October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 5 June 2022
Woodenbong District Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Sunday, 5 June 2022.

BARHAM: Medley: Stableford: D Henderson (22) 36.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A: S Grant (10) 37 cb. B: P Stubbs (16) 41 cb. C: L Gozzo (18) 38. Scr: J Doran (5) 32 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: M Millyard (5) G Davis (3) 69. A: D Sherry (10) 30. Div 1: M McLeod (10) 27. B: A Arboleda (14) 35. Div 2: L Clarke (14) 34. C: C Grasevski (19) 35. Div 3: R Martinez (20) 33. Scr: D Buckley 22.

BONDI: Men: Stableford: 2B: A MacDonald (19) R Fessey 45. E Martin (18) 35.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B Multi: T Gallop (27) C Thompsett (19) 71. Mxd: 2B: P Bown (35) M Bown (7) 48. Medley: A: S Robinson (5) 35. B: G Cameron (18) 41. C: T Gallop (27) 37. Scr: S Robinson 34.

BONVILLE: Medley: Stableford: G Bowles (9) 38. D Habgood (19) 37. D Kennedy (8) 36.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B: A Stipanovic (23) G Karagiannis (21) 44. A: P Kalaizis (9) 35. A Scr: R Lahoud (8) 26. B: M Issa (14) 37. B Scr: S Ares (13) 23. C: G Karagiannis (21) 41. C Scr: K Skourou (17) 20. Women: Stroke: L Ly (20) 73.

CAMDEN: Mxd: Stableford: N Rego (20) 35.

CARNARVON: Men: Par 2B: White: J Honeybrook (11) D Lynch (23) 9 up. 2B Scr: P Ellison Lind 3 up. A: Y Choi (9) 1 up. B: C Choi (16) sq cb. C: W Min (24) sq. Women: Stroke: 2B Agg: L Shin (29) S Oh (26) 145 cb. Div 1: A You (13) 69. Div 1 Scr: E Park 85. Div 2: N He (23) 71. Div 2 Scr: K Ahn 94. Div 3: L Shin (29) 69. Div 3 Scr: S Oh 102 cb.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B: P Kav (17) P Steinhauer (11) 46 cb. 2B Agg Scr: S Sok M Harry 41. A: D Carroll (9) 37 cb. B: B Middleton (14) 38 cb. C: I Borsky (28) 40.

COROWA: Medley: Stableford: J Elmore (24) 37.

CROMER: Medley: Stableford: 4B: G Fogarty J Fogarty 39 cb. Split Six: D Whitehead B O’Toole 65. A: R Scott (12) 41. B: T Yamazaki (18) 37. Scr: J Thomas 33.

CRONULLA: Men: Par: D Lieshout (19) 4 up. Scr: D Ettridge 2 up. Women: Stableford Green: J O’Brien (27) 35. Mxd: Stableford: Team: C Toohey (23) L Toohey (20) C Parberry (26) S Parberry (32) 77.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: D Abela (32) L Yarnold (32) 49. 2B Scr: A Barakat (+1) D Tucker (8) 37. A Barakat (+1) 35. Div 1: R Martin (12) 40. Div 2: S Park (13) 40. Div 3: R Goosen (24) 41. Women: W Joo (18) 41.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: J Cattell (36) G Burke (26) 50. J Neal (16) 42. Scr: H Webber 32. Women: J Watson (12) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: E Mcpartlan (12) 37. B: S Guthrie (14) 38. C: L Holland (21) 40. Scr: P Tunks (0) 34. Mxd: Stroke: Foursome: A Tilbury (29) B Parry (5) 72. Foursome C’ship: I Barr (+1) W Gower (9) 156.

ELANORA: Men: Stroke: Matchplay: Moore Park bt NSW 5-3. Medley: Stableford: 2B: J McHutchinson (23) G Hill (22) 47. Women: C Hodgkinson (20) 37. Men: White: P Johnstone (27) 45.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: 2B: M Smith (18) R Lofthouse (26) 45. A: G Bettersworth (3) 35. B: B Shipton (15) 38. C: M Salama (19) 38. D: G Jermyn (32) 34. Div 1: S Doyle (29) 34. Div 2: J Montgomery (33) 31.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: C Eleftheriou (10) 37. B: M Kim (18) 38. C: D Fogarty (22) 37.

