October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 15 June 2022
Young Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 15 June 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: R Childs A Porter 45. 2B Scr: R Stevenson (7) S Eastman (4) 38. Team: S Farr (15) A Farr (7) C Fretwell (13) G Jones (30) 110. A: B Silwal (6) 38. B: S Farr (40) 40. C: C Guthrie (22) 38. D: C Chong (28) 40.

BARHAM: Women: Par: P Grant (27) 2 up.

BERMAGUI: Women: Par: L Ponsford (19) 2 down. M Medelis (25) 4 down.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: J Morrison (22) 41. A: K Rae (4) 40. B: D Blackwell (17) 40. C: G Jahns (19) 40 cb. Scr: B Turner 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: L Blair (16) I Graham (25) 43 cb. 2B Scr: S Terkalas G Heffernan 32 cb. A: P La Vite (8) 35. B: K Lewis (13) 37. C: G Bowen (19) 34.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: M Allen (10) J Hollis (19) 57. S Tolhurst (10) 35.

BONDI: Men: Stableford: V Dos Santos (19) 36 cb.

BONNIE DOON: Stableford: A: M Koureas (11) 40. B: T Skokan (14) 38 cb. C: S Karatasas (24) 38. Scr: T K Hess 32.

BONVILLE: Medley: Stableford 2B: White: R Williams (2) I Willams (14) 48.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: C Stone (20) 34.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: M Greksa (6) T Hunt (5) 69 cb. Div 2: C Hilton (11) S Acreman (19) 68. 2B Scr: T Marlin R McIvor 55. A: A Marsh (1) 37. B: C Collins (13) 40. C: M Hunter (20) 39.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: W Kozinski (16) 35. A Scr: W Kozinski 20. B: J James (31) 33. B Scr: L Bond 11. C: S Douglas (35) 35. C Scr: C Versluis 8.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B Agg: T Borodczic (15) P Wright (4) 70. 4B Scr: D Dickson B Ryan 43. Mxd: A: J Chanthivong (9) 37. B: T Borodzicz (15) 40. C: S Taylor (23) 36 cb.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: C Pak (19) S Oh (25) 45 cb. Div 1: H Lee (11) 36. Div 2: S Oh (25) 34 cb. Div 3: S Kim (35) 39.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: B Lloyd (21) R Challenor (17) 45. A: Z Pagano (9) 37. B: R Kim (15) 40. C: B Lloyd (21) 35 cb. PM 2B: G Heanes (20) M Halcrow (4) 47. PM: A: C Billyard (11) 40 cb. B: B Windle (18) 40. C: G Heanes (20) 43. 2B Scr: B Lambert T Corby 39. Gold: J Vodanovich (35) 36.

CASTLECOVE: Women: Stableford: L Adam (34) 33.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: 4B: V Irving (41) C McGrath (45) 42 cb.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: T Rasiah (18) R Morris (31) 48. 2B Scr: B Cardwell J Widdicombe 35. A: B Dolan (9) 38 cb. B: C Robertshaw (15) 40. C: L Ognen (25) 38 cb.

COROWA: Women: Stableford: J Lawler (31) 35.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: G Muirhead E Grattan-Smith 45. A: D Sprules (13) 40. B: R Richards (20) 36. C: S Benson (25) 36 cb. Scr: G Baciu 32 cb.

CRONULLA: Women: Stableford Gold: A: V Powell (16) 35. B: L Showell (27) 37. C: S Blizard (29) 35. D: C Baker (36) 35. Scr: S Wiggins 25.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: B Lord B Matta 47. 2B Scr: B Leafe A Foreman 38. Div 1: B Leafe (5) 39. Div 2: M Montejo (20) 38. Div 3: B Lord (28) 38. Scr: A Foreman 28.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: G Howland (3) J Green (14) 47. Div 1: J Green (14) 41. Div 2: P Karvon (28) 40. Scr: J Fearnley (+2) 37. Veteran: A: G Williams (15) 38. B: M Clarke (20) 37. C: B Arandale (30) 35. Women: E Williams (39) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: J Parata (9) 38. B: J Reddy (14) 36. C: A Pellegrini (28) 36. Scr: H Holohan (-1) 32.

