October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 4 May 2022
Coonamble Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 4 May 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: S Cho (4) H Bay (14) 48. 2B Scr: D Malcolm (7) D Morgan (2) 40. 3B Agg: O Won (10) J Jeong (11) W Kang (9) 110. A: E Jurd (10) 40 cb. B: H Bay (14) 37 cb. C: S VandeGiessen (18) 36.

BALGOWLAH: Men: Stableford White: S Builder (4) 39.

BARHAM: Women: Stroke: A: J Hicks (14) 72. B: L McKindlay (31) 68.

BERMAGUI: Women: Stroke: Medal May: K Collingham (25) 72. L Ponsford (18) 77. P Jones (21) 78.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: G Nankervis (22) G Hilder (17) 39 cb. G McDonald (14) 33.

BONDI: Men: Par: C Sternberg (14) sq. Hole in one: T Randon at 17th. Veteran: D Johnstone (11) 1 down.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: M Ferrier (9) 41 cb. B: B Koh (16) 45. C: M Hess (22) 37. D: T Sample (30) 28. Scr: J Comerford 40.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: G Cheetham (11) R Seib (16) 47 cb. A: W Jarvis (15) 43. B: P Milicevic (22) 41.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal May: A: B Johnston (20) 79. A Scr: S Chapman 91. B: J Page (26) 79. B Scr: J Page 105. C: G Brislane (34) 78. C Scr: G Brislane 112.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B: M Mannion (31) R Berthon (19) 47. 4B Scr: K Risk G Dalzell 39. A: G Nichols (10) 36 cb. B: R Berthon (19) 42. C: R Morrison (20) 39.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: O Chaggar (32) C Mills (20) 150. Medal: Div 1: J Jung (16) 78. Div 1 Scr: J Shim 88. Div 2: M Choi (22) 76. Div 2 Scr: C Mills 97. Div 3: O Chaggar (32) 73. Div 3 Scr: S Ryu 105.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Multi: K Kwak (9) S Sun Lee (4) 75. A: G Heads (12) 37 cb. B: R Kim (14) 39. C: E Onggo (21) 39. PM 2B Multi: B Fasher (+1) D MacNaughton (14) 77. A: C Billyard (12) 40 cb. B: D Nelson (15) 37. C: F Mesiti (22) 40. 2B Scr: S McCahery L Marcuccio 56.

CROMER: Men: Stableford White: A: P Ward (16) 42. B: E Ambrosius (25) 44 cb.

CRONULLA: Women: Stableford 9-hole: Green: A: E Dennis (18) 21. B: D Steege (32) 21.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: P Brown M Collins 47. Div 1: G Northam (3) 38. Div 2: P Brown (20) 41. Div 3: A Chan (24) 37 cb. Scr: P Takla 32.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: J Sharpe (6) D Shivalkar (1) 47. D Shivalkar (1) 43. Veteran: 2B: R Morris (21) W Beard (12) 47. W Beard (12) 43.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: A Momsen (11) 38 cb. B: R McKisack (15) 37. C: J Hayden (27) 35 cb. Scr: D Buhagiar 36.

ELANORA: Women: Stableford: N Wyrill (35) 35 cb.

EVERGLADES: Stableford: A: L Papps (3) 37. B: R Williams (16) 41. C: P Taylor (20) 38. D: J Powell (31) 39.

FINLEY: Men: Stableford White: M Piggin (15) 39. Women: Stroke: Medal May: M Polkinghorne (20) 69. Scr: M Polkinghorne 89.

GOSFORD: Men: Stableford White: D Rogers (24) 40. Scr: Z Camilleri (2) 31. 9-hole: E Lulham (28) 17 cb.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal May: A: C Smith (14) 70. B: S Langbein (30) 69. Gold: H Bayliss (18) 75 cb.

HORIZONS: Men: Stableford: R Lake (12) 40 cb. Women: J Lawlor (17) 38.

HOWLONG: Women: Stroke Medal May: Yellow: A/Medal: J Stephens (18) 70. B: W Wilson (25) 73.

KAREELA: Men: Stableford: 9-hole: A: G Sharpe (12) 25. A Bryant (12) 24 cb. B: P Tierney (19) 28. C Farrugia (18) 26. C: J Casey (25) 23. W Penny (26) 20 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: K Heath (13) G Jarvie (14) 79. A: A Hugill (1) 39. B: P Karasalidis (16) 40. C: M King (29) 34. Scr: G Stanford 36. Veteran: M Rodwell (10) 36 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: J Kang (18) W Heim (19) 39. J Kang (18) 32.

LEONAY: Women: Stableford White: Div 1: G Gordon (30) 32. Div 2: P Manning (36) 35.

LONG REEF: Men: Stableford: A: C Galloway (10) 39. B: A Davies (17) 37. C: J Masters (25) 33.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: G Groizard (10) P Thomson (17) 49. G Groizard (10) 38.

MANLY: Men: Stableford: 2B: A Webber (3) B Merriman (13) 45. A: A Webber (3) 39. B: I Miller (19) 39 cb. C: J Cambridge (21) 35. Scr: J Roche 38.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: J Chu (12) 43.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: J Clendining (3) P O’Brien (14) 45. Div 2: H Rosenthal (31) R Lipman (34) 44 cb. 2B Scr: J Clendining P O’Brien 37. A: D Brell (8) 44. B: B Delaney (15) 37. C: R Lipman (34) 39.

