October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 8 June 2022
Scone Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 8 June 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: A Perring (21) C Locker (10) 47. 2B Scr: Q Price (6) I Malcolm (4) 40. Team Agg: A Perring (21) Q Price (6) I Malcolm (4) C Locker (10) 119. A: M Daniels (7) 40. B: S Robins (16) 38. C: A Perring (21) 42.

BALGOWLAH: Men: Stableford White: D Buckner (30) 40.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Jun: A: C Yum (23) 67. B: J Jaroenpiu (29) 63. C: J Collins (47) 66.

BERMAGUI: Women: Stableford Yellow: V Schilling (30) 35. M Hayes (4) 33.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: W West (26) S Donnellan (24) 46. 2B Scr: D Graham G Heffernan 37. A: A Flood (10) 41. B: G Bombell (12) 34 cb. C: S Wattling (18) 32 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: R Stanford (36) D Griffith (25) 36. J Holmes (18) 29.

BONDI: Men: Stableford: Hcp: T Williams (21) 37.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: J Hasemer (9) 37. B: S Giovanninni (17) 36. C: A Innes (32) 42.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: P Happ (30) S Hayes (8) 46. M Culgan (18) 40.

BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: Medal Jun: C Jol (36) 67.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Jun: A: W Kozinski (16) 77. A Scr: S Chapman 93. B: J James (32) 78. B Scr: P Gleeson 108. C: A Toto (36) 88 cb. C Scr: W Hyndman 123.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B Agg: B Pollock (17) T Borodzicz (14) 70 cb. 4B Scr: B Post C Francis 50. A: P Wright (6) 43. B: B Pollock (17) 38. C: D Holland (24) 41.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: E KIm (22) H Lee (10) 148. Div 1: C Kim (14) 74 cb. Div 1 Scr: H Lee 87. Div 2: E Kim (22) 71. Div 2 Scr: C Pak 95. Div 3: D Trevena (33) 74. Div 3 Scr: S Kim 106.

CASTLE HILL: Men: Stableford: Split Six: R Haddan (10) D Sayer (10) 66. A: E Vassallo (5) 40. B: M Mana (15) 39. C: C Muxworthy (26) 38. Scr: E Vassallo 35. PM: Split Six: A Townsend (+4) J Martin (21) 38. A: T Amery (8) 38 cb. B: P Maginn (19) 42. C: R Brown (21) 40. Scr: M Scuglia 36.

CASTLECOVE: Women: Stableford: L Adam (35) 35 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: A: L Baldwin (26) 1 down. B: J Tozer (42) 5 up.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: M Vos (25) G Pickering (12) 45. A: J Hong (+2) 37 cb. B: D Chew (18) 36. C: J Burdekin (22) 38.

COROWA: Women: Stroke: Medal: L Holden (12) 71.

CROMER: Men: Stableford: Irish Team: B Walker (5) A Tan (19) P Matthews (13) T Kardash (18) 95. A: M Horne (12) 36 cb. B: A Tan (19) 39. C: R Prideaux (29) 35. Scr: J Ponder 31.

CRONULLA: Women: Stableford Green: A: J Yankos (18) 37. B: J O’Brien (27) 37. C: R Wilson (31) 39. D: B Brown (40) 39. Scr: S Wiggins 26.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: K Yap D Tan 47 cb. Div 1: P Morrison (15) 37 cb. Div 2: J Eom (17) 41. Div 3: P Eun (29) 40. Scr: D Sheather 31.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B Agg: White: V Sullivan (50) T Jones (28) 76. Div 1: L Dulay (13) 37. Div 2: J Gardener (18) 36. Scr: M Urqart-Eastwood (5) 36. Women: J Reynolds (51) 38. Veteran: Stroke White: A: G Williams (16) 72. B: S Duckett (20) 71. C: V Illagan (23) 69.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: R Cumins (9) 36. B: S Pak Poy (18) 36. C: G Faint (23) 35. Scr: N Katholos (-2) 34.

