) 46. Div 1 Scr: A Marsh Z Marsh 35. A: B Murray (2) 35. B: R Kim (11) 38. C: T Mateos (15) 38. D: M Lee (22) 38.

CAMDEN: Men: Stroke: American Foursome: A: R Townsend G Nonnenmacher 65.625. A Scr: B Bell M Bell 69. B: S Turvey G Miles 66.25. B Scr: K Dilucchio D Johnston 85. Women: A: P Dilucchio M Poulton 77.125.

CAMPBELLTOWN: Men: Par: A Stott (18) 2 up. A Edwards (11) 5 up. B: A Stott (18) 2 up cb. C: W Nelson (20) 1 up cb.

CARNARVON: Men: Stroke: Foursome: D Choi (15) S Kim 75. A Scr: J Lind P Ellison 85. Foursome C’ship: A Scr: J Lind P Ellison 161. D Choi (15) S Kim 149. Stableford: 2B Agg: R Kim (19) D Kim (13) 73. 2B Agg Scr: W Lee J Byun 53. A: M Watkins (10) 39. B: R Kim (19) 40. C: R Armstrong (35) 36.

CASTLE HILL: Men: Stroke: Foursome: A: S Jamison (7) S Mccahery (9) 71. B: G Ryan (17) A Parish (14) 68.5. C: B Zubrycki (24) R Allen (20) 73.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: K Genish (19) M Ferguson (19) 49. A: F Garcia (8) 38 cb. B: K Genish (19) 44. Women: Stableford: J King (33) 30 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Mentha (23) 33 cb. Men: A: J Rogers (8) 40 cb. B: M Sizer (18) 39. C: K Haddrell (23) 39.

CONCORD: Men: Stableford White: A: A Kelly (12) 36. B: S Manganas (18) 44. C: T Malpass (21) 38. Mxd: 2b: S Manganas (18) A Vaughan (9) 47. 2b Scr: J Hong R Hassarati 38.

CROMER: Medley: Stableford: A: C Macgregor (9) 37. B: D Gilmartin (14) 38. C: D Anderson (29) 37 cb. A Scr: H Robb 31 cb. Split Six: M Tycho (11) S Ahn (17) 63.

CRONULLA: Men: Stableford: A: J Wood (12) 38. B: M Sweeney (17) 42. C: D Gehrig (29) 34. Scr: M Frith 35.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: I Pemble J Freeman 145. A: S Hwang W Kim 146. B: D Harvey M Harvey 152. C: J Laws J Crean 145.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: J Craig (10) M White (16) 47. Div 1 Scr: C Carruthers S Mckeon 38. Div 2: M Yang (19) J Jeong (24) 46. Div 1: M White (16) 42. Div 2: C Pritchard (23) 41 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: H Heng (12) 37 cb. B: G Lang (16) 36 cb. C: B Brown (28) 41. A Scr: P Donnelly (2) 36 cb.

ELANORA: Men: Stableford Shield: Black: A Carboni (29) 40. A Scr: J Cockerill (4) 76.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: B Watson (6) 39. B: A O’Callaghan (13) 39. C: I Corbutt (24) 39. D: D Rooney (31) 35. Irish Team: A Claypole J Rodocay G Claypole P Shackleton 90.

FINLEY: Men: Stableford White: I Swain (5) 37. Women: Stableford: H Wastle (16) 34.

FOX HILLS: Men: Stroke: Foursome C’ship: A: S Johnston (11.5) 67.5. M Timbs (11.5) 67.5. A Scr: R Pratap 82. C Sutanto 82. B: K Chan (15.5) 68.5. R James (15.5) 68.5. B Scr: D Casey 86. A Borg 86. C: B Lanycia (26) 72. D Gomez (26) 72. C Scr: I Marscham 94. P Marscham 94. J McQuaid (9) 35. C Sala (19) 31. C: P Fraser (22) 37.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: Irish Team: T Markovski (11) D Tolley (6) G Shiner (19) J Karam (17) 91. A: D Tolley (6) 42. B: J Karam (17) 37. C: J McKanna (45) 42.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: A Hofer (10) 41. Div 2: J Jury (27) 40. Div 1 Scr: B Michelmore 36.

