October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 11 June 2022
Tuross Head Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 11 June 2022.

ANTILL PARK: Medley: Stroke Ambrose: White: W Bergmann (7.75) A Whittingham 62.25.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: M Geelan (30) L Collins (7) 47. 4B Agg: A Harvey (5) L Williams (6) H Cilento (14) Z Johnson (7) 111. A: M Lenz (5) 40. B: G Bensley (13) 39 cb. C: M Geelan (30) 41. Scr: A Harvey 34 cb.

AVONDALE: Men: Stableford Scr: White: D O’Donovan (+2) A Robson (0) 43. 2B: R Case (18) R Thompson (11) 46.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: Split Six: G Cullen (6) D Secheny (10) 65. M Churcher (16) 41. J O’hearn (27) 42. A Scr: J Calleja 33.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Foursome qlfrs: E O’Connor (23) S Knight (19) 69 cb. Men: Foursome C’ship: W Martlew 69. C Delaney 69.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: A Sharif (12) 36 cb. B: G Yeatman (17) 45. C: C Fussell (31) 44. Scr: A Scr: R Loewenthal 32. 2B: D Beeston (14) G Yeatman (17) 49 cb. Women: Stroke: Medal Jun: Div 1: S Calabretta (16) 74. J Raine (24) 68.

BERMAGUI: Women: Stableford: B Whiffen (29) 34. L Ashton (31) 33. C Fader (17) 32. Men: A: K Brown (13) 34 cb. B: P Rumble (16) 35. C: A Watson (24) 42.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: I Thompson (19) 40. A: T Welch (9) 39. B: S Bimson (15) 37. C: G Ward (21) 35 cb. A Scr: O Davis 33.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: A West (12) W Russell (11) 70. A: D Street (10) 35 cb. B: D Gilligan (16) 39. C: A Crawford (17) 37 cb. Scr: G Heffernan 34.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: 2B: S Tolhurst (10) K Munchow (12) 40. C Miller (17) 32.

BONDI: Mxd: Par: 2B: B Hunt (30) 2 up cb. B Hunt (30) L Donnan (25) 2 up

BONNIE DOON: Stableford: A: L Dowman (6) 39. A Scr: A Yeung 34. B: I Arbib (14) 37. C: R Lees (28) 35.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal Jun: A/Medal: W Mordue (9) 70. B/Medal: A Salerno (11) 73. C/Medal: D Higgins (24) 72. A Scr: N Trezise (0) 74. Women: J West (32) 77.

BRIGHTON LAKES: Par: A: P Haim (8) 1 up. A Scr: T Barnes (6) 7 down. B: J Frasca (13) sq. B Scr: D Weigel (14) 12 down. C: N Clarke (22) 2 up. C Scr: B Ritchie (24) 15 down. N Clarke (22) R Archer (25) 8 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: M Conrades (3) J Mediati (7) 41. Div 2: G Wade (19) M Penna (14) 42. Div 1 Scr: I Buckley M Sainsbury 32. A: I Buckley (6) 38. B: A Carroll (11) 39. C: G Wade (19) 39. D: B Bissett (25) 34.

CAMDEN: Women: Par: Hcp: A: W Kozinski (16) 3 down. B: M Thorn (21) 2 down. C: A Wilson (34) sq. Men: A: P Chambers (8) sq cb. A Scr: M Bell sq. B: I Martin (13) 3 up. B Scr: K Lockwood 10 down. C: S Jankiewicz (28) 1 up. C Scr: G Eamens 12 down. 2B: B Hannagan (12) W Pierce (20) 9 up cb. 2B Scr: P Chambers D Mulley 1 up cb.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: B Vella (1) 38. B: G Winnal (15) 39. C: K Kerrigan (22) 38. 4B: G Winnal (15) K Kerrigsn (22) 46. 4B Scr: G Tanner C Matthews 38 cb.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Stroke: M Stark (17) A Salkeld (11) 146. A: J Choi (11) 72. A Scr: K Gibb 79. B: M Stark (17) 71. B Scr: A Croucher 89. C: A Fuller (20) 68. C Scr: P Woo 95.

CASTLE HILL: Men: StAbleford: A: J Holt (6) 40. B: S Stewart (14) 35. C: P Brown (21) 42. A: J Giorgiutti (9) 39. B: P Lulic (16) 38. C: T Carney (24) 38. 2b: J Holt (6) B Egge (14) 47. S Newell (9) S Kemp (4) 46.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: I Christiansen (9) 42. B: D Kalcher (29) 35. 2B: K Wallis (0) I Christiansen (9) 46. Women: Stableford: T Kirkham (30) 31.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: C Warn (2) 37. B: T Vanderburg (36) 36. Men: Stableford White: A: A Lowndes (5) 37 cb. B: A Cossar (11) 34. C: R Bill (19) 37.

