October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 28 May 2022
Toronto Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 28 May 2022.

ANTILL PARK: Men: Stableford 2B Agg: White: S Warren (16) P Davis (9) 71 cb. A: W Roberts (9) 39. A Scr: B Matthews (4) 33. B: S Young (14) 38 cb. B Scr: W Parkes (18) 21. C: P Cleaver (20) 38. C Scr: S Kinnear (19) 19. Women: Stableford: N Mallam (24) 42.

ASQUITH: Men: Stableford 2B: White: K Whittaker (5) D Moore (9) 47. 4B Agg: D Keith (2) I Malcolm (3) Z Johnson (5) T Felton (0) 116 cb. A: J Fisher (9) 43. B: S Yang (12) 40. C: C Guthrie (17) 36. Scr: T Felton 39. Hole in one: M Harvey at 9th.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: R Humphreys (7) 36. B: M Douglas (16) 41. C: J Ryan (23) 38.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford 2B Multi: White: C Noone (19) V Berry (34) 86. J Abrantes (24) 43. A Scr: T Shaw 33 cb.

BARNWELL PARK: Stableford: G Bannon (25) 41. Men: A: M Riley (5) 40. B: C Prietro (15) 42. C: B McCarten (33) 41. Stroke: Matchplay: A: R Viola bt X Deller 4-3. B: N Pillay bt A Blancato. C: T Dunne bt D Nair 2-1.

BAYVIEW: Men: Stroke: Medal Jun: A: J Gojnich (12) 66. B: J Castle (17) 64. C: D D’Souza (22) 70. Scr: A Scr: S Green 70 cb. B Scr: J Castle 81. C Scr: D D’Souza 92. Women: Medal Jun: Div 1: W Harrington (4) 68. Div 2: A Haynes (24) 71.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: C Arratia Lopez (26) A Flood (12) 48. A: K Isomoto (9) 41. B: S Long (12) 37. T Cooke (17) 37. Scr: S Capuano 33.

BLACKHEATH: Women: Stableford: S Gardner (23) 26. Men: J Wilson (23) 32 cb. 2B: S Tolhurst (9) K Munchow (11) 37.

BONDI: Men: Stableford: 2B: T McCarville (3) 38. T McCarville (3) G Walker (23) 38 cb.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: A Yeung (0) 39. A: A Yeung (0) 39. B: S Parsens (14) 39. C: B Elliott (19) 38.

BONVILLE: Medley: Stableford: N Birbas (14) 39. S Rahmati (21) 37. J Pountney (+5) 36 cb. T Schoeffel (5) 36. M Norberry (9) 35 cb. D Alderman (17) 35 cb. J Tennant (11) 35 cb.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 9-hole: A: M Will (10) 20. A Scr: G Williams (8) 15. B: P Sattout (19) 20. B Scr: J Campbell (13) 13. C: T De jersey (21) 23. C Scr: L Blake (23) 9. T De jersey (21) P Anand (9) 40.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: P Morrison (33) 34. Men: A: R Minns (+2) 38 cb. A Scr: M Bell 34. B: W Pierce (20) 36 cb. B Scr: A Smith 20. 2B: S Hungerford (9) M Lewis (17) 45 cb. 2B Scr: N Graham R Minns 43.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: C Hansen (8) 38. B: M Rudd (21) 38. C: M Kinns (13) 37. 2B: M Raggio (12) C Hansen (8) 45. A: S Mccahery (7) 41. B: L Song (13) 40. C: T Poole (27) 39. 2B: C Ford (36) P Mann (15) 48.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stroke: Ambrose: A: S Coulston (8) F Barton (6) 64.5.

CONCORD: Men: Stableford White: A: A Vaughan (9) 37 Cb. B: G Kotsakis (16) 42. C: J Biazzo (23) 37. Mxd: 2b: R Brown (20) B Wesiak (18) 47. 2b Scr: M Thomas P Langdon 38.

