September 25, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 18 June 2022
Commercial Golf Resort Albury

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 18 June 2022.

ANTILL PARK: Men: Stableford White: A: J Richards (-1) 36 cb. B: A Moss (14) 38. C: C Colins (27) 44. 2B Agg: R Cleary (12) C Collins 74. Women: Stableford: L MacMillan (24) 37.

ASQUITH: Men: Stroke: Foursome qlfrs: A: I Malcolm T Felton (2) 68. A Scr: B Folkard M Harvey 77 cb. Div 1: I Lim J Suh (10.5) 69.5 cb. Div 1 Scr: R Druce R Agostino 81. B: V Smith Y Kim (17) 68. B Scr: S Pennington W Jeffrey 85. C: G Birt D Grove (20.5) 72.5. C Scr: J Elliott B Geary 93.

AVONDALE: Men: Stableford White: A: S O’Malley (6) 38. B: P Lindberg (16) 37. C: D Khadka (20) 39. Scr: L Yip (+4) 35.

BALGOWLAH: Mxd: Par White: A: P Bruce (11) 1 up. B: B McPherson (16) 5 up. C: D Buckner (31) 4 up.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: K Noone (35) 39. M Abrahams (15) 39. A Scr: J Sentas 30. Men: Stroke: Foursome C’ship: A: K Beck I Westley 64.5. Medley: A Scr: N Katholos I Elliot 66. B Scr: E Hunter V Tekura 83. C Scr: G Katsoulis J Katsoulis 90. Men: C’ship: B Scr: E Hunter V Tekura 141.

BARHAM: Men: Par: Div 1: G May (10) 1 up. Div 2: G Layton (15) 4 up. Div 3: R Taylor (19) 1 up. Women: Div 1: P Grant (27) sq.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Foursome C’ship: L Coleman (13) T Roach (9) 161. Foursome: E O’Connor (23) S Knight (20) 61.5.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: M Corbett-Jones (11) 42. B: A Dods (19) 42. C: G Pearce (25) 41. Scr: A Scr: M Mahoney 34. Women: Div 1: H Jones (18) 33 cb. Div 2: S Dunn (31) 41. Medley: 2B: J Longworth (13) A Dods (19) 49.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: S Wyatt (4) 37. B: J Millwood (16) 36. C: C Vazzoler (22) 33.

BEXLEY: Medley: Stroke: 2B: D Watt (16) A Mercurio (15) 56. Stableford: A: K Isomoto (9) 36. B: G Snowden (14) 32 cb. C: M Georges (19) 39. Stroke: 2B Scr: G Heffernan B Russell 61.

BLACKHEATH: Mxd: Stableford: 4B Agg: R Brown A Campbell O Antaw M Mole 129. Medley: M Ashford (21) 39.

BONDI: Men: Stableford: A: P Larkin (11) 40. B: M Jones (17) 36. C: R Jensen (19) 39.

BONVILLE: Medley: Stableford: T O’Rourke (3) 37 cb. R Hope (8) 37 cb. G Bunder (16) 37. L Dureau (8) 36 cb. K Hawthorne (16) 36 cb. R Makin (36) 36.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Ambrose: A: M Heaton J McGarr (14) 59.3. A Scr: M Bogovic A Marsh 68 cb.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: L Newcombe (19) 36. B: S Goodall (23) 36. Men: A: G Miles (12) 37. A Scr: D Cummins 32. B: T Elmoh (18) 37. B Scr: J Ardill 24. C: R Clarke (22) 38. C Scr: P Small 19. Team: D Leis (13) N Woodland (27) M Woodland (16) A Crawford (23) 89.

CAMPBELLTOWN: Men: Par: A: P Brodala (9) 2 up. B: G Pestridge (16) 3 up. C: P Biffin (27) 3 up. Stroke: Matchplay: A: G Evans bt P Higgins 2-1. B: S Mitchell bt B Smith 19th. C: C Dawson bt J Fretwell 2-1.

CARNARVON: Men: Stroke: Gold Medal: M Chaudhary (18) 70. 2B Stroke: J Fisicaro (25) R Fisicaro (20) 60. 2B Scr: J Lind P Ellison 69. A: S Israel (9) 71. A Scr: J Lind 70. B: M Chaudhary (18) 70. B Scr: A Loi 89. C: R Fisicaro (20) 66. C Scr: H Kim 90.

CASTLE HILL: Men: Stroke Foursome: Black: A: A Gratland M Thomson 68.5. B: R Stevens A James 70. C: B Zubrycki R Allen 75.5.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: N Robinson (43) 70. Men: Stableford White: A: B Miller (10) 72. B: F Messner (22) 75. Stroke Medal Jun: B Miller (10) 72.

CONCORD: Men: Stroke 2B: Black: M Malouf P Malouf 68.5. 2B Scr: N Watts M Scarfone 72. Medley: Stableford W Foung (13) 39.