ELANORA: Women: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: K Smith J Armati 94 cb. B Scr: P Martin P Randall 109. Foursome: Hcp A: F Cavill L Buckley 75. B: P Martin P Randall 81. Stableford: T Armati (25) 36.

FINLEY: Men: Stableford White: C McNamara (9) 39.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: R Kidd (12) 37. B: M Brown (18) 39. C: M Allington (24) 39. Scr: R Burns (4) 31.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal May: Div 1: A Ridley (7) 75 cb. Div 2: J Treweek (33) 76.

HOWLONG: Women: Stableford: Team: A: F Barnes G Frichot B Outen P Bongetti 86.

KAREELA: Men: Stableford: 4B Agg: S Crane N Tome J Pearse J Pearse 135. A: T Mayne (5) 38 cb. A Scr: A Beazley (10) 28. B: H Molla (22) 38. B Scr: R Connon (16) 21. C: J Bradley (26) 38. C Scr: J Gooch (24) 14 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: M Hatton (31) K Miners (13) 46 cb. A: D Fenn (10) 36 cb. B: T Smith (16) 39. C: M Hatton (31) 43. Scr: G Harnwell 34. Veteran: M Hatton (31) 43.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: G Jack (15) I Butters (15) 39. G Jack (15) 34.

LEONAY: Women: Stroke Foursome: White: J Sutcliffe (26) P Savage 75. Foursome C’ship: Scr: P Savage J Sutcliffe 207. Hcp: R Chruszcz (25) M Mcnally 164.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B Agg: C Galloway (11) T Bracey (7) 76. A: C Galloway (11) 41. B: P Frith (16) 38. C: J Hanson (22) 41. Scr: J Knox 35.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: C Amery (24) 41. R Crawford (20) 36. Scr: C Amery M Selby 45.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: V Panov (22) J Gibson (35) 45. A: C Abutaa (10) 37. B: P Micallef (18) 36. C: V Panov (22) 37.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: R Munt (13) K King 41. K Mitchell (16) 32 cb.

MANLY: Men: Stableford: A: N McMurray (10) 43 cb. B: R Frost (15) 36 cb. C: P Clay (21) 37 cb. White: P Beverley (32) 36. Hole in one: W Crisp at 9th.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: M McInnes (-1) G Parkinson (13) 47. A: M McInnes (-1) 38. B: K Effenberg (18) 39. C: P Quin (15) 37. Scr: M McInnes 39.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: L Matthews (16) A Keayes (13) 44. Div 2: D Cohen (20) Y Drutman (22) 43. 2B Scr: A Novis (15) A Groom (-1) 37. Men: A: J Smith (2) 35. B: D Mckinnon (17) 39. C: W Lightfoot (22) 37.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Cassie (8) 34 cb. B: B Gnesin (18) 37. C: D Kiang (23) 40. Veteran: R Payten (38) 36. Women: S Jang (21) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: T Peters (21) L Benkovich (15) 43. A: G Pavey (11) 36 cb. B: A Peduto (18) 37. C: C Han (21) 36.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: M Galloway (13) 38. R Hare (14) 37 cb. B: P Miers (21) 40. A Fisher (20) 37 cb. C: B Woodhouse (25) 39. K Woodley (24) 37. A: T Chaplin (15) 40. G Eaton (11) 39. B: R Palmer (17) 39 cb. G Cousins (17) 39. C: P Griffin (28) 38. P Lakeman (29) 36 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: R Pride (23) I Merrick (32) 47. Team: G Loon (26) G Wilson (28) P Wallen (14) I Blake (18) 122. A: S Lawton (12) 37. B: A Fletcher (21) 40. C: B Tysoe (24) 40.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: R Cook (16) J Sharpe (4) 44. R Cook (16) 34 cb.

NOWRA: Men: Stableford: B Dixon (31) 38.