CONCORD: Medley: Stableford White: A: R Shah (10) 40. B: T Daniel (15) 40. C: J Brunton (24) 40. Stableford: 2B: P Fernandes (15) S Goh (15) 46. 2B Scr: J Hong M Secivanovic 38.

COROWA: Women: Stableford: W Saunders (24) 41. Men: A: A Tatterson (11) 42 cb. B: T Arrowsmith (13) 39. C: M Hancock (22) 41.

CROMER: Medley: Par: A Scr: J Riddle (4) 3 down. A: M Higgs (10) 2 up. B: R Heron (15) 2 up. C: J Wang (20) 1 up. 2B Agg: R Brotherson (19) M Higgs (10) 11 up.

CRONULLA: Men: Stableford Black: A: C Cowin (12) 43. B: D Crossley (17) 39. C: D Gehrig (29) 36. Stableford: A: J Crean (13) 37. B: G Davies (16) 37. C: M Daly (22) 31.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: T Nicholls A Duff 50.

DUNHEVED: Medley: Stableford: A: A Wright (10) 37 cb. A Scr: C Williams 38. B: M Fitzpatrick (17) 42. C: S Brenner (19) 37 cb. D: J Speirs (26) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: S Wong (4) 35 cb. B: C Keane (18) 39. C: P Vezos (21) 36. A Scr: C Hicks (1) 34 cb.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: D Adams (9) 36. B: T Waugh (17) 39. C: R Granger (24) 38.

EVERGLADES: Medley: Par: A: J Bell (10) 2 up. B: M Wilson (16) 5 up cb. C: J Murphy (24) 2 up. D: D Paull (32) 6 up. 2B: J Murphy (24) S Emms (16) 13 up.

FOX HILLS: Men: Stableford: Team Agg: A Kumar (26) 88. J Jesuthasan (21) 88. K Santhasoropan (30) 88. S Rathinam (28) 88. J Wachowicz 63. K Robertson 63. C Sutanto 63. L Holmes 63. M Horgan (12) 36. J Micallef (14) 39. D Hill (24) 36 cb.

GLENMORE: Medley: Stroke: Div 1: P Godber (6) 68. Div 2: D Button (22) 69. Div 1 Scr: S Hunt 73. Hole in one: S Wilson (Lynwood 18th).

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: W Ballard (12) 40. B: P Burke (17) 37 cb. C: C Brand (32) 44. A Scr: D Bosley (1) 34.

GOULBURN: Women: Stableford Green: G Moroney (15) 33.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: J Biddle (24) 32 Cb. B: H Wilton (30) 39. Men: A: M Morgan (15) 40. B: N Shelly (18) 42. C: C Boswell (27) 41.

HOWLONG: Men: Stableford: D Simmons & Janz 50. Medley: A: S James (2) 34 cb. B: S Kolevich (28) 35 cb.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: A: J Pantano (5) 36. B: S Osborne (10) 37. C: P Bresnahan (18) 36 cb.

KAREELA: Medley: Stableford: Trophy: G Keane (18) 40 cb. A: J Devlin (10) 37. A Scr: C Holland (6) 26 cb. B: R Di Bartolomeo (17) 38. B Scr: T Russell (16) 22. C: C Farrugia (20) 40. C Scr: S Higgerson (23) 19. Hole in one: C Holland at 1st.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: J McBarron (14) B Nagi (1) 46. A: J Mourad (9) 37 cb. A Scr: B Nagi 36. B: J Borg (15) 39. C: M Duggan (24) 35.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B: J Alimbakis (22) J Moore (17) 43. Medley: 2B Scr: L Arthur (-4) J Webb (-3) 43. Men: A: J Simpson (7) 35. B: P Janes (12) 34 cb. C: J Alimbakis (22) 39.

LANE COVE: Mxd: Stableford: A Moss (15) 40. Men: 2B: X Guo (21) S Tan (21) 48. Cup: A Corish (10) K Khurshed (18) 43.

LEONAY: Mxd: Stroke Canadian Foursome: White: A: A Dunsire (18.75) K Thums 59.25. A Scr: A Wright D Wrigley 71.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: A: G Ashton (10) 39. B: M STyan (14) 39. C: H Kim (28) 43. Split Six: R Huh (28) H Kim (25) 64.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B Agg: B Chapman (21) 72. R Mclaughlin (15) 72. Men: A Scr: C Wu 37. A: M Gillespie (9) 36. B: P Moss (19) 37. C: B Chapman (21) 36. Women: A Starc (6) 34.