COROWA: Women: Stableford: V Pearce (35) 36. Men: A: B MacPherson (10) 41. B: G Nicholls (14) 38. C: P Whyte (26) 44.

CROMER: Medley: Stableford: A Scr: W Thomas (5) 30. A: I Bassett (9) 37. B: M Bishop (17) 38. C: G McCallum (36) 41. 2B: A Davies (26) S Cooper (21) 44 cb. Trophy: G McCallum (36) 41.

CRONULLA: Men: Stroke Black: A: T Bayley (3) 66. B: B Richardson (14) 70 cb. C: L Tapfield (21) 66. Scr: A: M Osborne 69. B: B Richardson 84. C: L Tapfield 87. Cup: G Hogbin (19) 73.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Foursome: A: J Bramston (13) P Blade 73. A Scr: I Pemble J Freeman 76. B: M Baldwin (15.5) R Stewart 71.50. B Scr: P Kennedy S Sammak 91. C: J Laws (30) J Crean 71. C Scr: F Du Sart N Shaw 96.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: P Argyriou (10) E Richards (10) 43. Div 1 Scr: C Williams D Williams 38. Div 2: K Stindl (16) G Williams (18) 47. Div 1: K Stindl (16) 44. Div 2: D Egan-lee (25) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: C Aspey (9) 39. B: B Colbourne (13) 41. C: P Vezos (21) 38 cb.

ELANORA: Men: Par: President’s Trophy: G Magarey (25) T Davis (12) 3 up to playoff.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: K Davis (11) 37 cb. B: G James (13) 38. C: B Nicholas (22) 40. D: K Gearside (25) 44. 2B: P Goucher (22) S Kelly (36) 47 cb.

FOX HILLS: Men: Stroke: Foursome C’ship: A: S Fulton (7.5) 67.5. M Davies (7.5) 67.5. A Scr: M Timbs 79. S Johnston 79. B: D Casey (14) 68. A Borg (14) 68. B Scr: T Bruce 87 cb. R Noney 87 cb. C: B Santanelli (20.5) 69.5. J Neyra (20.5) 69.5. C Scr: P Marscham 93 cb. I Marscham 93 cb.

GLENMORE: Medley: Par: Div 1: M Kobryn (13) 4 up. Div 2: A Bowden (27) 1 up cb. Div 1 Scr: S Zingle 2 down.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: S Paterson (12) 41. B: P Morgan (14) 40 cb. C: P West (20) 42. A Scr: D Bosley (1) 32.

HOWLONG: Women: Stableford: J Stephens (18) 33 cb. Men: A: A Brown (7) 41 cb. B: H Maxwell (16) 38. C: B Williams (35) 40. A Scr: T Sheedy (6) 32.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: D Curtis (7) 37 cb. B: D McNamara (10) 43. C: P Woolaston (22) 43. Women: Stableford: B Evans (16) 39.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Mar: A: J Fraser (9) 63. A Scr: K Mudadana (0) 69. B: S Evans (15) 64 cb. B Scr: T Russell (15) 80 cb. C: Z Beck (25) 60 cb. C Scr: J Casey (28) 88. Hole in one: M Hardiman at 10th.

KILLARA: Mxd: Stableford: A: L Jerricho (9) 40. B: O Harvey (12) 40. C: M Baldwin (18) 38 cb. A Scr: P Kerr 35. Div 1: P Sears (10) 35.

KOGARAH: Medley: Stableford Shield: White: G Morrison (23) 38 cb. A: K Yato (11) 38. A Scr: A Honeysett 34. B: B Tierney (17) 38. C: G Morrison (23) 38 cb.

LAKESIDE: Men: Stroke: Foursome qlfrs: A Scr: J Webb (+2) L Arthur 74. B Scr: C Payne (12.5) D Wilkes 85. C Scr: C Brennan (18) S Auld 91. A: P Dawson (4.5) S Huffadine 74.5. B: G Price (15.5) R Price 75.5. C: K D’Abrera (20.5) R Ewing 71.5.

LANE COVE: Men: Par: A Moss (15) 5 up cb. 2B: A Moss (15) J Erasmus (14) 9 up cb.

LEONAY: Men: Stroke Foursome C’ship: White: A: A Brockbank (16) K Gordon 68. A Scr: D Worthy K Zvirbulis 74. B: P Haines (27.5) J Egan 64.5. B Scr: R Kuipers J Pridans 90.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: J Duff 25. A: G Black (12) 34. B: L Cleary (17) 36. C: B Chapman (21) 36. Stroke Vardon: Black: A Scr: S Feldman 72. A: I Maclennan (5) 73. Women: Stroke: Salver: A Scr: J Song 74. A: J Brown (15) 76. Stableford: J Atchison (14) 32.