GORDON: Men: Stableford: A: A Koeninger (9) 40. B: M Creighton (17) 38 cb. C: G Rae (23) 35. 2B: C Ennis (13) D Addicoat (14) 46.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: M Buckley (2) 41. B: R Morgan (16) 40 cb. C: G Mcnamara (20) 37. A Scr: M Buckley (2) 39.

GOULBURN: Women: Stableford Green: M Webb (21) 34.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: K Kim (18) 38. B: C Maher (28) 38. Men: Stroke: A: W Jones (2) 71.

HOWLONG: Men: Stableford: A: M Walter (11) 39. B: R Bingham (19) 38. C: G Pearce (30) 38. Women: A: P Whittle (21) 34.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: S Dyson (6) 37. B: D McNamara (8) 41. C: C Bailey (14) 38. Women: Stableford: L Samuelson (24) 36.

JAMBEROO: Medley: Stroke Canadian Foursome: White: A Ball (7.125) D Garcia (7.125) 68.875.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: S Ross R Chapman 46 cb. A: S Crane (11) 39. A Scr: J Gibbs (3) 31. B: D Macfarlane (15) 39. B Scr: G Geraghty (13) 22 cb. C: I Baianov (24) 41 cb. C Scr: I Colley (22) 18 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: B Fisher (9) C O’neill (15) 46. A: B Fisher (9) 41 cb. A Scr: D Gallagher 37. B: A Auciello (16) 38. C: R McAuley (23) 38 cb.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: P Janes (14) A Holland (9) 71 cb. Medley: 2B Scr: M Innes (10) R Minns (+2) 59. Men: F Dobozy (5) 37. Stroke: Foursome C’ship: A: J Webb (+2) L Arthur 145. B: G Kerr (10.5) K Edmonds 175. C: K D’Abrera (20.5) R Ewing 192.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: B Staley (15) P Siapos B Staley (15) P Siapos (22) 45. B Staley (15) 35.

LEONAY: Men: Stroke Foursome: White: A: D Gallagher (10) S Thums 64. A Scr: L Alexander I Barnes 73. B: P Tucker (20.50) J Thomas 63.5. B Scr: P Tucker J Thomas 84.

LONG REEF: Men: Par: A Scr: C Wu 5 up. A: M Hunter (1) 5 up. B: G Bourke (19) 2 up. C: D Gemmell (24) 1 up. Women: J Cheng (28) 4 up. Mxd: 2B: P Yeldham (23) 9 up. A Papandrea (16) 9 up.

LYNWOOD: Stableford: Div 1: B Workman (5) 38. Div 1 Scr: P Van Wegen 32. Div 2: T Nguyen (15) 38. Div 2 Scr: G Yeates 24. Div 3: P May (20) 38. Div 3 Scr: B Bailey 19. A: P May 44. J Park 44. A Scr: M Dirube 34. P Van Wegen 34. J Oechsle (22) 38.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: M Sandilands (2) 35. B: N Brandt (19) 36. C: P Forward (20) 38.

MANLY: Men: Stableford: A: M Hill (4) 39. B: A Regan (18) 42. C: B Walker (20) 39. A Scr: A Tunny 37. Trophy: A Tunny (1) 38. 2B: M Hill (4) A Hunter (9) 49.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: H Ree (21) 41. T Skinner (9) 40. J Dunn (5) 38. Scr: T Shaw (0) 36.

MONA VALE: Men: Stableford: A: M McKinnon (9) 43. B: P Gazzard (21) 38. C: G Samuel (22) 40. A Scr: M McKinnon (9) 34. Stroke Foursome C’ship: Black: A: A Radford M Radford 153. B: J Boughton T Ware 176. C: S Johnston N McGregor 196.