COROWA: Women: Stableford: J Widdop (30) 36. Men: Stroke: A: D Wegener (3) 73. B: J Reid (10) 71. C: T Hicks (18) 72. D: L Whyte (23) 67.

CROMER: Medley: Stableford: 9-hole: N Phelps (1) 18 cb. A: W Bennett (5) 42. B: J Martin (27) 40.

CRONULLA: Medley: Stableford: 9-hole: A: N Sterjovski (10) 20 cb. B: P Jennings (19) 21 cb. C: R Hutt (27) 20. A Scr: M Osborne (-1) 17.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Maclean P Shaw 51. 2B Scr: P Hilton J Crowther 41. Div 1: K Whitby (8) 40. Div 2: J Lee (16) 42. Div 3: P Shaw (34) 42. D Scr: J Russo 37.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: E Bangius (3) A Abit (15) 47. Div 1 Scr: J Fitzgerald B Byrne 43. Div 2: A Inglis (21) J Grayson (30) 44. Men: Div 1: J Fitzgerald (6) 45. Div 2: M Snowball (25) 39.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: S Campbell (+1) 40. A: B Parry (6) 39. B: L Olsson (17) 42. C: G Peimer (26) 38. A Scr: S Campbell (+1) 40. A: B Parry (6) 39. B: L Olsson (17) 42. C: G Peimer (26) 38. A Scr: S Campbell (+1) 40. A: B Parry (6) 39. B: L Olsson (17) 42. C: G Peimer (26) 38.

ELANORA: Men: Stroke Medal May: Black: A Scr: K Donohoe (4) 76. A: A Davidson (12) 69. B: R Bridger (17) 70. Stroke: C: J Hamer (30) 72 cb.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: T Walker (1) 35. A: T Ryan (10) 38 cb. B: S Hinton (18) 38. C: J McGrath (19) 37. D: C Skehan (25) 36. 2B: D O’Brien (24) K Davis (9) 45.

FOX HILLS: Men: Stableford: N Moana (10) 96. K Gounder (15) 96. P Robertson 68. D Prasad 68. M Harry (10) 38 cb. K Ackroyd (18) 43. J Cui (21) 43. M Saunders G Watts I Gomez.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: B Sinclair (9) 43. Div 2: M James (19) 40. Div 1 Scr: S Hunt 36.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: D Stevens (3) 39 cb. B: C Dench (20) 40. A Scr: D Stevens (3) 36.

GOULBURN: Men: Stableford: H McCormack (24) 40. M Phelps (11) 36.

HAWKS NEST: Men: Stableford: A: R Warren (17) 39. B: S Cann (23) 41.

HOWLONG: Men: Stableford: A: J Russell (13) 38. B: D Smith (15) 39. C: G Ganning (23) 38. Women: A: P Groenewald (27) 36.

KAREELA: Medley: Stableford: A: P McIlwraith (7) 24 cb. M Thompson (11) 24. B: R Di Bartolomeo (16) 28. C Meintjes (15) 25 cb. C: J Coote (37) 25. J Moon (29) 24.

KOGARAH: Medley: Stableford Trophy: White: J Foley (18) S Dunlop (3) 47. A Scr: A Khattar J Duignan 35. P Shields (15) 39 cb. A Scr: B Hayden 35 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: A Reid (21) 35. 2B: C Tan (23) D Martin (21) 40.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: P Homan (6) 77. A Scr: G Bennett 33. B: A Davis (14) 86. B Scr: A Davis 29. C: J Rowan (19) 92. C Scr: J Rowan 27. D: K Moffatt (31) 81. D Scr: P Deeth 16.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: C Wu 37. A: M Dickson (8) 42. B: R Mclaughlin (16) 38. C: M Rogan (22) 39. Women: J Atchison (14) 36.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: M Sandilands (3) 39. B: A Branks (14) 42. C: V Galluzzo (28) 35. H Hindmarch (35) 28.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: S ADLARD (8) M POOLE (30) 47. S ADLARD (8) 39.

