October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 23 April 2022
the 18th hole at Bonville Golf Resort

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 23 April 2022.

AUSTRALIAN WOMEN’S CLASSIC BONVILLE: MacLaren still leads with one lap to go [VIEW FULL LEADERBOARD]

ANTILL PARK: Women: Stableford: L MacMillan (22) 33. Men: Stableford White: A: J Richards (0) 40 cb. B: G Neal (14) 39. C: R Walsh (20) 34. 2B Multi: B Murphy (27) G Neal (14) 75.

ASQUITH: Men: Stableford 2B: Yellow: K Kim (13) R Saunders (9) 47. 4B Agg: R Schreiber (7) G Birt (14) A Rogers (9) V Smith (11) 116. A: R Druce (7) 41. B: K Kim (13) 43. C: D Avers (20) 40. Scr: D Keith 37 cb.

AVONDALE: Men: Stableford 12-hole: White: M Jones (10) 28.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: J Abrentas (22) J Calleja (4) 74. N Ross (10) 38. C Noone (9) 34. A Scr: I Elliot 36. Div 1: D Karadimitropoulos (11) 37. Div 2: S Lohmann (37) 40. I Mcgregor (7) 38.

BARHAM: Stroke: A: G Gray (22) 79. B: L Howard (29) 73. A: G Lolicato (3) 73. B: T Gray (15) 71. C: C Barker (19) 68.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: S Knight (19) 37. Men: A: S Spiteri (5) 38. B: K Braby (18) 40. C: M Hanckel (23) 38.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: M Alfonso (7) 40. B: J Murdock (14) 45. C: S Wallace (21) 34. Scr: A Scr: M Mahoney 36. Women: A Toohey (24) 31. Medley: 2B: J Murdock (14) K Read (10) 48.

BERMAGUI: Women: Stableford: B Whiffen (28) 24. P Jones (20) 24. Men: Stroke Medal Apr: Black: R Lagana (16) 67. A: D Thomson (6) 69. B: D Foster (17) 75. C: K Dick (25) 72.

BEXLEY: Stableford: A: P Bates (8) 41. B: J Baca (16) 38. C: P Ng (17) 39. Scr: S Andreacchio 35. 2B: H Hassapis (18) J Lee (15) 49 cb.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: R Brown (27) 35. 2B Agg: S Tolhurst (9) K Munchow (11) 60.

BONDI: Men: Stableford: R Aoukar (13) 39 cb. 2B Agg: R Aoukar (13) S Gavin 69.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: S Koirala (0) 38. A: C Carpis (8) 40 cb. B: A Thompson (12) 39 cb. C: E Diacopoulos (34) 42.

BOWRAL: Men: Stroke: Medal Mar: A: G Welsh (11) 69. B: A De Manincor (13) 69. C: G Applebee (23) 74. A Scr: S Campbell (9) 80 cb.

BRIGHTON LAKES: Par: A: G Brown (7) 7 up. A Scr: B Rouse 2 down. B: D Nieass (16) 8 up. B Scr: B Coupar 6 down. C: D Odewahn (23) 7 up. C Scr: K Currie 10 down. 2B: J Rowlands (16) S Hopkins (26) 12 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: J Coluccio (13) A Sydavong (10) 74. Div 2: T Nguyen (33) T Pham (21) 76. Div 1 Scr: J Hewitt M Conrades 64. A: A Sydavong (10) 41. B: T Nguyen (33) 38 cb.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B: P Morrison (31) B Johnston (20) 48. Men: Par: Hcp: A: M Ferreira (4) 6 up. B: S Kelly (15) 4 up. C: J Lee (24) 2 up. Scr: A Scr: D Cummins sq. B Scr: A Roberts 9 down cb. C Scr: S Ash 12 down. 2B: B Reynolds (11) F Michael (17) 10 up cb. 2B Scr: M Ferreira D Cummins 6 up.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: M Durie (11) 39 cb. B: C Garrad (17) 40 cb. C: M Read (23) 41. 4B: G Smith (12) H Smith (20) 49. 4B Scr: A Weekes T Kobey 38.