ELANORA: Women: Stroke: Medal Jun: A: H Marich (14) 72. B: A Baggie (22) 73. C: J Carney (36) 77. D: L Courtney-O’Connor (42) 80.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Multi: J Bowron (6) G Mcnamee (6) 81. 2B Scr: L Papps (0) B Radford (6) 39. A: J Bowron (6) 38. B: M Smithers (18) 38 cb. C: R Anderson (19) 39. D: S Welsby (30) 40. Scr: L Papps 34.

FINLEY: Men: Stableford White: M Piggin (14) 35. Women: Stroke: Brooch: M Ayres (21) 74.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: J Gulpers (11) 37 cb. B: R Tuckerman (14) 36. C: G Elliott (21) 38. Scr: M Connors (7) 29.

GOULBURN: Women: Stroke Ambrose: Green: G Moroney P Jeffery (4.5) 62.5.

HOWLONG: Women: Stableford: P Bongetti (29) 3.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: P Tierney H Shalala 65. A: J Gibson (6) 36. A Scr: G Stone 28. B: J O’Brien (21) 35. B Scr: C Robson 19. C: B Harrop (24) 36. C Scr: W Penny 11.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: N Socratous (11) P Tumata (14) 45. A: N Socratous (11) 41. B: N Dolce (18) 35 cb. C: P Short (20) 39. Scr: B Nagi 32. Veteran: B Scodeller (12) 37.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: T Sinclair (15) P Johnson (16) 66. T Sinclair (15) 34 cb.

LEONAY: Women: Stroke Foursome: White: M Haworth T Whiteside (25) 80 cb. Scr: M Haworth T Whiteside 105.

LONG REEF: Men: Par: 2B: R Wray M Hansen 8 up. A: T Bracey (8) 2 up. B: R Thomas (15) sq. C: R McNichol (23) sq. Scr: J Little 1 up.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: R Crawford (20) 38. C Amery (24) 36.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: P Flaherty (32) G Weir (26) 40. J Spargo (21) 32.

MANLY: Men: Stableford: 2B: S Harvey (19) M Walker (10) 46. A: M Paynter (8) 39. B: P Clay (17) 34. C: L Diggin (23) 38. Scr: C Connolly 35.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: A Perry (34) 36.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: G Kirkham (15) S Burrell (25) 43. A: M McInnes (-1) 35. B: M Bennett (16) 38. C: T Scott (23) 34. Scr: M McInnes 36.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: S Green (7) I Rosenthal (13) 47. Div 2: S Rosen (19) D Glasser (21) 43 cb. 2B Scr: T Pritchard-Davies J Smith 40. A: A Brown (7) 38. B: E Pippet (16) 40. C: D Glasser (21) 37.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Mulhall (+1) 34 cb. B: J Gilmore (13) 39. C: M Edinburg (26) 40. Veteran: R Johnstone (19) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Split Six: I Kim (14) H Chang (17) 91. A: J Hilditch (`12) 41 cb. B: D Lees (15) 42 cb. C: W VanMiltenburg (34) 43.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: C Nalder-Martin (28) 38.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: I Warrington (12) 35 cb. C Fallan (2) 35. B: G Arndell (22) 37. L Wakeling (21) 34 cb. C: E Perrine (41) 38. R Gabb (32) 36. Gymea Lily: A: P Sutton (8) 35 cb. T Mather (15) 35. B: J Keating (17) 42. N Lilly (16) 36 cb. C: J Warton (25) 38. C Tinker (27) 35.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: A: J Cincotta (7) J McKie (4) 67. B: C Bryant (23) L Frawley (22) 65. A: C Godfrey (15) 37. B: S Vallabhjee (16) 36. C: H Pharo (27) 33.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: M Cerilles (18) P Hanrahan (24) 43. J Watts (19) 37.

NOWRA: Men: Stableford: M Balzer (25) 35.