MANLY: Men: Stableford White: A: R GUEST (7) 40 cb. B: W HALL (17) 41. C: B ROGAN (21) 41 cb. Mxd: 2B: P GREEN (8) J SMITH (23) 49.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: L Badham (14) 44. P Secomb (13) 43. N Buxton (14) 42. Scr: D Jones (3) 34.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B: P Seaton (18) J Ross (8) 46. Scr: N Hayes 38. Div 1: C Lepre (9) 39. Div 2: K Weymark (19) 41.

MONASH: Men: Stableford: A: P Hickman (8) 41. B: E Guz (14) 34. C: M Mcmanus (24) 33.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Butt (24) M Culican (11) 42. A: B Gumley (10) 34. B: G Eades (13) 38. C: C Butt (24) 37.

MURRAY DOWNS: Women: Par: A: S Wilkins (17) 3 up. B: J Bath (30) 4 up.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: N Edwards (12) 39. S Law (14) 38. B: P Fagan (17) 37. N Stanfield (16) 36. C: J Geoghegan (32) 34. H Payne (25) 33. A: L Lawson (5) 38 cb. D Owens (14) 38. B: J Harvey (23) 42. N Russell (17) 41. C: P Sinclair (25) 37. B Foley (29) 33. Women: Brushbox: B Frost (17) 35. R Rocher (19) 32. S Dunn (20) 31 cb. Men: Stroke: E Billett + Moore 47 cb. G Luke + Sinclair 47. L Lawson + Harvey 46.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: I Morrissey 38. A Scr: D Terry 38. B: N Patel 39. C: J Wilson 39. Women: J MacDonald 34. Medley: 2B: A Knight 47. C Walker 47.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: S Larvin (11) 41. B: E Yi (18) 39. C: R Salvador (22) 41. 2B: M Seo (21) P Kim (18) 46. 2B Scr: M Spackman (1) J Xavier (12) 38.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: Trophy: J Cayzer (19) 42 cb. A: B Krygsman (9) 41. A Scr: T Wilson 34. B: J Widdowson (14) 42. C: H Grenfell (20) 39. Women: L Mills (32) 37. Medley: 2B: H Grenfell (20) J Cayzer (19) 49.

NOWRA: Men: Stableford: A: C St John (12) 38. B: M Abernethy (16) 38. C: G Jennings (25) 42. Women: L Robson (34) 46.

OATLANDS: Men: Stableford: Cup: V Isaia (12) 43. Medley: A: V Isaia (12) 43. B: M Henning (18) 41 cb. C: M Kim (26) 39. D: T Walkerden (33) 36. A Scr: B Hooper 36.

PALM BEACH: Women: Stableford: Team: C Dennett 94. M Shennen 94. J Watts 94. M Gee 94. Men: N Samodol (23) 96. R Player (23) 96. I Newson (23) 96. M Coates (19) 96.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: J Chaina (11) 40. A Scr: H Murray 40. B: H Chapman (23) 40. 2B: A: A Stannard (1) S Antonini (32) 49.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 12-hole: A Ward (28) 26 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: M Wilkinson (16) G Tankoski (12) 46. A: D Gooh (7) 39. B: M Wilkinson (16) 39. C: J Zucchiatti (18) 39. Scr: M Williams 38.