HOWLONG: Medley: Stableford: J Russell (13) 37.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: B Dickson (28) 42.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B: M Gillson (25) V McCarthy (38) 46 cb. Men: A Smith (15) 38. Women: Y Rochford (13) 34 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford: 2B Multi: L Seeto (15) M Sui (17) 77. Men: White: B Crowe (14) 37. A Scr: P Smith 31. Women: L Seeto (15) 37.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: A Davis (14) T McDonald (23) 43. A: C Thompson (7) 34. B: S Williamson (15) 35 cb. C: Z Bosnich (19) 32.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B Agg: P Ford (15) J Hart (12) 64. Men: S Holdstock (21) 37. Women: A Starc (6) 34.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: S Kowe (14) B Sheedy (21) 48. J Varas (14) 39.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: P Cutts (11) N Glozier (16) 95. Men: White: A: P Cutts (11) 42. B: M Mckeand (19) 39. C: R Cockerill (23) 39. Women: A: N Parsons (14) 37. B: D Hiscock (35) 34 cb.

MARRICKVILLE: Women: Stableford: D Thompson (27) 35. Men: O Berzins (13) 37.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: C Burt (23) 35.

MONA VALE: Medley: Par: G Ryan (22) 3 up.

MONASH: Men: Stableford: 2B: G Marcham (11) W Dearing (26) 45. Mxd: S Tan (14) S Tan (19) 38. Men: D Davanzo (16) 41. Women: F Shortis (22) 33. Medley: 2B Scr: A Pritchard-Davies (13) M Roubicek (9) 31.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Brennan (19) J Odgers (17) 50. Men: H Won (12) 42. Women: S Lenart (39) 40 cb.

MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford Gold: J Baird (22) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: P Hazer (14) 36. R Lalor (15) 34. B: C Alderson (21) 34 cb. N Eves (22) 34 cb. C: H Payne (27) 40. S Punshon (32) 38. Women: Div 1: J Stewart (21) 36. R Butler (17) 34. Div 2: D Hall (31) 36 cb. V Lalor (34) 36. Mxd: 2B: H Payne S Hogan 45 cb. S Punshon J Punshon 45 cb. D Flatt K Flatt 43 cb. C Stockenhuber M Stockenhuber 43 cb.

NORTH RYDE: Mxd: Stableford: 2B: A Curdie (26) P Patel (17) 47. A: R Fennell (10) 36. B: M Costigan (16) 37. C: A Curdie (26) 40. Women: Stroke: Medal: A Scr: A Cafe (14) 94. A: A Cafe (14) 80. B: C Iong (45) 82. Mxd: Jnr: E Chahine (7) 36.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: C Burley (17) 36.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: P Nesbitt T Newman 48. Men: White: A: M McKinnon (9) 42. B: M Simkins (14) 37. C: A Durie (21) 38. Scr: D Illingwoth 37. Black: A Patel (26) 33. Women: Green: J Cooper (13) 35 cb.

NSW: Medley: Stableford: 2B: Z Khayat (45) N Khayat (41) 48. Women: S Hodgkinson (27) H Green (31) 38. Medley: J James (12) 41. Scr: A Rachid 37.

