September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 16 May 2022
Emerald Downs Golf Course

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Monday, 16 May 2022.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: L Cox (10) B Willingham (2) 67 cb. A: L Cox (10) 35 cb. B: B Senior (13) 35. C: M Sheen (22) 33.

ASQUITH: Medley: Stableford 2B: White: C Fretwell (10) S Van De Giessen (18) 47. A: J Jeong (11) 37. B: J Lee (12) 38. C: J Noh (32) 34.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: D Richards (15) 40.

BLACKHEATH: Women: Stableford: 9-hole: A Morris (33) 15 cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: T Graham (23) B White (5) 68 cb. 2B Agg Scr: H Jamieson R Gibbeson 56. Men: A: E Tan (10) 39. B: Y Zhou (15) 36 cb. C: T Graham (23) 34. Women: S Ryan (39) 36.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: D McKenzie P Dawson 48. Men: D McKenzie (24) 40. Women: M Lee (25) 41.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: L Haumono (14) N Miller (Muirfield 2) 44. Div 1: L Haumono (14) 40. Div 2: S Duckett (20) 37. Scr: J White (Twin Creeks) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: F Yoko (6) 39. B: B Handspiker (17) 40.

EMERALD DOWNS: NORTH COAST JNR MASTERS: Final rd: Boys c’ship (par 70): T Farrar (The Australia) 134 H Atkinson (Pymble) 135 C Nianios (Wollongong) 135. 16-17yrs: C Nianios (Wollongong) 135. Hcp: B Small (Maitland 1) 135. 14-15yrs: T Farrar (The Australian) 134. Hcp: M Loomes (Safety Beach 3) 131. 12-13yrs: A Frain (St Michael’s) 149. Hcp: N Ah-See (Wyong 14) 142. 11/u: B Cranston (Toukley) 158. Hcp: H Oram (Richmond 36) 136. Girls c’ship (par 70): G Kim (Coolangatta Tweed Heads) 137 R Lee (Avondale) 140 Ann Jang (Toukley) 141. 16-17yrs: E Scaysbrook (The Australia) 143. Hcp: M Sullings (Federal 0) 145. 14-15yrs: G Kim (Coolangatta Tweed Heads) 137. Hcp: M Yang (Stonecutters Ridge 2) 142. 12-13yrs: C Kim (Lynwood) 158. Hcp: S Payne (Ballina 11) 141 . 11/u: S Chau (Gold Creek) 175. Hcp: E Oram (Richmond 29) 146.

KOGARAH: Veteran: Stableford: R Dacol (9) 38.

LEONAY: Men: Stableford: A: M Brennan (8) 38. B: P Blazek (17) 36. C: S Manson (21) 33.

LONG REEF: Men: Stableford: A: S Evans (7) 37. B: P Verrills (19) 40. C: O Rutherford (30) 36. Scr: L Edgell 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 4B Agg: B Gumley (10) J Nettleton (9) 58. W Bridgwood (20) 32 cb.

OATLANDS: Women: Stableford: A: D Lee (20) 38. B: P Fallance (28) 33. C: D Tannous (54) 27 cb. Men: S Rahmati (20) 42.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: J Cooper (27) 37. 9-hole: J Grant (27) 10. Men: G Lynch (9) 36 cb. Irish Team: L Casey (14) R Fellows (10) B Wright (15) 80.

PENRITH: Senior Medley: Stableford Veteran Men: Gold: C Butt (Wyong 25) 39. Veteran Women: C Field (28) 25.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: D Clarkson (22) P Carey (4) 47. White: A: P Grover (5) 39. B: I Cooper (14) 36. C: G McRae (24) 34. Veteran: Green: B Spiller (36) 33.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: E Daza (11) 40. Women: D Mabey (22) 38.

TALLWOODS: Veteran: Stableford 9-hole: White: K Lee (16) 19. S McCosker (17) 17.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: Irish Team: R Selley (18) L Aboud (37) A Wood (Killara 18) T Cody (Royal Sydney 29) 84. Scr: K Crone L Townsend K Brunner (Elanora) A Thomsen (Wollongong) 46.

THE RIDGE: Stableford: A: C Mills (8) 40. B: S Melrose (20) 44. Veteran: W Farrer (Georges River 20) 40.

WALLACIA: Men: Stableford White: P Rositano (18) 35.