NSW: Medley: Stableford: 2B: R Harris (15) J Ellis (25) 47. R Harris (15) 40 cb. White: J Briggs (24) 39. Gold: B Coulson (25) 31. Women: L Buckley (16) 35. Medley: Scr: H Doig 39.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: V Petitto C Russell 47. A: S Doherty (4) 37. B: I Kim (15) 38. C: R Ruston (23) 39. D: C Russell (30) 41. Scr: S Tarrant 34.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: J Francis (18) R Main (8) 49. A: P Murphy (12) 38 cb. B: R Bramston (18) 38. C: J Goggin (26) 39. Scr: H Murray 41.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: W Cauchi (33) G Honeysett (11) 48. 2B Scr: I Gallagher (7) B Kop 38. Men: A: D Cox (7) 37. B: E Whitley (15) 35. C: R Cloey (20) 36 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: M Murphy (14) N Cain (16) 43 cb. Scr: R Brown (-2) L Allen (1) 41. M Robertson (15) 35 cb.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: Y Cheng (21) 34. Div 2: M Santoro (25) 35. Div 3: C Baldwin (29) 33. Div 4: J Butcher (34) 33.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: K Hanigan (20) D Carter (16) 45. 2B Scr: A Crumpton (-2) R Davies (1) 38. A: G Schipp (8) 42. B: K Johnson (13) 39. C: N McCurley (23) 40. Scr: D Dennis (0) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Multi: Div 1: D Semken (14) B Hooper (5) 62. Div 2: M Kenny (10) D Balmer (26) 65. A: N Hamley (10) 34. B: G Hassall (15) 37. C: L Van Der Heide (21) 38. D: R Creek (24) 34. Scr: B Hooper 29.

SHELLY BEACH: Women: Stroke: VW Scramble: C Stolz (4) T McSweeny (16) M Bensley (25) Z Ifield (36) 58.875. Stableford: Div 1: G Bright (23) 38. Div 2: J Black (30) 37.

TALLWOODS: Men: Stableford 4B: White: P Quinlivan T Bodycote 41. S Burns (The Vintage) R Glover 39. P Quinlivan (25) 34. D Puxty (12) 33.

TERREY HILLS: Stableford: A: D Kunce (7) 33. B: A Johnson (14) 36. C: K Byun (31) 38.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 2B: Green: N Aboud (9) J Whiteman (8) 45. Scr: N Aboud J Whiteman 36 cb. N Aboud (9) 39.

THE LAKES: Medley: Stableford: 2B: E Sissian (6) G Jones (8) 45. 2B Scr: J Angelis A Rodrigues 37. M Hudson (14) 40. PM 2B: M Hendler (11) G Levin (17) 49. 2B Scr: J Rubenstein D Cohen 36. PM: K Chandler (20) 39.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: T McWhirter (11) 13 cb. B: S Agar (18) 25. C: M Thompson (23) 19.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: B Dokter (34) R Kelly (33) 51. 4B Scr: R Oliver B White 43. A: L Davies (9) 38 cb. B: G Fitzgerald (16) 44. C: P Lear (22) 43. D: B Dokter (34) 45.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: V Capolupo (21) J Green (18) 47. 2B Scr: J Tolomeo P Borg 43. A: T Wozniak (8) 38. A Scr: J Tolomeo 37. B: J Green (18) 38. B Scr: M Galdes 22 cb. C: V Capolupo (21) 40. C Scr: B Scott 17.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A: M Prentice (30) M Kean (33) 48. A Scr: G Wood D Hurley 38. A: K Prestwidge (11) 42. A Scr: G Wood 32. B: D Strachan (17) 37. B Scr: M Levene 22. C: M Prantice (30) 40. C Scr: H Portrate 17.

WALLACIA: Women: Stableford: J Thorpe (21) 34 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: J Crawford (22) L Kelly (17) 44 cb. A: S Springall (1) 36. B: M Downey (16) 37. C: J Crawford (22) 38. D: H Bull (27) 36 cb. 9-hole: H Delaney (15) 19.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: S Jahshan (13) 40. B: A Purnell (34) 34 cb. C: C Benson (24) 38. Scr: D De Traubenberg 34.