CARNARVON: Men: Stroke: A: Y Choi (9) 72. A Scr: P Ellison 76. B: M Morritt (15) 69. B Scr: J Graham 86. C: S Lee (21) 69. C Scr: A Fuller 90.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: M Shanky (15) D Vella (24) 75. A: J Reynolds (2) 39. B: A Gratland (6) 38. C: I Lowe (10) 38. Cock o’ Walk: J Baker P Wiltshire 2-1. 2B: T Amery (7) D Simonsen (7) 73. A: P Smith (5) 39. B: D Kim (15) 38. C: M Lilinsky (32) 42.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: J Hodgkinson (10) 42. B: P McBarron (20) 31 cb. Team: H Ferris (11) J Hodgkinson (10) S El Shamma (19) A Walsh (18) 51.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: R Wallace (7) 36. B: M Kania (34) 34 cb. Men: A: B Casley (3) 38. B: P Polkinghorne (14) 36 cb. C: T Wouters (22) 36.

CONCORD: Men: Stableford White: A: J Maresca (4) 40 cb. B: P Cullen (14) 39. C: J Cott (22) 36. 2B: J Crawford (21) D Cullen (11) 48. 2B Scr: J Maresca P Price 37.
CROMER: Medley: Stableford: A: D Bennett (13) 42 cb. B: D McCormick (30) 44. A Scr: C Rae 40.

CRONULLA: Medley: Stableford Black: A: B Small (12) 44. B: J Lee (18) 41 cb. C: M Warzuger (24) 41. 2B: A: G Mackenzie (13) P Grant (15) 50.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: P Pestano A West 75. 2B Agg Scr: J Crowther T Hill 70. Div 1: P Takla (2) 40. Div 2: C Scott (15) 39. Div 3: J Edmonds (27) 38. D Scr: J Crowther 39.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: A Wright (10) S Elson (20) 47. Div 1 Scr: C Carruthers D Burazin 42. Div 2: W Scott (19) S Lincoln (19) 49. Div 1: T Jackett (16) 41 cb. Div 2: G Shirley (24) 39.

EASTLAKE: Medley: Stroke Foursome C’ship: Black: Div 1 Scr: I Barr D Ferguson 75. Div 1: P Sheehy J Sesmilo 69. Div 2: M Sowter N Gibson 70. Stableford Div 1: M Xu (4) 36.

ELANORA: Men: Stroke Medal Apr: Black: A Scr: D Bradley (1) 75. A: N Rodgers (11) 69 cb. B: S Mellis (20) 72 cb. Stroke: C: B Whitehead (26) 70.

EVERGLADES: Medley: Hole in one: S Blake at 7th. Par: A: G James (11) 3 up. B: D Gemmell (14) 5 up. C: S Vincent (21) 5 up. D: B Watson (27) sq. 2B: G Spence (12) I Armstrong (16) 9 up.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: J Annen (22) 79. L Muscat (27) 79. P Robertson 52. D Prasad 52. D Kim (9) 40. S Saifullah (13) 43. J Annen (22) 42.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: C Patterson (11) 36. Div 2: L Oh (38) 42. Div 1 Scr: B Michelmore 33.

GOSFORD: Men: Stableford White: J Woodhead (17) 41. A Scr: D Bosley (0) 37.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: L Brewer (16) 35. B: S Mcdonald (29) 37.

HOWLONG: Women: Stableford: A: M Preston (20) 37 cb. B: V Wright (41) 36. Men: Stroke: A: T Grubisa (8) 63. B: G Taylor (19) 66. C: C Fraser (22) 70.

KAREELA: Stableford: A: P McIlwraith (8) 22 cb. B: P Tierney (19) 24. C: J Coote (36) 27.

KOGARAH: Men: Stableford Trophy: White: M Duggan (17) 33. Medley: A: S Hronis (7) 37 cb. A Scr: D Gallagher 36 cb. B: P Tumata (13) 37. C: S Barker (21) 37.

LAKESIDE: Men: Stableford: Split Six: M Giovenco (6) B Rees (11) A Brodbeck (11) L Russo (29) 87. A: F Messina (10) 37. B: S Grogan (12) 37 cb. C: L Pitman (18) 37. Women: Stroke: Div 1: K Wagg (23) 74. Div 2: G Roeder (33) 76. Stableford: C Fehrenbach (40) 34.