OATLANDS: Mxd: Stableford: 4B: J Chun A Kang 46. Men: Stableford White: S French (9) 39 cb. Women: Yellow: M Kelly (26) 38. Medley: Stableford: 4B: C Mcnamara S Rahmati 47.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: A: V Princi (16) J Geldenhuys (32) 48. Men: A: G Lee (19) 39 cb. Women: T Skuodas (16) 37. Jnr: A Hui (23) 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B Agg: White: M Norman (15) C Borsato (16) 67 cb. D Turner (-1) 39.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: R Ayton (13) 38. Div 2: D New (21) 38. Scr: M Williams 37.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: P Taylor (21) . B Boylett (20) 44. A: S Errey (4) 32 cb. B: M Dolly (16) 36 cb. C: B Boylett (20) 36.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: M Marquez (6) T Savage (8) 73. Women: K Morris (25) 34. Veteran: Green: R Blackwood (28) 37. Men: White: A: R Kam (7) 40. B: A Tesoriero (16) 39. C: A Gebbie (20) 39.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: J Pearce (16) D Pearce (18) 77. H Kim (2) 37. J Henwood (17) 38. J Bae (21) 38. M Rowe (27) 38. Women: J Park (20) 37.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: A Scr: C Rigby (5) 74. A: C Rigby (5) 69. B Scr: D McKenzie (14) 86. B: M Stanton (17) 71. C Scr: G Anastasiou (19) 91. C: G Anastasiou (19) 72 cb. Women: K Howell (23) 30.

ST MICHAELS: Snr Stroke: Matchplay: St. Michael’s won 4.5. Kogarah won 3.5.

TERREY HILLS: Stableford: A: V Freeman (9) 37. B: G Matthews (14) 35. C: C Cai (24) 30 cb.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: L Francis (31) 37.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: D Salim (38) N Stevens (20) 69. A: P Woodward (11) 36. Scr: B Thornton 27. B: S El Shammaa (28) 38. Women: K Blyth (17) 28.

THE LAKES: Women: Stroke: Medal Jun: Div 1: L Wei (15) 72. Div 1 Scr: L Wei 87 cb. Div 2: D Chan (30) 68. Div 2 Scr: D Chan 98. Medley: Stableford: 4B: A: A Fisher (25) B Carter (24) 51. 2B Scr: J Murphy P Cook 36. J Yin (15) 39. 4B: A: J Loveday (13) J Bowen (6) 47. 4B Scr: T Ellems E Harvey 43. J Coxon (21) 41.

THE RIDGE: Stableford: A: T Briggs (7) 36 cb. B: M Seymour (17) 34 cb. 9-hole: A: D Borkovic (9) 18. B: J Maunder (14) 21. C: M Gregg (29) 20.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Div 1: P Nunn (10) 71. Div 2: S Gledhill (15) 72. Div 3: M Saisai (24) 73. Women: J Hills (17) 73. Mxd: Stroke Gold: D McClelland (30) 78.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: G Peters (12) I Wright (27) 50. Div 1: G Peters (12) 45. Div 2: J Laugwitz (26) 43. Medley: 4B: P Muller (24) S Brooks (10) 41. Women: P Muller (24) 35.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: W Loveridge (0) 39 cb. A Scr: C Bonovas (6) 32 cb. B: K Neat (15) 41. B Scr: K Loh (14) 22 cb. C: J Kim (28) 40. C Scr: S Anderson (21) 17. Mxd 2B Agg: J Kim (28) H Park (32) 76 cb. Women: Green: L Dowe (41) 33.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: P Mcllwaine (15) M Faigan (23) 43. Men: A: J Chung (8) 35. B: K Jervis (21) 37. Women: A Byun (42) 31. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A: B Ku C Ku 157.5. A Scr: S Cathcart M Canty 173.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: G Maw (18) 36. 9-hole: M Marsh (38) 18.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Multi: White: C Elliott (6) K Nathan (8) 57. Div 1: C Elliott (6) 36. Div 2: J Gabor (18) 34. Div 3: A Ferrand (21) 35 cb. Women: M Conrick (23) 27. Men: 9-hole: White: I Feder (30) 14 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: D Campion (7) 36. Women: L Willis (13) 38.

WYONG: Men: Stableford: 2B: J Butt (0) M Farrugia (19) 43 cb. Mxd: J Ashton (33) K Strong (44) 41. Men: Div 1: M McRitchie (11) 39. Div 2: M Farrugia (19) 37. Women: C Bates (31) 32.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Murray: P Greene (43) 32.