LYNWOOD: Men: Stableford 2B: White: A: S Kim (11) 37. A Scr: M Dirube (5) 31. B: A McCracken (15) 39. B Scr: P Mulder (12) 26. C: S Adams (23) 40. C Scr: R Crawford (19) 21. S Adams (23) 45. J Turvill (8) 45. Women: Stableford: Div 1: J Smith (7) 33. Div 2: T Lindsay (23) 36.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: D Sampson (10) 40. B: A Branks (13) 36. C: V Galluzzo (28) 38. K Riley (22) 32.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1: S Foster (14) 4. Par: Div 1: S Foster (14) 4 up. Div 2: R Ward (24) 1 down.

MANLY: Men: Stableford White: A: V Madsen (9) 41. B: M Hiscock (18) 39 cb. C: B Capelin (30) 36. Mxd: 2B: V Madsen R O’dea 48 cb.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: D Lloyd (21) 37 cb. C Pye (20) 37. M Garnsey (25) 36 cb. Scr: T Shaw (0) 34 cb.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: B Smith (0) S Fitzpatrick (0) 71. Scr: A Emmerson 36. Div 1: P Robinson (12) 38. Div 2: W Williamson (19) 38. Div 3: I Prendergast (20) 38.

MONA VALE: Men: Stroke Foursome: Black: T Ware J Boughton 68. A Scr: A Radford M Radford 73. 4B KO f: J Kane M Mckeon bt A Davies S Hepworth 2-1.

MONASH: Men: Stableford: A: D Allan (6) 38. B: G Sechi (18) 41. C: J Miller (22) 41. 2B: Div 1: B Green (17) A Wood (9) 45. Div 2: P Rudgley (26) G Sechi (18) 47. 2B Scr: S Bowgett (7) J Dawber (6) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Foursome: A: D Chapman (8.5) C Chapman (8.5) 68.5. B: K Nicholl (14) N Williams (14) 67. C: J LeBas (23.5) R Frankcombe (23.5) 70.5. Stableford: A: C Gilvear (5) 37. B: M Yarham (13) 38. C: J Soussan (29) 34.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: M Sartori (41) 37. Men: A: T Aitken (9) 38. B: A Woolstencroft (16) 36. C: K Domaille (21) 45.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: E Kidd (14) 35. P Kent (9) 34. A: A Fortune (28) 36. D Stocks (15) 34.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: S Mercer 38. A Scr: S Mercer 34. B: A Johansen 42. Women: C Calarco 30 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: I Ray (12) 39. B: L McNiven (19) 40. C: M Seo (22) 36. 2B: R Lu (32) A Mace (13) 47. A Scr: W Clark (9) R Shuttleworth (6) 33. Stroke: Foursome C’ship: A: T Crockart B Bury 143. B: S Derkatch P Wallen 183. C: P Meers P Sexton 197. Foursome: A: M Brett (9.5) R Stubbs (9.5) 65.5. B: J Dolan (15.5) S Smith (15.5) 75.5. C: G De Waal (25.5) H Pharo (25.5) 74.5.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: Ambrose: J Terranova E Frino J O’Neill B Batchelor 49.75. Div 1 Scr: J Stark T Wilson D Godfrey D Johnston 55.

NOWRA: Medley: Stableford: A: B Taylor (7) 35. B: J Ludewig (20) 42. C: G Lymbery (28) 42.

NSW: Men: Stableford: K Lamb (20) 44. Stableford White: M Pennell (27) 36. Gold: K Nossiter (24) 33. Women: Stableford: S Goldschmidt (33) 31. Men: Scr: H Doig 36.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: I Myeong (8) 38. B: R Bromhead (15) 37. C: K Stevens (26) 39. D: L Brown (49) 40. A Scr: W Reece 34 cb.

PALM BEACH: Women: Stroke: Foursome C’ship: M Gee (24) 79. N Kempson (19) 79. Men: Par: 2B: R Quin (15) 10 up. R Ellis (12) 10 up.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: R Lam (12) 39. A Scr: S Trikilis 35. B: K Ross (13) 39. C: G Selig (29) 40.

PYMBLE: MEn: Stableford: A: P Waddington (6) 42. B: S Standfield (17) 36. C: T Sjoquist (20) 35. Medley: Irish: D Nugent (10) P Waddington (6) P Clavin (15) A King (13) 90. Women: Stableford Yellow: L Dickinson (11) 33.

RANDWICK: Men: Stableford: Split Six: M Connolly (20) R Williams (15) M Brooks (24) G Flynn (19) 86. A: T Barrett (7) 38. B: R Williams (15) 35. C: M Connolly (20) 38.