LANE COVE: Mxd: Stableford: H Shaw (20) 35. 2B: P Siapos (21) J Joyce (14) 43.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: T Cook (9) 39. A Scr: A Brennan 34. B: R Kuipers (17) 36. B Scr: C Iaria 23. C: A Brockbank (20) 36. C Scr: J Ainge 19. D: C Clarke (24) 34. D Scr: C Clarke 15. Div 1: R Kuipers (17) 36. Div 2: J Markham (15) 29. Div 3: G Dive (12) 26.

LONG REEF: Men: Stableford: A: P Watson (13) 40. B: A Dunn (20) 38. C: P Goodall (21) 37. A Scr: L Edgell 38. Hole in one: I Brown at 10th. Women: Stableford: A Starc (5) 36. Mxd: 2B Multi: P Watson (13) 90. K Hooker (2) 90.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 9-hole: B Christie (13) 25. J Skinner (8) 24 cb. H Ree (13) 24 cb.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B: R Wood (5) S Edmed (11) 45. Div 1: R Slowgrove (8) 38 cb. Div 2: R Sclippa (17) 36 cb. Scr: S Fitzpatrick (+1) 37.

MONA VALE: Men: Stableford: A: M Harris (10) 40. B: W Grant (21) 41. C: S Brookes (22) 43. 2B: S Brookes (22) W Grant (21) 51. Scr: B Edwards 37.

MONASH: Medley: Stableford: J Smith (2) 40.

MOORE PARK: Men: Stroke: Medal Apr: A: J Grant (7) 63. B: J Hay (17) 68. C: N Gandha (21) 66.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Hahn (21) J Hahn (7) 36 cb. A: J Hahn (7) 33. B: L Warton (13) 33. C: D Grattan (22) 30 cb.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: Div 1: C Merritt (10) 42. Div 2: B Cockfield (16) 41. Div 3: R West (21) 40. Women: Stableford: Div 1: J Butcher (22) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: E Kidd (14) 38. J Hodgkinson (14) 38. B: P Wheatley (18) 37. M Pisani (18) 35. C: P Osborne (26) 35. R Gabb (32) 33. Gymea Lily: A: L Lawson (7) 39. G Jennings (15) 38. B: J Mannering (21) 38. P Jackson (23) 35. C: T Smith (29) 35. N Goudge (28) 34.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: A Woodman (13) 39. A Scr: L Cairns 35. B: G Tapp (18) 41. C: J Gywnne (31) 40.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Ambrose: A: S Poole (5) T Crockart (5) 60. A Scr: D Calleija (1.5) P Bradley (1.5) 65. Hole in one: S Smith at 18th.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: A: D Coon (8) 40. B: D Najdovski (18) 36. Women: S Hughes (11) 32. Medley: 2B: P Lee (17) K Shewan (13) 45.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: D Lewis (0) 38. A Scr: D Lewis 38. B: B May (18) 41. C: M Everest (20) 37. Women: J Cooper (12) 31 cb. Medley: 2B: B May (18) G Glenwright (18) 48.

NOWRA: Medley: Stableford: A: C Templeton (7) 39. B: M Abernethy (15) 34. C: B Quiney (32) 35 cb.
NSW: Medley: Stableford: G Gering (7) 41. Stableford White: M Hale (29) 34. Stableford: P Hill (8) 38. Scr: Z Mullins 37.

OATLANDS: Men: Stroke: Medal Apr: G Im (8) 65 cb. Medley: A: G Im (8) 65 cb. B: L Barnouti (13) 67. C: M Henning (19) 67 cb. D: G Henry (32) 69. A Scr: R Easterbrook 70.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B: V Jones (27) 56. L Hutchinson (20) 56. Men: A: K Neilsen (10) 42. B: S Connolly (19) 36. C: S Brown (24) 39.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: D Caletti (7) 69 cb. B: D Downes (16) 73. C: J Williams (23) 71. Stableford: V De Carvalho (16) 40.

PENRITH: Men: Stableford Hcp: White: A: J D’ermilio (2) 40. B: J Sharkey (18) 40. C: R Cloey (20) 39. Scr: J Gadd 40. Cup: C Alleaume (21) 44. Hole in one: K Platt at 7th.

PYMBLE: Medley: Stableford: B Phipson (21) 41.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: L Miranda-louriga (18) J Thorn (14) 48. A: K Della-vedova (11) 42. B: R Walton (13) 41. C: P Truong (18) 36. Scr: S Taylor 34.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: G Rodgers (4) 39. B: H Redwood (12) 41. C: B Wilson (21) 44.

