September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 19 April 2022
Palm Beach Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Tuesday, 19 April 2022.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: J Kim (12) 36. Div 2: M Lee (30) 40.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: Div 1: S Ryan (10) 37. Div 2: J Bruzzese (14) 36. Div 3: G Katsoulis (27) 39.

BONNIE DOON: Medley: Stroke: Medal Apr: Div 1: C Weller (17) 78. Div 2: M Blake (24) 74. Div 3: L Walker (35) 75. Scr: D Grace 83.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: G Pollard (6) 16 cb. B: S Ares (15) 20. C: L White (36) 22.

CABRAMATTA: Medley: Stableford: H Kwak (23) 41.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B: T Kobey (25) D Hudson (33) 57. 4B Scr: G Dalzell K Risk 36. I Brown (15) 42. Women: A: G Marsden (21) 31. B: J Singleton (33) 36. C: K Bradley (44) 38.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: J Nam (12) M Hwang (11) 45. A: P Tutton (8) 37. B: H Kim (18) 35. C: M Sullivan (22) 34.

CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: J Berry (14) B Lambert (17) L Frankish (11) M Crook (16) 87. C Severn (25) 39.

CONCORD: Women: Par: Div 1: L Burdekin (17) 2 down cb. Div 2: L Wayling (28) 1 up. Div 3: K Armati (32) 2 down cb. Stableford: 9-hole: P Lees (18) 18.

CRONULLA: Snr Stableford: F Reid (17) 22.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: HC Ho J Joo 49. Div 1: A Yang (22) 42. Div 2: S Yeom (28) 38 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Div 1: A Vasilis (1) 38. Div 2: P Smith (23) 37.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: M Muncey (25) 37. Div 2: L McDougall (32) 39. Div 3: B Powell (42) 39.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: C Fotheringham (12) J Empson (Muirfield 5) 46. 2B Scr: T Marsic P Green 34. A: T Marsic (6) 37. B: R Pender (17) 40. C: G Riddell (25) 36.

GOSFORD: Women: Stroke: A: R Ireland (21) 74. B: G Bryant (25) 76. C: M Caruana (41) 71.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: T Collins (24) 38. B: H Wilton (30) 36. C: D Bowes (37) 28.

HOWLONG: Medley: Stableford Black: R Dowsett (21) 42.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: D Yang (13) 41. Div 2: B Norris (15) 41. Women: Gold: N Hellyer (8) 32. Men: Hole in one: White: B Norris at 2nd.

KAREELA: Women: Stableford Yellow: A: A Fraser (24) 25 cb. S Dempsey (18) 25 cb. B: L Aston (26) 26. K Wagner (30) 24. C: M Redman (37) 31. W Richmond (38) 26.

LONG REEF: Men: Stableford: C Hughes (1) 40. Women: Div 1: J Brown (12) 39. Div 2: S Sparke (28) 36.

MANLY: Women: Stroke: A: M Mckeand (22) 71. B: M Epper (32) 72. C: V Bloore (35) 76. Stableford: J Murray (32) 33. Stableford 9-hole: Gold: P Catley (23) 17.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 9-hole: J Thaw (11) 25. G Markey (13) 23. B Christie (13) 22 cb. Women: C O’Leary (19) 24. L Yang (13) .

MONA VALE: Medley: Stableford: J Richie (12) 40 cb.

MONASH: Women: Stableford: 2B: M Mott (36) A Osborn (45) 43. A: T Wise (15) 39. B: S Levy (29) 37. C: J Croydon (36) 38. Green: P Waugh (28) 33.

NELSON BAY: Women: Stroke: Gymea Lily: A: R Rocher (21) 71. C Elliott (23) 71. B: N Bethwaite (26) 69. D Hall (31) 71. C: N Justice (44) 73. M Wheatley (44) 76.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: L Ong (18) 34. B: M Yoon (24) 30. C: S Lim (28) 35. D: M Lee (37) 37.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: J Adamson P Jesser 48. A: H Dietz (5) 35. B: E Evans (16) 36. C: P Jesser (28) 39. Stableford Black: J Jalili 37.