LYNWOOD: Stableford: L Robert 45. G Hill 45. Div 1: T Nguyen (15) 38. Div 1 Scr: M Fullerton 33. Div 2: R Lin (23) 37. Div 2 Scr: R Crawford 16. T Lindsay (23) 39.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stroke 2B: Black: S Wunderlich (4.5) B Wunderlich 74. C Pike (16.5) A Bell 68.5.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: Div 1 Scr: S Adlard (7) 33. Div 2: M Doyle (23) 30.

MANLY: Men: Stableford White: S Avis (10) 38. Stableford: 4B: R Frost (15) V White (19) 46.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: T Savage (12) 38 cb. J Skinner (12) 38. M Ribarovski (8) 37. Scr: D Jones (1) 31.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B Multi: S Ashman (16) V Goundar (13) 73 cb. Scr: C Smith 35 cb. Div 1: A Dooley (12) 37 cb. Div 2: K Weymark (19) 42. Div 3: A Brooks (20) 34. Women: Div 1: M Oman (12) 36. Div 2: B Cooper (33) 44. 2B Agg: B Cooper (33) R Ch’ng (22) 76.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: D Kellard K Moore 72. A Scr: S Alfbinski G Stanford 67. J Mastroianni (26) 40.

MONASH: Men: Stableford: A: J Bennett (8) 38. B: A Pritchard-Davies (14) 36. C: J Kabalan (23) 28. 2B: Div 1: G Beck (6) J Bliss (15) 44. Div 2: B Cleland (22) J Downey (19) 40. 2B Scr: D Brown D Cuda 35. Stroke: Cup: P Fletcher (15) 143.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: M Culican (9) C Butt (22) 44. A: G Pavey (12) 37. B: D Freeman (16) 35 cb. C: S Ryu (27) 38.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: M Sartori (41) 39. Men: Stableford Gold: A: D Carmichael (11) 39. B: T Kay (18) 37. C: M Hughes (19) 46.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: B Carmichael (3) 36 cb. A Scr: B Hill 34. B: G Wearin (19) 39. C: J Griffiths (23) 38.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A ScR: P Banbury (3) 33. A: C Mccurrich (11) 38. B: D Tamas (19) 36. C: S Penny (20) 35. Women: J La Peyre (18) 32 Cb. Medley: 2b: M Teply (6) D Illingworth (3) 45 cb.

NOWRA: Medley: Stableford: A: M Carney (12) 44. B: G Bridge (17) 46. C: G Lymbery (29) 37.

NSW: Stableford: C Connole (6) 37 cb. Stableford White: P Schulties (13) 36 cb. Gold: E Ellis (17) 26. Stableford: G Dooley (2) 37. Scr: G Dooley 35.

OATLANDS: Men: Stableford: Cup: W Reece 29. Medley: A: S Doherty (5) 37. B: S Jones (17) 38. C: J Bell (23) 35. D: M Ellis (28) 42. A Scr: R Easterbrook 32 cb.

PALM BEACH: Women: Stroke: Foursome C’ship: H Simmonds (26) 57.5. M Little (41) 57.5. Men: Stableford: 2B: S Demeio (22) 50. J Otto (22) 50.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: S Kennedy (3) 40. A Scr: H Murray 40. B: M Pinchbeck (13) 41. C: U Chopra (20) 36 cb.

PENRITH: Men: Hole in one: White: D Turner at 3rd. Stroke Scr: C Lawler A Platts 75. Canadian Foursome: D Venn (5.63) P Willis 69.37.

PYMBLE: Men: Stableford: 2B: T Yates (18) V Mclenaghan (19) 44 cb. A Scr: J Atkins G Mcmurdy 36. A: R Kaan (12) 36 cb. B: C Nelson (14) 36. C: N Walker (26) 37. Trophy: J Varka (14) 35. Women: L Dickinson (11) 30.

RANDWICK: Men: Stroke: Ambrose: R Fernandes (57-1/8) A Fernandes A Durante 47.18. A Scr: T Mcdonal J Mcdonald R Ayton G Tankoski 56.