RICHMOND: Medley: Stableford 2B: Black: A: J Horne (9) 38 cb. B: N Walker (18) 40. C: P Weidemier (23) 42. A: P Gordon (10) N Walker (18) 51. B: A O’Connor (24) R Spanos (13) 44.

ROSEVILLE: Snr Stableford Green: P Moxham (36) 35. Women: Stableford: J Madsen (27) 39 cb. Men: Stableford White: A: G Wiryadi (11) 43. B: M Antico (18) 43. C: M Palin (20) 41. Stableford: 2B: M Crowe N Ireland 48 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: S Spackman (9) 38. A Scr: N Govers 33. B: F Coulson (15) 38. C: T Melham (21) 37. D: P Pendlebury (25) 36. 2B: Div 1: L Gage (11) B OÇonnell (14) 47. Div 2: D Kim (10) J Bae (21) 46.

SHELLY BEACH: Men: Hole in one: S Catanzariti at 10th.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: G Kipriotis (8) 40. B: K McPhee (16) 39 cb. C: B Lynch (21) 36 cb. A Scr: M Giles 38.

THE COAST: Stableford: J Son (6) F Hopkins (19) 80. A: T Perks (8) 39. B: S Gaynor (15) 35. C: N Yu (30) 41. A Scr: C Weber (0) 37. Women: Stroke: Foursome: M Grant (19) J Rose (21) 79 cb.

THE LAKES: Stableford: J Israel (11) 42. Scr: J Zieme 33. PM: B Nair (14) 39 cb. Scr: J Rayner 33. 9-hole: J Davis (25) 17 cb.

TOCUMWAL: Women: Stableford: Div 1: J Hills (16) 38. Div 2: B Campbell (36) 36. Medley: Stableford Gold: J Conrad (23) 33. Men: Stableford: Div 1: D Smyth (10) 39. Div 2: M Woodall (20) 40. Div 3: J Balfe (25) 36.

TOUKLEY: Medley: Stableford: Team: B Howe (20) B Lewis (19) P Clover (12) I Dudley (26) 86. Men: B Willett (+2) 39. B: W Handebo (15) 37. C: C Smith (19) 36 cb. Women: C Walters (22) 33.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B Agg: E Eou (8) K Kim (26) 70. 2B Scr: M Madan P Turner 42. Men: Stableford Black: A: M Madan (+1) 39. A Scr: C Moreton 37. B: J Martlew (15) 36. B Scr: R Gu 21 cb. C: W Oh (19) 35 cb. C Scr: M Stephenson 16 cb. Women: Green: D Byrne (+1) 38. Mxd: Stableford: Visitor: M Johnston (13) 40.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B Agg: D Adamson (7) M Pile (14) 72. A: M Payne (6) 41. A Scr: M Payne 35. B: M Pile (14) 38. B Scr: M Pile 25. C: W Lee (21) 38. C Scr: W Lee 17. Women: J Morris (17) 24.

WALLACIA: Men: Stableford 2B Agg: White: D Miklosz (5) B Leyshon (10) 81. 2B Agg Scr: P Cheshire J Pagett 71. A: D Milkosz (5) 43. B: C Stephenson (14) 40. C: M Toohey (22) 42. Women: Yellow: S Owen (17) 31 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: G McMullan (15) 38 cb. B: P Zemanek (17) 39. Team: L Plumridge (20) M McCrann (16) M Alexander (17) C Moore (14) 117. Scr: S Springall (2) 36 cb.

WENTWORTH FALLS: Men: Stroke: A: L Horgan (9) 68. B: J Hardaker (14) 69. C: M Ashford (21) 75.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: P DE Luca (9) 41. B: M Kemp (14) 44. C: J Economos (23) 44. Scr: T Vella 34 cb.

WYONG: Men: Stableford: A: P Garnam (11) 39. B: S Collis (16) 40. C: J Tabor (19) 38. 2B: G Dowling (11) J Tabor (19) 46.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: L Quinlivian (3) 38. B: W Hidson (24) 35. Murray: A: R Strauss (12) 39. B: R Seddon (32) 39. Women: A: L Lidgerwood (28) 38. B: M Hockley (32) 35 cb.