PALM BEACH: Women: Stableford: J O’Brien (33) 38. 9-hole: B Menzies (28) 19.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: B Ocsing (11) 37.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: G Snook (10) W Dayment (13) 44. A: R Dupont-Louis (10) 38. B: W Dayment (13) 39. C: D Brightfield (22) 37. Scr: S Todd 37.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: D Jewell J Rutherford 50. A: J Taylor (12) 42. B: D Campbell (16) 39. C: C Worral (23) 41. D: D Jewell (31) 42.

ST GEORGES BASIN: Medley: Stableford: Div 1: R Williams Jnr (8) 39. Div 2: P Chivers (20) 36.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: S Thomson (13) M Horvat (6) 47 cb. Div 2: J Larkins (6) G Richards (8) 47. 2B Scr: T Lee M Yoon 39 cb. A: J Larkins (6) 43. B: S Thomson (13) 42. C: P Parker (20) 42. Women: Stroke: A: G Do (9) 69. B: I Kim (28) 68. C: K Dent (35) 74.

TERREY HILLS: Stableford: A Mirams (17) 39.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: Irish Team: J Emery (18) K Thorn (25) D East (19) E Wong 115.

THE COAST: Medley: Stableford: 2B: D: A Brady (13) M Sciberras (10) 45. A: J Findlay (15) 38. B: M Barrett (23) 38. Scr: P Garvan (6) 30.

THE LAKES: Men: Stableford: R Janzen (5) 39. Women: Div 1: A Wood (20) 37. Div 2: S Orgill (27) 42. 9-hole: L Salerno (41) 15.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: S Gould (17) B Mawer (25) 47. Men: A: G McDowall (8) 40. B: B Rhodes (22) 39. C: D Siu (23) 41. Women: N Hill (18) 35. Scr: A Heather (Woolooware) 35.

THURGOONA: MURRAY RIVER JNR MASTERS: Rd 1: Boys c’ship (par 72): R Toomey (Huntingdale) 67 H Whitelock (Royal Canberra) 70 D Richards (Manly) 72. 16-17yrs: D Richards (Manly) 72. Hcp: D Richards (Manly 0) 72. 14-15yrs: R Toomey (Huntingdale) 67. Hcp: R Toomey (Huntingdale +2) 69. 12-13yrs: M Li (Avondale) 76. Hcp: B Royal (Thurgoona 22) 71. 11yrs/u: C Kerr (Wollongong) 78. Hcp: C Kerr (Wollongong 5) 73. Girls c’ship (par 74): M Bang (Concord) 70 M McLean (The National) 71 A Jang (Toukley) 71. 16-17yrs: M Moon (NSW GC) 76. Hcp: M Moon (NSW GC 0) 76. 14-15yrs: M Bang (Concord) 70. Hcp: M Bang (Concord +2) 72. 12-13yrs: C Chandler (Cobram Barooga) 86. Hcp: C Chandler (Cobram Barooga 9) 77. 11yrs/u: S Chau (Gold Creek) 88. Hcp: S Chau (Gold Creek 13) 75.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: E Scicluna (22) M Scicluna (4) 48. E Scicluna (22) 41.

WARRINGAH: Women: Stableford: 9-hole: Div 1: M Springall (29) 21. Div 2: P De Boer (35) 17 cb.

WENTWORTH FALLS: Mxd: Stableford: P Cowan-Lunn (16) 39. M Cawthorne (12) 36.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: M Collins (19) 77. Div 2: M Cozens (28) 82. Div 3: L Alexander (33) 81. Div 1 Scr: L Nowak (12) 92. Div 2 Scr: L Varney (26) 111. Div 3 Scr: V Weeks (35) 119.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: K Holt (12) 39. B: D Reid (20) 37 cb.