MOORE PARK: Men: Par White: A: F Cusack (10) 2 up. B: C Playle (13) 1 up. C: K Andrich (22) 5 up. Veteran: B Gnesin (19) 1 up. Women: B Xu (21) 3 up.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Kim (9) G Chung (33) 38. Medal Apr: A: B Kim (9) 33. B: J Craig (14) 28. C: R Pizzol (21) 30. Scr: B Kim 25.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: M Barden 41. C Windon 38. B: C Ermer 40. G Spake 38. C: H Payne 36. P Griffin 36. A: A Daubaras 36. G Nunan 36. B: A Fisher 38. P Murray 36. C: Y Suska 39. M Wojko 36.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: S Bool (26) B Eckstein (25) 51. 2B Scr: S Larvin (11) J Cheeseman (7) 37. A: T McCauley (12) 42. B: S Yeung (17) 40. C: S Bool (26) 38. Hole in one: S Larvin at 18th.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: S Griffin (15) T Whisker (17) 44. D Murgatroyd (19) 37.

NOWRA: Men: Stableford: 2B: C St John (13) T Fitzpatrick (19) 45. T Fitzpatrick (19) 40.

OATLANDS: Medley: Stableford: 2B Agg: R Nakaad (3) J Karam (3) 74. A: R Nakaad (3) 40. B: P Bowyer (17) 38. C: M Hurley (23) 39. D: P Knapman (31) 37. Scr: R Easterbrook (1) 33.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: T Gammie (33) P Gammie (16) 48. A: G Frost (17) 39. B: J Pelser (21) 38. Scr: A Richards 42.

PENRITH: Medley: Stableford: D: R Brookfield (20) G Whatman (20) 48. A: R Hoff (10) 41. B: B Rollings (14) 37. C: K Thornton (23) 40. Women: J Fogg (20) 37.

PYMBLE: Men: Stableford: J Banham (22) 42.

RANDWICK: Women: Stableford: A: J Wallas (14) 31. B: J Flitcroft (26) 33. C: C Baldwin (29) 27. D: R Gibson (45) 29.

RICH RIVER: Women: Stableford: West: A: N Horneman (12) 40. B: K Slater (29) 39. C: T Callanan (40) 39 cb. D Weller (41) 39.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: W Palmer (2) I Leckie (2) 74. A: B Izzard (5) 38 cb. B: J Webber (13) 35. C: D Stollery (21) 32 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Multi: Div 1: J Kim (6) J Koo (9) 82. Div 2: P Edwards (27) D Semken (13) 74. A: M Farr (8) 41. B: P Wright (14) 37. C: L Barker (21) 37. D: B McDonald (24) 38. Scr: J Kim 32.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B: R Dixon (20) Z Tare (17) 46 cb. A: C Harris (4) 37. B: R Hammond (17) 40 cb. C: G Habel (20) 35.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Irish Team: W Reilly (23) B Sammons (20) J Barbour (13) P Oneile (15) 83. A Lee (27) 38.

THE COAST: Medley: Stableford: A: C Farr-Jones (11) 37. B: A Singh (17) 36. Scr: C Farr-Jones (11) 26.

THE LAKES: Challenge: The Lakes bt The Army. Medley: Stableford: 4B: C Xanthis (19) P Katholos (6) 47. Scr: T Coroneo M Dane 43. M Dane (2) 43. 4B: C Allan (18) L Waller (7) 45. Scr: B Reichman G Friede 38. M Hendler (13) 40. 9-hole: D Salkinder (9) 15.

THE RIDGE: Stableford: 9-hole: A: P McIlvenny (11) 18 cb. B: C Millington (20) 23. C: C Wilson (30) 19.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Div 1: A Dale (6) 69. Div 2: B Shaw (15) 70 cb. Div 3: R Lavery (24) 68. Div 4: H Franco (26) 71. Gold: P Lovelace (17) 84.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: J Banks (25) M Bemet (17) 75 cb. 2B Agg Scr: B Willett B White 70. A: I Lamont (11) 39. B: M Bemet (17) 41. C: D Sparks (20) 38. D: B McNair (28) 37.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: M Wozniak (20) S O’Connor (4) 51. Medley: A: H Kim (11) 41. A Scr: M Pearce (-4) 42. B: P Englezos (14) 39. B Scr: C Oh (16) 21. C: M Wozniak (20) 47. C Scr: A Jackson (19) 18 cb.

WALLACIA: Women: Stableford Yellow: J Berg (9) 29.

WARRINGAH: Men: Stableford Team: Green: S McLachlan (22) P Wilson (12) M Downey (16) G Campbell (14) 118. A: P Wilson (12) 38 cb. B: A Peacock (18) 39. C: B Robinson (25) 42. 9-hole: White: H Delaney (16) 17.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: D De Traubenberg (3) R Wilkinson (20) 78. J Daunay (14) 40. Scr: G Soames 33.

WYONG: Men: Stableford: 2B: J Rodger (16) A Gallagher (23) 43. A: P Garnam (10) 34. B: J Rodger (16) 35 cb. C: N McDougall (22) 38. Scr: J Liddle 31.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal May: Murray: C/Medal: H Baines (31) 71. D: H Johansen (36) 73. Lake: Medal: J Kennett (26) 69.