MONASH: Men: Stableford: 2B Multi: A: D Washington (9) 39 cb. B: H Knapp (13) 44. C: P Meredith (23) 41. Div 1: H Furness/Knapp (32) 70. Div 2: T Howell/Cormack (38) 69. Div 1 Scr: C Abbott/Hunt (2) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Foursome: A: D Johnson (9) S LeQuesne (12) 69.5. B: N Williams (17) K Nicoll (10) 68.5. C: W Burgess (22) P Pearce (24) 70. Stableford: A: B Schill (8) 35. B: G Harrison (20) 40. C: J Soussan (30) 37.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: R Fitzgerald (7) 39. M Moussa (14) 38. B: B Bissett (19) 36. R Goodall (21) 36. C: K Rogers (28) 36. K Humphreys (26) 33. A: P Chisler (12) 39. S Bowden (14) 39. B: M Pisani (20) 37. M Quirke (19) 37. C: L Williams (29) 34. E Rigon (26) 34.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: H Du Plooy 39. A Scr: M Gilson 36. B: K Williams 38. C: C Momsen 38. Women: S Worth 34.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: C Chang (6) 38. B: A Cross (14) 40. C: R Palmer (26) 41. Irish Team: E Chahine (7) G Onley (14) C Mace (16) A Jamieson (13) 92. E Chahine (7) G Onley (14) C Mace (16) A Jamieson (13) 92.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: W Alder (7) 39. A Scr: W Alder (7) 32. B: J Cayzer (17) 36. C: H Cuthill (27) 38. Women: Stableford Green: C Mallinson (13) 39. Medley: Black: J Whiting (13) 38. Stableford: 2B: J Whiting (13) M Dawkina (20) 48.

NOWRA: Medley: Stableford: A: J Bellwood (12) 39 cb. B: C Grimditch (18) 41. C: G McVey (22) 39.

NSW: Men: Stableford: Plate: D Shannon (11) N Shannon (36) 48 cb. 4B Scr: L Naumovski C Whittingham 37 cb.

OATLANDS: Men: Stableford: Cup: I Tanner (11) 40. Medley: A: I Tanner (11) 40. B: A Peterson (17) 39. C: K Lim (19) 39. D: J Wehbe (34) 39 cb. A Scr: W Reece 36.

PALM BEACH: Men: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: K Clough (1) C Bevan (0) 105. Foursome: R Jahnsen (18.5) R Mielnik (18.5) 60.5. Women: Stableford: M Shennen (29) 43.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: A Davidson (6) 42. A Scr: H Murray 39. B: B Jones (17) 39. C: N Kataria (21) 40.

PENRITH: Men: Stableford: 2B: G Smith (23) M Dixon (13) 50. A: M Organ (1) 38. B: B Cho (16) 40. C: S Sandilands (28) 38 cb.

PYMBLE: Men: Stableford: A: P Beveridge (8) 37. B: M Murphy (13) 40. C: J Pelser (20) 38. Women: M Henry (20) 40. Mxd: Irish Team: N Walker (24) 90. B Phipson (19) 90. D Hensler (13) 90. C Nelson (13) 90.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: B Courtis (21) Z Taureka (36) 75. A: M Williams (+2) 38. B: B Dunn (13) 38. C: Z Taureka (36) 43. Scr: R Fernandes 30.

RICH RIVER: Women: Stableford: West: M Whatley (22) 37. Men: Stableford White: A: R Thompson (3) 39. B: T Lewis (12) 40. C: B Scott (15) 37.

RICHMOND: Medley: Stroke Medal Jun: Black: A: C Coates (3) 66. A Scr: S Simms (5) 72. B: N Precious (15) 66. B Scr: P Gounder (13) 81. C: A O’Connor (23) 64. C Scr: J Sainsbury (23) 94. Hole in one: C Coates at 8th.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: M Cowley (19) 39. Women: Stableford: D McAleer (11) 37. Men: Stableford White: A: G Burden (8) 44. B: B Gentle (15) 37. C: T Evennett (27) 37. Medley: Stableford: 2B: G Burden (8) G Cole (12) 50. Men: Stableford Scr: White: G Burden (8) 36.