NSW: Medley: Stableford: 2B: M Hammond (18) J Denford (22) 52. M Hammond (18) 46. White: J Briggs (25) 35. Scr: Z Mullins 31. Hole in one: P Palmer at 11th.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: R Granger (20) B Mcdonald (22) 46. White: A: T Bang (12) 36. B: G Dooley (13) 36. C: R Granger (20) 36. D: N Murphy (27) 30. Scr: S Tarrant 33.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: P Abraham (16) G Martin (30) 44. A: M Arthur (12) 35 cb. B: P Abraham (16) 38 cb. C: I Fry (19) 39. Scr: A Lam 32 cb.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: M Thomas (2) J D’ermilio (2) 44. 2B Scr: J Gadd J Gadd 44. A: K Kim (8) 36. B: P Rasleigh (13) 35 cb. C: K Murphy (21) 34.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: M Atkins (16) P Beveridge (7) 43 cb. 4B Scr: S Waddington (3) J Conran (-2) 42. M Atkins (16) 39.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: M Sakakibara (19) 32 cb. Div 2: A Taylor (26) 31. Div 3: C Shean (32) 30 cb. Div 4: R Gibson (43) 37.

RICH RIVER: Women: Stroke: Medal Jun: East: A: M Spiers (14) 74. B: R Sharp (27) 71. C: S Scott (34) 69.

RICHMOND: Medley: Stableford: Split Six: K Maxwell (12) K Johnson (12) 65. A: K Johnson (12) 34. B: J Bullock (15) 41. C: J Sainsbury (20) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: B Beattie (15) K Barnes (13) 66. Div 2: N Asace (4) A Bandian (21) 70. A: G Smith (13) 36. B: M Kim (17) 42. C: A Bandian (21) 35. D: B Lidbury (24) 38. Scr: N Asace 31.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: N Jones (12) 37. B: B Hutton (14) 38. C: P Macdougall (21) 37.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Team: S Jagot (+1) E Hutcherson (10) A Rapajic-Leaver (8) G Sedgwick (31) 49. Hole in one: S Jagot at 19th.

THE COAST: Medley: Stableford: A: J Pellegrini (11) 32. B: B O’Toole (19) 36. Scr: J Pellegrini (11) 23.

THE LAKES: Men: Stableford: 2B: G Spindler (3) T Hindle (11) 44. D Mahony (22) 40. M Carter (8) 37.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: P Taylor (2) 38. Div 2: H Jankov (15) 36. Div 3: P Cheesewright (23) 34 cb. Gold: P Lovelace (17) 28.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: B Davidson (16) D Brown (26) 75 cb. 2B Agg Scr: B Willett (+2) R Oliver (+2) 65. A: J Cenere (12) 36. B: A Andrews (14) 42. C: M Dunlop (21) 41. D: D Brown (26) 46.

TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B Agg Scr: Gold: A Crestani (8) P Borg 38. 2B Agg: G Murray (11) P Ellington 75. A: J Driver (9) 42. A Scr: J Tolomeo (0) 36. B: J Martlew (16) 42. B Scr: S Shearer (16) 21 cb. C: M Webster (21) 39. C Scr: C Lee (20) 20.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: P Woodward (17) B Smith (19) 45. Scr: A Saville B Burge 35. A: G Brown (12) 42. A Scr: J Chung 33. B: A Hill (15) 38. B Scr: A Hill 23. C: S Hwang (21) 39. C Scr: S Hwang 18.

WALLACIA: Women: Stableford Yellow: S Owen (18) 32.

WARRINGAH: Men: Par 2B: White: L Zanella (20) C Brighton (16) 7 up cb. A: M Crombie (8) 1 down. B: C Brighton (16) 1 up. C: N Winterton (23) 2 up. D: M Palatucci (29) 1 up. 9-hole: G Schwarz (17) sq.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: A O’Connor (7) 37. B: R Smith (21) 37 cb. C: K Bayley (25) 37. Scr: J Rogan 32 cb.

WYONG: Men: Stableford: 2B: B Thorne (10) P Blake (26) 45. A: B Warren (15) 40. B: G Brook (18) 34. C: J Hunt (24) 38. Scr: J Liddle 34 cb.