RICH RIVER: Men: Stableford 4B Agg: East: Black: A: R George 71. M Badura 71. Women: Stableford: A: G Azzopardi 67. M Ciavarella 67.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: J Bryant (31) 36. Women: Stableford: A Quan (30) 38. Men: Stableford White: A: M Seeto (13) 39. B: J Walker (18) 39. C: B Milas (23) 44. Medley: Stableford: 2B: D Hatch (17) B Milas (23) 48. Men: Scr: M Cheng (+1) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: Div 1: P Elliott (17) W Everest (10) 43. Div 2: P Lee (19) J Kim (15) 42. A: S Robertson (4) 36. B: P McGivern (15) 39. C: P Lee (19) 40. D: R Croyden (28) 36. Scr: M Green 34.

SEFTON: Men: Stroke: Ambrose: P Kingi (11) J Glynn (12) 52.25.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: J Avendano (+1) 39. B: D McNicholl (17) 40. C: P Douglas (19) 39. Women: Div 1: S Hayes (25) 36. Medley: 2B Multi: S Hayes C Wright 71. Men: N Simpson B Hack (Kooindah) 79.

TALLWOODS: Medley: Stableford: J Patfield (32) 38. S Innes (19) 37 cb.

TERREY HILLS: Stableford: Trophy: M Williams (21) 38 cb. 2B: M Williams D Manassen 45 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Par White: A: D Gillard (0) sq. B: A Berman (14) 3 up cb. C: F Lee (21) 2 up cb. A Scr: M Giles (-3) 2 up.

THE COAST: Women: Stroke: Canadian Foursome: A White (17) L D’Ambrosio (17) 74.25. Men: Stableford: A: M Danne (3) 36 cb. B: G Hetherington (14) 37. C: B Spicer-Marks (23) 39 cb. A Scr: M Dan (3) 33. B Scr: G Hetherington (14) 37. C Scr: C Pantelos (19) 19.

THE LAKES: Stroke Foursome: Black: J Rubenstein D Cohen 80 cb. Stroke: M Nabarro (4) R Friede (26) 69. Stableford: 9-hole: L Hammond (20) 18.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: B Chitty (12) 41. B: B Rhodes (21) 41 cb. C: M Reis (37) 38 cb. 2B: G Lane (16) T Ratcliffe (6) 48.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: R Clark (14) sq. Div 2: B Cavanagh (26) 1 down cb. Women: Div 1: L Cooper (17) sq. Div 2: N Beard (25) 5 down. Mxd: Par Gold: C Rossborough (12) 4 down.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: R Vesperman (6) S Martin (19) 49. 4B Scr: R Oliver B Willett 37. A: L Lear (10) 39. B: L Pugh (18) 41. C: S Martin (19) 45. Women: C Cranston (12) 37.

TWIN CREEKS: Men: Par Gold: A: M DeVries (-2) 3 up. A Scr: M Pearce (-4) 40 up. B: N Madaan (15) 5 up. B Scr: S Buhari (13) 25 up. C: M Nicol (23) 2 up cb. C Scr: E Yi (21) 16 up cb. Women: Green: K McDonald (23) sq. Men: 2B: Gold: N Madaan (15) M Madan 11 up. 2B Scr: J Tolomeo (+1) D Ali 44 up.

WAKEHURST: Women: Stableford: M Ahern (17) 36. Men: 2B: J Maruca (23) N Filacuridi (22) 49. A Scr: B Mason G Rosa 36. A: G Brown (10) 36. A Scr: B Mason 31. B: J Jong (15) 38. B Scr: A Hill 24. C: B Foote (24) 40. C Scr: N Filacundi 18.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S McBrien (13) J Batman (6) 47. 2B Scr: J Pagett S Lear 40. A: W Hutt (8) 38. B: C Hinton (15) 40. C: G Koteff (22) 38 cb. Women: Yellow: S Owen (18) 33.

WARRINGAH: Men: Stroke: Foursome: A: S Kim (12) W Smith (6) 69. B: G McLeod (16) M Roberts (20) 68. C: R Ford (31) P Catteau (21) 71. Scr: J Titherley (6) S Springall (1) 76. Hole in one: G McLeod at 12th.

WOOLLAHRA: Men: Par: Div 1: B Poulter (3) 1 up. Div 2: M Schnabl (17) 2 up. Div 3: V Daswani (30) 2 up cb.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Foursome C’ship: Black: S Meehan (20) I Urquhart (21) 66.5. Stroke: Scr: D Strong M Rugless 76 cb.

WYONG: Men: Stableford: A: P Kent (9) 40 cb. B: T Eden (18) 41. C: N Edwards (29) 40. A Scr: D McClelland 38. 2B Agg: G Belgre (22) T Eden (18) 76 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: D Ballintine (11) 37 cb. B: B Steele (20) 37. Murray: G Runnalls (21) 34 cb. Women: A: N Moore (24) 35. B: H Baines (31) 35.