RICH RIVER: Men: Stroke MeDal Jun: West: Black: A: C Heywood (11) 69 Cb. B: B Suffolk (14) 63. C: A Marr (22) 70 Cb. A Scr: S Jones (1) 71. B Scr: D Whytcross (12) 78. C Scr: P Webber (19) 86. Women: Stroke: Star Medallist: A: L Mckinlay (29) 68.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: B Carver (9) 39. A Scr: C Ellings (1) 32. B: M Drury (14) 39. C: R Powell (23) 40. S Griffen (16) S Brecko (18) 47.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: M Poirrier (21) 37. Women: Stableford: K Dowling (25) 41. Men: Stableford White: A: C Foley (6) 38. B: G Senior (16) 34. C: R Cooper (25) 36. Stableford: Scr: C Foley (6) 32. Foursome: A Broom (15) D Chan (3) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: W Everest (10) 37. A Scr: C McGowan 29. B: P McGivern (15) 37. C: L Hutton (23) 31. D: W Beauman (28) 35. 2B: Div 1: P McGivern (15) D Naylor (9) 42. Div 2: C Henwood (19) J Camroux (19) 44.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Kassis (8) 33. B: P Bacon (11) 40.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: M Pavy (1) 38. B: K Lange (17) 42. C: L Yarnold (32) 39. Women: T Howard (25) 41. Men: 2B Agg: K Lange (17) D Lange (13) 73. Medley: T Howard (25) S Galton (17) 77.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B Agg: K Stevenson (14) K Yurner (12) 73. A: C Bloom (8) 39. B: S Wright (19) 41. C: G Miller (30) 39. A Scr: B Hollick (1) 33.

ST MICHAELS: Stableford White: A: W Wang (+1) 39. B: M Cuenca (11) 37. C: L Nicolaus (29) 44. A Scr: W Wang (-2) 41. Gold: G Russel (25) 38.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: S Murphy (7) 35 cb. G Schumertl (19) 35. B: G Lane (23 Manly) 31. M Gaffey (25) 30. Women: Stableford: K Gordon (25) 36. H Roslaniec (38) 31.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: D Lucas (12) 39. A Scr: L Houghton 29 cb. B: A Mackay (13) 42. C: A Carrick (21) 40.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Silver Medal: A: R Balcomb (3) 70. B: M Hovey (14) 69. C: R Cavanagh (21) 70. A Scr: R Balcomb 73.

THE COAST: Women: Stableford: J Skippen (39) 36. Medley: A: P Woodward (10) 38. B: C White (18) 35. A Scr: J Dunphy (3) 30. B Scr: M Rivett (18) 23. M Rivett (18) A King (15) 46.

THE LAKES: Par: N Ryba (8) 4 up. Scr: H Glenday sq. PM: D Wathen (11) 3 up cb. Scr: S Beck sq. Stableford: 9-hole: J Holloway (17) 15. L Hammond (20) 17.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: T Fedes (11) 44. B: W MacArthur (20) 39 cb. C: C Maiolo (50) 41. 2B Multi: M Hammond (11) C Maiolo (50) 87.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: B Fornari (22) M Elsworthy (11) 48. 4B Scr: C Donsworth J Hawkshaw 39. A: M Elsworthy (11) 41. B: J Peady (18) 40. C: R McGuire (21) 40. Women: A Aitken (30) 34.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: J Liddell (11) 39. A Scr: M Madan (-2) 37. B: N Bransdon 37. B Scr: K Kim (13) 21. C: J Jiang (28) 41. C Scr: L Stutchbury (19) 18. Women: Green: K Kim (25) 34. Mxd: 2B: Gold: K Walker (21) M Galdes (14) 46.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: A Montgomerie (15) J Maruca (23) 48. A Scr: D Reed N Kwanten 35. Men: A: N Kwanten (9) 38. A Scr: B Mason 33. B: K Holtzausen (13) 38. B Scr: K Holtzhausen 25. C: J Seddin (25) 35. C Scr: J Seddin 15. Women: R Charnell (13) 35.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Danby (18) J Batman (6) 46. 2B Scr: C Vidigal D Visser 40. A: C Vidigal (1) 38 cb. B: G Ward (17) 42. C: P Sutton (19) 35. Women: Yellow: S Owen (18) 33.

WARRINGAH: Men: Stroke: Ambrose: J Benbow (10) P Benbow (20) 62.5.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: P Bacci (11) 37 cb. Div 2: P Ford (15) 37. Div 3: T Kinsella (21) 35. Irish Team: L Tosh (26) W Sparkes (35) T Crowe (12) T Carr (18) 85.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: S Willis (15) 39. A: R Smith (13) 35 cb. C: M Higgins (20) 34 cb. Scr: G Soames 31 cb.

WYONG: Men: Stableford: A: V Tedesco (6) 38. B: G Bridge (16) 37. C: P Thornton (29) 37 cb. A Scr: E Middleton 33. 2B: T Webster (25) M Garaty (27) 46.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: 4B: Murray: J Cronk (15) C Perus (18) 8 up. Men: N Moraitis (18) K Jensen (9) 7 up. Lake: R Smith (16) M Sheehan (19) 9 up.