RICH RIVER: Men: Stroke West: White: A: M Lizza (4) 67. B: M Sutton (13) 67. C: N Haw (16) 70. Women: Stroke: A: B Smith (21) 73.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: H Taylor (9) 44. A Scr: D Miller (-1) 40. B: D Hogan (19) 42. C: T Phillips (29) 48. 2B: P Gordan (8) K Maxwell (11) 49.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: A Russell (22) 37. Women: Stableford: S Fortin (11) 36. Men: Stableford White: A: B Angus (5) 38. B: J Hepner (16) 39. C: A Iles (26) 37. Medley: Stableford: Scr: C Sharp (+3) 37. 2B: S Campbell (6) C Ridley (7) 45.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: M Hawes (12) 38. B: A Smith (16) 38. C: J Dobrohotoff (33) 44. Women: D Hoschke (11) 40. Medley: T Anderson 46. D Hoschke (11) 46. Men: D McNicholl D Abela 51. Hole in one: M Marjoribanks at 9th.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B: T Byrnes (7) M Lara (22) 51. A: P Gilbanks (10) 40. B: C Burges (15) 41. C: C Daniel (22) 39. A Scr: N Rees (2) 35.

STONECUTTERS RIDGE: Men: Stroke Matchplay: White: B Scr: P Jeffrey bt K Cheeseman 3-2. C Scr: D Foster bt R Simmons 3-2. Medley: Par A: S Hartman (6) 4 up. B: G Biggs (13) 3 up. C: G Blackman (18) 2 up. 2B: Div 1: M De Brito (10) P Doyle (6) 10 up. Div 2: T Stalgis-Bilinski (21) B Brown (26) 9 up. A Scr: A Mackay D Mackay 5 up.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: B Munro J Zim 25. J Sands M Gaffey 23.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: P Chesher (9) 40. B: R Johnson (14) 43. C: P Mahony (22) 44. A Scr: A Revai 35.

THE COAST: Medley: Par: A: S Kiely (14) 3 up. B: H Glasson (28) 2 up. A Scr: O Young (1) 34 up. Women: Stableford: 4B: J Ryan K Blyth 47.

THE LAKES: Medley: Stableford: G Brown (21) 41 cb. Scr: A Scr: A Coull 37. 9-hole: M Fleming (11) 19.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: J Burgess (9) 40. B: G Sinclair (15) 42 cb. C: M Gardner (24) 40. 2B Multi: T Brogan (16) R Gardiner (14) 84.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: A Fordham (18) S King (14) A Ferguson (16) T Fordham (14) 93. A: J Denniss (0) 39 cb. B: A Fordham (18) 40. C: S Morony (19) 38 cb. Women: C Walters (22) 35.

TWIN CREEKS: Medley: Stroke Medal May: Black: A: B Martin-Henry (8) 64. A Scr: M Pearce (-2) 69. B: K Loh (17) 69. B Scr: A Stutchbury (14) 86 cb. C: M Lyons (21) 65. C Scr: N Madaan (19) 89. Green: R Butler (13) 68.

WAKEHURST: Medley: Stableford: Team: W Brown (34) J Seddin (30) D Hodgson (31) J Maruca (28) 91. Men: A: R De Beer (11) 40. B: K Prestwidge (13) 39. C: J Seddin (30) 42.

WALLACIA: Men: Stableford White: A: C Vidigal (2) 36 cb. B: R Lewis (16) 38. C: T Zammit (21) 35.

WARRINGAH: Men: Stableford White: A: G Deegen (10) 38. B: C Moore (14) 40. C: K Howlett (18) 37 cb. D: C Oatley (24) 37. S Henderson (26) K Price (19) 46.

WENTWORTH FALLS: Men: Stroke: Medal May: A: D Waugh (8) 64. B: M Hamwood (13) 70. C: J Yedalian (21) 66. Women: T Elderfield (23) 77.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: K Nathan (11) 39. Div 2: N Sullivan (16) 37. Div 3: T Kinsella (21) 36. 2B: P Vedder (15) T Crowe (13) 47.

WYONG: Men: Stableford: A: A Gyler (5) 39. B: R Shaw (13) 39. C: S Grundy (20) 42. A Scr: A Gyler 34.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: P Oldfield (12) 41. B: S McDonald (26) 39. Murray: A: G Schinc k (12) 37. B: P Heather (20) 38. Women: Lake: A: K Geary (27) 40. B: C Lowrie (34) 35.