SEFTON: Men: Stableford: 2B Agg: D Kassis (9) K Brake (11) 63.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: C Spare S Taber 47. Medley: D Mabey M Mabey 44. Women: Div 1: K Burke (2) 39. Men: A: C Lewis (11) 37. B: M Sheldon (18) 35. C: M Waite (25) 35 cb. Medley: A: G Davidson (Indooroopilly GC) (9) 40.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B: N Hunt (25) S O’Keefe (11) 49. A: D Troy (9) 39. B: J Bromhead (15) 39. C: G Hughes (23) 38. A Scr: L Maddinson (0) 36.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: M Gaffey J Sands 48. J Patfield I Miller 43. M Gaffey (24) 41. I Miller (5) 36.

TERREY HILLS: Stableford: A: W Liu (11) 38. B: K Chen (17) 40. C: S Whiting (22) 41.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Foursome: H Glenday (-1) J Guan (-4) 70.5. A Scr: H Glenday J Guan 68.

THE COAST: Men: Stableford: A Reynolds (15) 40. D Meyer (15) 39 cb. G Hetherington (14) 39. C Webber 74. 4B Agg: P Kelley (4) M Dane (2) 65. Women: K Blyth (15) 36.

THE LAKES: Stableford: Trophy: V Clark (8) 42 cb. Scr: J Rayner 35. 9-hole: K Lasky (10) 19. PM: L Hammond (20) 17.

THE RIDGE: Medley: Stroke: Ambrose: C Burgess (8) B Wilson (36) M Blumor (16) A Norman (17) 55.375.

TOCUMWAL: Medley: Stableford: D Masoch (28) M Masoch (42) J Crilly (12) H Crilly (18) 115.

TOUKLEY: Medley: Stableford: Team: T Robinson (22) B McGrath (16) W Handebo (15) B O’Loughlin (24) 92. Men: A: D Shortland (12) 40 cb. B: M Bemet (17) 39. C: G Collins (19) 41. Women: P Muller (24) 36 cb.

TWIN CREEKS: Men: Stroke Medal Jun: Black: A: E Eou (12) 69. A Scr: M Madan (1) 72. B: C Park (13) 67. B Scr: D Chen (14) 85. C: J Jiang (29) 67. C Scr: C Oh (19) 93. Women: Green: J Kang (15) 71.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: U Wiesner (20) F Dunstan (29) 45. A Scr: D Adamson B Mason 34. A: K Prestwidge (9) 39. A Scr: B Mason 34. B: B Appleyrd (18) 37. B Scr: D Hewlett 23. C: P O’Conner (20) 38. C Scr: P O’Conner 18. Women: L Donnelly (19) 34.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Pagett (-1) B Hillhouse (14) 47. 2B Scr: J Jamieson N Reitsma 42. A: B Bratusa (12) 42. B: F Emslie (14) 45. C: A Nonas (25) 37.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: J Nicholson (10) 33 cb. B: H Delaney (15) 36 cb. C: C Sweeting (20) 39. D: A Fox (32) 38 cb. Scr: S Springall (1) 32. Irish: G Campbell (12) R Poole (20) G Bell (19) T Halpin (20) 87 cb.

WOOLLAHRA: Men: Par: Div 1: C Woodley (14) 3 up. Div 2: G Lane (19) 3 up. Div 3: G Weiner (31) 2 up. 36-hole: C Woodley (Winner Patron’s Cup) (14) 2 up. S Meads (Runner Up) (22) 1 up.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Foursome: Black: J Simpson (11) R Simpson (+2) 67.5. Stroke: C Jamieson D De Traubenberg 75. Stableford: J Almond (20) 40. Men: Stroke Foursome C’ship: Black: A: D Hull T Vella 154. Stroke: B: M Hull W Chandler 175. C: S Meehan I Urquhart 191.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Murray: A: K Parker (8) 3 up. B: J Baker (28) 4 up. Lake: A: G Moore (10) 2 up cb. B: P Moat (22) 1 up. Women: C Tytler (34) 3 up.